Domů » TOP 13: Nejlepší knihy pro freelancery i podnikatele

TOP 13: Nejlepší knihy pro freelancery i podnikatele

autor Daniela Adamová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Nejlepší knihy pro podnikatele a freelancery

Knihy spousta lidí (včetně mě) považuje za jednu z nejlepších investic. Hodnotné knihy totiž výrazně pomáhají se seberozvojem, jsou nabité informacemi a návody. Podle některých lze zjistit základní informace o podnikání, motivují ke skvělým výkonům a tvoření dobrých návyků. Představujeme nejlepší knihy pro freelancery a podnikatele.

Seznam nejlepších knih pro freelancery a podnikatele

Přečíst si něco hodnotného a nabitého informacemi nám může doslova změnit život. Knihy níže nejsou seřazeny do nějakého žebříčku od nejlepší, protože všechny obsahují zajímavé poznatky a pohledy autorů. Každá se hodí pro někoho jiného, některé se více hodí pro freelancery, některé spíše pro moderní podnikatele. Věřím, že si tady však každý najde to pravé a nechá se inspirovat, tak pojďme na to.

Na volné noze

Robert Vlach

Začínáte s podnikáním sami na sebe nebo už se v něm nějakou dobu pohybujete, ale potřebujete vzpruhu? Kniha Na volné noze (v originálu The freelance way) přináší kompletní podnikatelské know-how, od základů až po strategie a nástroje úspěšného podnikání.

Nečekejte však snadný návod na to, jak se stát milionářem. Kniha vychází ze zkušeností desítek podnikatelů, jejichž cesty byly úspěšné i neúspěšné. Všechna témata knihy Vám nemohou být šity na míru, ale jistě se v mnoha uvidíte a získáte cenné tipy.

Startup za pakatel

Chris Guillebeau

Startup za pakatel se opět hodí pro začínající podnikatele, které trápí financování svého podnikání. Autor knihy vybral padesát nejzajímavějších příběhů podnikatelů z celkového počtu 1500, kteří začínali s malým obnosem a vybudovali byznys s obratem nad milion korun. Poté hledal společné rysy, které pomohly těmto lidem k úspěchu a proměnily jejich koníčky a záliby v úspěšný podnikatelský záměr.

Podnikání pro bohémy

Tom Hodgkinson

I v této knize najdete hodnotné informace pro podnikatele. Autor se opírá o vlastní zkušenosti a popisuje komické situace, které se staly přímo jemu. Dále nabízí praktické rady a nástroje, jak přetavit svůj talent v úspěšné podnikání, které vás však nepřestane bavit.

Ukaž, co děláš

Austin Kleon

Kniha Ukaž, co děláš je skvělým startovacím motorem pro všechny kreativce, freelancery, pisálky, malíře,… a mohla bych pokračovat. Nabízí deset ověřených tipů, jak se zviditelnit a nechat se objevit. Celou recenzi na tuto knihu si můžete přečíst v článku Austin Kleon: Ukaž, co děláš a stejně tak její pokračování Jeď dál.

Jak na sítě

Eliška Vyhnánková, Michelle Losekoot

Dvě marketérky s letitými zkušenostmi se rozhodly o ně podělit s širokou veřejností a vznikla kniha Jak na sítě. Kniha obsahuje praktické tipy, příklady z praxe a snadná pravidla, jak ovládnout obsah na sociálních sítích. Může se hodit především pro freelancery, kteří se věnuji online marketingu, ale také těm, kteří dostali na starosti firemní sociální sítě a neví si s tím rady.

Tip ŽijÚspěšně: Přečtěte si také článek Jak sestavit marketingový plán a strategii.

Bible pro online marketéry.

Mít všechno hotovo

David Allen

David ve své knize učí o organizaci času, produktivitě a plánování práce naprosto odlišným způsobem, než ostatní. Možná i díky tomu se jeho kniha stala fenoménem a prodává se již několik let. V knize vysvětluje metodu GTD, která vám do života vnese více volného času, pohody a méně stresu.

Zajímavost: Kniha byla tak úspěšná, že autor zpracoval již také knihu ve stejném duchu, ale určenou pro teenagery – Mít vše hotovo pro teenagery.

WTF

Co přinese budoucnost a jak ji přežít

Tim O’Reilly

Pro ty z vás, kteří si libují v předpokládání budoucností a tvoření si vlastních vizí, mohu doporučit knihu WTF, kdy se autor zamýšlí, co se to vlastně děje se světem. Rychlý vývoj technologií, nástup sociálních sítí a robotizace práce jej přiměly sepsat knihu o budoucnosti, kterou by si přál. V jeho vysněné budoucnosti stroje lidi nenahradí, jenže kdo nám zaručí, že to tak opravdu nebude? My sami nebo třeba politici?

Přebal knihy WTF.

Tak dobří, že vás nepřehlédnou

Cal Newport

Autor Cal Newport ve své knize Tak dobří, že vás nepřehlédnou bere iluze všem, kteří žijí v přesvědčení, že je může jejich vášeň uživit. Láska k určité činnosti a sen bezstarostného vydělávání peněz vždy narazí na realitu života.

Naštěstí Cal čtenářům iluze pouze nebere, ale také vrací naději v podobě návodu, jak tedy na to. Jak se živit něčím, co nás naplňuje a baví. Klíček k úspěchu jsou podle něj dovednosti, vytrvalost a dřina, kterou vás naučí zvládat s přehledem.

Jak zařídit, ať vás nepřehlédnou?

Čtyřhodinový pracovní týden

Timothy Ferriss

Kdo by chtěl celý život otročit v práci, aby si pak užil důchod? Co když žádný důchod nepřijde? A opravdu chcete čekat desítky let na pár let odpočinku, kdy pravděpodobně na nic většího už nebudete mít energii, protože jste ji všechnu obětovali pro těchto pár let klidu?

Timothy Ferriss ve své knize přichází s postřehy a nápady, jak využít všech moderních možností, které nám život v této době nabízí a užívat si jej naplno. To všechno velmi vtipnou formou, která vás osloví.

Tip ŽijÚspěšně: Jistě se vám také bude hodit článek Jak nezapomenout důležité informace z knih.

Revoluce v podnikání

Daniel Priestley

Nenechte si ujet vlak, nová éra, doba podnikatelská je zde vzkazuje autor knihy a vybízí k akci. Dle něj v této době mají největší šanci na úspěch malé firmy, hbité start-upy a flexibilní společnosti, které se mohou stát titány ve svém oboru. Popisuje také vlastní úspěch ve světě podnikání, jak navazovat kontakty nebo zlepšit myšlení.

Práce na dálku

Jason Fried a David Heinemeier Hansson

Autoři hitu Restart přichází s dalším kouskem do knihovny freelancerů, digitálních nomádů a podnikatelů, kteří věří, že kancelář je zbytečná. V knize probíhá jakási diskuze, kdy se pokládají základní otázky, klasické výmluvy a vyvrací se pomocí praxe i informací.

Ukazují výhody práce odkudkoliv a pochvalují si práci z domu jako možnost moderní doby. Také doporučují konkrétní postupy při přechodu na práci bez kanceláře a to jak zaměstnavatelům, tak zaměstnancům.

Jak vybudovat trvale úspěšnou firmu

Collins Jim, Porras I. Jerry

Pokud se v životě rádi opíráte o praktičnost a na teoretizování vás neužije, může pro vás být tato kniha studnicí inspirace. Najdete v ní stovky příkladů a konceptů, které jsou vhodné k přímému aplikování do praxe. Co firmy odlišuje od jejich konkurence? Jaké jsou postupy úspěšných firem? Dozvíte se po přečtení této knihy.

Sledujte nás také na Instagramu a Facebooku.

Hitmakeři

Derek Thompson

Zabrouzdáme opět do vod freelancerů, kteří se živí online marketingem a sociálními sítěmi. Co dělá virál virálem? A jak to, že se něco stane populárním přes noc a po jiném neštěkne pes? Každý projekt má za sebou tajný recept, díky kterému se stal úspěšným. A nebylo to publikem, kterému byl servírován, ale publikem tohoto publika. Je to pochopitelné? Ne? Tak si raději přečtěte celou knihu Hitmakeři a pochopíte více.

BONUS: Nástroje titánů

Timothy Ferriss

Jako bonus přinášíme ještě jeden žhavý tip a tím je exkluzivní knížka od Tima Ferrise, Nástroje titánů. Kniha je biblí obsahující výtažky desítek rozhovorů se skvělými a inspirativními osobnostmi z oblasti: bohatí, chytří a zdraví.

Kniha není koncipována tak, abyste k ní zasedli a přečetli jako román. Je spíše velice hlubokou studnicí zajímavých tipů a informací, které vás mohou posunout ve vašem vztahu k podnikání, penězům, zdraví i vnímání světa.

Drtivou většinu těchto skvělých knih pro freelancery i moderní podnikatele najdete na stránkách nakladatelství Jan Melvil Publishing. A příště se podíváme na výčet nejlepších knih pro osobní rozvoj a motivaci. Sledujte nás dál.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz