Domů » TOP 15: Jaké jsou nejhodnotnější firmy a značky světa?

TOP 15: Jaké jsou nejhodnotnější firmy a značky světa?

autor Lucie Krátká
Publikováno: Poslední aktualizace
Nejhodnotnější firmy světa

Na světě existují milióny různých značek a firem. Které z nich jsou ale nejhodnotnější a nejúspěšnější? Magazín Forbes zveřejnil nejhodnotnější firmy světa. Znáte je všechny? Víte, kdy vznikly, kdo je založil nebo od čeho je odvozen jejich název? Jak se tyto značky odlišily od konkurence? Přečtěte si základní informace o patnácti nejlepších z nich.

1. APPLE

Společnost založená roku 1976 Stevem Jobsem, Stephanem WozniakemRonaldem Waynem v Kalifornii. Tehdy dostali tři kamarádi podnikatelský nápad, na kterém začali doma v garáži pracovat. O pouhých 44 let později se z něj stala nejhodnotnější firma světa (241,2 miliard dolarů). Jejich iPhony, tablety a počítače jsou dnes nezbytnou součástí našich životů.

Pohádkový příběh Jobse a Wozniaka o začátcích v garáži a následném raketovém úspěchu i strastech zná díky knihám a filmům mnoho lidí. Méně se již hovoří o Timu Cookovi, který převzal štafetu v roce 2011, kdy Jobs zemřel. Cookovi a jeho týmu se za necelých 10 let podařilo Apple zhodnotit z 350 miliard dolarů na neuvěřitelné 2 bilióny dolarů.

TIP: Pokud chcete investovat do akcií, tak Apple je mnoha odborníky považován stále za dobrou volbu.

„Lidé, kteří jsou dostatečně šílení na to, aby změnili svět, jsou ti, kteří to dokážou.“

Steve Jobs
apple
Logo nejhodnotnější firmy světa roku 2020

Zajímavost: Proč je jablko nakousnuté? Jde o slovní hříčku – slovo „byte“, které znamená jednotka informace, zní stejně jako „bite“, které znamená kousnout.

2. GOOGLE

Před 22 lety Sergey Brin a Larry Page založili společnost Google Inc. Název je odvozen od slova „googol“ (matematický termín pro číslo jedna, za kterým jsou stovky nul). První práce na ní probíhaly, kde jinde než v garáži.

Google je dnes celosvětově nejpoužívanějším vyhledávačem, který proniká i do dalších oblastí. K Googlu také vzhlíží mnoho mladých lidí, kteří chtějí uspět ve světě internetu.

„Úspěšný člověk ráno vstane a večer jde spát, přičemž mezi tím dělá to, co ho baví.“

Larry Page

3. MICROSOFT

Společnost Microsoft založil Bill Gates a Paul Allen před 45 lety (roku 1975). Gates kvůli rozrůstajícímu se Microsoftu musel zanechat studia programování. Bez jejich kancelářských programů bychom se dnes už asi neobešli.

„Líným lidem rád zadávám těžkou práci, vždy totiž najdou nejsnazší cestu, jak ji vykonat.“

Bill Gates

4. AMAZON

Firma Amazon je jedním z největších zasilatelských obchodních řetězců světa (135,4 miliard dolarů). Za jejím vznikem stojí Jeff Bezos, který společnost založil před 26 lety (roku 1994). Pracoval na ní ve své garáži v Seattlu.

Jeff Bezos je dnes nejbohatším mužem světa a nejspíše ho jen tak někdo nesesadí. Amazon naprosto změnil zvyky a mentalitu nakupování v USA.

„Častá otázka, která se objevuje ve světě podnikání je „proč?“. To je určitě dobrá otázka, ale stejně důležitá je otázka, „proč ne?“.“

Jeff Bezos
Firma Amazon
Logo čtvrté nejhodnotnější firmy světa roku 2020

5. FACEBOOK

Facebook vznikl před 16 lety (roku 2004). Jeho zakladatelem je Mark Zuckerberg. Na počátku byla tato sociální síť určena studentům středních a vysokých škol. V současnosti obsazuje pátou příčku v žebříčku nejhodnotnějších firem světa (70,3 miliard dolarů).

„Nejrizikovější věcí ze všech je nepodstoupit žádná rizika.“

Mark Zuckerberg

6. COCA-COLA

Coca-Cola vznikla před 134 lety (roku 1886). Jejím zakladatelem byl lékárník John Pemberton. Později se rozšířila na Coca-Cola Company, která zahrnuje i značky jako Fanta, Sprite, Nestea nebo Cappy. Hodnota Coca-Coly činí 64,4 miliard dolarů.

7. DISNEY

Sedmé místo obsadila společnost Disney s hodnotou 61,3 miliard dolarů. Tato firma byla založena před 97 lety (roku 1923) Waltem Disneym (americkým producentem, režisérem, scénáristou a animátorem).

„Nevyrůstejme, je to past.“

Walt Disney

8. SAMSUNG

Společnost Samsung s hodnotou 50,4 miliard dolarů vznikla před 82 lety (v roce 1938) v Jižní Koreji. Její zakladatel se jmenoval Byung-Chull Lee. Původně se firma nazývala Samsung Sanghoe a zabývala se obchodováním s potravinami nebo výrobou vlastních nudlí. Na elektroniku se zaměřila až později.

Samsung
Samsung: Osmá nejhodnotnější firma světa roku 2020

Zajímavost: Překlad slova Samsung znamená tři hvězdy. Trojka v korejské symbolice vyjadřuje sílu a velikost a hvězda znázorňuje věčnost.

9. LOUIS VUITTON

Francouzská značka Louis Vuitton (hodnota 47,2 miliard dolarů) je jedním z největších výrobců luxusních kabelek, pásků nebo bot na světě. Před 66 lety (v roce 1854) ji založil návrhář Louis Vuitton. Prvním produktem byly praktické skládací kufry.

10. MCDONALD’S

První restauraci McDonald’s otevřeli bratři McDonaldové v Kalifornii před 80 lety (roku 1940). V České republice se objevila až v roce 1992. Motem společnosti je „kvalita, servis, čistota a jistota“. Jejím maskotem se stal klaun Ronald McDonald. Společnost se v žebříčku nejhodnotnějších firem světa nachází na desátém místě (46,1 miliard dolarů).

11. TOYOTA

Toyotu (41,5 miliard dolarů) založil Kiichiro Toyoda před 83 lety (roku 1937) v Japonsku. Jeho otec Sakichi Toyoda založil firmu Toyoda Automatic Loom Works a zabýval se vylepšováním tkalcovských stavů. Kiichiro firmu převzal a zaměřil se na výrobu automobilů.

Toyota
Toyota: Jedenáctá nejhodnotnější firma světa roku 2020

12. INTEL

Gordon Moore a Robert Noyce založili tuto firmu před 52 lety (roku 1968) v Kalifornii. Dříve se jmenovala NM Electronics, ale po několika dnech změnila název na Intel, což je složenina z Integrated Electronics.

13. NIKE

Americká značka Nike pochází ze sportovního prostředí. Před 63 lety (roku 1957) se na atletickém stadionu poprvé setkali běžec Phil Knight a jeho trenér Bill Bowerman. Jejich praktická znalost potřeb sportovců jim umožnila stát se nejúspěšnějšími výrobci sportovních bot.

14. AT&T

Americká telekomunikační společnost AT&T (37,3 miliard dolarů) byla založena před 35 lety (roku 1885). Měla sloužit jako celosvětová telefonická síť. Zakladatelem Bell Telephone Company, ze které později vzniklo AT&T, byl Gardiner Greene Hubbard.

15. CISCO

Firma (36 miliard dolarů) vznikla před 36 lety (roku 1984) v San Francisku (odtud pochází název Cisco). Založili ji Sandra Lernerová a Leonard Bosack, kteří oba pracovali pro Stanfordovu univerzitu. Dnes je jednou z největších počítačových firem a výrobců routerů nebo IP telefonů.

Cisco
Cisco: Patnáctá nejhodnotnější firma světa roku 2020

Malý začátek

Chcete být tak úspěšní, aby se Vaše firma mohla ucházet o místo v tomto žebříčku? Tak si přečtěte, jak se stát z úspěšného ještě úspěšnějším nebo čím je rozdílné myšlení milionářů.

Pokud firmu ještě nemáte, můžete si přečíst, jak začít podnikat. Také se Vám budou hodit dotace pro začínající podnikatele.

Několik firem, které jsou dnes na předních místech tohoto žebříčku, vzniklo v garáži. Byl to malý začátek, který se rozvinul v něco velkého. A proto, i když se to zdá neuvěřitelné, třeba za několik let obsadí první místo právě Vaše firma…

Žebříček a hodnoty firem si můžete prohlédnout na stránkách magazínu Forbes.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2022 | ŽijÚspěšně.cz