Domů » 8 Tipů: Jak si zvýšit imunitu?

8 Tipů: Jak si zvýšit imunitu?

autor Sandra
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
imunita léky

O imunitě a o tom, že je důležité ji posilovat slyšel během života snad každý z nás. S příchodem podzimu se začíná pomalu ochlazovat a ti, kdo tuto změnu počasí nezaregistrují včas, mohou snadno chytnout rýmu nebo sezónní chřipku a strávit několik dní v posteli s teplotou. Abychom těmto nepříjemnostem předcházeli, je důležité pravidelně posilovat obranyschopnost organismu. V tomto článku jsme pro vás vybrali 8 zaručených tipů, jak si zvýšit imunitu a recept na vynikající kurkuma latte, které zvýší nejen odolnost vašeho organismu, ale potěší i chuťové pohárky!

Proč je důležité vědět, jak zvýšit imunitu?

Imunita je obranná schopnost organismu čelit vnějším hrozbám. Denně se náš organismus potkáva s milióny mikrorganismů, které žijí všude kolem nás. Některé z nich jsou pro naše tělo přijatelné, jiné nám zase mohou škodit a vyvolávat např. kašel, rýmu, horečku nebo problémy se zažíváním.

V optimálním stavu reaguje naše tělo na přítomnost nežádoucích pasažérů tak, že zavolá policejní jednotky v podobě leukocytů, které vetřelcům udělí arrest. Pokud ale bude naše imunita oslabená, mohou se z občasných vetřelců stát ozbrojené kolonie virů a ty už mohou být pro náš život opravdu nebezpečné.

Aby byla naše imunita vždy silná a odolná vůči vnějším parazitům, stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel.

Tip č. 1: Zdravý spánek je základ

Klidný a zdravý spánek je pro regeneraci organismu nesmírně důležitý. Jeho délka by neměla být kratší než 8 hodin, ale zároveň bychom to s ranním povalováním pod peřinou neměli ani přehánět, protože by to mohlo vést ke snížení koncentrace a produktivity během dne.

Průzkumy prováděné ve spánkových laboratořích ukazují, že nejzdravější a nejúčinnější spánek probíhá v noci mezi 10 a 2 hodinou. Během tohoto časového úseku je v těle nejvyšší koncentrace růstového hormonu, který je zodpovědný za tvorbu bílkovin, jakožto základního stavebního materiálu pro lidské tkáně.

Správně načasovaný a regulární spánek zvyšuje celkovou odolnost organismu vůči nepříznivým okolním podmínkám. Lidé, kteří spí denně alespoň 8 hodin, lépe snášejí i očkování proti sezónní chřipce a vyskytuje se mezi nimi mnohem menší procento pacientů s nežádoucími post-injekčními účinky.

Tip Žij Úspěšně: Dopřejte si před spaním hrnek teplého mléka. Tento nápoj má nejen lahodnou chuť, ale i příznivý vliv na vylučování serotoninu, který zodpovídá za zklidnění nervové soustavy, a melatoninu, který reguluje denní rytmy a pomáhá připravit tělo ke spánku.

Tip č. 2: Vyřaďte alkohol a cigarety

Kouření a nadměrná spotřeba alkoholu jsou příčinami mnoha chronických onemocnění. Počty umrtí v důsledku nádorových onemocnění se pohybují každoročně v řádech tisíců.

Toxické látky z cigaret a alkoholu představují pro tělo dodatečnou zátěž, které musí čelit, a proto klesá i odolnost imunitního systému vůči vnějším hrozbám. Místo toho, aby se naše tělo bránilo bakteriím a infekcím z vně, musí ho pracně očišťovat od jedů, které do něj sami vnášíme.

Tip č. 3: Pohyb a sport

Dalším způsoben, jak zvýšit imunitu, je aktivní pohyb. Každodenní rutina povolání a sedavý způsob života se může stát příčinou snížení imunity. Oslabený organismus je náchylnější na nemoce a rychleji podléhá i těm nejměnším zásahům z okolního prostředí.

Zdravý pohyb můžeme do svého života zařadit ve formě sportu, který nás naplňuje, nebo ranní rozcvičky, která nám pomůže se probudit a začít svůj den efektivně. V průměru by měl člověk za den ujít alespoň 6 000 až 8 000 kroků. Toto číslo se může měnit v závislosti na věku, pohlaví, celkové denní aktivitě a dalších faktorech. Změřit počet kroků, které jsme za den ušli, můžeme pomocí chytré aplikace v mobilu, chytrých hodinek nebo krokoměru. Sport vás musí také bavit a neměl by vás významně vyčerpat. Pokud sportujete často do úplného vyčerpání, tak riskujete, že oslabíte krátkodobě tělo a onemocníte.

Běh i chůzi je dobré aplikovat na čerstvém vzduchu.

Více o tom, jak chůze ovlivňuje naše zdraví se dozvíte v článku: Lifehack: Jak 15 minut chůze denně změní život?

Tip Žij Úspěšně: Pro zvýšení celkové denní aktivity, zkuste místo MHD jezdit do práce na kole. V případě, že to není možné, vystupte o pár zastávek dříve a vychutnejte si procházku na čerstvém vzduchu, nebo si skočte pro kafe do oblíbeného podniku.

Tip č. 4: Vyhýbejte se stresu

Pro zdravé fungování organismu je důležitá nejen fyzická stránka, ale i duševní hygiena. Přestože nám život každý den klade nové zkoušky, neměli bychom nikdy dovolit, aby nad námi zvítězila špatná nálada nebo stres.

Jak je již známo nervové buňky se neregenerují, a proto může jejich poškození snížit i naši imunitu. Měli bychom se proto naučit myslet pozitivně a vnímat špatné zkušenosti, jako možnost vylepšit něco do budoucna.

Pro posílení nervové soustavy je možné využít také přírodní antidepresiva. Jedná se o doplněk stravy 5-HTP, který se získává ze semen rostliny Griffonia Simplicifolia rostoucí na plantážích Západní a Střední Afriky. Přírodní aminokyselina 5-HTP napomáhá zvýšit produkci serotoninu, jinak označovaného jako „hormon štěstí“.

Tip č. 5: Bez změny jídelníčku to nepůjde

Lidské tělo je dokonale propojený mechanismus, pro jehož správné fungování je potřeba souhra všech jeho částí. Pokud se snažíme najít cestu, jak zvýšit imunitu, tak bychom měli udělit pozornost i našemu jídelníčku. Jídlo, jako základní „palivo“ pro náš organismus, by mu mělo dodávat potřebné živiny a nutričně hodnotné komponenty potřebné pro veškeré procesy, které uvnitř těla probíhají.

Při výběru potravin bychom měli dávat přednost nezpracovaným potravinám, které neobsahují konzervanty a syntetické látky, které zbytečně zatěžují proces trávení a nepřinášejí našemu tělu naprosto žádný užitek. Naopak velice prospěšné jsou sezónní zelenina a ovoce, jejichž podíl by měl ve zdravém jídelníčku představovat okolo 400 – 500 g za den.

jídlo imunita
Jak upravit svůj jídelníček a zlepšit imunitu?

V dospělém věku bývá občas obtížné změnit své stravovací návyky, zvlášť pokud k tomu nebyl člověk veden už od malička. Pro člověka, který je zvyklý stravovat se ve fast foodu, bude pravděpodobně přechod na zdravou stravu ze začátku obtížný. Proto bychom měli začít nejprve přidávat menší porce zeleniny ke každému jídlu a poté, co si tělo na nový způsob stravy zvykne, jeho množství postupně navyšovat a přidávat další druhy zeleniny.

Pro zachování imunity u dětí je potřeba zařazovat zeleninu a ovoce do jídla v takové podobě, která bude pro dítě přijatelná. Pokud máte např. doma formičky na vyřezávání figurek, tak je ideální variantou zapojit dítě do přípravy jídla, aby nevnímalo zeleninu jako nevyhnutelné „zlo“, ale jako hru na vyřezávání hvězdiček z mrkve nebo okurky. Správné stravovací návyky naučené v dětství mohou v dospělosti ušetřit zbytečné starosti a problémy s nedostatkem vitamínů a oslabením imunitního systému.

Tip č. 6: Kontrastní sprcha : Proč se sprchovat studenou vodou?

Další metodou, jak zvýšit imunitu, je otužování studenou vodou. Výhodou vodních procedur je to, že si je můžeme dopřávat denně doma a posilovat naší imunitu tímto způsobem po celý rok.

Studená sprcha po ránu probudí vaše tělo a nastartuje metabolismus.

O tom, jak se správně otužovat, se lze dočíst v mnoha článcích nebo knihách, které se tomuto tématu věnují velmi podrobně. Pro základní informaci však postačí vědět, že se jedná o proces, kdy vyvoláváme pro organismus “stresovou situaci” střídáním nejprve teplé, a pak studené vody.

Tímto způsobem aktivujeme kožní čidla a rozproudíme krevní oběh. Nabuzený organismus nastartuje veškeré životní pochody. Urychlí se proces regenerace, metabolismus a detoxikace. Po kontrastní sprše můžeme pocítit příliv energie a zlepšení nálady.

Oplachování studenou vodou se doporučuje začínat ze zdola. Od chodidel se postupně posouváme nahoru k citlivějším částem těla. Intervaly, ve kterých střídáme studenou a teplou vodu, by měly trvat přibližně 40 – 60 sekund. Celý postup opakujeme 2 – 3 krát.

Tip č. 7: Zdravé střevo a probiotické kultury

Přesto, že objev penicilínu zachránil během druhé světové války velké množství životů, může mít dlouhodobé užívání antibiotik značně negativní vliv na imunitní systém. Antibiotika totiž likvidují nejen „škodlivé“, ale i „hodné“ bakterie, které tvoří mikroflóru našeho organismu.

Pro obnovení střevní mikroflóry je možné zařadit do jídelníčku probiotické kultury, jako jsou např. kysané zelí, kvas či jiné fermentované potraviny. Živé kultury obsažené v těchto potravinách žijí v symbióze s našim organismem a napomáhají ke zvýšení imunity.

Zařadit probiotika do jídelníčku lze např. pomocí jogurtu, který si dáme ke snídani nebo probiotik ve formě kapslí, které se užívají ráno 30 min. před tím, než si dáme snídaní.

Milovníci netradiční kuchyně jistě ocení korejskou specialitu pod názvem kimči. Jedná se o obdobu českého kysaného zelí, která je navíc doplněna o pikantní koření, cibuli a česnek, které dodávají pokrmu lehce ostrou chuť. Své příznivce si národní korejská pochoutka získala nejen díky výrazné chuti, ale také velkému množství zdraví prospěšných vitamínů a minerálních látek, mezi které patří vitamín A, B1 a B2, vápník, železo a laktobacily.  

Tip č. 8: Zvyšte spotřebu vitamínu C a vitamínu D

V našich klimatických podmínkách máme možnost užívat si sluníčka jen necelé tři měsíce. Po zbytek roku jsme o tento zdroj vitamínu D značně ochuzeni, a proto je nezbytné ho v období zvýšeného rizika snížení imunity doplňovat ve formě doplňků stravy.

Pozor! Při výběru doplňků stravy se vyvarujte přípravkům, které obsahují dodatečná sladidla nebo tzv. multivitamínovým komplexům. Jedná se spíše o úspěšný marketingový tah, nežli o opravdu účinný přípravek. Volte proto ověřené doplňky stravy z lékáren nebo obchodů zaměřených na sportovní výživu a jejich užití vždy předně zkonzultujte s lékařem nebo nutričním specialistou.

doplňky stravy imunita
Jak zvýšit imunitu v podzimních měsících?

Při prvních náznacích nachlazení mnozí z nás podvědomě šáhnou po šálku čaji s citrónem. A ono na tom opravdu bude něco pravdy. Vitamín C má totiž příznivý vliv na posílení imunitního systému, snížení únavy a podporu metabolických procesů v našem těle.

Hlavním zdrojem vitamínu C jsou, jak už bylo zmíněno, citrusy, a dále například šípek, černý rybíz, kiwi, jablka nebo brokolice.

Něco navíc!

Chtěli byste své ráno místo kávy ozvlášnit něčím zajímavým a neotřelým? Připravte si kurkuma latte! Tento nápoj má nejen vynikající chuť, ale také obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, které posílí vaši imunitu.

O blahodárných účincích kurkumy věděli již staří ajurvédští léčitelé. Svůj název „zlaté mléko“ si pikantní nápoj s lehce hořkou chutí získal díky sytě žluté barvě, kterou mu dodává právě přítomnost oné kurkumy.

Nápoj z kurkumy působí na tělo jako účinný antioxidant. Zbavuje ho zbytečných škodlivin a chorobných zárodků, které se v něm nahromadily, čímž přispívá i ke zlepšení trávení a snížení hladiny cholesterolu.

kurkuma latte imunita
Elixír zdraví a věčného mládí v jednom šálku žlutého nápoje.

Golden milk: mléko s kurkumou

Ingredience:

  • 200 ml kokosového mléka
  • kurkumová pasta
  • kokosový olej
  • třtinový cukr
  • černý pepř

Příprava kurkuma latte je velmi jednoduchá. Stačí ohřát 200 ml kokosového (nebo jiného rostlinného) mléka a zamíchat do něj čajovou lžičku kurkumové pasty. Hotovou směs nechte povařit ještě 4-5 minut na mírném ohni. Na závěr můžete přidat ještě lžičku kokosového oleje nebo osladit třtinovým cukrem. Pro ještě silnější ozdravujicí efekt je dobré přidat do kurkuminového nápoje špetku černého pepře.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz