Investice a investování

Držet dlouhodobě peníze v bance či hotovost je z finančního pohledu hloupost. Každý rok si totiž ukrojí svoji část inflace. V dobrých časech jsou to 2 %, ovšem v období různých krizí to je i 8 % a více. Investice vám pomohou porazit inflaci a vydělat ještě peníze navíc. Na této stránce se dozvíte vše o úspěšném investování a možností investic! U investování jsou nejdůležitější tři věci:

 

  1. Co? Jaký druh investice si vyberete. Odvážně či opatrně? Kryptoměny nebo ETF fondy?
  2. Kde? Každou investici můžete provést na různých místech za jiných podmínek.
  3. Kdy? Fundamentální analýza, doporučení nebo víra?

Kryptoměny

4/5
0 %
Zhodnocení
investice do domu

Nemovitosti

3.7/5
0 %
Zhodnocení

Investice jako cesta k bohatství

Investování je dlouhodobou cestou k zhodnocování svých současných financí. K investování se často člověk propracuje až v době, kdy má nějakou větší sumu, kterou nedokáže spotřebovat. Ideální ovšem je, když lidé pravidelně investují již od útlého mládí po malých sumách – podporuje to disciplínu i finanční zodpovědnost. Navíc díky složenému úročení můžete za několik let vydělat slušné peníze.

Kde investovat peníze aneb vhodné platformy

Vybrat vhodnou platformu pro investování není nic snadného. Není totiž jeden nejlepší broker či platforma. Výrazně záleží na vašich cílech, požadavcích i očekáváních. Také je velmi důležité, jestli chcete investovat aktivně nebo pasivně. V neposlední řadě je důležitý váš zájem o investice a investování. Zde se můžete podívat na náš kompletní seznam nejlepších investičních platforem.

Revolut

4.5/5
0
Počáteční vklad v Kč
xtb broker investice logo

XTB

4/5
0
Počáteční vklad v Kč

Etoro

3.7/5
0
Počáteční vklad v $

Většina drobných investorů používá více než jednu investiční platformu. Proč? Hned z několika důvodů. Každá platforma má určité výhody a nevýhody, některá je výhodnější na kryptoměny a jiná na akcie. Z toho důvodu je nejvýhodnější investovat na více platformách. Navíc tím i diverzifikujete své investiční portfolio a alespoň částečně se ochráníte před případným výpadkem jedné z platforem.

Pět pravidel investování

  1. Stanovte si cíle – měli byste si jasně stanovit a motivovat se, proč investovat. Do investování byste měli mít vnitřní motivaci a neměl by vás do toho nikdo tlačit. Tak budete mít výsledky i radost z investic.
  2.  Začněte dnes – pokud ještě neinvestujete, tak je ideální začít co nejdříve. Stanovte si strategii a vyhraďte si finance. Ideální je začínat s menšími částkami. V dlouhodobém horizontu získáte zajímavé zhodnocení díky složenému úročení.
  3. Pravidelné měsíční investování – když vidíte výhodné příležitosti, tak je určitě správné chytit příležitost a investovat, ovšem nepodceňujte ani pravidelné investice na měsíční bázi, kdy si odkládáte menší částku a investujete jí za téměř jakékoliv situace na trhu.
  4. Diverzifikujte – ani při menších objemech nehrajte hru all-in. Vždy se snažte diverzifikovat nejen v rámci produktů. Také diverzifikujte mezi různé platformy, kdy se zase zajišťujete proti jiným rizikům.
  5. Investujte do toho, čemu věříte – alespoň část investic by měla vést do toho, čemu věříte, používáte produkty dané firmy nebo vám jednoduše ona investice dělá radost. Zde se ale vrazíme k bodu čtyři. Rozhodně by to neměla být hra all-in.
Pozitivní myšlení ikona

Investiční účet je speciální typ běžného účtu, kam si klient převádí peníze, které chce v rámci platformy investovat. Investiční účet by měl zpřehledňovat vynaložené náklady, otevřené pozice i případné investiční ztráty.

Jedná se o investiční princip či strategii. Kdy díky investování do řady (více) produktů, platforem, oblastí snižujeme riziko případné ztráty při významném zásahu jedné z oblastí. Diverzifikace je jedním z hlavních principů investování.

Velmi důležitá oblast jsou poplatky. Každý investor by si měl vybrat platformu i oblast investování, kde jsou co nejnižší poplatky za správu či transakce. Pokud chcete obchodovat aktivněji, tak vás budou zajímat více poplatky za uskutečněnou transakci. Naopak při pasivnějším investování si dejte rozhodně pozor na poplatky za držení. U nemovitostí zase často narážíme na různé poplatky za správu nemovitosti.