Domů » Co je Sick days, a proč se vyplatí?

Co je Sick days, a proč se vyplatí?

autor Radka Konečná
0 komentářů
Co je sick days?

Víkend je v nedohlednu a vy jste se probudili s hroznou bolestí hlavy a každou minutu kašlete? Přemlouváte se, že prášek na bolest a zázvorový čaj vám pomůže, a tak si sbalíte věci a jdete do práce. Je vám to povědomé? Snad každý člověk občas přechází nemoc, avšak s novým pracovním benefitem již nebudete muset. Sick days neboli zdravotní volno je řešením přesně pro tyto situace.

Jak funguje Sick days?

Jedná se o volno, které může zaměstnanec dostat z důvodu krátkodobého a snadno léčitelného onemocnění. Zaměstnavatel mu přitom poskytne alespoň částečnou náhradu platu, aniž by zaměstnanec musel mít onemocnění potvrzené od lékaře. Nejedná se tedy o dočasnou pracovní neschopnost.

Termín sick days není zakotvený v pracovní právu, zaměstnavatel proto nemá povinnost je svým zaměstnancům poskytovat, je to pouze benefit. Pravidla tohoto benefitu a podmínky jeho čerpání jsou nejčastěji stanovena ve vnitřním předpisu firmy či v kolektivní smlouvě.

Od toho se také odvíjí, že je to právě zaměstnavatel, který rozhoduje o celkovém počtu dní pracovního volna. V Česku je to většinou tři až pět dní na jeden rok s tím, že tyto dny nejsou přenositelné do dalšího roku.

💡 Tip: Poznáte, kdy je čas na změnu práce? Možná vám nová práce přinese i lepší pracovní benefity.

Výhody zdravotního volna

Pro zaměstnavatele může být výhoda poskytování tohoto hrazeného volna především v tom, že zaměstnanec není nucený své začínající onemocnění přecházet. Při podcenění onemocnění a opožděné léčbě může dojít ke zhoršení stavu a zaměstnanec musí následně zůstat doma na nemocenské mnohem déle. Zrušením karenční doby v roce 2019 navíc došlo k tomu, že se nemocnému proplácejí i první tři dny nemoci. Z finančního hlediska to tedy zaměstnavateli vychází lépe.

Pro zaměstnance je největší výhodou to, že nemusí s každým zakašláním chodit k lékaři a mohou se ze začínající nemoci vyléčit v klidu doma sami.

💡 Tip: Pokud spíše než na nachlazení trpíte na častou únavu, přečtěte si, jak s ní snadno zatočit.

Jak předejít problémům?

Právě fakt, že sick days nejsou součástí pracovního zákona, může zavinit, že zaměstnanci budou těchto volných dní zneužívat. Je proto potřeba podmínky čerpání tohoto benefitu dobře specifikovat, aby nedošlo k problémům. Způsoby čerpání, ale dokonce i případná kontrola využívání sick days by měla být součástí vnitřního předpisu nebo kolektivní smlouvy.

Součástí předpisu nebo smlouvy také mělo být určeno, jaké postihy budou pro zaměstnance v případě porušení pravidel platit. Nejčastěji to bývá snížení finančního ohodnocení. Je však třeba dodat, že porušení těchto pravidel se dokazuje jen velmi těžce.

Nevýhodou pro zaměstnance je fakt, že počet dní zaměstnaneckého volna je dost omezený.

💡 Tip: Pokud trpíte krátkodobými nemocemi častěji, pak vám těchto pár dní asi příliš nepomůže. Zkuste si ale přečíst článek, jak si zvýšit imunitu a utužte své zdraví.

Oblíbenost sick days stoupá

V poslední době oblíbenost sick days u zaměstnanců i zaměstnavatelů stoupá. Zaměstnání, která tento benefit poskytuje, může být pro zájemce o práci atraktivnější než ta, která jej nemají. Peníze už dávno nejsou jediným kritériem pro výběr práce.

Z průzkumu stravenkové firmy Edenred z roku 2019 vyplývá, že možnost sick days nabízí pro své zaměstnance 43 % českých společností.

Zdroj: Aktuálně.cz 2019
Práce na home office může být kompromisem.
Práce na home office může být dobrým kompromisem.

Někteří zaměstnavatelé raději využívají poskytnutí nemocným zaměstnancům možnost pracovat z domu. Obzvlášť dnes je home office velmi využívaný. Je však potřeba zmínit že home office není to samé jako sick days. Prací z domu si zároveň nevyčerpáváte dny zaměstnaneckého volna.

🎓 Víte, jaké budou rozhodující zaměstnanecké benefity budoucnosti?

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz