Domů » Co je Airbnb + Jak na pronájmu vydělat?

Co je Airbnb + Jak na pronájmu vydělat?

autor JulieS
0 komentářů
Co je Airbnb + Jak na pronájmu vydělat?

Co je to Airbnb + jak na pronájmu vydělat? Airbnb je internetová platforma zprostředkovávající krátkodobý pronájem pokojů, bytů, domů či postelí. Na pronájmu může vydělávat kdokoli, kdo má volný prostor, který na Airbnb nabídne celému světu.

Co je to Airbnb?

Airbnb vzniklo v roce 2008 s myšlenkou sdílené ekonomiky, jako alternativa k ubytování v hotelech a hostlech. V počátcích fungovalo nejčastěji tak, že hostitelé nabízeli nevyužitý pokoj v jejich bytě a s hosty sdíleli místní informace i zážitky. V dnešní době je Airbnb již rozšířené po celém světě a méně osobní. Host s hostitelem se častokrát ani nepotkají. Pro některé hosty to může být výhoda, pro některé nevýhoda.

Hostitelům se však otevřela nová oblast k podnikání. Mnozí nakupují byty právě za účelem pronájmu a Airbnb se stalo zdrojem jejich obživy. Díky jednoduchosti a rapidnímu snížení cen za nocleh, je Airbnb nyní jedním z hlavních hráčů na trhu krátkodobého ubytování.

Jak Airbnb funguje?

Airbnb funguje tak, že se obě strany musí nejprve zaregistrovat. Host i hostitel si vytvoří osobní profil. Hostitelův profil dále ukazuje, jaký pokoj, byt či dům nabízí, zobrazují se zde recenze ubytování od předchozích hostů a je možné hostitele kontaktovat. Hodnoceni jsou i hosté, aby hostitel věděl, kdo mu do bytu přijíždí a co může očekávat.

Ve chvíli, kdy má hostitel své ubytování vystavené, už jen čeká na konkrétní žádosti o ubytování. Ty pak může nebo nemusí schválit.

Airbnb je internetová platforma zprostředkovávající krátkodobý pronájem pokojů, bytů, domů či postelí.
Airbnb je internetová platforma zprostředkovávající krátkodobý pronájem pokojů, bytů, domů či postelí.

Jak na pronájmu vydělat?

Pronajímat nemovitost přes Airbnb není těžké, jak to ale udělat, abyste na pronájmu skutečně vydělali? Pokud si porovnáte měsíční cenu za dlouhodobý pronájem bytu a částku, kterou za měsíc získáte, pokud budete byt pronajímat přes Airbnb, zjistíte, že Airbnb bývá i třikrát výhodnější. Uvědomte si ale, že Airbnb má také znatelně větší náklady.

Někteří jedinci začali dokonce přes Airbnb i podnikat, když si levně pronajímají velké i malé byty a snaží se je maximálně vytížit krátkodobými pronájmy. Některé zkušenosti hovoří i o tom, že je možné vydělat čtyřnásobek nákladů na pronájem. ALE. Je třeba věnovat značnou péči logistice a také udržovat nemovitost v dobrém stavu. Mnoho pronajímatelů do svých domů tyto Airbnb podnikatele nechtějí a přímo to v nájemních smlouvách zakazují.

Kdy je provozování Airbnb nejvýhodnější?

Airbnb je výhodným zdrojem příjmu, nejedná se však o pasivní příjem, vyžaduje hodně práce. Pokud například pronajímáte celý byt, je důležité, aby byl ve vašem vlastnictví. V opačném případě je nutné získat povolení od majitele bytu. Pronájem přes Airbnb vám nakonec může vzít hodně času i energie. Neustálá komunikace s hosty, uklízení bytu po každé návštěvě i různorodé opravy.

Nejméně legislativně i pracovně náročná je situace, kdy pronajímáte pouze postel či pokoj v bytě, ve kterém samy bydlíte. V takovém případě máte vše pod kontrolou, zjednoduší se komunikace i úklid po hostech. Navíc nepotřebujete povolení majitele nemovitosti, ani v případě, že žijete v pronájmu.

Airbnb jako podnikatelská činnost

Airbnb může být více než pouhý přivýdělek. Mnoho podnikatelů skupuje byty v centrech velkých měst za účelem podnikání. O investicích do nemovitostí a zda se vyplatí jsme psali již dříve. Krátkodobý pronájem spojený s dodatkovými službami, jako je například úklid, se sám o sobě klasifikuje jako podnikatelská činnost. Pokud navíc zisky z pronájmu přesáhnou 1 000 000 Kč za rok, je nutné se stát plátcem DPH. Hostitel musí samozřejmě odvádět daně a registrovat se na místním úřadě k odvodu rekreačních poplatků a poplatků za ubytování.

Mnoho podnikatelů skupuje byty v centrech velkých měst za účelem podnikání.
Mnoho podnikatelů skupuje byty v centrech velkých měst za účelem podnikání.

Jak na pronájmu přes Airbnb vydělat?

Podobně jako u dlouhodobého pronájmu, jedním z nejdůležitějších faktorů, určujících cenu je poloha. Pro Airbnb se nejvíce hodí byty a domy v centrech měst či v blízkosti zajímavých turistických atrakcí. Dalšími určujícími faktory jsou pak dostupnost, vybavení a služby.

Pokud chcete zvýšit cenu svého pronájmu zkuste nabídnou další služby a získat tak konkurenční výhodu. Snídaně v ceně, možnost místního průvodce či parkovací místo může přilákat mnoho hostů.

Jak snížit náklady?

Rozdílem oproti dlouhodobému pronájmu jsou vyšší náklady na pronájem a větší časová náročnost. Oboje můžete zkusit snížit hned několika způsoby.

Šetřete čas i peníze

  • Připravte si jednotný manuál pro hosty. Pokud hostům sepíšete odpovědi na nejčastější dotazy, návod, jak se dostat do ubytování nebo pravidla pronájmu, ušetříte mnoho času při komunikaci.
  • Uschovejte klíč od ubytování do skříňky na kód. Nebudete tak muset domlouvat přesný čas příjezdu a dáte hostům i sobě větší volnost.
  • Vybavte byt odolným nábytkem. Časté střídání hostů je pro byt i jeho vybavení velká zátěž, pokuste se předejít častým opravám.
  • Nakupujte výhodná balení produktů. Pokud to s pronájmem myslíte vážně, nebojte se nakoupit mýdla, ručníky a další potřeby do zásoby ve velkých, množstevně výhodných balení.

Jak být úspěšný hostitel na Airbnb

Na co je třeba dát pozor, pokud chcete být na Airbnb úspěšní a na pronajmu vydělat? Už jsem si řekli, že rozhodujícím faktorem, zda si někdo vybere vaše ubytování bývá jeho poloha. Ve chvíli, kdy ubytování nabízíme, polohu již ovlivnit nemůžeme. Jsou ale další faktory, které rozhodují, zda si hosté vyberou právě vás.

Ubytování musí být hezky nafocené. Nefoťte ale nic, co by tam nakonec nebylo.
Ubytování musí být hezky nafocené. Nefoťte ale nic, co by tam nakonec nebylo.

Profil, který vyhrává

Důležitý je především správně vyplněný profil se všemi detaily, které vaše ubytování nabízí. Je k dispozici wifi, pračka, lednička, ručníky nebo například kolo? Nezapomeňte to zmínit. Ubytování musí být hezky nafocené. Nefoťte ale nic, co by tam nakonec nebylo. Zklamaní hosté by to jistě zmínili v recenzi.

Komunikace s hosty

S hosty vždy komunikujte co nejrychleji a snažte se být nápomocní. Konkurence je na Airbnb zpravidla velmi vysoká, a tak je důležitý i přístup hostitele. Nebojte se doporučit zajímavá místa v okolí.

Cena

Stanovte odpovídající cenu. Podívejte se, jaké ceny mají podobná ubytování ve vaší oblasti. Do ceny ale nezapomeňte započítat ani vybavení, služby či případné opravy. Samotné Airbnb si účtuje 3 % z ceny pronájmu za zprostředkování. Ve chvíli, kdy budete mít několik hezkých recenzí můžete cenu i zvýšit.

PS. Pronajímat se dají k účelu Airbnb i domy.

Na co si dát pozor?

Častým problémem ve spojitosti s Airbnb jsou stížnosti sousedů. Rušení nočního klidu či nepořádek v okolí bytu vám může pronájem komplikovat. Zkuste jim předejít stanovením pravidel pro hosty.

Dalším problémem, kterému krátkodobé pronájmy v současnosti čelí, jsou přicházející regulace ze strany měst. Zjistěte si, zda se ve vašem městě chystají omezení, která by se mohla dotknout Airbnb, před tím, než si byt k pronájmu pořídíte.

A především nezapomeňte na dodržování legislativy. V České republice máme jasně stanovená pravidla pronájmu přes Airbnb. Přihlášení k živnosti, placení daní, případně DPH, registrace k místním poplatkům nebo povolení majitele nemovitosti. To všechno jsou věci, které se nevyplatí podcenit.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz