Domů » 11 Tipů: Jak být šťastný sám se sebou?

11 Tipů: Jak být šťastný sám se sebou?

autor Anna Malá
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Jak být šťastný

Jak být šťastný? Co je vlastně štěstí? Pro každého je to něco jiného, ale jedno máme společné. Všichni štěstí hledáme a podnikáme různá životní dobrodružství, abychom jej našli. Vždyť kdo by neznal snad nejslavnější “hlášku” z filmu Škola základ života, vzniklé dle básně od Adolfa Heyduka.

“Štěstí? Co je štěstí? Muška jenom zlatá…..”

Co je to štěstí?

Lidé vnímají štěstí jednak jako příznivou událost, díky které se vám přihodí to, co si přejete, nebo jako jistý vnitřní pocit uspokojení, blaženosti. Ovšem oficiální definici platnou pro každého z nás nečekejte. Pro někoho je štěstí, že je zdravý. Pro jiného je to luxusní auto a dům na předměstí. Vždycky záleží na úhlu pohledu.

Přeci jen jsou tu ale jisté, obecně platné, náležitosti a specifika, která vám k tomu, abyste byli šťastnější napomohou. Vzhledem k tomu, že se touto otázkou zabývají i vědci, vznikly tu nápovědy a rady na to, jak si vytvořit své vlastní štěstí a jak ho vnímat, abyste se nehonili za něčím, co vám ho pravděpodobně nepřinese.

Štěstí také není soustavným stavem nebo emocí. Člověk musí prožívat určitá utrpení, výzvy i horší období, aby ocenil období, kdy je šťastný. Jednoduše i ve velmi šťastném životě musejí být období útlumu a krizí.

Jak být šťastný?: Psychologie

A co na to tedy říká věda? Otázkou se zabývá tzv. pozitivní psychologie. Hledá odpovědi na to co ovlivňuje naše pocity štěstí a díky, čemu jsme spokojení. Zkoumají kde je ten rozdíl mezi tím “komu je dáno” a tím “když nám zrovna štěstí nepřeje”. Zakladatelem pozitivní psychologie je Martin Seligman z Pensylvánské univerzity.

Dle profesora Seligmana se štěstí skládá z tzv. hédonického štěstí (pocity slasti např. při jídle), a smysluplného života (dosažení našich cílů apod.). Jeho teorie staví na 3 pilířích:

  • Příjemný život (život, ve kterém co nejvíce zažíváme příjemné pozitivní věci)
  • Zaujatý život (v takovém životě se věnuje činnostem, které nás těší)
  • Smysluplný život (věci, které přesahují uspokojení vlastních potřeb apod.)

Daniel Kahneman, považuje štěstí za komplexní pocit, který není měřitelný pouze na základě aktuálního prožívání. Jako příklad uvádí rozdíl mezi vnímáním předešlého prožitku. Pokud zažijete nepříjemnou cestu k úžasné scenérii, mluvíte o výletu jako o krásném, protože na konci cesty byl úžasný prožitek. Pokud jste na kýženém koncertě, jehož finále je zakončené falešným tónem, máte ho spojený s tím, že nebyl příliš dobrý.

Oba se ale shodují v tom, že pro to, abychom se cítili šťastní, je důležité dosahovat svých cílů. Je proto dobré znát své silné stránky a rozvíjet je. Komplexní pocit štěstí tak, dle této teorie můžeme postavit na pozitivních emocích, dobrých vztazích s okolím, angažovanosti, smysluplnosti a také snaze uspět.

Toto vysvětluje proč se tak často setkáváme s tím, že lidé, kteří chtějí zažít pocit štěstí, hledají odpovědi na to: “Jak být úspěšný?”. Úspěch je spojen nejen s materiálním uspokojením, ale také s dobrým pocitem, že jsme to dokázali, že jsme dobří. Rozvíjení svých silných stránek a následný úspěch nás tedy naplňuje pocitem štěstí.

11 Tipů: Jak být šťastný?

A jak být šťastný i když nám zrovna štěstí nepřeje? Záleží na tom, co je pro vás důležité a umět se na sebe i svůj život podívat s odstupem. Znát, co je pro vás důležité z čeho můžete čerpat, ačkoli zrovna není nejlíp. Pocit štěstí je něco co si můžete “vědomě uvědomit”.

1. Znáte své priority?

Co je pro vás důležité? Máte rodinu, přátele? Jste zdraví, máte střechu nad hlavou a práci? Pak vám, čistě z podstaty věci, nic nechybí. Zkuste si uvědomit, že i to je i v dnešní době veliký luxus. Cítíte-li se bezpečně každý den, pak si zkuste říct, jak se asi cítí lidé na druhém konci světa, kde zuří válka a nepokoje. Vedle těchto lidí máte opravdu šťastný život.

2.Dělejte věci, které vám dělají radost

Věci, které vám dělají radost byste měli dělat co nejčastěji. Trávíte rádi čas s rodinou nebo přáteli? Ještě dnes se za nimi vydejte. Dělá vám radost pohyb? Běžte si zaběhat. Cítíte se dobře při svých koníčcích? Pak se jim věnujte. Neodkládejte tyto činnosti, protože díky nim získáváte dobrý pocit a díky tomu se cítíte šťastní ve svém životě.

3.Příroda, příroda, příroda!

Nezapomeňte trávit čas v přírodě. Ať už tomu věříte nebo ne, náš mozek potřebuje okysličit. Bez čerstvého vzduchu jsme unavení a spadáme k apatii. Především pak Slunce je, jak známo, zdrojem vitaminu D, který nás chrání před depresemi. Když se projdete po senem provoněné louce a svítí Slunce, zažíváte pozitivní pocity.

4.Zase ten pohyb

Ano, bohužel ani tady se to neobejde bez pohybu. Jak už jste jistě nesčetněkrát četli, při pohybu, resp. svalové zátěži, se uvolňuje Endorfin, tzv. hormon štěstí. Nemusíte se hned potit v posilovně, ale choďte ven, běhejte, skákejte. Při výletech poznáte krásy přírody a zároveň si “dáte do těla”.

5.Buďte vděční

Zaznívá to často, ale je to pravda. Pokud si vážíte toho “mála” co máte a jste si dobře vědomi toho, že máte štěstí, že máte kde bydlet, že je vaše dítě zdravé, že vás manžel miluje, pak zažíváte štěstí ve svém životě. Zkuste se každý večer pozastavit nad tím, že jste vděční za to co máte. I podle vědců je známo, že lidé, kteří jsou si toho vědomi jsou v životě šťastní.

6. Meditujte, vnímejte své tělo

Meditace vás dokáže zbavit stresu a fobií. Dokáže vám ukázat cestu ke svému já a přijmout se takoví, jací jsme. Pokud se dokážete “zastavit”, uvědomíte si daný okamžik a prožijete ho. Když se pak naučíte vnímat své tělo a budete se mít rádi, nebudete hledat. Meditace je jistě jednou z cest, jak být šťastný sám se sebou.

7.Milujte, mějte rádi

Chcete vědět, jak být v životě šťastní? Pak buďte šťastní ve vztahu. Jsme druh, který potřebuje žít v nějaké sociální skupině. Když jste s někým, koho máte rádi, tento pocit vás naplňuje a dává vašemu životu smysl. Udržujte dobré vztahy s rodinou i přáteli. Jejich přítomnost pro vás může být životně důležitá.

8. Mějte rádi to, co děláte

Mimo to, že se máte věnovat svým koníčkům a tomu, co vás baví, je důležité naučit se mít rád to, co dělám. Hlavně v práci. Když děláte něco, co vás nebaví a nesnášíte to, pak upadáte do deprese a cesta odtud je složitá. Nemůžete-li zrovna teď vybírat, naučte se mít rádi svou práci a hledejte v ní pozitiva a smysl.

Výběr práce je velmi důležitý a velmi ovlivní kvalitu vašeho života. Pokud Vás práce nebaví, tak zkuste začít pracovat nebo podnikat v oboru, který Vás baví a zajímá. Když totiž dělá člověk něco, co ho baví, tak je nejen šťastný, ale především v této činnosti vyniká.

9. Těžte z drobností

Umět se radovat z maličkostí je velmi užitečná vlastnost. Zkuste se jí naučit. Svítí venku Sluníčko? Voní vám kytice, kterou vám právě přinesla kamarádka? Ta ranní káva se dneska vážně povedla? Makový koláček k vaší kávě nemá chybu? Po tom, co jste měsíc sledovali vaše oblíbené lodičky, je zlevnili o 30%? Všechny drobnosti, ze kterých se dokážete radovat zasévají ono “semínko štěstí” do vašeho života.

10.Pomáhejte, dělejte radost

Snažte se být laskavý a hodní ke svému okolí a přírodě. Je to trocho klišé, ale je prokázáno, že dobrý skutek přináší dobrý pocit. Bude vám chybět stokoruna v měsíční výplatě, nebo ji můžete věnovat na psí útulek ve vašem městě? Svetřík z loňské kolekce už pro vás není? Dejte ho kamarádce. Takových maličkostí, které vás neovlivní se jistě najde řada.

11. Zdraví a spánek

Co jste čekali? Bez zdravého životního stylu a kvalitního spánku to prostě nejde! Když se špatně stravujeme naše tělo i mysl na to patřičně reagují. Je prokázáno, že špatné jídlo, či pití napomáhá špatné náladě a únavě. To samé platí o spánku, pro regeneraci a správné fungování organismu je nezbytný. Dopřejte si klidný a dostatečný spánek. To neznamená, abyste se váleli celé dny, ale pouze si dostatečně odpočali (tělo i mysl). Zdravá strava v dlouhodobém horizontu zvyšuje kvalitu života.

Jak být v životě šťastný

Je to jako skládačka. K tomu abychom byli šťastní stačí několik malých dílků. Vědci zjistili, že krátkodobé pocity blaha, které nám přináší materiální uspokojení nejsou pro životní štěstí dostačující. Nehoňte se tedy za úžasným domem, drahým autem a kabelkou od Vuittona. Ti vás jen na chvíli zaslepí, ale po rozčarování přijde opět realita.

Žijete TADY A TEĎ! S věcmi, které máte k dispozici, s lidmi, se kterými žijete. Máte to, co máte a je jen na vás “jakou písničku s tím dokážete zahrát”. Přeci jen: “Drahý klavír nezaručí nejlepší koncert”. Neřešte, jak být oblíbený, nebo jak být úspěšný, buďte šťastni jen proto, že jste. I to se může zítra změnit.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz