Domů » 5 Tipů: Nejlepší strategie investování do nemovitostí

5 Tipů: Nejlepší strategie investování do nemovitostí

autor Monika Kolářová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Investice do nemovitosti

5 Tipů: Nejlepší strategie investování do nemovitostí. Která z nich je nejefektivnější? Nechte si poradit. Ekonomická krize cenu nemovitostí krátkodobě snížila, ale jinak je to vyhledávaná a praktická sázka na jistotu zhodnocení vloženého kapitálu. Ovšem i při jejím pořizování a správě je nutné postupovat obezřetně a vyhnout se tak zbytečným komplikacím. Jak zaručeně nekupovat zajíce v pytli a zajistit si rentu pro důchodový věk či finanční nezávislost?

Co se rozumí pod pojmem investování do nemovitostí?

V ekonomickém pojetí se jedná o část našich finančních příjmů ze zaměstnání či podnikatelské činnosti, kterou vkládáme do zakoupení nemovitosti (bytu, domu, pozemku), za účelem jejich následného zhodnocení ve specifickém časovém horizontu. Ten si volíme podle aktuální životní situace, kdy investované prostředky nepotřebujeme. Účelem investice je efektivní zhodnocení vložených prostředků.

Investování do rodinného domu v příjemné lokalitě je snem každého z nás

Které nemovitosti jsou žádané?

Mladí manželé plánující založení rodiny se většinou nejprve zajímají o pořízení první nemovitosti – menšího bytu, který je pro ně finančně dostupnější. S příchodem potomků se priority i potřeby bydlení postupně mění. Následně se začínají zajímat o zakoupení pozemku a stavbu rodinného domu. Pořízení nemovitosti je náročný proces a je nutné ho dobře uvážit. Přemýšleli jste někdy, jaké jsou výhody a nevýhody života v bytě či rodinném domku?

Výhody života v bytovém domě:

 • Nenáročná a poměrně levná údržba bytu.
 • Dělíte se o náklady spojené s údržbou a opravami nemovitosti s ostatními majiteli bytů, čímž se pro vás bydlení stává komfortnější.
 • Lepší občanská vybavenost (obchody, mateřské a základní školy, MHD).
 • Únosná cenová dostupnost bytu.

Výhody života v rodinném domě:

 • Více prostoru pro všechny členy rodiny.
 • Více soukromí.
 • Bližší kontakt s přírodou.
 • Volíte si sami materiály stavby v souladu s energetickými a ekologickými požadavky na stavbu.
 • Větší kreativita v možnosti přizpůsobit si dům svým vlastním představám a potřebám.

Nevýhody života v bytovém domě:

 • Méně soukromí, větší možnost konfliktů s problémovými sousedy či nájemníky.
 • Menší životní prostor, děti musí sdílet společně pokoj.
 • Majitelé bytu zpravidla nemají vlastní zahradu s možností pěstování zeleniny či okrasných rostlin dle svého vkusu.
 • Nutnost se domluvit s ostatními majiteli na veškerých opravách a rekonstrukci domu.

Nevýhody života v rodinném domě:

 • Veškeré náklady spojené s údržbou nemovitosti a opravami si hradíte sami.
 • Nevyhnete se také možným konfliktům a sporům se sousedy.
 • V závislosti se zvolenou lokalitou musíte počítat také s možností horší občanské vybavenosti a nutností dopravy vlastním prostředkem.
 • Péči o dům a zahradu musíte nutně věnovat více času a práce.

Máte představu o tom jak na investice do nemovitosti? Pro nalezení správné taktiky pro pořízení a zhodnocení nemovitosti si musíte nejprve ujasnit své finanční možnosti a také plánovaný záměr pro užívání nemovitosti. Banka vám dnes poskytne hypoteční úvěr s LTV 90 %, ale je nutné doložit také své vlastní prostředky. Následující návod vám snad bude v této ožehavé otázce nápomocný. 5 Tipů: Nejlepší strategie investování do nemovitostí:

Investování do nemovitostí za účelem jejich pronájmu

Pořizovací cena nemovitostí (domů, bytů i pozemků) astronomicky roste a zvyšuje tím zájem o nájemní bydlení. Mladší generace zoufale sleduje internetové stránky prodejců. Najít spolehlivého a šetrného nájemníka je snem mnoha pronajímatelů. Příjem z pronájmu nemovitosti se může snadno stát žádaným příjmem. Z nájmu také můžete financovat hypotéku nutnou pro pořízení nemovitosti.

Investování do starších nemovitostí s nižší pořizovací cenou, jejich rekonstrukce a prodej

Krátkodobá investiční strategie, která se může jevit jako výnosná, se bohužel může prodražit. Nakoupit a prodat ve správný okamžik není vždy jednoznačné. Minulá hospodářská recese uskutečnila tento okamžik velmi dramatickým. Je nutné bezpodmínečně zvážit náklady spojené s nákupem i rekonstrukcí a cenu, za níž je reálné nemovitost (byt i pozemek) prodat. Vhodnou rekonstrukcí máte reálnou naději zvýšit tržní cenu nemovitosti o desítky procent.

Investování do nemovitostí v nové zástavbě a vyčkávání na vhodný okamžik pro jejich prodej

Zakoupení nové nemovitosti ve spolupráci se statikem a odhadcem je další z možných forem investice. Mít jistotu správně vložených finančních prostředků a vizi pro její zhodnocení je snem každého investora. Cena nemovitostí se každoročně navyšuje v rozmezí 5 – 7 % a činí situaci na trhu s nemovitostmi zajímavou pro aktivní investory. Důležitým faktorem je lokalita, aktuální stav nemovitosti, její velikost i občanská vybavenost.

Nový dům či byt je možné zakoupit a časem výhodně prodat

Investování do nemovitostí v původním stavu, jejich oprava, následný pronájem a refinancování

Nemovitost pořiďte za co nejnižší cenu a ze svých vlastních finančních prostředků. Ideálně je lepší uvažovat o menším bytě, jehož pořízení není tolik náročné. Následně nemovitost za rozumnou cenu opravte a byt výhodně pronajměte. Poté si vyjednejte v bance hypotéku proti zástavě opravené a pronajaté nemovitosti. Nemovitost se vám postupem času profinancuje a vy ji můžete využít jako zajištění pro důchodový věk. Navíc získané volné prostředky lze použít na další investice – do oprav, ale i nákupu akcií, investičního zlata či termínovaných vkladů.

Investování do přestavby svého bydlení a jeho částečný pronájem

Tato investiční strategie je vhodná pouze pro majitele větších nemovitostí – dvougeneračních bytů, domů, chat, starších domů po předcích. Její výhodou je nižší potřeba vlastního kapitálu. V případě chybějících prostředků lze žádat i menší úvěr ze stavebního spoření či hypotéku. Pozitivem této investice je možný dlouhodobý příjem prostředků, jež lze následně využít pro opravu celé nemovitosti, zajištění do důchodového věku, investici do zlata či podílových listů.

Dvoupatrový dům je možné stavebně oddělit a jedno patro výhodně pronajmout

Rozumný investor by se měl zajímat o aktuální situaci na trhu s nemovitostmi. Vydělat znamená jednoduše výhodně nakoupit a ve správný okamžik prodat. Dalším mezníkem a hodně podstatným je najít si vhodnou komoditu pro investici. 5 Tipů: Nejlepší strategie investování představuje investice do nemovitostí a pronájem nemovitostí jako nový trend. Tento zdroj inspirace je samozřejmě jen vodítkem. Pro konkrétní propočty je nutné vyrazit do kanceláře stavebních i finančních odborníků.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz