Domů » Nejprodávanější a nejčtenější knihy posledních let

Nejprodávanější a nejčtenější knihy posledních let

autor Anna Kolářová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Nejprodávanější a nejčtenější knihy posledních let

Když jsme si v redakci procházeli nejprodávanější a nejčtenější knihy posledních let, na něco jsme přišli. Zjistili jsme, že by se slovo “knihy” v nadpisu dalo nahradit slovem “autoři“. Proč? Protože několik posledních let okupují přední místa nejvyšší prodejnosti knihy od několika autorů. Ať už se jedná o pokračování předešlých knih, anebo jde o zcela nový příběh.

Pokud vás zajímají motivační knihy, které jsou trochu mimo hlavní proud, tak se podívejte na tento náš výběr.

Nejčtenější knihy posledních let tvoří známí autoři

Úspěšný a známý autor je základem úspěchu. Mnoho mladých a neznámých autorů tvoří také velmi dobré knihy, ovšem tyto knihy se jen těžko dostávají ke koncovým čtenářům skrze distributora. Distributoři a nakladatelství raději sází na známé značky, které jim již v minulosti vydělaly a jednoznačně nepostrádají kvalitu.

V redakci jsme se zaměřili na nejprodávanější a nejčtenější knihy za roky 2015 – 2019. Informace do článku jsme čerpali se seznamů nejprodávanějších knih největších knižních distributorů a knihkupectví v České republice (Dobré knihy, Neoluxor a Dobrovský).

Nejprodávanější a nejčtenější knihy posledních let
Která z námi předložených knih a autorů Vás nejvíce osloví? Bude to detektivka od Jo Nesba, nebo román od Patrika Hartla?

Nejprodávanější a nejčtenější knihy a jejich autoři

Pro českého čtenáře je určitě potěšující, že mezi nejprodávanější a nejčtenější knihy posledních let nepatří jen zahraniční autoři, ale i čeští. Patří sem například Jo Nesbo, David Lagercrantz, Lars Kepler, Robert Bryndza. Z českých autorů jde hlavně o Radku Třeštíkovou, Patrika Hartla a Evžena Bočka.

V České republice již několikátý rok po sobě slaví úspěch severští autoři se svými propracovanými detektivními příběhy.

Nejprodávanější knihy

Co určuje, že je kniha nejprodávanější? No mnoho dělá marketing a distribuce. Pro nové autory je velmi složité dostat se do slušného nákladu a vydat knihu v ideální podobě. Osvědčení, slavní či movitější autoři to mají o mnoho jednoduší. Knihu přečtou kvalitní editoři a recenzenti a vyladí se do dokonalosti. Následně obálku zpracuje vynikající grafik. No a pak se na řadu dostane marketing, který rozhoduje o úspěchu knihy více, než si možná myslíme.

Jo Nesbo

Rok 2015 byl úrodný především pro autora norských kriminálních románů Jo Nesba . Mezi nejprodávanější knihy za rok 2015 se podle knihkupectví Dobré knihy dostaly hned 4 jeho knihy.

Jo Nesbo (1960*) původně vystudoval ekonomii a finanční analytiku. Pracoval jako novinář, makléř a taxikář. Než si způsobil zranění v koleni, chystal se na kariéru profesionálního fotbalisty. Po skončení sportovní kariéry se zaměřil na své vzdělávání. Přes den se živil jako finanční analytik, v noci hrával po klubech na kytaru.

Psaní se začal plně věnovat až v roce 1997 po smrti svého otce. V tu chvíli si uvědomil, že než zemře, chce napsat román. Dle seznamu jeho děl, můžeme vidět, že toto předsevzetí se mu podařilo. Jeho knihy byly přeloženy do 40 jazyků, vyšly ve 140 zemích a prodalo se jich na 33 milionů výtisků. Jo Nesbo je dle citací webových stránek i fundovaných recenzí nejúspěšnějším autorem detektivek současnosti.

Díla patřící mezi nejprodávanější a nejčtenější knihy za roky 2015 – 2018:

  • Syn
  • Krev na sněhu
  • Policie
  • Půlnoční slunce
  • Žízeň
  • Macbeth
Nejprodávanější a nejčtenější knihy od Jo Nesba
Jo Nesbo prodal v roce 2014 20 tisíc výtisků své knihy Přízrak za 3 dny

Andrzej Sapkowski

Pro Andrzeje Sapkowského byl rok 2015 také úspěšným. Mezi nejprodávanější knihy se dostali jeho dvě díla. Andrzej Sapkowski (1948*) je polský spisovatel. Je považován za jednoho z nejlepších autorů žánru fantasy. Vystudoval obor ekonomie v Lodži. Díky svému nadání na jazyky pracoval jako obchodník pro zahraniční společnost.

Aktivně začal psát v roce 1986. Nejdříve se věnoval překladu knih žánru science fiction. Krátce po napsání svého prvního krátkého příběhu Zaklínač se stal v Polsku jedním z nejoblíbenějších autorů fantasy knih. Jeho knihy o zaklínači Geraltovi byli zfilmovány a vznikla počítačová hra.

Právě knihy Zaklínač I. – Poslední přání a Zaklínač II. – Meč osudu, se dostaly v roce 2015 mezi nejprodávanější díla v České republice. Získal své fanoušky tedy i mimo rodné Polsko.

Zaklínač - Andrzej Sapkowski
Autorovi série o zaklínači se nelíbí přetvoření jeho postavy do stejnojmenné počítačové hry. Dokonce se kvůli tomu soudil.

Jonas Jonasson

Jonas Jonasson (1961*) je švédský novinář a spisovatel. Studoval španělštinu a švédštinu na univerzitě v Göteburgu. Od roku 1994 začal pracovat v místních novinách. Po dvou operacích zad a syndromu vyhoření zanechal práce v mediální sféře. Rozhodl se, že je správný čas změnit práci a že konečně dokončí svou dlouho rozpracovanou knihu.

Touto knihou byl román Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. Jonas Jonasson má oblibu v Haškových příbězích o Švejkovi. Veřejně se nechal slyšet, že se inspiroval při psaní tohoto románu právě příběhy o Švejkovi. Kniha byla přeložena do 40 jazyků a stala se bestsellerem nejen u nás, ale i po celém světě.

Mezi další veleúspěšná díla Jonase Jonassona patří i Zabiják Anders a jeho přátelé. Je to v pořadí 3. Jonassův román a v našich končinách opět slavil velké úspěchy.

Jonas Jonasson - Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
Kniha Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel byl v roce 2013 zfilmován.

Daniel Cole

Daniel Cole (1983*) pracoval jako záchranář. Nyní kromě psaní knih, pracuje pro Královský národní institut. Jedním z možných důvodů, proč pracuje zrovna pro tento institut je , z důvodu vysokého počtu mrtvých v jeho knihách.

Nejprodávanější díla posledních let: Hadrový panák, Loutkář.

Daniel Cole a jeho knihy
Spisovatel Daniel Cole jako kdyby vůbec nechtěl světu sdělovat informace o své osobě. Všude je o něm psáno to samé. Proč?

Evžen Boček

Evžen Boček (1966*) není jen spisovatel, ale především kastelán na milotickém zámku. Vystudoval gymnázium v Kyjově a Masarykovu univerzitu v Brně. Svou prvotinu Život kastelána vydal pod pseudonymem Jan Bittner. Jeho knihy patří nejen mezi nejprodávanější, ale také se dočkaly audioverze, divadelní verze a nyní se chystá i ta filmová.

Nejprodávanější díla posledních let: Poslední Aristokratka, Aristokratka ve varu, Aristokratka na koni.

Evžen Boček a jeho knihy o aristokratce
Kniha Poslední aristokratka byla zfilmována a její režie se ujal Jiří Vejdělek. Jestli film překoná knihu se můžete sami přesvědčit od 19. října v našich kinech.

Patrik Hartl

Kdo někdy viděl Patrika Hartla alespoň v televizi, vybaví si jeho nezapomenutelně originální smích. Patrik Hartl (1976*) je český spisovatel a režisér. Studoval na pražské FAMU, je režisérem pražského divadla Studio DVA, působí na půdě Divadla Viola a Divadla v Celetné.

Jeho první kniha, napsaná v roce 2012 s názvem Prvok, Šampón, Tečka a Karel, byla tak úspěšná, že se dočkala mnoha dotisků. Jeho ostatní knihy získaly ocenění Český bestseller. Proto oprávněně do našeho seznamu patří.

Nejprodávanější díla za poslední roky: Malý pražský erotikon, Okamžiky štěstí, Nejlepší víkend.

Knihy Patrika Hartla
Knihy Patrika Hartla obsahují celé spektrum emocí. Od chvílí, kdy se od srdce zasmějete až po dramatické okamžiky.

Radka Třeštíková

Spisovatelku, blogerku a právničku Radku Třeštíkovou (1981*) si spousta z nás spojí se jménem Heleny Třeštíkové. Nejsme zase tak daleko od pravdy. Jejím manželem je skutečně syn paní Třeštíkové, Tomáš Třeštík. Radka Třeštíková vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a 7 let působila na pozici firemní právničky.

Dříve přispívala do časopisu Respekt, magazínu Elle a na webové stránky psychologie.cz. Svou prvotinu napsala v roce 2014. Ani po napsání poslední knihy Bábovky, se Radka Třeštíková necítí jako spisovatelka, ale spíše jako autorka. Ráda by se věnovala psaní scénářů.

Nejprodávanější díla mezi roky 2015 – 2018: Bábovky, Osm, Veselí.

Radka Třeštíková a její knihy
Přes 100 tisíc výtisků. Už více než tolik knih se prodalo od autorky Radky Třeštíkové .

Určitě bychom v článku neměli opomenout stálice “knihařského nebe”. I když v letech, na která jsem se v redakci zaměřili, nevydali tolik knih (roky předtím mnoho, a také patřily mezi bestsellery) rozhodně je pojďme připomenout.

Paulo Coelho

Nejznámějším titulem populárního brazilského spisovatele Paula Coelho (1947*) je zajisté kniha Alchymista. Stala se v době svého vydání (rok 1988) a v následujících letech nejprodávanější brazilskou knihou všech dob. I v naší zemi se z Alchymisty stal bestseller. Paulo Coelho se živil jako novinář, dramatik, televizní scénárista a písňový textař. Kvůli jeho touze stát se spisovatelem, ho rodiče 3 krát poslali do psychiatrické léčebny.

Posledním nejprodávanější titulem Paula Coelho je Vyzvědačka.

Paulo Coelho - Vyzvědačka
Román inspirovaný skutečným příběhem o skutečné ženě, která byla obviněna ze špionáže. Tou ženou byla Mata Hari.

J.K. Rowling

Pokud se vysloví její jméno, každému naběhne v hlavě série jejích 7 dílů o kouzelnickém klukovi Harry Potterovi. Za tuto sérii získala J.K. Rowling (1965*) řadu ocenění a prodalo se jí na 500 milionů kusů kopií. J.K. Rowling je také známa svým životním příběhem, kdy se z ženy na sociálních dávkách stala během několika let multimilionářkou.

Mezi její poslední nejprodávanější knihu patří Harry Potter a prokleté dítě. Tato kniha je volnějším pokračováním předchozích 7 dílů. Původně tento příběh nebyl knihou, ale divadelní hrou. Kniha je sepsaný scénář této hry.

J. K. Rowling - Harry Potter a prokleté dítě
Na této knize (scénáři hry) se podíleli mimo J. K. Rowling, scénárista Jack Thorne a režisér John Tiffany.

Dan Brown

Dalším neopomenutelným autorem je dozajisté Dan Brown (1964*). Je to americký spisovatel, jehož životním dílem se stala kniha Šifra mistra Leonarda. Této knihy se prodalo celkem více než 6 milionů výtisků. Jeho knihy jsou psány způsobem, který Vás motivuje k jeho dočtení “jedním dechem”.

Mezi jeho nejnovější bestseller u nás patří kniha Počátek.

Dan Brown - Počátek
Může kniha Dana Browna ještě oslovit jeho čtenáře a tak potvrdit pravdivost výše uvedeného tvrzení? Pokud jste knihu nečetli, vrhněte se na ni a zjistěte to.

Když jsme v redakci sepisovali tento článek, očekávali jsme, že se na špičce nejprodávanějších a nejčtenějších knih objeví celosvětově známá série Hry o trůny. Kupodivu to tak vůbec nebylo. Znamená to, že pro některé lidi nejsou texty dostačující svou kvalitou, anebo lidem stačí pouze shlédnout “okleštěné” knihy?

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz