Domů » Walt Disney: Inovacemi k neuvěřitelnému úspěchu

Walt Disney: Inovacemi k neuvěřitelnému úspěchu

autor Lucie Krátká
Disney příběh

Téměř každý zná společnost The Walt Disney Company. Ne všichni ale ví, co vše stojí za jejím velkým úspěchem. Prošla si totiž jak řadou obrovských vítězství, tak i několika prohrami a propadáky. Podstatné je, že její zakladatel Walt Disney to nikdy nevzdal, vždy věřil svým nápadům, a tak ji dnes vnímáme jako jednu z nejznámějších firem světa.

Walt Disney: Cesta k úspěchu

Společnost The Walt Disney Company byla v minulém roce 2020 sedmou nejhodnotnější firmou světa. Za tímto úspěchem stojí především její zakladatel Walt Disney, ale také jeho bratr Roy, který měl na starosti finanční záležitosti. Walt Disney tedy nejsou jen roztomilé pohádky pro děti, ale také pořádná mašina na peníze, která drží krok s novými trendy.

Disneyho cesta k prvnímu natáčení

Disney měl od svých 18 let o budoucnost postaráno. Jeho otec byl jedním ze spoluvlastníků továrny na zpracovávání ovoce a Waltovi tu zajistil místo. Jemu ale rozhodně nestačilo. Chtěl dělat to, co ho baví. A tak se vydal vlastní cestou. Opustil továrnu a nastěhoval se ke svým bratrům do Kansas City, kde začal pracovat v reklamní agentuře.

„Chceš-li být opravdu úspěšný a šťastný, musíš dělat to, co tě doopravdy baví.“

Walt Disney

Večer po práci několikrát navštívil kino, kde se promítaly i krátké animované snímky, což Walta velice zaujalo. I přesto, že prošel jen několikaměsíčním studiem na umělecké škole, byl toto obor, kterému se chtěl věnovat. Okamžitě se tedy pustil do práce.

„Způsob, jak začít, je přestat mluvit a začít dělat.“

Walt Disney

Nejdříve si přečetl knihu o fázování lidského pohybu a základech animace a poté si od šéfa půjčil fázovací kameru, na které natočil své první anekdotické grotesky. Pracoval na nich po nocích a o víkendech. Prodal je do kin, ale ve výsledku honorář, který obdržel, nepokryl ani všechny výdaje. To ho ale v žádném případě nezastavilo. Získal totiž jednu pro něj podstatnou věc, kterou byla pozornost lidí.

Disney si ve 20 letech založil vlastní společnost Laugh-O-Grams. Najal obchodního manažera, prodejce a 4 talentované animátory. Získal kontrakt na 6 krátkých pohádek. Když byly ale hotové, zadavatelé je odmítli. Walt tedy nemohl vyplatit mzdy, pronájem ani účty za elektřinu. A tak napsal do jedné z největších distribučních společností v New Yorku a nabídl jim, že pro ně vytvoří originální snímek „Alenka v zemi kreseb“. Jednalo se o obsazení živé holčičky do kreslených scének. Ani tento počin ale firmu nezachránil a ta zbankrotovala.

Druhý pokus

Disney se tedy vydal do Hollywoodu a stal se filmovým režisérem. Poté napsal do New Yorku Margaret Winklerové ohledně „Alenky v zemi kreseb“. Té se nápad zalíbil a objednala si 12 filmů s Alenkou. Waltův bratr Roy se stal hlavou podniku v oblasti účetnictví a obstarávání financí. Walt také požádal svého kamaráda Uba Iwerkse, aby se přestěhoval do Los Angeles a pomohl mu s dalšími zakázkami, které dostal. Založil novou společnost Disney Brothers Studio a ta se rozrostla na 12 zaměstnanců.

Walt prožíval úspěšné období. Koupil si nové auto a dům. A oženil se s Lillian Bounds. I firma si polepšila a přestěhovala se do většího podniku. Disney ji přejmenoval na Walt Disney Studio. V té době (roku 1926) se začala projevovat rostoucí konkurence v oblasti animovaných filmů v podobě „kocoura Felixe“. Disney ale konkurentovi nehodlal přenechat velký podíl na trhu a zareagoval proto vytvořením nové pohádky s „králíkem Oswaldem“. Ta se zalíbila společnosti Universal. Objednala si u studia 26 filmů.

Walt byl náročný zaměstnavatel. Požadoval po svých zaměstnancích velkou pracovitost, produktivitu i kreativitu. Nikdy je moc nechválil. Když mu něco připadalo dobré, řekl jen: „Jo, to bude fungovat.“ Někteří animátoři u něj proto nebyli spokojení, a tak se nechali přetáhnout Charlesem Mintzem, který měl v plánu pokračovat s „králíkem Oswaldem“.

Walt dále pracoval na vývoji své společnosti a pořádal každodenní burzy nápadů, kde si společně se svými zaměstnanci procházeli kreslené časopisy a stále kreslili. Tak vznikl nápad na myšáka Mickey Mouse. Vzhled mu překvapivě nedal sám Disney, ale jeho kamarád Ub.

Walt Disney Company
Mickey Mouse byl prvním velkým úspěchem společnosti Walt Disney Studio

Walt chtěl být oproti své konkurenci napřed, a tak vymyslel naprostou novinku, a to, že své filmy ozvučí. Jednalo se o velice riskantní nápad, protože ani nevěděl, zda příjmy pokryjí náklady s ním spojené. Přesto riziko přijal a pokusil se myšlenku zrealizovat.  Nepochyboval totiž o sobě a svých nápadech. Věřil v úspěch všeho, o co usiloval.

Slavný Mickey

A tak přišla 18. listopadu 1928 premiéra grotesky „Mickey kormidelníkem“. Ta shledala u lidí velký úspěch, protože zvukový film v takové podobě zatím neznali. Byla uváděna v kinech před hlavním filmem a lidem se tak líbila, že se dožadovali opakování. Mickey představoval někoho, kdo je bojovný a nevzdává se.

Společnost Walt Disney Studio měla se svou první groteskou s Mickeym velký úspěch

Společnost uzavřela několik licenčních kontraktů na předměty s Mickeym. Obchodním agentem se stal Kay Kamen, kterému byla poskytnuta licence jak na Mickeyho, tak na Minnie i kačera Donalda. Sympatický myšák zboží dobře prodával. Na počátku třicátých let už šly předměty s jeho obrázkem koupit téměř všude. Toto spotřební zboží vynášelo miliony dolarů.

Walta ale tento úspěch ovlivnil špatným způsobem. Začal to přehánět s prací. Zůstával v kanceláři až do jedné nebo dvou hodin ráno. Byl téměř posedlý, úzkostný a mnohem více kouřil. Stával se více hodnotitelem a vzdával se vlastní tvorby, což mělo za následek, že ho práce přestávala bavit. Roku 1931 zkolaboval, a vydal se proto na doporučení lékaře na svou první dovolenou v životě. Workoholismus pohltil v určité fázi většinu velkých podnikatelů. Až tehdy Walt zjistil, že:

„Život je krásný a skrývá toho mnohem víc než jen práci.“

Walt Disney

Začal jezdit na koni, hrát pólo a více si užívat života. Poté se vrhl na tvorbu grotesek s názvem „Směšné symfonie“. Bylo to něco, co lidé nikdy dříve neviděli. Brali je jako umění. V té době už společnost měla kolem 200 zaměstnanců. Převažovali ale muži, žen moc nebylo a měly málo placené práce.

Poté Walt pořídil multiplanovou kameru, která byla tehdy také naprostou novinkou. Dokázala vrstvit několik kreseb přes sebe a vytvářela tak iluzi prostorovosti. Disney chtěl stále vše zdokonalovat, a tak začal pořádat kurzy kreslení.

Kouzelná Sněhurka

Další Waltův nápad byl opět naprostou novinkou. Jednalo se o celovečerní animovaný film „Sněhurka“. Disney tenkrát svolal své zaměstnance a sám jim zahrál celý příběh. Chtěl, aby bylo vše dokonalé, a tak dal do ateliéru přivést živá zvířata a herce, aby animátoři odpozorovali jejich pohyby. Také přivedl tanečnici, která představovala Sněhurku, aby byl přesný i pohyb šatů. Vzniklo kolem 200 000 kreseb.

Počet zaměstnanců přesáhl 200. Roy byl založený konzervativněji, a proto byl nejdříve proti nápadu s touto pohádkou. Walt si ale trval na svém. Když přišel termín, kdy měl být film uveden do kin, Walt ho přesunul, protože nechtěl nic uspěchat na úkor kvality. Podobně se to opakovalo ještě několikrát. Lidé začali pohádku nazývat „Disneyho bláznovství“.

walt disney
Lidé zpočátku nazývali pohádku O Sněhurce Disneyho bláznovstvím

Waltovým cílem bylo lidi u pohádky rozplakat, protože do té doby kreslené filmy jen rozesmívaly. A když byla Sněhurka konečně poprvé uvedena v kinech, opravdu se mu to povedlo. Diváci plakali dojetím. Za první rok vydělala pohádka 8 miliónů dolarů (dnešních 100 miliónů dolarů). Sněhurka se stala dalším představitelem obchodní kampaně. Její obrázek se objevoval na skleničkách, obalech od bonbónů a dalších věcech.

„Nedělám obrázky, jen abych vydělal peníze. Vydělávám peníze, abych udělal více obrázků.“

Walt Disney

Dalším Waltovým výtvorem byl Pinochio. V tomto snímku se poprvé v animovaném filmu objevily podmořské záběry. Počet zaměstnanců společnosti překročil již 1000. Protože se společnosti tolik dařilo, rozhodl se Disney postavit zbrusu nové studio, v kterém by mohl své plány a představy dále rozvíjet.

Poté začal spolupracovat i s hudebními umělci. Vytvořil například film „Fantasie“, na kterém s ním spolupracoval i Bach nebo Igor Stravinský. Ten ale nebyl moc úspěšný a vedl ke ztrátám. Kvůli této špatné situaci začala společnost veřejně prodávat akcie.

Stávka zaměstnanců

Zaměstnanci na nízkých pozicích byli tenkrát velice málo placeni. Jedna z dělnic prý kvůli nedostatku peněz na potravu omdlela. Začali si stěžovat. Disney si toho ale nevšímal. Tak se pokusili vyjednávat s odbory. Jeden z nejlépe placených animátorů Art Bebit se postavil na jejich stranu. Waltovou reakcí ale bylo, že ho vyhodil kvůli aktivitě v odborech. To byl prostě obraz tvrdé, ale také poctivé, kapitalistické společnosti v USA v první polovině 20. století.

Na to zaměstnanci zareagovali stávkou. Účastnilo se jí kolem 200 zaměstnanců a nejednalo se jen o ty špatně placené. Požadovali zvýšení mezd, placené přesčasy a jednotný systém obsazování pracovních pozic. Disney vše zamítl. Studio tak opouštěli investoři a akcie se propadaly. Naštěstí Walt odjel na cestu po Jižní Americe a nechal vše na starosti Royovi. Ten zaměstnancům slíbil splnění všech požadavků a stávka byla zažehnána. Akcie Disney jsou i v roce 2021 velmi žádané a také branné jako poměrně stabilní.

Bambi, Popelka a počátky Disneylandu

Poté přišla druhá světová válka a z velké části studia se stala základna protiletecké obrany. Hlavní příjmy společnosti plynuly ze státních zakázek a instruktážních filmů. Roku 1942 byl ale také uvedena pohádka Bambi, na které Disney pracoval 5 let. Zaměřil se v ní především na ztvárnění přírody.

Po válce se Disney pustil do tvorby Popelky. Nedával si s ní ale tolik práce jako se Sněhurkou. Nechával více pracovat své podřízené a nezajímal se o technické novinky. Roku 1948 se vydal opět na radu doktora na dovolenou na sraz železničářů. Železnice ho tak uchvátila, že si začal sám stavět její model. V tu dobu vznikl jeho nápad na postavení Disneylandu.

Úspěšná pohádka Popelka vydělala 8 miliónů dolarů a zároveň nabídly Disneymu tři americké televizní společnosti vlastní pořady. A tak měl Walt dost peněžních prostředků, aby začal se stavbou Disneylandu. Nicméně přesvědčit finančníky v tomto směru i přesto nebylo jednoduché.

„Nikdy jsem nemohl přesvědčit finančníky, že Disneyland byl proveditelný, protože sny mají malou záruku.“

Walt Disney

Zázračný Disneyland

Když se blížilo zahájení provozu Disneylandu, opět se projevil Waltův perfekcionismus. Protože ještě vše nebylo hotové, Disney termín posunul. Otevření Disneylandu bylo velkou událostí, která byla živě vysílána dne 17. července 1955. Zábavní park přinesl obrovský úspěch. Prvních 10 týdnů ho navštívil milión lidí. Byly tu i návštěvy ze zahraničí jako například íránský šáh nebo nepálský král s královnou.

Roku 1965 koupil Disney pozemky na Floridě, kde chtěl postavit „Město budoucnosti“. Mělo se jednat o hustě obydlené městské centrum s hotely a kancelářskými budovami obklopené zelení a propojené hromadnou dopravou. Zároveň požadoval jeho zastřešení, aby se daly regulovat klimatické podmínky. Na projektu spolupracovaly například General Electric, General Motors nebo Ford.

Roku 1966 se Walt vydal na dovolenou i se svými dcerami a jejich rodinami. V té době ho začali trápit problémy se starým zraněním z póla (bolesti šíje a kyčle). Souhlasil tedy s operací páteře. Při předoperačním vyšetření mu zjistili rakovinu plic, na kterou 14. 12. 1966 ve svých 65 letech zemřel.

Nezapomenutelný Disney

Inovace jsou klíčové pro vývoj jakékoli společnosti. Walt Disney je využíval prakticky neustále. I to je jeden z významných důvodů, proč se jeho firma stala tak úspěšnou. Chtěl se neustále ve všem zlepšovat, zdokonalovat a využívat nové nápady, se kterými bude o krok napřed před ostatními.

„Jen udělejte svou nejlepší práci – pak ji zkuste trumfnout.“

Walt Disney

Svými kouzelnými příběhy dokázal uchvátit obrovské množství dětí i dospělých napříč lety. A tak se díky jejich nadčasovosti a neustálé tvorbě nových pohádek téměř nikomu nepodaří na tohoto výjimečného člověka zapomenout.


Zdrojem k sepsání tohoto článku mi byl čtyřdílný dokument o Waltu Disneym. Názvy jednotlivých dílů jsou Walt Disney: Od myšáka k Disneylandu, Od Sněhurky ke stávce, Od Popelky k televizi a Splněný sen.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2022 | ŽijÚspěšně.cz