Domů » 19 TOP tipů: Tim Ferriss a jeho bestseller Nástroje titánů

19 TOP tipů: Tim Ferriss a jeho bestseller Nástroje titánů

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Nástroje titánů Tim Ferriss

Nástroje titánů jsou ultimátní knihou životních rad, tipů, návodů a doporučení. Nedokážu si ani představit jinou knihu, která by Vám mohla více změnit každodenní život než právě Nástroje titánů od Tima Ferrisse. Jasně. Tato kniha se mi možná tak líbí, protože jsem přesná cílovka.

Poměrně mladý, pracující na volné noze ve světě internetu a dychtící po praktických informacích, radách. U románu nevydržím, chci si po 15 minutách čtení něco odnést. Úplně chápu, že pro někoho, kdo dělá od 8-16 hod ve státní správě, tato kniha nemusí být tím pravým. Nebo naopak dokáže rozhoupat ke změně. Tuto sílu kniha má. Kniha má dle mého posouzení sílu měnit zaběhlé návyky, motivovat a inspirovat.

Nástroje titánů od Tima Ferrise

Nástroje titánů mají téměř 700 stran, které jsou nabyté těmi nejzajímavějšími útržky z podcastů a rozhovorů. Tim Ferriss to vše prokládá obsáhlejšími kapitolami s úzkým zaměřením i svými komentáři. Obecně má kniha blíže k encyklopedii než k románu.

Osobně doporučuji při čtení zajímavé věci podtrhávat nebo lépe zaznamenávat do zápisníku (nebo do Google dokumentu, jak jsem to udělal já). Kniha pro mě není o rychlém přelouskání, ale o přečtení odstavce, zamyšlení a případném aplikování na vlastní život.

Někteří lidé doporučují knihu číst jako když taháte lístečky z klobouku. Máte 15 minut čas? Vezměte knihu, náhodně otevřete a čtěte.

19 TOP tipů pro inspiraci i motivaci z této knihy

Začátkem bych rozhodně nechtěl říci, že následující obsah je maximální TOP z knihy Nástroje titánů, jelikož již celá tato kniha je jistým výběrem toho nejlepšího. Rozhodně bych ale řekl, že se jedná o to zajímavější nad čím pro mě stálo za to přemýšlet a také si to poznamenat. Pokud Vás následující obsah zaujme, tak si neváhejte knihu pořídit. Kdybych měl za minulý rok doporučit jedinou knihu, tak by to byla tato.

Reid Hoffman – je jedním ze zakladatelů LinkedInu a úspěšný businessman. Hoffman si rozvinul své strategické schopnosti při deskových hrách v mládí a studiem textů Carla von Clausewitze. Hoffman uvádí jednu cenou radu pro všechny obchodníky: Vždy je třeba vyřešit v obchodním vztahu ten nejjednodušší, nejsnazší a nejvýnosnější problém.

Ramit Sethi – píše blog o osobních financích, který čte více než milión lidí měsíčně. Ramit vydělává na internetu díky blogu a svým emailům, které jsou jednoduché ale přesto velmi účinné. Ramit místo složitých a graficky vyspělých šablon používá běžný styl psaní podobající se běžné komunikaci. Slaví s tím nebývalý úspěch. Zajímavě se Ramit staví také k cenotvorbě. Poskytuje 98 % obsahu zdarma, ale ony dvě superprémiové procenta poskytuje desetkrát nebo i stokrát dráž než jeho konkurence.

Hranice mého jazyka představují hranice mého světa.

Ludvig Wittgenstein

Peter Thiel – je zakladatel společnosti PayPal, miliardář a první externí investor Facebooku. Peter poznamenává jeden velice zajímavý fakt po otázce týkající se budoucích technologických trendů. Říká: “Když je něco trend, tak se tomu věnuje mnoho lidí. Jakmile se něčemu věnuje hodně lidí, tak nastává obrovská konkurence s velice malými rozdíly. Lidé by se neměli soustředit na to, aby byli součástí trendu. Důležitější je podle mě pocit poslání. Lary Page či Mark Zuckerberg přišli s něčím novým, vytvořili nový obor, a proto jsou maximálně úspěšní. To oni nastavili, co bude v budoucnu trendem.”

Ed Catmull – spoluzakládal se Stevem Jobsem Pixar a napsal velice uznávanou knihu Kreativitam a. s.. Ed popisuje, jak byl Jobs neuvěřitelně zběhlý při zakládání Pixaru, jak dokázal firmu přivést na burzu a vlastně tak trochu využít Disney. Ed se věnuje každý den 30-60 minut meditaci.

Seth Godin – je autor mnoha bestsellerů a autorita v oblasti marketingu. Godin říká, že lidé jsou často příliš zavření ve svém rámci a hrají s předvídatelnými kartami. Pokud nastává nezdar, tak je čas se zvednout a přesednout k jinému stolu s jinými kartami. Nejet zkrátka ve vyšlapaných kolejích, když to nejda, ale zkoušet nové cesty a rámce.

Chase Jarvis – je ředitel CreativeLive a extrémně úspěšný fotograf. Chase vypráví o nasazení prémiové ceny od prvního dne. Když totiž nasadíte vysokou cenu, tak je od Vás očekávána prémiová práce. Toto Vás může ve spirále velmi rychle posunout výše a dostat do první ligy v oboru. Naopak v začátcích se soustřeďte pouze na sebe a svůj produkt. Máte jako začátečník slabou vyjednávací pozici a lepší než špatné spolupráce je vylepšovat své schopnosti a produkt.

Když někdo někdy řekne ano hodně rychle, tak jste si řekli příliš nízkou cenu.

Nejlepší SEO je dobrý obsah.

Dan Carlin – předává historii úspěšným podcastem. Dělejte to, co Vás baví, i když na to nemáte kvalifikaci. Kdyby všichni dělali jen to, na co mají kvalifikaci, tak by se nikam neposunuli. I amatér může věci dělat dobře. Titanic postavili profesionálové a archu amatéři… Dan Carlin je výborným vypravěčem a předává informace historické informace formou, kterou nezvládne nikdo z oboru. Další doporučení je, že by lidé ze svých chyb měli dělat své poznávací značky a využívat je.

Phil Libin – je zakladatel úspěšné platformy pro poznámky Evernote. Phil popisuje, jak důležité je být agilní při růstu firmy. Nastavování procesů, komunikace a tvorba vnitřní struktury je zásadní složkou úspěchu. Při růstu firmy dochází vždy jednou za čas ke zboření principů a určité nefunkčnosti. To se prý vždy děje při čísle 3 a 10. Vždy když dosáhne firma velikosti trojnásobku a následně desetinásobku, tak nastane “krize”.

Nástroje titánů - mars
Phil Libin byl fascinován výpravou na Mars. Podobně jako Elon Musk věřil, že Mars je další kapitolou lidských dějin. Tento sen a představu mu rozbil v současnosti nejbohatší muž planety, Jeff Bezos. Když mu Libin sdělil svůj sen, tak Bezos řekl, že Mars je blbost. Proč by se člověk chtěl spoutat další gravitací, když jednu opustí? Dle Bezose je pro lidi největší překážkou gravitace, až ji překonají, tak budou vytvářet vlastní stanice a těžit z asteroidů vše potřebné.

Chris Young – je vynálezce, inovátor a autor úspěšných moderních kuchařek. Když se Chris v mládí zajímal o to, co by chtěl v životě dělat, aby ho to bavilo, tak mu jeho otec poradil. Tvoje ideální práce ještě neexistuje. Musíš si zajímavou práci vytvořit sám na míru. Dělej věci, co tě zajímají a udělej si z nich práci. Chris neřešil zářezy do životopisu, aby získal tuctovou lépe placenou práci. Chris Young si opravdu své pracovní místo vytvořil, tak považuje za své největší vzory svého otce a Winstona Churchilla, jehož životopis doporučuje jako povinnou četbu.

Neil Strauss – napsal osm úspěšných bestsellerů jako Hra nebo Pravda. Neil se snažil při rozhovoru s miliardáři zjistit, co je odlišuje od běžných lidí. Zajímavým poznatkem bylo to, že miliardáři neakceptují normy své doby. Když neakceptují normy, tak mohou snáze inovovat a dosahovat úspěchů.

Daymond John – zakladatel společnosti FUBU a marketér roku. Daymod říká, že rodiče ho vždy učili, že tím co dělá přes den nikdy nezbohatne, ale může zbohatnout tím, co dělá po večerech. Nejlepší Daymondovou investicí dle něj bylo, když na střední škole dělal kurýra a potkával různé lidi. Poznal tak různé druhy lidí a naučil se odhalovat zajímavé příležitosti.

Noah Kagan – byl třicátým zaměstnancem Facebooku, nyní je ředitelem SumoMe. Noah radí všem, co pracují na počítači, aby investovali do svého vybavení, pokud je toto vybavení brzdí. Sám radí pořídit velmi rychlý router. Čas od času si naplánujte nějaké aktivity a vypínejte si WiFi, Facebook odvádějící Vaši pozornost. Noah doporučuje ještě jeden hack, kterým je smoothie maker. Ten považuje za svoji nejlepší malou investici.

Luis von Ahn – je profesor informatiky a ředitel úspěšné jazykové aplikace Duolingo. Luis vypráví o tom, jak se naučil zkoumat věci hlouběji. Máte nějaký problém či specializaci, kde si myslíte, že jste silní, ovšem zkoušeli jste to vysvětlovat úplnému laikovi? Tato konfrontace pro Vás může být užitečná, jelikož uvidíte, jak se na Váš problém dívá někdo, kdo nemá žádný informační background k dané problematice.

Scott Belsky – podnikatel, investor a zakladatel webu Behance. Scott popisuje chybu, kterou Behance v začátcích udělalo. Behance se tříštila pozornost mezi mnoho produktů a služeb, což po nějakém čase vygradovalo v to, že Behance nezvládal vývoj své hlavní služby. Belsky popisuje, jak ukončil několik slibných projektů a služeb, které měl velmi rád. Vše pro to, aby se celý tým mohl soustředit na svůj hlavní úkol. Belsky to přirovnává k literárnímu zabití oblíbených postav, aby se nakonec mohla osa románu pohnout kupředu.

Nejde o nápady, jde o uskutečnění nápadů.

Scott Belsky

B. J. Novak – herec, scénárista a producent seriálu Kancl. “Ale vydělávám tolik peněz”. Novak varuje před tím, aby se lidé utěšovali hromadou peněz. Pokud dělají práci, která je nebaví, ubíjí nebo nikam neposouvá, tak by své já neměli utěšovat tím, že na tomto místě vydělávají mnoho peněz. Novak také upozorňuje na to, že pro tvůrčí práci se musíte dostat do dobré nálady. K tomu mít dobrou náladu a chuť psát tvůrčí věci Vám nestačí se ráno probudit. Zkuste si najít ranní rituály, které Vás do dobré nálady dostanou. Novak za svůj nejlepší čas pro tvorbu považuje mezi 11-14 hodinou.

BJ Miller – úspěšný lékař v oblasti paliativní péče. BJ považuje za nejlepší nákup do 100 dolarů kvalitní víno, jelikož v něm vnímá určitou symboliku. Při pití kvalitního vína vidí, kolik práce na něj padlo a jak dlouhý byl proces celé tvorby vína. Vína pak vypije za jediný večer. BJ hovoří o tom, že u vína přemýšlí a poukazuje na pomíjivost života, která se v samotné láhvi vína více než zrcadlí. BJ celkově propaguje užívání si přítomného okamžiku. Lidé by si měli více užívat současnost a méně přemýšlet o budoucnosti. Někteří lidé se stále jen ženou a nedokáží si vychutnat teď a tady.

Maria Popova – autorka úspěšného blogu o životě. Jak říci NE médiím. Maria vypráví, jak trávila klidně i 20 hodin tím, že se připravovala na rozhovor pro CNN. Když toto udělala vícekrát, tak zjistila, že jí to obírá o čas, který mohla věnovat psaní, díky kterému si ji pozvali do vysílání. Ponaučení je takové, že by umělci neměli vystupovat v médiích, pokud je to obírá o mnoho času, který by měli raději investovat do své tvorby. Maria doporučuje číst deníky Davida Thoreaua, který hovoří o definicích úspěchu před 150 lety velmi nadčasově. Například identifikuje velké nebezpečí dlouhodobého sezení, což je pro dnešní dobu více než aktuální.

Jocko Willink – veterán z válečných operací a specialista na bojové sporty. Willink dává rovnítko mezi svobodu a disciplínu. Bez disciplíny a jasných věcí, které je třeba udělat, je člověk vystaven věčné volbě, co dělat. To může být únavné i stresující pro některé lidi. Když máte v programu jasný pevný bod, tak můžete již svobodně program tvořit jen kolem něj. Jako účastník několika operací v Iráku říká, že bez temnoty člověk dostatečně neocení světlo. To znamená, že pokud člověk neprojde složitými a nepříjemnými zkouškami, tak se nemůže naplno těšit z krás světa. Jocko je tak vděčný za každý nový východ slunce, protože mnoho jeho kamarádů tu temnou část nepřežilo.

Ed Cooke – je výkonným ředitelem Memrise a držitel ocenění soutěžích paměti. Pocit, že jsem k ničemu. Ed tento pocit ve svém mládí míval poměrně často a naučil se s ním bojovat zajímavým způsobem. Vždy, když ho tento pocit přepadl, tak se podíval či si vzpomněl na hvězdy. Představoval si, jak svět vypadá z pohledu hvězd, pak si najel na svůj život a řekl si: Je na světě takovou chvilku a něčeho se bojí.

Pokud Vás tato kniha zaujala, tak si určitě také přečtěte náš článek o nejlepších knihách pro motivaci nebo se podívejte na náš seznam doporučených kvalitních knih.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz