Domů » Jak si zajistit pasivní příjem?

Jak si zajistit pasivní příjem?

od Patrik Pilous
Publikováno Aktualizováno

Pojmem pasivní příjem se rozumí druh pravidelného příjmu, do kterého je třeba investovat pouze na jeho počátku a dále již žádná další investice ani aktivita není nutná a jen se přičítá zisk. Tedy jde tu o to, aby vynaložená práce byla nutná jen ze začátku, nikoliv i v průběhu vydělávání.

To zní pro začátek velmi pěkně, ale vše má svůj rub i líc, na to třeba nezapomínat. Pasivní příjem dokáže vytvořit dobré finanční zázemí, avšak nic není zadarmo. Jestli jste na začátku, tak se podívejte na článek, v čem začít podnikat v roce 2020. U pasivního příjmu je nejtěžší zasadit semínko úspěchu na úrodnou půdu a v prvotní fázi semínko dobře zalévat, hlídat a opečovávat.

Pasivní příjem

K dosažení kvalitního pasivního příjmu, bývá obvykle potřeba úsilí nemalého charakteru, nicméně princip spočívá v tom, aby se vynaložené úsilí poté vyplatilo a v průběhu vydělávání bylo minimalizováno, nejlépe anulováno a maximalizován byl tak zisk.

Stejně jako s rostlinou je tedy v prvotní fázi třeba velká námaha, úsilí a starostlivost, ovšem až rostlina vyroste, tak ji stačí pouze udržovat a ona sama nese plody Vaší dřívější práce. Ideálně pravidelně přináší plody-peníze s nízkou námahou (neplést si s žádnou námahou). Své zdroje pasivního příjmu musí jeho majitel vždy opečovávat.

Pokud Vás zajímají možnosti pasivního příjmu více a vládnete alespoň průměrnou angličtinou, tak si určitě důkladně projděte blog Pata Finna.

Jak si vytvořit a zajistit pasivní příjem?

Na efektivní pasivní příjem sice není žádný ideální návod, ale je tu pár tipů, které mohou vyhovovat právě Vám a být pro Vás přínosné. Pro zajištění kvalitního pasivního příjmu je téměř vždy potřeba jistý základní kapitál, ať už jde o nákup nemovitostí, akcií, tak vytvoření uměleckého díla, které budete dále distribuovat, nebo vlastnictví, které budete dále pronajímat.

Způsoby investice do vytvoření pasivního příjmu jsou dva. Peněžní investice a investice Vašeho času a úsilí, u čehož se tyto dva způsoby velmi často prolínají. Zde máme pár tipů, jak na kvalitní pasivní příjem. 

Podrobněji možnosti investicí rozebíráme v článku: Jak a do čeho investovat?

Pronájem nemovitostí

Nejčastěji využívaný druh pasivního příjmu jsou nemovitosti a jejich následné pronajímání. Vzhledem k tomu, že např. v Praze je dlouhodobý problém s bydlením a ceny za pronájmy bývají mnohdy až astronomické, je pro vlastníky tento druh příjmu mimořádně pohodlný a efektivní. Měsíční nájem, byť za malou garsoniéru, se pohybuje v hlavním městě od deseti tisíc nahoru.

A co teprve pak dvou nebo třípokojový byt. Když zohledníme, že často není vůbec potřeba, aby majitel do nemovitosti jakkoliv dál investoval, tak se zdá být tento druh pasivního příjmu, jako jeden z nejvýhodnějších. Největší problém ale nastává v momentě samotné koupě nemovitosti. Vzhledem k mimořádně vysokým nájmům jsou mimořádně vysoké i ceny samotných nemovitostí, a ty si nemůže dovolit každý.  Zde si můžete přečíst, jak pronajmout rodinný dům?

TIP: Odborník na investiční pronájem radí, aby lidé byty a domy k pronájmu příliš nerekonstruovali, jelikož se jim finance nevrátí. Nejvíce se vyplatí pronajímat starší nemovitost v horším stavu a se starým zařízením.

Pronájem ostatního majetku

Pronajímat nemusíte zdaleka jen nemovitosti. Pronajímat lze cokoliv, co si koupíte, co má nějakou hodnotu a co lidé mohou potřebovat jen k určité činnosti na určitou dobu, a není třeba investovat miliony. Můžete takto pronajímat třeba své auto a velmi dobře si na tom stojí kupříkladu filmová a fotografická technika, která je velice drahá, však stejně tak i žádaná, a často ji lidé využívají jednorázově.

Může se jednat o drahé objektivy, gripovou techniku (jeřáb, steadicam), dron, světla, či dokonce o kameru samotnou. Na tento druh pasivního příjmu je ale potřeba mít okolo sebe správný okruh lidí, kteří budou tyto služby využívat co nejpravidelněji a v nejlepším případě Vás doporučí dalším. Dále je tu velké riziko odcizení, proto je potřeba být vždy v případě pronájmu dané věci nějakým způsobem pojištěn. Ideální je písemná smlouva nebo finanční záloha.  

Akcie

Za výhodnou formu pasivního příjmu se dají zajisté považovat akcie. Cenné papíry, které potvrzují, že jste akcionářem, tedy že máte v případě dané firmy jisté pravomoci, k čemuž může patřit i podíl na zisku společnosti. Výhodou je, že ani v tomto případě není zapotřebí investovat miliony. Postačí mnohem menší částky obvykle v řádech desítek tisíců. Jakmile je držíte dlouhodobě, mohou zajistit kvalitní příjem. Riziko je však v tom, že je tu možnost jejich propadu a může tak dojít ke ztrátám. 

Dobrý nápad je nejlepším pasivním příjmem

Mít dobrý nápad a uvést ho v život je nejlepší zaručený pasivní příjem. Zde musíte počítat s extrémně obtížnou vstupní bránou, kterou zdolá jen několik procent vyvolených. Rozhlížejte se okolo sebe a zkoumejte, co lidem okolo Vás chybí a za co by byli ochotni utratit své peníze.

Dobrý nápad nestačí mít jen ve své hlavě, ale je třeba vše důkladně a dobře zprocesovat.

Reklamy

Váš majetek můžete využít k propagačním účelům jistých firem. Nejčastěji se tu bavíme o domě, nebo o autě. Lze oslovit reklamní agenturu a poptat se, zdali nemá nějaká z firem zájem, využít Vaší plochu k umístění své reklamy.

Dalším místem pro zajištění efektivního výdělku je internet.

Jak na pasivní příjem na internetu?

Internet se zdá být výhodným pomocníkem pasivního přijmu, navíc se jedná o práci z pohodlí domova, avšak není zlato všechno, co se třpytí. Na internetu lze vydělávat pomocí Instagramu, YouTube, Blogu, případně můžete nabízet k prodeji vlastní práci, ideální je například e-book, nicméně vše výše zmíněné vyžaduje nějakou práci.

Hlavně v začátcích se na jednu stranu musíte držet pravidel, ale na straně druhé musíte být originální a dávat přidanou hodnotu, kterou uživatelé jinde na internetu nenajdou.

U internetového podnikání s vidinou pasivního příjmu je důležité, aby Vás to bavilo!! Podnikejte a vytvářejte pasivní příjem v oboru, který Vás baví, máte v něm znalosti a nebo konkurenční výhodu oproti ostatním v tom stejném tématu.

Instagram

Vydělávání na sociální síti Instagram může být velmi pohodlné a výnosné, ač se nejedná o pasivní příjem v tom pravém slova smyslu, ale má k němu velmi blízko. Nejtěžší úkol je ale právě ten počáteční krok. V tomto případě je třeba stát se tzv. influencerem. Tedy mít hodně followers – lidí, co Vás sledují a činí tak Váš účet populárním. Jak získat sledující? A jakmile jste v širším podvědomí mezi komunitou Instagramu, lze si velmi slušně vydělávat spoluprací s různými firmami a prezentováním jejich značek a produktů, tudíž jste placeni firmou za reklamu.

Avšak je potřeba počítat s vysokou konkurencí. K usnadnění získání příjmu z Instagramu slouží zajímavý, originální a poutavý obsah pro co nejširší masu lidí (nebo naopak skvělé zacílení), správné používání hashtagů, neustálé připomínání se na Instagram stories a hlavně velká aktivita Vašeho účtu, která si bude držet zájemce, takže Instagram nevyžaduje jen počáteční úsilí, ale po celou dobu potřebuje Vaši péči, nicméně je třeba si uvědomit, jak malé úsilí to kolikrát bývá.

Spousta z vlivných Instagramových účtů, se neskládá z ničeho jiného, než z fotek „běžného“ života dotyčného influencera (jídlo, sportování, volnočasové aktivity, selfies atd.) a to skutečně nedá příliš práce. Úspěšný Instagram účet lze také výhodně prodat podobně jako webovou stránku. U prodeje IG účtu jsou důležité parametry sledujících, jejich aktivity a domluvených placených spoluprací měsíčně.

Instagram je spíše kvalitním a účinným marketingovým nástrojem než zdrojem pasivního příjmu. Platí u něj podobně jako u dalších podobných oborů, že extrémně složitý je začátek a pak to jde již relativně snadno.

YouTube

V případě YouTube, je pasivní příjem o něco složitější, a ještě méně pasivní, než v případě Instagramu, avšak výdělky tu mohou být hezké. YouTube funguje na bázi videí, a každý si zde může bezplatně vytvořit vlastní kanál s vlastním obsahem. Bude-li mít kanál dostateční množství odběratelů, lze jej poté monetizovat a můžete vydělávat částky, které Vám bude vyplácet samotné YouTube. Tato částka se odvíjí od počtu zobrazených reklam na daném účtu, tedy od počtu zhlédnutí Vašich videí.

Stejně tak lze vydělávat, jako na Instagramu propagací jisté firmy pomocí tzv. sponzorovaných videí, z čehož mohou plynout velmi hezké peníze, avšak je tu opět potřeba prorazit, aby někomu vůbec stálo za to Vám platit za propagaci. Na YouTube je obrovská konkurence a proslavit se zde není vůbec jednoduché. Navíc na rozdíl od Instagramu dá natáčení videí a vymýšlení jejich obsahu a následné zpracování mnohem více času a práce, a také je potřeba si dávat pozor na autorská práva.

Nicméně, vzhledem k tomu, že YouTube komunita se skládá hlavně z dětí a dospívajících, lze sázet na jednoduchý a zábavný obsah a sledovat tamní trendy, tedy nemusí být potřeba nějaký závratný talent nebo originalita, pouze být ve správný čas na správném místě. 

Blog

Na Blogu se dá vydělávat pomocí zobrazování reklam, avšak je potřeba, aby měly reklamy hodně zobrazení, tudíž aby měl Blog velkou návštěvnost. Je tedy třeba, aby se o něj někdo staral a aktualizoval jej. To můžete dělat Vy, ale mohou to dělat za Vás i jiní, avšak málokdo bude tuto práci dělat zadarmo, ač i to se může poštěstit, bude-li to např. jeho koníček. Nicméně na to nelze spoléhat.

Vlastní činnost

Vlastní činností se rozumí cokoliv, co vytvoříte a můžete to dále distribuovat (nejen) pomocí internetu. Poštěstí-li se, je toto velmi efektivní cesta pasivního příjmu. Pro začátek je ale potřeba kromě často velké investice i velký talent. Takto se může prodávat knížka, e-book, hudební dílo nebo například film. Vytvoření kvalitního uměleckého díla není pro každého a i po velké investici, práci i reklamě, do které je třeba také investovat, Vám nikdo nezaručí úspěch. Jestliže se však úspěch dostaví, je tento druh pasivního příjmu velmi efektivní.  

Zonky rentiér

Zonky je internetový portál, který z Vás může udělat investora a Vy následně můžete vydělávat na úrocích. Investujete své peníze do lidí, kteří si vezmou na tomto portálu půjčku a díky úrokům se Vám za určitou dobu vrátí víc, než jste vložili. Samozřejmě čím více peněz investujete, tím výhodnější je výsledný zisk. Stačí se zaregistrovat a mít český bankovní účet a předložit dva platné doklady.

Investiční služba Rentiér zhodnocuje výši investice do velkého množství spotřebitelských úvěrů nízkého rizika.  P2P půjčky jsou moderním vynálezem, kde je možné půjčovat peníze lidí lidem díky propracované digitální platformě. Nejdůležitějším je bonita klientů, kterou musí služba snadno ale přesto spolehlivě hlídat. Na světě se na p2p půjčky soustředí hned několik fintech startupů, avšak u nás je jasnou jedničkou Zonky.

Pokud jste nenašli žádný lepší způsob, kam investovat své peníze, tak můžete finance alespoň částečně chránit na nejlepších spořících účtech na trhu.                         

Nejlepší pasivní příjem

Právě jsme si tu řekli něco o vybraných druzích pasivních příjmů, a jaký z nich je tedy ten nejlepší? Bohužel neexistuje nic jako objektivně nejefektivnější a nejlepší pasivní příjem. Do kterého pasivního příjmu bude nejlepší investovat čas a peníze závisí na mnoha faktorech, které jsou však čistě individuální. Jsou jimi finanční dispozice, majetkové dispozice, časové dispozice a talent, takže je třeba zvážit všechny tyto možnosti a zeptat se sám sebe, čím disponuji já sám a využít to ve svůj prospěch a začít tak pasivně vydělávat.

Pasivní příjem zkušenosti

Mám-li tu hovořit z vlastní zkušenosti, sám bych volil cestu – napsat e-book. Jelikož je psaní mým koníčkem a jsem schopen u něj strávit hodiny denně a zároveň mám znalosti v oborech, které by mohly oslovit širší publikum a o nichž zároveň mnoho literatury nevzniklo, tedy určitě ne v Česku, je pro mě osobně tato možnost pasivního příjmu nejideálnější. K napsání e-booku není navíc potřeba finanční investice, pouze zabere spoustu času, avšak v případě neúspěchu člověk alespoň neprodělá.

Dále je tu výhoda možnosti překladu do angličtiny, čímž lze cílit na mnohem větší obecenstvo, než jen na to tuzemské a v případě správné reklamy, propagace a veřejného zaujetí, by se tu dalo bavit o vidině velmi příjemného pasivního zisku. Úspěšní lidé, kteří vytvořily proudy pasivních příjmů, dnes již naopak přemýšlí, kam peníze investovat nebo dokonce darovat.

Články, které stojí za přečtení: