Domů » 11+5 Tipů: Jak si zajistit pasivní příjem?

11+5 Tipů: Jak si zajistit pasivní příjem?

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
pasivní příjem mince

Pasivní příjem je sen většiny lidí. 💸 Málo z nich ovšem zná pravidla a techniky, jak si zajistit spolehlivý pasivní příjem. Chcete vydělávat, aniž byste museli neustále pracovat? Asi hloupá otázka… To byste tyto řádky jinak nejspíše nečetli. Tento článek Vás může nasměrovat nebo alespoň rozšířit povědomí o tom, co to je a jak funguje pasivní příjem. Protože vědět, jak funguje pasivní příjem a železná pravidla s ním spojená, je první krokem k tomu, vytvořit si vlastní pasivní příjem. Tak pojďme na to.

🎓 Definice: Pojmem pasivní příjem se rozumí druh pravidelného příjmu, do kterého je třeba investovat na jeho počátku a dále již žádná další investice ani aktivita není nutná (myšleno výrazná aktivita či práce) a jen se přičítají výnosy, zisk. Tedy jde tu o to, aby vynaložené pracovní úsilí (případně vynaložené peníze) bylo nutné jen ze začátku, nikoliv v průběhu vydělávání a získávání peněz.

Hlavní myšlenku a vznik pasivního příjmu si můžeme vyjádřit na srovnání inovátora, podnikatele na jedné straně a na straně druhé zaměstnance. Zaměstnanec chodí do práce a je hodnocen od hodiny. To znamená, že když chodí do práce, tak může mít slušné příjmy. Když ovšem s prací skončí, tak nemá nic a je závislý na svých úsporách nebo pomoci od státu. Na druhé straně podnikatel nebo inovátor v první fázi často buduje velmi namáhavě nějaký podnik nebo rozvíjí nějaký nápad (stroj na peníze). V druhé fázi již tento stroj běží sám a podnikatel může většinu času věnovat třeba cestování. Peníze mu chodí na účet téměř bez námahy. Toto je pouze úvodní jednoduchý příklad.

Pasivní příjem není o tom, jak vydělat peníze ještě dnes. Jedná se o promyšlené a systematické budování dlouhodobého bohatství.

Pasivní příjem a jeho nástrahy

To zní pro začátek velmi pěkně, ale vše má svůj rub i líc, na to třeba nezapomínat. Pasivní příjem dokáže vytvořit dobré finanční zázemí, avšak nic není zadarmo. Jestli jste na začátku, tak se podívejte na článek, v čem začít podnikat v roce 2022. U pasivního příjmu je nejtěžší zasadit semínko úspěchu na úrodnou půdu a v prvotní fázi semínko dobře zalévat, hlídat a opečovávat. Pasivní příjem Vám jen velmi výjimečně spadne z nebe do náručí!

K dosažení kvalitního pasivního příjmu, bývá obvykle potřeba úsilí nemalého charakteru, nicméně princip spočívá v tom, aby se vynaložené úsilí poté vyplatilo a v průběhu vydělávání bylo minimalizováno, nejlépe anulováno a maximalizován byl tak Váš zisk.

Stejně jako s rostlinou je tedy v prvotní fázi třeba velká námaha, úsilí a starostlivost, ovšem až rostlina vyroste, tak ji stačí pouze udržovat a ona sama nese plody Vaší dřívější práce. Ideálně pravidelně přináší plody-peníze s nízkou námahou (neplést si s žádnou námahou). Své zdroje pasivního příjmu musí jeho majitel vždy opečovávat.

💡 Tip: Pokud Vás zajímají možnosti pasivního příjmu více a vládnete alespoň průměrnou angličtinou, tak si určitě důkladně projděte blog Pata Finna, který popisuje konkrétní tipy i proces tvorby pasivní příjmu. Texty sice vycházejí z anglosaského prostředí, ale mnoho užitečného přinesou i pro Středoevropana.

Proč si pasivní příjem vytváří tak málo lidí, když je to tak skvělé?

Otázka za milión. Těch důvodů můžeme identifikovat několik.

  1. Zakořeněná zaměstnanecká kultura z dom komunismu. Lidé mají nastavené v hlavách chodit do práce a následně v daném měsíci všechny peníze utratit za spotřební věci. V horším případě ještě sáhnout po půjčce.
  2. Nevědí, jak pasivní příjme funguje.
  3. Nevytrvají. Pasivní příjem je v úvodu velká dřina bez velkých výsledků a mnoho lidí nedokáže odložit své potřeby, vytrvat a tvrdě pracovat v určitém úseku života.
jak vytvořit fungující pasivní příjem

Jak si vytvořit a zajistit pasivní příjem?

Na efektivní pasivní příjem sice není žádný ideální návod, ale je tu pár tipů, které mohou vyhovovat právě Vám a být přínosné. Pro zajištění kvalitního pasivního příjmu je téměř vždy potřeba jistý základní kapitál, ať už jde o nákup nemovitostí, akcií, tak vytvoření uměleckého díla, které budete dále distribuovat, nebo vlastnictví, které budete dále pronajímat.

Ale jde to i bez kapitálu. Jen je tato cesta k pasivnímu příjmu trochu klikatější, ale o to může být pasivní příjem stabilnější a zajímavější. Musíte mít dobrý nápad a jít si za ním. Abyste si vytvořili pasivní příjem, tak je třeba odkládat po určitou dobu peníze, které budete chytře investovat do své činnosti. Budování pasivní příjmu funguje na principech protestanské etiky, na jejíž základech stojí západní kapitalismus a kultura.

Způsoby investice do vytvoření pasivního příjmu jsou dva. Peněžní investice a investice Vašeho času a úsilí, u čehož se tyto dva způsoby velmi často prolínají. Zde máme pár tipů, jak na kvalitní pasivní příjem. 

💡 Tip: Podrobněji možnosti investicí rozebíráme v článku: Jak a do čeho investovat?

1) Pronájem nemovitostí

Nejčastěji využívaný druh pasivního příjmu jsou nemovitosti a jejich následné pronajímání. Vzhledem k tomu, že např. v Praze je dlouhodobý problém s bydlením a ceny za pronájmy bývají mnohdy až astronomické, je pro vlastníky tento druh příjmu mimořádně pohodlný a efektivní. Měsíční nájem, byť za malou garsoniéru, se pohybuje v hlavním městě od deseti tisíc nahoru.

A co teprve pak dvou nebo třípokojový byt. Když zohledníme, že často není vůbec potřeba, aby majitel do nemovitosti jakkoliv dál investoval, tak se zdá být tento druh pasivního příjmu, jako jeden z nejvýhodnějších. Největší problém ale nastává v momentě samotné koupě nemovitosti. Vzhledem k mimořádně vysokým nájmům jsou mimořádně vysoké i ceny samotných nemovitostí, a ty si nemůže dovolit každý.  Zde si můžete přečíst, jak pronajmout rodinný dům?

Ani pronajímání nemovitostí není bez práce a musíte v tom mít systém. Vědět, kdy něco opravit a jak nastavit vztahy s nájemci. Důležité je také přesné udržování účetních záznamů. Zkušenosti s opravami jsou opravdu nad zlato, jelikož se nezřídka stává, že některé rekonstrukce či opravy přinesou spíše problémy než zhodnocení. Může se tak stát, že majitel nemovitosti některé části opravuje velmi často a špatně. Tím tratí a přidělává si starosti.

💡 Tip: Odborník na investiční pronájem radí, aby lidé byty a domy k pronájmu příliš nerekonstruovali, jelikož se jim finance nevrátí. Nejvíce se vyplatí pronajímat starší nemovitost v horším stavu a se starým zařízením. Eliminuje se tím i případné zničení úplně nových podlah, oken a dalšího vybavení.

2) Pronájem ostatního majetku

Pronajímat nemusíte zdaleka jen nemovitosti. Pronajímat lze cokoliv, co si koupíte, co má nějakou hodnotu a co lidé mohou potřebovat jen k určité činnosti na určitou dobu, a není třeba investovat miliony. Můžete takto pronajímat třeba své auto a velmi dobře si na tom stojí kupříkladu filmová a fotografická technika, která je velice drahá, však stejně tak i žádaná, a často ji lidé využívají jednorázově.

Může se jednat o drahé objektivy, gripovou techniku (jeřáb, steadicam), dron, světla, či dokonce o kameru samotnou. Na tento druh pasivního příjmu je ale potřeba mít okolo sebe správný okruh lidí, kteří budou tyto služby využívat co nejpravidelněji a v nejlepším případě Vás doporučí dalším. Dále je tu velké riziko odcizení, proto je potřeba být vždy v případě pronájmu dané věci nějakým způsobem pojištěn. Ideální je písemná smlouva nebo finanční záloha.  

3) Akcie a jak vydělat na akciích?

Za výhodnou formu pasivního příjmu se dají zajisté považovat akcie. Díky akciím máte možnost podílet se na úspěchu jiné firmy skrze akcie této společnosti. Cenné papíry, které potvrzují, že jste akcionářem, tedy že máte v případě dané firmy jisté pravomoci, k čemuž může patřit i podíl na zisku společnosti (takzvaná dividenda).

Právě dividenda je často přirovnávána ke zdroji pasivního příjmu, jelikož u některých firem přichází poměrně vysoká a pravidelná výplata dividendy (u některých). Výhodou je, že ani v tomto případě není zapotřebí investovat miliony. Postačí mnohem menší částky obvykle v řádech desítek tisíc. Jakmile je držíte dlouhodobě, mohou zajistit kvalitní pasivní příjem. Riziko je však v tom, že je tu možnost jejich propadu a může tak dojít ke ztrátám. 

Jak eliminovat riziko ztráty svých peněz skrze investování do akcií? Odpověď je jednoduchá. Diverzifikujte své investice. Pokud máte vyšší objem investovaných peněz, tak diverzifikujte také v rámci investičních platforem. Není dobré mít všechny investiční peníze na jedné hromadě. V druhé části také diverzifikujte mezi jednotlivé akciové tituly a trhy.

Když rozdělíte balík peněz na dvě hromady – jednu část zainvestujete do Visa a druhou do Mastercard, tak se vystavujete značnému riziku. Investujete totiž do jednoho segmentu. Pokud segment padne, tak padnou i všechny Vaše investované peníze. Jestliže chcete investovat ještě více na jistotu, tak můžete zvolit ETF, kdy si kupujete malé části velkého množství akcií, čímž značně snižujete riziko případného výkyvu nebo ztráty. Nebojte se ani českých akciových titulů jako je ČEZ. Investování do akcií vám může přinést zajímavé zhodnocení, ovšem je třeba se o tuto problematiku také náležitě zajímat, abyste vydělali více než ETF a index.

Investovat do akcií je dnes opravdu jednoduché. Můžete využít skvělou a intuitivní aplikaci Revolut. Kde můžete i v bezplatné variantě uskutečnit tři (nyní již jen jeden) obchody akcií měsíčně zdarma bez poplatku. Obchodování Vás tak nic nestojí a také se Vám do aplikace připisuje dividenda zcela automaticky. Kdo by se do obchodování chtěl ponořit trochu více, tak může využít jednoho z brokerů eToro, Plus500 nebo oblíbenou investiční platformu XTB, kde neplatíte poplatky za držení ETF ani akcií. V další části se pojďme podívat, jak vydělat peníze bez investic.

🎓 Zajímavost: Akcie jsou z dlouhodobého hlediska skvělou investicí. V dlouhodobém horizontu přinášejí svým vlastníkům 7-8 % zhodnocení ročně! Velice dobře se vedlo v roce 2020 technologickým firmám, které si připsaly někdy i 100 %. Zářným příkladem byla Tesla s ročním zhodnocením více než 740 %. Akcie jsou také dobrou zbraní proti vysoké inflaci.

4) Dobrý nápad je nejlepším pasivním příjmem

Mít dobrý nápad a uvést ho v život je nejlepší zaručený pasivní příjem. Zde musíte počítat s extrémně obtížnou vstupní bránou, kterou zdolá jen několik procent vyvolených. Rozhlížejte se okolo sebe a zkoumejte, co lidem okolo Vás chybí a za co by byli ochotni utratit své peníze. Dnešní doba je velmi dynamická a otevřená novým nápadům. Trendy se mění každým dnem a právě chytání trendů je skvělou příležitostí. Následující obrázek krásně ilustruje dynamiku dnešního světa.

Velké firmy
Zde můžete vidět, jaké zásadní firmy a technologie v roce 2007 ještě vůbec neexistovaly, avšak dnes tyto miliardové businessy zásadně ovlivňují chod planety a každodenní život jejích obyvatel. Za necelých 15 let se svět neskutečně změnil.

Dobrý nápad nestačí mít jen ve své hlavě, ale je třeba vše důkladně a dobře zprocesovat. Také si za nápadem musíte tvrdě jít. V první fázi Vás pasivní příjem rozhodně nečeká.

5) Reklamy

Váš majetek můžete využít k propagačním účelům oblíbených firem. Nejčastěji se tu bavíme o domě, autě, pozemku. Lze oslovit reklamní agenturu a poptat se, zdali nemá nějaká z firem zájem, využít Vaší plochu k umístění své reklamy. Pokud neklapne reklama, tak se snažte jakýkoliv Váš majetek komerčně využít a pronajmout.

Dalším místem pro zajištění efektivního výdělku je internet.

Jak na pasivní příjem na internetu?

Internet se zdá být výhodným pomocníkem pasivního přijmu, navíc se jedná o práci z pohodlí domova, avšak není zlato všechno, co se třpytí. Na internetu lze vydělávat pomocí Instagramu, YouTube, Blogu, případně můžete nabízet k prodeji vlastní práci, ideální je například e-book, nicméně vše výše zmíněné vyžaduje nějakou práci.

Hlavně v začátcích se na jednu stranu musíte držet pravidel, ale na straně druhé musíte být originální a dávat přidanou hodnotu, kterou uživatelé jinde na internetu nenajdou.

U internetového podnikání s vidinou pasivního příjmu je důležité, aby Vás to bavilo! Podnikejte a vytvářejte pasivní příjem v oboru, který Vás baví, máte v něm znalosti a nebo konkurenční výhodu oproti ostatním v tom stejném tématu.

1/ Instagram

Vydělávání na sociální síti Instagram může být velmi pohodlné a výnosné, ač se nejedná o pasivní příjem v tom pravém slova smyslu, ale má k němu velmi blízko. Nejtěžší úkol je ale právě ten počáteční krok. V tomto případě je třeba stát se tzv. influencerem. Tedy mít hodně followers – lidí, co Vás sledují a činí tak Váš účet populárním. Jak získat sledující? A jakmile jste v širším podvědomí mezi komunitou Instagramu, lze si velmi slušně vydělávat spoluprací s různými firmami a prezentováním jejich značek a produktů, tudíž jste placeni firmou za reklamu.

Avšak je potřeba počítat s vysokou konkurencí. K usnadnění získání příjmu z Instagramu slouží zajímavý, originální a poutavý obsah pro co nejširší masu lidí (nebo naopak skvělé zacílení), správné používání hashtagů, neustálé připomínání se na Instagram stories a hlavně velká aktivita Vašeho účtu, která si bude držet zájemce, takže Instagram nevyžaduje jen počáteční úsilí, ale po celou dobu potřebuje Vaši péči, nicméně je třeba si uvědomit, jak malé úsilí to kolikrát bývá.

Spousta z vlivných Instagramových účtů, se neskládá z ničeho jiného, než z fotek „běžného“ života dotyčného influencera (jídlo, sportování, volnočasové aktivity, selfies atd.) a to skutečně nedá příliš práce. Úspěšný Instagram účet lze také výhodně prodat podobně jako webovou stránku. U prodeje IG účtu jsou důležité parametry sledujících, jejich aktivity a domluvených placených spoluprací měsíčně.

Instagram je spíše kvalitním a účinným marketingovým nástrojem než zdrojem pasivního příjmu. Platí u něj podobně jako u dalších podobných oborů, že extrémně složitý je začátek a pak to jde již relativně snadno.

💡 Tip: Přečtěte si také článek, který popisuje nové trendy na Instagramu.

2/ YouTube

V případě YouTube, je pasivní příjem o něco složitější, a ještě méně pasivní, než v případě Instagramu, avšak výdělky tu mohou být hezké. YouTube funguje na bázi videí, a každý si zde může bezplatně vytvořit vlastní kanál s vlastním obsahem. Bude-li mít kanál dostateční množství odběratelů, lze jej poté monetizovat a můžete vydělávat částky, které Vám bude vyplácet samotné YouTube. Tato částka se odvíjí od počtu zobrazených reklam na daném účtu, tedy od počtu zhlédnutí Vašich videí.

Stejně tak lze vydělávat, jako na Instagramu propagací jisté firmy pomocí tzv. sponzorovaných videí, z čehož mohou plynout velmi hezké peníze, avšak je tu opět potřeba prorazit, aby někomu vůbec stálo za to Vám platit za propagaci. Na YouTube je obrovská konkurence a proslavit se zde není vůbec jednoduché. Navíc na rozdíl od Instagramu dá natáčení videí a vymýšlení jejich obsahu a následné zpracování mnohem více času a práce, a také je potřeba si dávat pozor na autorská práva.

Nicméně, vzhledem k tomu, že YouTube komunita se skládá hlavně z dětí a dospívajících, lze sázet na jednoduchý a zábavný obsah a sledovat tamní trendy, tedy nemusí být potřeba nějaký závratný talent nebo originalita, pouze být ve správný čas na správném místě. 

3/ Blog

Na Blogu se dá vydělávat pomocí zobrazování reklam, avšak je potřeba, aby měly reklamy hodně zobrazení, tudíž aby měl Blog velkou návštěvnost. Je tedy třeba, aby se o něj někdo staral a aktualizoval jej. To můžete dělat Vy, ale mohou to dělat za Vás i jiní, avšak málokdo bude tuto práci dělat zadarmo, ač i to se může poštěstit, bude-li to např. jeho koníček. Nicméně na to nelze spoléhat.

4/ Prodej fotek

Internet je plný fotografií z fotobank. Pokud vás baví focení a máte na něj talent, tak pro vás může být zajímavým příjmem prodej fotek do fotobank. Asi nejznámější fotobankou je Shutterstock. Funguje zde klasický princip pasivního příjmu. Kolik dáte fotek do fotobanky, tak tím větší máte šanci, že si nějakou fotku někdo koupí. Po dvou letech, kdy budete mít ve fotobance tisíce fotek, můžete mít již slušný pasivní příjem a věnovat se třeba více jiné činnnosti.

5/ Vlastní činnost

Vlastní činností se rozumí cokoliv, co vytvoříte a můžete to dále distribuovat (nejen) pomocí internetu. Poštěstí-li se, je toto velmi efektivní cesta pasivního příjmu. Pro začátek je ale potřeba kromě často velké investice i velký talent. Takto se může prodávat knížka, e-book, hudební dílo nebo například film. Vytvoření kvalitního uměleckého díla není pro každého a i po velké investici, práci i reklamě, do které je třeba také investovat, Vám nikdo nezaručí úspěch. Jestliže se však úspěch dostaví, je tento druh pasivního příjmu velmi efektivní.  

6/ Digitální produkt

Produkt? Ano. Digitální produkt má k pasivnímu příjmu rozhodně blíže než klasický fyzický produkt, jelikož se dá velmi jednoduše replikovat. Prostě ho jen zkopírujete. Co je takový digitální produkt? Jedná se o kurz, ebook, aplikace nebo třeba jednoduchý software, který dokáže vyplnit třeba i malinkou díru na trhu.

Na startu musíte tento produkt vytvořit a pak také věnovat čas marketingu. Obojí je velmi náročné, ovšem následně můžete mít zautomatizovaný prodej a jen inkasovat za prodané produkty. Některé digitální produkty jako ebook není třeba dále obhospodařovat. Například software nebo aplikace je dále třeba vylepšovat a aktualizovat. Na druhé straně potenciál softwaru nebo aplikace je násobně vyšší než ebooku nebo video kurzu.

7/ Multi level marketing

Multi level marketing známe především v negativních konotacích. Jeho myšlenka je ale poměrně jednoduchá. Multi level marketing se soustředí často na produkt, který je dvojnásobně dražší než by Vás stál v obchodě nebo eshopu. Vždy na začátku začíná pěšák prodávat dané produkty a může se poměrně rychle vypracovat výše. Díky tomu, že je produkt předražen, tak z prodeje každého produktu získá určitý dílek každý v pyramidě nad.

Díky tomu, že se dostane v pyramidě či hierarchii firmy výše, tak získává určitý pasivní příjem z prodeje lidí, kteří jsou pod Vámi. Ač příliš svět multi level marketingu nemusím, tak nelze tomuto segmentu upřít, že zde lze generovat pasivní příjem po určitém úvodním úsilí.

8/ Dluhopisy

S určitým přimhouřením jednoho oka můžeme brát také dluhopisy jako pasivní příjem. Naše peníze vložené do dluhopisů nám “vydělají” za rok okolo 1-3 %. V nabídce jsou korporátní ale také státní dluhopisy, které jsou vydávány především v době finanční recese.

Dluhopisy ovšem společně se spořicími účty nyní ani nepředčí inflaci, takže Vám fakticky nic nevydělávají a vlastně jen brzdíte znehodnocování vašich úspor inflací. Dluhopisy mají místo v portfoliu u všech větších investorů jako určitá pojistka proti kolísání akciových trhů. Pro drobného investora jsou ovšem jen určitou slabou brzdou inflace.

9/ Zonky rentiér

Zonky je internetový portál, který z Vás může udělat investora a Vy následně můžete vydělávat na úrocích. Investujete své peníze do lidí, kteří si vezmou na tomto portálu půjčku a díky úrokům se Vám za určitou dobu vrátí víc, než jste vložili. Samozřejmě čím více peněz investujete, tím výhodnější je výsledný zisk. Stačí se zaregistrovat a mít český bankovní účet a předložit dva platné doklady.

Investiční služba Rentiér zhodnocuje výši investice do velkého množství spotřebitelských úvěrů nízkého rizika.  P2P půjčky jsou moderním vynálezem, kde je možné půjčovat peníze lidí lidem díky propracované digitální platformě. Nejdůležitějším je bonita klientů, kterou musí služba snadno ale přesto spolehlivě hlídat. Na světě se na p2p půjčky soustředí hned několik fintech startupů, avšak u nás je jasnou jedničkou Zonky.

Pokud jste nenašli žádný lepší způsob, kam investovat své peníze, tak můžete finance alespoň částečně chránit na nejlepších spořících účtech na trhu.              

10/ Spořicí účty           

Specialitou téměř všech bank je snižování a zvyšování úrokových sazeb na spořicích účtech. Jaký to má účel? No především ten marketingový! Banky v akviziční části lákají na skvělý úrok, který je často ještě zapodmínkovaný. Následně klidně po necelém půl roce úrok dramaticky sníží. Lidé již často od banky neodcházejí a účty si nechávají.

S výnosy 0,3-1 % jsou spořicí účty jen o velmi málo lepší než účty běžné. Často však na spořicích účtech neztratíte likviditu peněz a můžete je používat podobně jako na účtu běžném. Spořicí účty jsem do této kategorie zahrnul čistě proto, aby bylo vidět, že s pasivním příjmem nemají v dnešní době mnoho společného. Představa, že se vám peníze budou v bezpečí banky množit je zcestná. Většinou je inflace zhruba dvojnásobná, než jsou úroky na spořicích účtech. Spořicí účty jsou tak vhodné jen pro držení peněz na určitou doby, když hledáte vhodnou investici.

11/ Bitcoin a kryptoměny | Pasivní příjem?

Opět. Bitcoin a kryptoměny jsou investice, které definici pasivního příjmu splňují mnohem méně než akcie, jelikož z Bitcoinu nemáte nikdy žádnou dividendu, která lze za pasivní příjem považovat.

Proč se ale vůbec obtěžuji o bitcoinu psát? V roce 2020 zažila tato kryptoměna bezprecedentní růst připomínající skok z roku 2017. Cena bitcoinu letěla vzhůru o 10 % každý měsíc. Z mnoha lidí, kteří investovali včas, udělala boháče. Nejedná se ale o pasivní příjem.

Poučení z bitcoinu pro další kryptoměny zní: Investovat včas a nedávat do těchto alternativních investic příliš velkou část portfólia. Na druhé straně, pokud těmto projektům věříte, tak je určitě můžete nejen svým nákupem podpořit.

Nejlepší pasivní příjem

Právě jsme si tu řekli něco o vybraných druzích pasivních příjmů, a jaký z nich je tedy ten nejlepší? Bohužel neexistuje nic jako objektivně nejefektivnější a nejlepší pasivní příjem. Do kterého pasivního příjmu bude nejlepší investovat čas a peníze závisí na mnoha faktorech, které jsou však čistě individuální. Jsou jimi finanční dispozice, majetkové dispozice, časové dispozice a talent, takže je třeba zvážit všechny tyto možnosti a zeptat se sám sebe, čím disponuji já sám a využít to ve svůj prospěch a začít tak pasivně vydělávat.

Pasivní příjem zkušenosti

Mám-li tu hovořit z vlastní zkušenosti, sám bych volil cestu – napsat e-book. Jelikož je psaní mým koníčkem a jsem schopen u něj strávit hodiny denně a zároveň mám znalosti v oborech, které by mohly oslovit širší publikum a o nichž zároveň mnoho literatury nevzniklo, tedy určitě ne v Česku, je pro mě osobně tato možnost pasivního příjmu nejideálnější. K napsání e-booku není navíc potřeba finanční investice, pouze zabere spoustu času, avšak v případě neúspěchu člověk alespoň neprodělá.

Dále je tu výhoda možnosti překladu do angličtiny, čímž lze cílit na mnohem větší obecenstvo, než jen na to tuzemské a v případě správné reklamy, propagace a veřejného zaujetí, by se tu dalo bavit o vidině velmi příjemného pasivního zisku. Úspěšní lidé, kteří vytvořily proudy pasivních příjmů, dnes již naopak přemýšlí, kam peníze investovat nebo dokonce darovat.

Anglickou verzi článku si můžete přečíst zde: 19 Tips: how to earn passive income?

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz