Domů » 7 TOP: Nejlepší města pro život v ČR

7 TOP: Nejlepší města pro život v ČR

autor Aneta Toboříková
0 komentářů
nejlepší města v ČR

Místo, kde žijeme, má rozhodující vliv na naší celkovou životní spokojenost. Projekt Obce v datech v roce 2021 již po čtvrté shromáždil data o tom, kde je v České republice nejlepší životní úroveň. Obce v datech spolupracuje s certifikovaným partnerem Deloitte, s veřejnými institucemi a dalšími subjekty, které přinášejí statistické informace. Výsledkem je žebříček vypovídající o tom, jaký život nabízejí města a obce v ČR.  

Města a obce ČR a jejich hodnocení
Přehled výsledků projektu Obce v datech

Projekt Obce v datech vychází z uznávané metodologie OECD a OSN pro porovnání kvality životní úrovně. Statistiky jsou rozděleny do tří hlavních indexů, které zohledňují zdraví a životní prostředí, materiální zabezpečení a vzdělání a vztahy a služby.

Tyto hlavní kategorie se dále dělí a tak v sekci zdraví a životní prostředí najdete třeba index lékařů či dojezdu do nemocnice anebo index chráněných území. Materiální zabezpečení pokrývá index nezaměstnanosti či dostupnosti bydlení, ale také kapacitu mateřských škol či kvalitu středních škol. V sekci vztahy a služby pak najdeme informace jako index restaurací a kin či index sounáležitosti, který zohledňuje počet spolků a zájmových sdružení.

Poté, co byly jednotlivé statistiky vyhodnoceny, městu či obci na prvním místě bylo přiřazeno 10 bodů a ostatním poté poměrně podle jejich pozice v žebříčku.

Nejlepší města pro život v ČR

Jedním z hlavních indikátorů životního štěstí je místo, kde žijeme. Proto pro mnohé může být přestěhování se důležitým krokem k tomu, jak být šťastný. Kde se tedy v Čechách lidem nejlépe žije? Asi nepřekvapí, že vysoká životní úroveň je především ve velkých městech a v městech či obcích v jejich okolí. 

1. Říčany (10 bodů)

Pokud jste digitální nomád a můžete si tedy libovolně vybrat, kde se usadit, potom jsou Říčany téměř jasnou volbou. Již počtvrté za sebou se umístily na prvním místě celonárodního žebříčku. Ačkoliv je tedy pro mnohé snem práce v zahraničí, nejspíš by ke zvýšení životního standardu stačilo pouze přestěhovat se do jiné obce, třeba do Říčan.

Plný počet bodů získaly, jak v oblasti zdraví a životního prostředí, tak i v materiálním zabezpečení a vzdělání. Na nižší úrovni je zde pouze index chráněných území a index finanční dostupnosti bydlení, což dává vzhledem k jejich poloze smysl. 

Říčany nabízí vše potřebné v rámci vlastní obce a zároveň mohou svým obyvatelům poskytnout zázemí a přátelskost malého města, v kombinaci se všemi výhodami velkoměsta, které je pouze půl hodiny cesty. Skvělou alternativou je také zaměstnání v Praze s částečnou možností práce z domova.

2. Praha (9,4 bodů)

Praha patří mezi nejlepší města nejen v ČR, ale i ve světě. Vždy je velice dobře hodnocena životní úroveň ve srovnání s finanční náročností zdejšího života. A tak není divu, že i v tomto žebříčku se umístila tak vysoko. 

Praha. nejlepší města v ČR

Ve srovnání s Říčany má nižší hodnocení v prvních dvou oblastech, zato ale vztahy a služby jí získaly plný počet bodů. Díky širokému spektru služeb a velké diverzitě komunit, je to také skvělé město pro všechny, kdo mají nápady na podnikání. Praha je zároveň úžasně kosmopolitním městem a pokud je vaší touhou setkání s různými kulturami dává pro mnohé lepší smysl Praha než stěhování do zahraničí.

Nejnižší ukazatele jsou především index znečišťovatelů, index chráněných území a na 0 je index finanční dostupnosti bydlení. Na pováženou je to i s indexem kapacity mateřských a základních škol a indexem dopravní nehodovosti. 

3. Brandýs nad Labem – Stará Boleslav (7,8 bodů)

Kromě toho, že Brandýs nad Labem – Stará Boleslav je město s druhým nejdelším jménem v ČR, tak je také druhé nejlepší město pro život ve Středočeském kraji a třetí nejlepší v celé České republice. 

Nižší hodnocení má v oblasti vztahy a služby a mezi indexy, které získaly nízké hodnocení, patří in. znečišťovatelů, chráněných území, finanční dostupnosti bydlení, kapacity mateřských a základních škol či index železniční dopravy. 

Naopak skvělý tu je index nezaměstnanosti a nabídky práce či index hmotné nouze, stejně jako index přírůstku obyvatelstva, které svorně hovoří o tom, že se zde lidem žije dobře, mají zde dostatek příležitostí a tak se sem buď stěhují anebo zde zakládají své rodiny.

4. Černošice (7,8 bodů)

I na čtvrtém místě se objevilo město v blízkosti Prahy. Dojezdová vzdálenost do hlavního města je okolo půl hodiny, ale všechny indexy týkající se životního prostředí jsou v Černošicích vyšší než v Praze. Hledáte-li, jak žít zdravě ale zároveň mít blízko život velkoměsta, pak Černošice mohou být tím pravým místem.

Poměrně nízký je index dojezdu do nemocnice a index finanční dostupnosti bydlení se stejně jako v Praze drží na 0. Na velmi nízké úrovni je kapacita mateřských a základních škol.

💡 Tip: Pokud se rozhodnete přestěhovat do některého ze zmíněných měst. Zde je návod, jak provést změnu trvalého bydliště.

Naopak Černošice vedou s 10 body v indexu supermarketů, hazardu a zájmu o obecné a krajské volby. Stejně tak je na vysoké úrovni index nezaměstnanosti, hmotné nouze a exekucí. A vysoký je také přírůstek obyvatelstva, což plně odpovídá tomu, že se zde lidem dobře žije.

5. Brno (7,6 bodů)

Brno se umístilo až na 5. místě a to především kvůli oblasti materiálního zabezpečení a vzdělání. Oproti ostatním zmíněným městům je zde překvapivě nízký index nezaměstnanosti (tj. nezaměstnanost je vyšší) a nižší je i index nabídek pracovních míst na úřadech práce. Nicméně výdělek na internetu snadno může tento nedostatek vynahradit.

Tradičně nízký je zde index finanční dostupnosti bydlení, tak jako ve všech větších městech.

Dobře si Brno ve vede v indexu železniční dopravy, kde si vede mnohem lépe než všechna předchozí města. Skvělé hodnocení má v indexu hazardu, stěhování mladých lidí a nabídky práce na pracovních portálech.

6. Slavkov u Brna (7,6 bodů)

Slavkov u Brna získal celkově stejný počet bodů jako Brno, ale narozdíl od něj má hodcení rovnoměrně stejně vysoké ve všech třech oblastech. 

nejlepší města v ČR

Velmi nízký je index chráněných území, ale třeba i index kin a železniční dopravy a nevalně si vede i index sounáležitosti a hazardu či index kvality středních škol. 

Vysoký index je naopak u hmotné nouze či exekucí či index dětských lékařů a lékáren. Dobře je na tom také index nezaměstnanosti.

7. Beroun (7,4 bodů)

Na sedmém místě se vracíme opět do blízkosti Prahy. Indexy zde ukazují na velice dobrou infrastrukturu a to jak silniční sítě tak i železniční dopravy. Vysoký je také index bankomatů. Velice vysoké hodnoty má index stěhování mladých rodin a přírůstku obyvatelstva. V obou případech jsou dokonce vyšší než v samotné Praze.

nejlepší města v ČR

Nízké hodnocení najdeme u hazardu, dopravní nehodovosti a zájmu o krajské a obecní volby. Stejně tak jsou nízké hodnoty u kapacity mateřských a základních škol a u finanční dostupnosti bydlení. 

Ze všech zmíněných měst zde ale nalezneme nejvyšší index chráněných území a v blízkosti se zde nalezneme některá nejkrásnější místa ČR. Dobré hodnoty zde dosahuje i index znečištění ovzduší. 

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz