Domů » Jak v roce 2023 na hypotéku pro mladé?

Jak v roce 2023 na hypotéku pro mladé?

autor Patrik Pilous
0 komentářů
generace

Vlastní bydlení, to je něco, o čem v dnešní době sní téměř každý. Máte to podobně? Hodně se o něm mluví, ovšem mnoho lidí má vlastní bydlení pouze jako sen. Nechce se vám už bydlet u rodičů nebo s přáteli, máte pocit, že nastal čas se postavit na vlastní nohy, možná i založit rodinu? Pokud se vám navíc teprve blíží třicítka, je pro pořízení vlastního bydlení ideální čas. Podívejte se, jestli na hypotéku dosáhnete a jaké jsou podmínky?

Můžete ho financovat hypotékou

Hypoteční úvěr je v dnešní době nejčastější způsob financování vlastního bydlení, když si ho sjednáte ještě před třicítkou, má to své výhody. Budete mít dost času hypotéku splatit, splátky si můžete rozložit na delší období, takže budou nižší a nezatíží tolik váš rozpočet. Když si třeba vezmete hypotéku ve výši 3 770 000 Kč a u ní budete mít úrok 5,42 %, při době splatnosti 20 let činí měsíční splátka 25 763 Kč. Pokud ji ale budete splácet 30 let, pak je splátka 21 217 Kč.

Kromě toho vás u srdce může hřát pocit, že investujete do vlastního bydlení a až hypotéku splatíte, stanete se hrdým majitelem nemovitosti v hodnotě několika milionů. Další výhodou je i to, že vás nemusí trápit rostoucí ceny nájmu ani obavy, že vám bude nájem neočekávaně ukončen.

Jakou zvolit fixaci hypotéky 2023? 

Při sjednání hypotečního úvěru si sjednáváte také dobu fixace. Ta se může u jednotlivých institucí lišit, záleží také na vás a vašich možnostech. Doba fixace hypotečního úvěru je důležitý parametr, který ovlivňuje flexibilitu hypotéky, její úrokovou sazbu i vaše plány s nemovitostí. Po dobu fixace se výše úroků ani splátky nemění. Banky nabízí dobu fixace většinou 1, 3, 5 nebo 10 let, setkat se můžete i s 15 lety.

Víte, že aktuálně se jako nejvýhodnější jeví tříletá fixace, protože poté se předpokládá, že úrokové sazby klesnou a vy při refixaci získáte šanci nějakou tu korunu ušetřit?

Myslete dopředu a začněte šetřit včas

I když budete chtít nemovitost financovat hypotékou, musíte mít něco našetřeno. Když začnete vydělávat, váš výdělek nebude nijak závratný, což znamená i méně úspor. A přesně to je důvod, proč většina mladých lidí pořízení nemovitosti odkládá. 100% hypotéky jsou minulostí, nějakou část prostě musíte financovat ze svého, a to na dorovnání rozdílu mezi odhadnutou cenou nemovitosti a poskytnutou hypotékou, a také na úhradu provize realitní kanceláři, která vám nákup nemovitosti zprostředkovala.

Miroslav Majer, CEO hyponamiru.cz k tomu dodává: „Čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti byla zrušena v roce 2020, kupující tak například u nemovitosti za pět milionů korun ušetří rovných 200 tisíc.“ A přidává i radu: „V ideálním případě by měli mít lidé naspořeno alespoň 20 % z kupní ceny nemovitosti.“

Vsaďte na stavební spoření

Jak takovou částku ušetřit, když mzda není nijak vysoká a spolehnout se na to, že vám půjčí rodiče nebo známí nemůžete? Hned jak začnete vydělávat, dávejte si nějakou tu korunu například na účet stavebního spoření, které bývá úročeno výhodněji než účet v bance. 

Kromě toho, když splníte pár základních podmínek, můžete se těšit i na státní příspěvek. Abyste získali maximální státní podporu ve výši 2000 korun za rok stačí, když budete každý měsíc vkládat 1 700 Kč. Za 6 let tak naspoříte zhruba 135 000 korun. Když bude třeba, můžete absenci vlastních zdrojů kompenzovat i úvěrem ze stavebního spoření.

Podívejte se také na to, jak na hypotéku, pokud jste OSVČ.

Slyšeli jste o hypotéce pro mladé?

Každá banka k žadatelům o hypotéku přistupuje jinak, když si ji ale správně vyberete, můžete jako mladší žadatel využít třeba hypotéky na pořízení prvního bydlení, která se označuje i jako hypotéka pro mladé. O co jde a co je hypotéka pro mladé?

Žadatelé do 36 let se za splnění určitých podmínek mohou u mnohých bank těšit nejen na delší splatnost hypotéky, ale i na příznivější úrokové sazby nebo benevolentnější požadavky na vlastní zdroje. Setkat se mohou i s mírnějšími pravidly pro posuzování, zda na úvěr dosáhnou nebo ne. 

Jaké jsou podmínky hypotéky pro mladé?

Úvěr na bydlení pro mladé se od toho běžného liší v několika parametrech. O jaké jde? Tím prvním je už zmíněný věk žadatele, musí tedy jít o osobu mladší 36 let, navíc tato osoba musí být dostatečně bonitní. A dál? 

ČNB může upravit hranice limitů úvěrových ukazatelů DTI a LTV a mladé žadatele do 36 let zvýhodnit. Jak? Může jim stanovit vyšší hranici úvěrových ukazatelů, v případě LTV o 10 procentních bodů. To v praxi znamená, že pokud je obecný limit LTV 80 %, žadatelé do 36 let mohou získat až 90% hypotéku. Upravit může i další ukazatele, u DTI platí, že mladí žadatelé mohou mít vyšší hranici o jednoroční násobek čistých příjmů. Donedávna ČNB upravovala i parametr DSTI, aktuálně se tento parametr neřeší.

Miroslav Majer na závěr radí: „Při hledání hypotéky se vždy vyplatí obrátit na nezávislého hypotečního specialistu. Zkušený odborník má přehled o aktuální nabídce na trhu, zohlední vaše požadavky a připraví vám nabídku na míru. Pokud se vám zrovna nechce scházet s finančním poradcem osobně v bance, můžete si vybrat a sjednat hypotéku také online, pěkně z pohodlí domova.“

Víte, že v minulosti bylo možné využít i úvěrového programu s názvem Vlastní bydlení, který mnozí označovali jako státní hypotéku? Program ale už byl ukončen.

Výhody a nevýhody hypoték pro mladé 

Sotva jste začali chodit do práce, ještě tak nemáte našetřenou žádnou horentní sumu, přesto byste rádi vlastní bydlení. Jaké jsou výhody hypoték pro mladé a proč do nich jít?

  • Hypotéka pro mladé rodiny vám i v nižším věku umožní pořídit si vlastní bydlení, na které byste jinak nedosáhli.
  • Splácení hypotéky se rozloží na delší časový úsek, klidně 30-40 let. 
  • Nižší splátka
  • Banka vám se srovnání s běžným žadatelem může půjčit více. Výsledná částka závisí na vaší bonitě a ceně nemovitosti, dosáhnout můžete až 90% LTV.
  • Když se o nemovitost budete dobře starat, její hodnota poroste a vy ji časem klidně můžete výhodně prodat.

A co nevýhody hypoték pro mladé?

  • Hypotéka je dlouhodobý finanční závazek. Splácet ji budete možná většinu svého života, takže pořád musíte počítat s financemi na splátku úvěru.
  • Vlastnictví nemovitosti vás bude také trochu omezovat, jen tak se totiž nepřestěhujete např. za prací nebo dalšími rodinnými příslušníky.

Postup pro žádost o hypotéku pro mladé

Samotný postup se nijak neliší od běžné hypotéky, je třeba doložit všechny potřebné dokumenty, splnit požadovaný věk, být schopný závazek splácet, mít prokazatelný příjem, nemovitost k zástavě a negativní záznamy v registrech dlužníků. Administrativa při žádosti o hypotéku pro mladé je ale mnohem jednodušší, na pomoc si můžete přizvat i hypotečního poradce, který vás celým procesem provede. 

Víte, že je ideální, když se na žádost o hypotéku, a to i o tu pro mladé rodiny, dostatečně připravíte předem? Zkuste stabilizovat své finanční prostředky, spořte si, zlepšete svoji úvěrovou historii, připravte si všechny potřebné dokumenty, od věci není ani s předstihem oslovit už zmíněného hypotečního specialistu, který vám poradí, kde získat hypotéku pro mladé a pomůže vybrat i ten nejvýhodnější hypoteční úvěr.

Zkuste také článek o nejúspěšnějších malířích všech dob.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz