Domů » Goldlist: Jak funguje převratná metoda učení slovíček

Goldlist: Jak funguje převratná metoda učení slovíček

autor Lucie Krátká
Publikováno: Poslední aktualizace
metoda goldlist

Už jste slyšeli o metodě zvané goldlist? Jedná se o způsob učení cizích slovíček, při kterém se nemusíte nic biflovat nazpaměť. Z dlouhodobého hlediska vám může zabrat relativně hodně času, ale z toho krátkodobého velmi málo — pouhých třicet minut denně. Jak tedy funguje?

Goldlist: převratná metoda na učení slovíček

Zakladatelem metody zvané goldlist je známý polygot (člověk ovládající mnoho jazyků) David J. James. Metodu postavil na informacích vyplývajících z výzkumu německého filozofa a psychologa Hermanna Ebbinghause. Tento vědec zkoumal fungování krátkodobé a dlouhodobé paměti. Zjistil, že to, co se vědomě naučíme, se dostane pouze té krátkodobé. Pouhých 30 % z toho mozek uloží do paměti dlouhodobé. Z tohoto principu moderní metoda učení cizích slovíček vychází. A nezáleží na tom, jestli se zrovna potřebujete naučit anglicky nebo třeba italsky.

metoda goldlistu
Metoda zvaná goldlist je založena na principech fungování mozku a paměti

Postup metody goldlistu

Abychom cizí jazyk ovládli natolik, že se bez problému domluvíme v každé situaci, budeme potřebovat celkem slušnou slovní zásobu. Tak například v angličtině rodinný mluvčí běžně používá kolem 20 000 slov aktivně a asi 40 000 slov pasivně. Takovou hranicí je ale 10 000 slov, kdy už porozumíte asi 99 % běžného textu. Jak konkrétně vám při tom pomůže goldlist?

1. krok

Nejdříve si do sešitu na levou stránku napište seznam slovíček, která se chcete naučit i s překladem. Stačí jich dvacet až dvacet pět. Poté si je všechna nahlas přečtěte. Do rohu pro jistotu přidejte i datum. Takto můžete pokračovat prvních čtrnáct dní. Každý den věnujte zapisování maximálně 30 minut svého času.

TIP: K zapisování slovíček použijte velký sešit A4. Bude to praktické pro další kroky.

2. krok

Po čtrnácti dnech se vraťte ke svému prvnímu seznamu. Zakryjte si překlad slov a otestujte, kolik si jich pamatujete. Pravděpodobně si vzpomenete na asi 30 % z nich. Tato slova totiž váš mozek uložil do dlouhodobé paměti. Na pravou stranu do sešitu zapište ta slovíčka, na která jste si nevzpomněli. Nahlas si je přečtěte a přidejte datum. Seznam si pro přehlednost můžete nadepsat první filtrace. Vraťte se k němu opět až za čtrnáct dní.

3. krok

Po čtrnácti dnech opět otestujte, která slovíčka si pamatujete a ta zbylá přepište na pravou stránku (pod první filtraci). Abyste se v seznamech lépe vyznali, nadepište si ten aktuální druhá filtrace. A vraťte se k němu za čtrnáct dní.

4. krok

Celý postup opakujte. Nově vzniklý seznam nadepište třetí filtrace. Můžete provést ještě čtvrtou filtraci. Slovíčka, která si nezapamatujete ani na čtvrtý pokus, doporučuje autor metody zapsat do stříbrného sešitu a ta nejméně zapamatovatelná, která jste neuměli ani na popáté zapište do zlatého sešitu (goldlistu).

TIP: Jednotlivé seznamy si pro lepší přehlednost můžete psát různými barvami. Například všechny seznamy první filtrace červenou, seznamy druhé filtrace modrou, seznamy třetí filtrace zelenou atd.

Doporučení autora metody goldlist

Autor metody doporučuje, aby se slovíčka psala ručně, ne na počítač. Slova se nemusíte snažit zapamatovat, jen je přepište a nahlas přečtěte. David J. James také nedoporučuje pracovat déle než třicet minut bez přestávky. Pokud chcete učení věnovat více než půl hodiny denně, udělejte si vždy mezi jednotlivými částmi desetiminutovou přestávku.

TIP: Další tipy, jak se snadno naučit cizí jazyk, si můžete přečíst na anglictina-bez-biflovani.cz.


Pokud chcete zlepšit svou paměť, aby se vám slovíčka lépe ukládala, přečtěte si tipy, jak na zlepšení paměti nebo trénink paměti. A jestli se zrovna potřebujete naučit něco jiného než cizí jazyk, pomůžou vám tipy, jak se rychle a efektivně učit. Při hodnocení je důležité vždy po nějakém čase ohodnotit a bilancovat úspěchy v dané oblasti.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2022 | ŽijÚspěšně.cz