Domů » Práce z domova? Stačí Vám počítač a internetové připojení

Práce z domova? Stačí Vám počítač a internetové připojení

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Práce z domova nejen na PC

Každý z nás už o práci z domova slyšel a nejeden po ní toužil  práce z pohodlí domova neboli home office je stále častější formou vykonávání zaměstnání či podnikání. V dnešní době se jedná o velmi atraktivní možnost zaměstnání se stále rostoucím potenciálem a možnostmi. Sami firmy již dnes velmi často nabízejí určitou formu home officu.

Pojďme se ovšem podívat na konkrétní způsoby práce z domova, podnikáni i přivýdělku z domu za pomoci internetového připojení, ke kterému Vám postačí počítač a rychlý internet. Níže si můžete prohlédnout stránky konkrétních pozic a v druhé části článku je další dělení s komentářem. 

💡 TIP 1: Jestli máte chuť začít pracovat z domova a baví Vás psaní, tak určitě vyzkoušejte naší stáž copywritingu, kde se naučíte  mnoho užitečného.

💡 TIP 2: Pokud chcete zefektivnit práci z domova, tak si zase můžete přečíst náš článek o TOP patnácti denních rituálech pro efektivní home office.

 

Práce z domova na PC

 

6 Tipů: Jak najít práci z domova?

 1. Ukažte, že jste samostatný. To platí u přivýdělku, práce ve firmě i podnikání. Musíte sami sobě či nadřízeným dokázat, že jste samostatní a dokážete takto svébytně fungovat.
 2. Pište a oslovujte. Zkuste se prostě někam natlačit, i když nemáte zkušenosti. Odvaha a vytrvalost je důležitá.
 3. Projíždějte pracovní portály, ale klidně se i ptejte ve firmách napřímo.
 4. První zkušenost získejte klidně i zdarma a až následně si klaďte nároky na peníze. Ideální na začátek jsou stáže a trainee programy.
 5. Při práci z domova vás nebude těšit pracovní kolektiv nebo pracovní prostředí, proto by vás práce měla bavit.
 6. Zkuste si režim práce z domova nastavit tak, abyste nemuseli jen 5 dní sedět doma u PC. Rychle by vás to mohlo omrzet. Je dobré tedy alespoň jednou v týdnu dojíždět do kanceláře nebo nějakého open spacu. Případně si zkrátit pracovní týden a například středy vyčlenit jiné činnosti.
 

Jakou cestou práce z domova přes internet a na PC se vydat?

Naprosto primární otázka, kterou si musíte na začátku své kariérní cesty položit je, zda hodláte rozjet svůj vlastní byznys nebo se spíše vydáte směrem zaměstnance plnícího úkoly. V rozhodování Vám pomůže především srovnání všech pozitiv a negativ a také zvážení svých možností. Každý z nás má jiné dispozice a také jiný tah na branku v podnikání. Někdo v podnikání vidí možnost seberozvoje a jiný vidí pouze starosti a rizika. Práce z domova je dnes ovšem možná u zaměstnanců i podnikatelů. Jedná se o formu vykonávání práce.

Být vlastním pánem sice přináší dostatek volnosti, přichází s ní ovšem stejné množství rizik, strastí a povinností. Jako zaměstnanec se budete pohybovat mezi hranicemi různých omezení, na druhou stranu se vedle Vás bude vždy nabízet pomocná ruka. Je jen na Vás, jak se rozhodnete, ale přináším Vám zde pár pomocných otázek, které je důležité si zodpovědět.

Pokud chcete pracovat z domova na PC, tak jednoznačně potřebujete vysokou míru sebedisciplíny a sebekázně, která Vás požene kupředu. Také potřebujete sebereflexi, díky níž si dokážete vyhodnocovat směr i každodenní práci. Mnoho lidí má problém samo vstát, když nemusí do zaměstnaní. Oddalují a vykonávají jiné aktivity.

Kolik času a peněz jste ochotni investovat do začátku?

Řekněme, že se rozhodnete rozjet nový eshop. Vytvoření webových stránek, výběr kvalitního zboží, dodavatelů a oslovování správné skupiny zákazníků zabere spoustu času a bez počáteční peněžní investice se obejdete jen málokdy. Pokud naopak nastoupíte do již zajetého a fungujícího internetového obchodu, stačí se naučit pracovní postupy a pak hurá “prodávat”.

První cesta je jistě obtížnější a rizikovější, ovšem její zdárný konec je rozhodně zajímavější. Kdo by přeci nechtěl vlastnit prosperující eshop hemžící se spokojenými zákazníky?

Chcete zůstat v anonymitě nebo si “udělat jméno”?

Jako řadový zaměstnanec můžete vykonávat výbornou práci, které si všimne především Váš nadřízený a v ideální případě ji náležitě ocení. Co kdyby Vás ale takto vnímalo deset tisíc lidí? A co třeba sto tisíc? Nebo snad milion? V dnešní době sociálních sítí se můžete stát influencerem nebo youtuberem, vytvořit si své stálé publikum a vydělávat na reklamách a propagacích produktů. 

V dnešní době je velmi důležité vytvořit si dobré jméno, na které zákazníci či klienti budou slyšet. Osobní brand building se stal díky sociálním sítím a webům poměrně dostupný, ovšem konkurence také obrovsky narostla. Důležité je budování autority a důvěryhodnosti. Nejde to samo. Musíte tomu obětovat nějaký čas, ale pokud budete budování svého osobní brandu či značky věnovat čas, tak se Vám tento čas a peníze vrátí nejen ve formě uznání.

Také se můžete stát uznávaným freelancerem, který je uznávaná jednička ve svém oboru. Můžete být takovým novodobým řemeslníkem/umělcem budující si svůj brand, schopnosti a také svoji cenu!

Nenechte se ovšem zmást fámami o pohádkově snadném životě celebrit internetu, i za jejich úspěchem stojí velké úsilí, námaha a často i život pod velkým tlakem.

Sebekázeň, sebekázeň, sebekázeň… Máte jí dostatek?

Volný a flexibilní pracovní režim bez přísného dohledu se může velmi lehce přehoupnout v takzvané nicnedělání. Neočekávejte, že se peníze na účtu objeví bez Vašeho přičinění. Ačkoliv práce pro společnost stále nabízí jistou časovou pružnost, bude nad Vámi někdo, kdo dohlédne na včasné a kvalitní splnění zadaného úkolu. 

Zvládnete být vlastním šéfem a říct si: ,,Ne, dnes budeš pracovat celý den, abys měl zítra volno.”, nebo potřebujete dozor někoho druhého? Někteří lidé prostě pro práci z domova nejsou stvořeni, ale většina se dokáže změnit, pokud na sobě pracuje.

Umění být efektivní na home officu nezvládá každý a také je o cviku a správných návycích viz úvodní článek s 15 tipy. Lidé, kteří tento time management nezvládají mají problém většinou s tím, že si nestanovují žádnou pracovní dobu. Často to pak vypadá tak, že ráno vstanou až v 9, následně se k práci dostanou až v 10 hodin. Přes celý den lezou často na sociální sítě a nebo jinak prokrastinují. A jaký je výsledek? 

Udělají méně práce, jejich pozornost je roztříštěná a výsledek práce není nic moc. Navíc si tito lidé často práci roztáhnou do 7 dní v týdnu a 24 hodin denně. To znamená, že mají furt potřebu něco dělat, ale nedokáží se k tomu dokopat. Jejich hlava tak z pracovního režimu nevypne, což je z dlouhodobého hlediska velmi špatně. Sebekázeň a sebedisciplína je základ úspěch v mnoha oborech, ale pokud chcete podnikat nebo jakkoliv být efektivní při práci z domova na PC, tak se na tento bod zaměřte!

Pokud jste si vše v klidu rozmysleli a rozhodli se, že pro Vás bude nejlepší postavit se na vlastní nohy a pracovat sám za sebe, jistě Vám pomůže článek Jak vydělat peníze na internetu. Jestli jste došli k závěru, že chcete začít kariéru v již fungující společnosti, je zde pro Vás dalších pár rad.

Když začínáte pracovat z domova nebo již pracujete nějakou dobu, tak je dobré mít nějaké rituály. Cesta není ani úmorná práce od rána do večera, ale už vůbec se nevyplatí brát práci z domova jako odpočinek a prokrastinovat. Buďte motivovaní dělat svoji práci, ale zároveň si vyčleňte přes den i malé časové úseky na činnosti, které vás od práce na chvíli odpoutají. Pro začátek doporučuji například knihu Nástroje titánů od Tima Ferrisse.

Rychlé PC a internet je základ pro práci z domova

Rychlý internet i PC jsou základem pro většinu pracovních pozic z domova. Pomalý počítač a internet Vás nejen zdržují. Čekání může vyvolávat napětí a u některých jedinců může zcela bourat soustředění a zápal. Na sobě jsem to zjistil nejen pocitově, ale také mi to řekly chytré hodinky.

Pokud pracujete z domova na PC, tak se zamyslete, jak často Vás počítač nebo internetové připojení brzdí. Někdy stačí velmi málo a vynaložené náklady se Vám vrátí v rekordním čase a z práce na PC budete mít větší radost. Práce přes internet logicky vyžaduje velmi rychlé připojení, ale jsou i práce jako copywriting, kde si v pohodě vystačí s mobilními daty. U většiny pracovních pozic na počítači je ale rychlý internet takovou samozřejmostí (MUST-HAVE).

U počítače je především důležitý SSD disk a více než 8 GB RAM. Tyto dva parametry nejsou u PC příliš drahé, ale značně ovlivňují rychlost většiny úkonů při práci. Dalšími tipy je práce na dvou monitorech nebo ergonomická myš a klávesnice. Tyto doplňky ani rychlý počítač nepodceňujte. Sám mohu posoudit velmi dobře, kolik času a hlavně nervů mi nový počítač ušetřil. Mnoho. A jsem přesvědčen, že investice do kvalitního počítače je hrozně důležitá. 

Dilema Mac vs. Windows si necháme na někdy jindy. Jedna strana říká toto a druhá zase ono. Mac nenabízí tolik variant, jak se spálit. U Windows je na uživatele kladen mnohem větší nárok v tom, aby svůj počítač udržoval stále rychlý a v dobré kondici.

Kde začít hledat práci z domu?

Internet je nekonečně obrovské místo, kde najdete nabídky téměř všeho a to i prací z domova. Pokud už ovšem máte zaměstnání například v kanceláři, rozhodně nebude špatný nápad zajít za svým nadřízeným a navrhnout mu, zda byste nemohli alespoň část své práce dělat doma. Zdá se Vám to jak ze sci-fi románu? Nebojte se ukázat svou aktivitu, spolehlivost a loajálnost. Mnoho zaměstnavatelů je této možnosti práce nakloněno a budou ochotni Vám ji poskytnout.

Podívejte se na webové stránky inzerující nabídky práce. Stačí Vám zadat pár klíčových slov (např.: práce z domova, práce po internetu, práce na pc). Uvidíte, že volných míst je spousta a budete si moci vybírat z různých druhů činností.

Home office alespoň jednou týdně patří již k velmi běžnému benefitu na mnoha pracovních pozicích. V marketingu, grafice či IT je práce z domova dokonce běžnější než fyzická přítomnost na pracovišti.

Opětovně je dobré upozornit, že práce z domova na PC není zdaleka vhodná pro všechny a mnozí jedinci ji nezvládnou. Příčinou je především nedostatečná sebedisciplína a mnohým také po čase začne chybět prostý lidský kontakt s kolegy.

Pozor na podvodníky!

Nikdo Vám však s čistými úmysly nenabídne hromadu peněz za tři kliknutí denně

Je jedno, v jakém odvětví se zrovna pohybujete, vždy se najdou lidé, kteří se Vás budou snažit pouze nalákat a napálit. Buďte obezřetní. Každý zaměstnavatel vyzdvihuje pozitiva dané pozice, aby si Vás získal. Nikdo Vám však s čistými úmysly nenabídne hromadu peněz za tři kliknutí denně. Práce na internetu přináší mnoho výhod, nebude ovšem tak kouzelně jednoduchá – to už bychom byli všichni milionáři.

Práce z domova nejen na PC

Práce z domova je stále oblíbenější!

Z jakých druhů práce na internetu si můžete vybrat?

Je zde opravdu mnoho možností a bylo by těžké vypsat úplně všechny, v dnešní rychle se vyvíjející době se objevuje stále více prostoru pro nové a nové pracovní pozice. Vypíšu zde proto pár nejrozšířenějších z nich.

 • Zákaznická podpora – práce, kterou můžete dělat v kanceláři i doma. Pomáháte zákazníkům eshopů s výběrem produktu, reklamací, zodpovídáte dotazy, vyřizujete emailovou korespondenci.
 • Copywriter – jedná se o psaní článků pro různé webové portály, může jít o politiku, IT technologie, finančnictví, životní styl a mnoho dalšího.
 • Aktivní/pasivní telemarketing – oslovování stálých i nových zákazníků za účelem představení nabízených produktů a služeb. Často se využívá v callcentrech, nyní se rozmohl především v odvětví zdravé výživy.
 • Grafik – v oblasti grafiky se freelancing stal velmi populární.
 • Operátor chatu – operátor má na starosti komunikaci se zákazníky dané služby.
 • Administrátor – ať už se jedná o webové stránky nebo eshop, někdo musí dohlížet na správný chod systému a opravovat případné chyby, doplňovat mezery a hledat efektivní řešení. Proto je tady administrátor.
 • Účetní – světe div se, i tak klasicky kancelářská práce jakou je účetní, může být příjemným a pohodovým zaměstnáním z domácnosti. Stačí jen dobře hledat.
 • Online marketing – v online marketingu je mnoho možností od SEO, PPC až po sociální sítě. V tomto oboru je home office a práce přes internet odkudkoliv téměř samozřejmostí a nutností.

Výběr je opravdu široký a jistě si v něm každý najde něco pro sebe. Pokud jste objevili nabídku, která Vás opravdu zaujala, a máte pocit, že práce Vás bude bavit a naplňovat, stačí už jen poslat životopis a vydat se na novou cestu plnou skvělých příležitostí.

Práce z domova není jen med!

Výhody a nevýhody práce z domu jsou jasné. Sebedisciplína a organizace času je pro home office absolutně nejdůležitější. Dále je potřeba pracovat efektivně, aby Váš klient či zaměstnavatel dokázal ocenit vaši práci.

Po překonání výše zmíněných strastí se Vám ovšem otevírají neuvěřitelné možnosti. Budete si moci absolutně svobodně organizovat svůj čas a pracovat nejen z domova, ale také využívat výhod a krás práce ze zahraničí.

Dobré je si také přiznat, jestli jste vhodný typ na samostatnou práci nebo na práci z domova obecně. Někteří lidé prosně nejsou schopni se doma soustředit a podávat pracovní výkony. Mnohem lépe jim to jde v kanceláři, kterou mají spojenou s výkonem práce. Na tomto místě jsou efektivnější a interakce s kolegy je nabijí a posouvá. 

Důležité také je, jestli jste takzvaní skřivani nebo sovy. V jaké denní hodiny jste nejproduktivnější? Na home officu si to můžete nastavit tak, jak vám to bude vyhovovat. Ale pozor, abyste si z práce z domova na PC neudělali životní styl. Ráno sednete k počítači, prokrastinujete a následně musíte u počítače strávit celý den. Mnoho lidí má také na home officu mnohem větší sklony k takzvanému profesnímu vyhoření.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz