Váš průvodce i poradce světem investic a investování

Svět financí a investic je poměrně komplikovaný, proto jsme pro vás připravili našeho průvodce a poradce světem investování peněz, který vám vše vysvětlí a ukáže nejlepší příležitosti. Držet dlouhodobě peníze v bance či hotovost je z finančního pohledu hloupost. Každý rok si totiž ukrojí svoji část inflace. V dobrých časech jsou to 2 %, ovšem v období různých krizí to je i 10 % a více. Investice vám pomohou porazit inflaci a vydělat ještě peníze navíc. Na této stránce se dozvíte vše o úspěšném investování a možností investic! A možná se naučíte o vašich penězích přemýšlet trochu jinak. U investování jsou nejdůležitější tři věci:

 

 

  1. Co? Jaký druh investice si vyberete. Odvážně či opatrně? Kryptoměny nebo ETF fondy?
  2. Kde? Každou investici můžete provést na různých místech za jiných podmínek.
  3. Kdy? Fundamentální analýza, doporučení nebo víra?

Kryptoměny

4/5
0 %
Zhodnocení

Nemovitosti

3.7/5
0 %
Zhodnocení

Investice jako cesta k bohatství

Investování peněz je dlouhodobou cestou k zhodnocení svých současných financí. K investování se často člověk propracuje až v době, kdy má nějakou větší sumu, kterou nedokáže spotřebovat. Ideální ovšem je, když lidé pravidelně investují již od útlého mládí po malých sumách – podporuje to disciplínu i finanční zodpovědnost. Navíc díky složenému úročení můžete za několik let vydělat slušné peníze. Pokud podnikáte a jste ve fázi rozvoje, tak doporučujeme spíše než do akcií jiných firem investovat do svého podnikání či firmy.

Kde investovat peníze aneb vhodné platformy

Vybrat vhodnou platformu pro investování není nic snadného. Není totiž jeden nejlepší broker či platforma. Výrazně záleží na vašich cílech, požadavcích i očekáváních. Také je velmi důležité, jestli chcete investovat aktivně nebo pasivně. V neposlední řadě je důležitý váš zájem o investice a investování. Zde se můžete podívat na náš kompletní seznam nejlepších investičních platforem. Před výběrem investiční platformy se také podívejte, jakou podporu má daná síť či jaké bonusové informace poskytuje. V tomto ohledu na českém trhu dominuje v oblasti tradingu a investování do akcií broker XTB, který poskytuje spoustu detailních analýz trhu, konference a tipy zdarma do vašeho emailu. Právě investiční platforma, která edukuje v místním jazyce své uživatele je vhodná pro středně pokročilé uživatele i uživatele, kteří se chtějí posouvat.

Revolut

4.3/5
0
Počáteční vklad v Kč

XTB

4.5/5
0
Počáteční vklad v Kč

Etoro

3.7/5
0
Počáteční vklad v $

Většina drobných investorů používá více než jednu investiční platformu. Proč? Hned z několika důvodů. Každá platforma má určité výhody a nevýhody, některá je výhodnější na kryptoměny a jiná na akcie. Z toho důvodu je nejvýhodnější investovat na více platformách. Navíc tím i diverzifikujete své investiční portfolio a alespoň částečně se ochráníte před případným výpadkem jedné z platforem.

Pět pravidel investování

  1. Stanovte si cíle – měli byste si jasně stanovit a motivovat se, proč investovat. Do investování byste měli mít vnitřní motivaci a neměl by vás do toho nikdo tlačit. Tak budete mít výsledky i radost z investic.
  2.  Začněte dnes – pokud ještě neinvestujete, tak je ideální začít co nejdříve. Stanovte si strategii a vyhraďte si finance. Ideální je začínat s menšími částkami. V dlouhodobém horizontu získáte zajímavé zhodnocení díky složenému úročení.
  3. Pravidelné měsíční investování – když vidíte výhodné příležitosti, tak je určitě správné chytit příležitost a investovat, ovšem nepodceňujte ani pravidelné investice na měsíční bázi, kdy si odkládáte menší částku a investujete jí za téměř jakékoliv situace na trhu.
  4. Diverzifikujte – ani při menších objemech nehrajte hru all-in. Vždy se snažte diverzifikovat nejen v rámci produktů. Také diverzifikujte mezi různé platformy, kdy se zase zajišťujete proti jiným rizikům.
  5. Investujte do toho, čemu věříte – alespoň část investic by měla vést do toho, čemu věříte, používáte produkty dané firmy nebo vám jednoduše ona investice dělá radost. Zde se ale vrazíme k bodu čtyři. Rozhodně by to neměla být hra all-in.
Pozitivní myšlení ikona

Investiční horizonty a tvorba portfolia

Pokud mají investoři delší investiční horizont, mohou podstoupit větší riziko, protože trh má v případě poklesu mnoho let na zotavení. Například investor s investičním horizontem 30 let by měl obvykle většinu svých aktiv alokovanou v akciích. Obecně je lepší držet si delší investiční horizont, na kterém můžete krásně rozprostřít riziko. Při krátkodobých investicích vás může nemile zaskočit ekonomický cyklus.

 

Nad tento rámec může investor s dlouhým časovým horizontem investovat svá aktiva do typů akcií, které jsou považovány za rizikovější, jako jsou akcie se střední a malou kapitalizací. Tyto typy akcií nebo dílčí třídy aktiv mají tendenci vykazovat mnohem větší cenové výkyvy během krátkých časových období než akcie velkých společností, protože jsou obvykle méně zavedené a jsou náchylnější k vnějším ekonomickým vlivům.

 

Ačkoli tedy mohou být pro investory s kratším investičním horizontem rizikové, tyto krátkodobé výkyvy mají jen malý nebo žádný dopad na investory, kteří chtějí tyto akcie držet po dobu následujících 30 let.

 

Investoři upravují své portfolio s tím, jak se jejich investiční horizont zkracuje, obvykle ve směru snížení míry rizika portfolia. Například většina důchodových portfolií snižuje expozici vůči akciím a zvyšuje držbu aktiv s pevným výnosem, když se blíží odchod do důchodu. Investice s pevným výnosem obvykle poskytují nižší potenciální výnos v dlouhodobém horizontu ve srovnání s akciemi, ale zvyšují stabilitu hodnoty portfolia, protože u nich obvykle nedochází k tak výrazným krátkodobým výkyvům cen.

 

Mezi absolutně nejvíce konzervativní investice patří spořicí účty a termínované vklady. Tyto finanční produkty však zpravidla nedokáží překonat inflaci, takže je dobré do nich investovat jen pokud potřebujete mít peníze rychle k dispozici k nějakému jinému účelu. Méně konzervativním a zároveň výrazně více profitabilní investicí bývá nemovitost nebo investice do stabilních dividendových akcií či ETF.

Češi a investování

Vztah Čechů k investování peněz a financím obecně velmi ovlivnila dlouhá poválečná léta v komunismu. Lidé se o finance zkrátka starali mnohem méně a jediné možné investování bylo do vlastní nemovitosti či chaty. Při vzpomínce na měnu v roce 1953 mnoho lidí nevěřilo ani stabilitě české koruny. Po revoluci přišel rychlý nádech a velké vystřízlivění s kupónovou privatizací, na které vydělalo pouze pár jedinců. 

komunismus a investování

Postupem času si získaly velkou důvěru banky, kterým Češi rádi svěřovali veškeré své finance. Dalším oblíbeným místem na ukládání přebytečných financi se staly nemovitosti nebo držení finanční hotovosti doma. To vše provázel dlouhodobý nízký zájem o investování. Lidé se vrhali do podnikání, ale následně se svými financemi již tak úspěšně nepracovali. 

banky

Výsledkem této geneze je, že jsou Češi jedni z nejkonzervativnějších investorů na světě. Více než polovinu peněz drží na bankovních vkladech a pokud se pouští do investic, tak pouze v rámci bankovních produktů, které je často díky nastaveným poplatkům zklamou. V ČR si lidé také netvoří investiční plány a příliš aktivně se o investice nezajímají. 

kalendář

Částečný zlom nastal v roce 2020, kdy se i běžní lidé začínají více zajímat o investice a zkoušejí díky platformám jako XTB či Portu aktivní či více pasivní formu investování. K tomuto obratu přispěla mimo jiné digitalizace i vyšší míra inflace. Na druhé straně ještě mnoho lidí nechává své peníze nečinně ležet v bance nebo má své peníze na podprůměrných bankovních produktech, které jim poradila bankovní poradkyně. Češi jsou poměrně šetřivým národem, který však nedokáže své vydělané peníze tak dobře spravovat jako například sousední Němci či Američané. Na druhé straně díky své konzervativnosti nejsou Češi tak náchylní na krize a ekonomické bubliny jako v USA.

Nejoblíbenější články o investování

Investujte do toho, čemu věříte a rozumíte. Toto je častá a logická cesta mnohých lidí. Investují do toho, co mají rádi nebo čemu rozumí. I tato strategie má své výhody a nevýhody. V oboru, kterému rozumíte, vidíte příležitosti často dříve než jinde. Na druhé straně, pokud investujete do něčeho, co máte rádi, tak budete mít z investice nejspíše větší radost. Záleží pak, jak moc tlačíte na možný zisk či ochranu před inflací. Vlastní nemovitost na bydlení není často tou nejvýhodnější investicí, ovšem když si přičtete to, že vám daná nemovitost bude dělat denně radost, tak se karta obrací. Je to však na každém jedinci.

Investiční účet je speciální typ běžného účtu, kam si klient převádí peníze, které chce v rámci platformy investovat. Investiční účet by měl zpřehledňovat vynaložené náklady, otevřené pozice i případné investiční ztráty.

Jedná se o investiční princip či strategii. Kdy díky investování do řady (více) produktů, platforem, oblastí snižujeme riziko případné ztráty při významném zásahu jedné z oblastí. Diverzifikace je jedním z hlavních principů investování.

Velmi důležitá oblast jsou poplatky. Každý investor by si měl vybrat platformu i oblast investování, kde jsou co nejnižší poplatky za správu či transakce. Pokud chcete obchodovat aktivněji, tak vás budou zajímat více poplatky za uskutečněnou transakci. Naopak při pasivnějším investování si dejte rozhodně pozor na poplatky za držení. U nemovitostí zase často narážíme na různé poplatky za správu nemovitosti.

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz