Domů » Vzácná desetikoruna 1993 i další 4 poklady v oběhu

Vzácná desetikoruna 1993 i další 4 poklady v oběhu

autor Lucie Krátká
vzácná desetikoruna 1993

Věděli jste, že desetikoruna může mít hodnotu i několika tisíc? Podobně je tomu také u stokoruny, dvousetkoruny nebo dvoutisícikoruny. Víte, čím se tyto poklady odlišují od obyčejných mincí a bankovek a jak je poznat?

Vzácná desetikoruna a další poklady v oběhu

Jestli ve své peněžence objevíte některou z následujících vzácných mincí nebo bankovek, můžete za ni dostat i několik tisíc korun. Cenu ale vždy určuje její stav. Pokud u sebe máte některý z těchto pokladů, je vhodné se poradit s odborníkem numismatikem.

Vzácná desetikoruna z roku 1993

Jak tuto minci poznáte? Prvním poznávacím znakem je rok 1993, který najdete na zadní straně. Dále vás upozorní čárka, která se nachází vespod na přední straně a v běžném případě protíná písmeno „K“ u nápisu „KČ 10“ uprostřed. Vzácná desetikoruna ji ale má posunutou o něco výše.

Společnost Antium Aurum uspořádala 2. října 2020 aukci za účelem prodeje právě této mince. Její cena se nakonec vyšplhala na 176 tisíc korun. Ne za každou takovou desetikorunu ale lze získat tolik peněz. Velmi totiž záleží na jejím stavu. Různé škrábance nebo poškození její hodnotu snižují.

Existují dva různé pohledy na to, jak vzácná desetikoruna vznikla. Podle první varianty byla vyrobena během přípravy v Hamburgu. Když autor zjistil, že jsou písmena „KČ“ moc malá, nechal je zvětšit. Do oběhu se dostala pomocí mincovních automatů. Druhou možností je, že byla mince vyražena v tzv. zkušební sérii. Protože byl nápis „KČ“ moc malý, nechali ho na poslední chvíli změnit. Do oběhu se z mincovny dostalo tisíc takových kusů.

Vzácná desetikoruna z roku 2000

Čím se liší vzácná desetikoruna z roku 2000 od těch ostatních? Běžná desetikoruna má na zadní straně obrázek hodinového stroje, u té vzácné tam místo něj najdete brněnský Petrov. Těchto mincí se do oběhu dostalo kolem třiceti tisíc.

vzácná desetikoruna
Pokladem, který můžete najít ve své peněžence je vzácná desetikoruna z roku 1993 nebo 2000

Vzácná stokoruna s obráceným vodoznakem

Vodoznak najdete u bankovek v bílém pruhu nalevo. Je dobře viditelný proti světlu. U běžných stokorun se v tomto bílém poli Karel IV. dívá doprava (oproti velkému zelenému obrázku, na kterém svůj pohled upírá doleva). U vzácné stovky ale ve vodoznaku jeho pohled směřuje doleva (ve stejném směru jako na hlavním obrázku). Pokud je bankovka ve výborném stavu (to znamená, že není nijak ohnutá, natržená nebo jinak poškozená), můžete za ni získat 2000 až 2500 korun.

Tato chyba ve vodoznaku se objevuje i u jiných českých bankovek. Cena, za kterou tyto ojedinělé kousky můžete prodat, se odvíjí od toho, kolik je takových vzácných bankovek v oběhu a kolik z nich právě někdo nabízí k prodeji. Čím více jich je v nabídce, tím nižší hodnotu bude mít ta vaše.

Dvoustovka s chybným tiskem

Tato dvousetkoruna pochází z roku 1993. Je ještě vzácnější než desetikoruna ze stejného období. Na stříbrném proužku je místo nápisu „200 Kč“ uvedeno „Republique du Zaire“. Rok 1993 by měl být poznamenán vespod vedle proužku. U běžné dvoustovky se tento nápis nachází nahoře. Bankovka vznikla roku 1993, kdy se tiskly peníze pro Afriku a stříbrný proužek se stejným nápisem byl omylem použit i pro naše bankovky.

Dvoutisícovka ze vzácné série

Tato bankovka pochází z roku 2007. Byla vyrobena v sérii „E“. Poznáte ji tak, že dole u bílého postranního pruhu bude černým písmem napsaný kód začínající „E01“ až „E23“. Její hodnota v roce 2019 tvořila až 20 000 korun.

Vzácné mince jako investice

Zajímavou možností je i investování do vzácných mincí. To přináší řadu výhod. Příkladem může být:

  • prokázaný růst hodnoty v čase
  • žádné poplatky (na údržbu a další)
  • flexibilita (žádné poplatky za předčasný prodej jako u některých jiných investic)
  • přenosnost
  • nevyžadují váš čas pro dohled, kontrolu nebo údržbu

Více o tomto tématu si můžete přečíst na zlate-mince.cz. Pokud se zajímáte o investiční příležitosti, další možností pro vás je například investice do zlata (zlatých mincí nebo cihliček). Její hlavní výhodou je možnost dlouhodobého uchování hodnoty a ochrana proti inflaci. Má ale i řadu dalších přínosů.

Poměrně novodobou záležitostí je investování do bitcoinu neboli digitálního zlata. Jeho hlavní výhodou je stabilita celého systému a praktická nemožnost jeho zkolabování nebo nabourání se do něj. Oproti zlatu se také dá snadněji posílat. O investování do kryptoměn si můžete přečíst v rozhovoru s Tomášem Krausem.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2022 | ŽijÚspěšně.cz