Domů » Je výhodnější kreditka nebo kontokorent?

Je výhodnější kreditka nebo kontokorent?

od Monika Kolářová
Publikováno Aktualizováno

Je výhodnější kreditka nebo kontokorent? Finanční trh nabízí v současné době mnoho finančních nástrojů, které vám zpříjemňují váš každodenní život. Znáte své možnosti a umíte správně pracovat s úvěrovými produkty? Neznalost nikoho neomlouvá, a proto buďte na nástrahy finančního trhu vždy připravení. Máte představu, jaký je rozdíl mezi kreditní kartou a kontokorentem?

Co je to kontokorent a jak funguje?

Kontokorent (kontokorentní úvěr) je debetní součástí vašeho běžného účtu. Banka vám možnost přečerpání nabídne až po určitém období, kdy si vás jako klienta otestuje a trochu prověří. Řeší se bonita a platební morálka klienta. Jedná se o jednoduchou formu půjčky bez administrativních procesů. Jednoduší pro klienta i banku.

To, jak funguje kontokorent v praxi, se banka od banky liší. Princip je ale stejný. Pokud začnete čerpat peníze banky (více než máte na běžném účtu), tak využíváte kontokorent. Výši kontokorentu si po domluvě s bankou volíte sami a banka vám nastavuje maximální částku debetu. Mělo by se jednat o formu malé rezervy, která vám krátkodobě pokryje propad v rodinném rozpočtu a vypomůže s úhradou nutných výdajů (inkaso, odchod trvalého příkazu z účtu při zpožděné výplatě).

Jak již bylo řečeno, kontokorent vám efektivně vypomůže jako drobná rezerva k pokrytí nečekaného výdaje.  Zůstat uprostřed parného léta bez fungující ledničky je pro mnoho naprosto nemyslitelné. Kontokorent vám v tomto případě efektivně poslouží. Nemusíte nutně chodit na pobočku a jednat s bankou o poskytnutí úvěru. Stačí se jen vydat do prodejny elektra a vybrat si nový a úspornější model.

Výše kontokorentu by se měla odvíjet od výše vašeho platu. Mějte také na paměti, že se jedná o úvěrový produkt a za každé využití kontokorentu zaplatíte úroky. Proto tento produkt využívejte pouze krátkodobě. Úroková sazba běžného kontokorentu se průměrně pohybuje kolem 19 %.

Pro financování náročnějších výdajů raději sáhněte po jiném produktu. Spotřebitelský úvěr můžete v současné době získat s úrokovou sazbou od 2,99 % (mBank) až do částky 1 milion Kč a dokonce s možností odložení splátek až o 6 měsíců, což je pro vás daleko výhodnější.

Pro rekonstrukci svého bydlení volte raději úvěr ze stavebního spoření. Ten vám nabídne úrokovou sazbu od 5,69 % (Buřinka České spořitelny) při čerpání prostředků z překlenovacího úvěru. Pro jeho získání ani nemusíte zastavit svou nemovitost.

Kontokorent je flexibilní produkt, ale pro rekonstrukci bytu volte raději úvěr ze stavebního spoření.

💡 Tip: Věnujte pozornost článku, který vám odpoví na otázku jak rozumně řešit nutnost zajištění scházejících finančních prostředků: Nejlevnější půjčka. Jak ji sehnat?

Kontokorent Air bank

Jako jeden z nejzajímavějších na českém trhu vám představíme kontokorent od Air bank.

Air bank se v současné době snaží tuto službu svým klientů ještě více zatraktivnit a nabízí dokonce možnost čerpat na kontokorentu částku 3000 Kč naprosto zdarma. Ovšem pozor, při zapůjčení každé tisícovky nad tento limit zaplatíte denně 0,52 . Při dlouhodobějším využívání kontokorentu počítejte s roční úrokovou sazbou 18, 9 %. A také si musíte nutně ohlídat platnost této akce.

Výhodou kontokorentu u Air bank je nesporně jeho flexibilita. Pokud jste klienty této banky, můžete si o sjednání kontokorentu zažádat telefonicky nebo v prostřední internetového či mobilního bankovnictví. Po jeho schválení vám banka zprostředkuje možnost aktivně využívat tuto rezervu nebo ji jednoduše zrušit.

Jak navýšit nebo zrušit kontokorent?

Výši kontokorentu snadno navýšíte po komunikaci s bankou na pobočce nebo prostřednictvím internetového bankovnictví. Banka posoudí vaši aktuální finanční situaci a vaši žádost o navýšení schválí, nebo zamítne.

Air bank vám rovněž umožní zrušení kontokorentu prostřednictvím internetového nebo mobilního bankovnictví. Stačí si v nabídce pouze zakliknout volbu zrušení kontokorentu.

Co vám zrušení kontokorentu přinese? Při refinancování hypotéky, žádosti o konsolidaci nebo čerpání překlenovacího úvěru může ovlivnit vaši bonitu a napomoci k získání dalšího úvěru za příznivějších podmínek.

Jak splatit kontokorent?

Kontokorent funguje na jiném principu než běžný spotřebitelský úvěr. Finanční prostředky postupně splácíte a zároveň je můžete opakovaně čerpat. Ale pozor. Jednotlivé banky mají své specifické podmínky, které si raději předem ověřte.

Dluh dělá z člověka otroka.


Arthur Wellesley Wellington, britský vojevůdce a státník (1769 – 1852)

Většina z nich požaduje vynulování a naprosté umoření kontokorentu k určitému datu (zpravidla do 12 měsíců). Pak můžete prostředky opakovaně čerpat. Banka si tím hlídá vaši bonitu. Rozhodnete-li se využívat tuto službu, pamatujte i na tuto podmínku a s kontokorentem pracujte tak, aby byl pro vás přínosný.

Kreditní karta vám umožní čerpat slevy u sjednaných obchodníků a prostředky vám zapůjčí i bezúročně.

💡 Tip: Přečtěte si také článek ohledně lepšího hospodaření s finančními prostředky: 6 tipů: Jak lépe hospodařit s penězi?

Jaké výhody vám poskytne kreditní karta?

Na rozdíl od kontokorentu vám dokáže půjčit peníze bezúročně a to až na období 55 dnů. Finanční prostředky čerpáte bez nutnosti sjednávání smlouvy a v případě nutnosti opakovaně. Další výhody a benefity vám poskytne v návaznosti na probíhající marketingové akce jednotlivých bank či nebankovních společností.

Jaké benefity se nabízejí? S kreditkou získáte slevu na benzínu, prodlouženou záruku až o jeden rok při nákupu spotřebičů prostřednictvím kreditky, slevu na pojištění domácnosti, cestovním pojištění či povinném ručení. Některé kreditky vás za své užívání odmění také limitovaným cashbackem. Její přínos oceníte rovněž při platbách na e-shopu.

Zajímavá je nabídka kreditky od České spořitelny. Pokud jejím prostřednictvím měsíčně utratíte alespoň 3000 Kč, vedení karty získáte zdarma a navíc vám banka umožní získat cashback až 350 Kč měsíčně. A to už stojí zato.

Nevýhody kreditní karty

Jednoznačnou nevýhodou kreditní karty je možnost snadného získání volných prostředků, což ve vás vyvolává potřebu zbytečně utrácet za zboží i služby, které byste si možná běžně nezakoupili. Další ještě horší alternatiivou je splácení dluhů prostřednictvím kreditní karty. Následek nerozvážného hospodaření se může projevit poměrně brzy a pro vás může znamenat pád do dluhové pasti.

Než si zažádáte i sjednání kreditní karty, zjistěte si veškeré podmínky pro její užívání. Především se zajímejte o úrokovou sazbu v bezúročném období, poplatky spojené s vedením karty, popřípadě s výběrem z bankomatu. Podmínky jednotlivých finančních institucí se mohou lišit. Některá vám sice poskytne nižší úrokovou sazbu, ale zpoplatní vám vedení účtu.

Je lepší si sjednat kontokorent nebo kreditní kartu? Kreditka vám poskytne více výhod. Jen je nutné se naučit s ní dobře zacházet, aby vám přinášela pouze pozitiva. Velmi přínosná je především při platbách v internetovém prostředí a nákupu v e-shopech, kdy zabrání aby došlo ke zneužití vašeho běžného účtu. Kontokorent však může vaši banku informavat o vaší splátkové disciplíně a otevřít vám cestu k získání dalších úvěrových produktů.

Články, které stojí za přečtení: