Domů » 10+ Tipů: Jak začít a ušetřit peníze?

10+ Tipů: Jak začít a ušetřit peníze?

autor Stepan
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Jak ušetřit peníze

Jak začít šetřit peníze? Jak uspořit či ušetřit? Každý si zřejmě někdy položí tuto otázku nehledě na výši příjmů. Pokud totiž nejste tak bohatí, že vás i počítání peněz obtěžuje, pravděpodobně vždy hledáte cestu, jak svoje potřeby uspokojit za co možná nejmenší cenu.

Ušetřené peníze jsou buď ušetřený čas na jejich získání, nebo větší ukojení domnělých potřeb, které můžete uspokojit. Kdo má peníze, může se soustředit na co chce, a ne na získávání peněz. Jak jednoduché že?

“Protože jsem byl milionář a trávu jsem sekal rád, dělal jsem to zadarmo.”

Forrest Gump

Jak se naučit šetřit peníze a jak ušetřit z výplaty

Málokdo si asi z zničehonic řekne: Chci začít šetřit! První impulz je obvykle nějaká touha po něčem, na co třeba nemáme dostatek financí, nebo máme, ale po zakoupení bychom neměli dostatek na jiné, pro nás důležité věci. Každý z nás je jinak šetřivý. Někdo uspoří z výplaty 10 %, někdo 40 % a někomu je opakovaně celý život jeho výplaty či příjem málo. Často se tak zadlužuje a půjčuje si.

Například rádi byste si pořídili vlastní dům, protože vás život v paneláku už nebaví. V tu chvíli začnete řešit, jak našetřit na dům. Právě motivace je nejlepší pomocník na šetření peněz. Důležité je stanovit si cíl, částku jakou k cíli potřebujeme, a pak se k cíli přibližovat.

Vždy je dobré si vyčlenit nějakou přesnou částku z výplaty, která bude ono šetření a dovede Vás k většímu cíli.

Šetření je dovednost jako každá jiná. Člověk se jí musí naučit. Základem je o každém výdaji důsledně přemýšlet. Někde se totiž šetřit absolutně nevyplatí. známé přísloví také praví: “I zadarmo drahé.” Nešetřete na nesprávných místech, kde se Vám to může škaredě nevyplatit.

Jak ušetřit peníze z výplaty?

Když už víme, co chceme, a kolik na to potřebujeme, je potřeba přijít na to jak vlastně šetřit. Lépe řečeno kde šetřit. První důležitou podmínkou je však mít vůbec z čeho šetřit. Zdrojů může být nespočet, nejčastěji se však jedná o příjem z výplaty, případně mzdy.

Dobré je si uvědomit, že výplata je pro nás jakási částka, kterou máme nejen na měsíční útratu, ale také na uspokojení dlouhodobých cílů. Peníze pak můžeme šetřit na každé položce výdajů, do takové míry, do které nám omezení současné spotřeby stojí za naplnění daného dlouhodobého cíle.

Vždy je důležité udělat si hrubý rozpad příjmů a výdajů. Často oním rozborem zjistíte, že například za bydlení, auto nebo energie dáváte mnohem více než ostatní. Na energiích se dá při správné optimalizaci ušetřit i 30 %. Následně tyto výdaje můžete optimalizovat. Většina lidí má ovšem problém s tím, že s kupují spotřební věci, které nepotřebují. Následně tyto věci nepoužívají a vyhazují.

Jak šetřit obecněji

Pokud se nechcete omezovat ve spotřebě, alternativou je přivýdělek, například práce z domova. Můžete například začít pracovat přes internet v IT nebo marketingu po večerech. V současnosti je nepřeberné množství možností, jak si poměrně snadno vydělat na internetu. Pokud však už další čas práci obětovat nechcete, je načase utřídit si položky výdajů a začít přemýšlet, kde lze ušetřit. Abyste se lepé zorientovali, může se vám hodit myšlenková mapa.

Dnešní rychlá doba založená na konzumu spíše přeje více pracovat = více utrácet. Spíše se stačí zamyslet, jestli každý den potřebujete oběd za 130 Kč nebo postačí jen dvakrát v týdnu. Potřebujete auta, dvě auta, motorku? Všechny tyto statky totiž ztrácejí zpravidla v čase cenu a navíc do nich musíte investovat. Racionálnější se tedy zdá cesta z opačného konce a položení otázky: Opravdu potřebuji to a to?

Kromě omezení výdajů se ještě můžete pokusit nakupovat zboží s co nejlepším poměrem ceny a přínosu. Porovnání cen na cenových srovnávačích, jako je třeba Heureka, se přímo vybízí můžete však využít i různé slevové akce (jako Black Friday), slevové kupony nebo cashback. Cashback můžete získat třeba na kuponer.cz a jedná se o službu díky, které získáte zpět vždy několik procent z ceny nákupu, který si ve vybraných obchodech objednáte. Takto se můžete pokusit minimalizovat svoji nákupní cenu, ať už se jedná o elektroniku, jídlo či cokoliv dalšího.

Šetření jako šetrnější styl života

Ačkoliv prvotní motivací obvykle je snaha ušetřit peníze, na problém spotřeby je možné podívat se i jako na volbu životního stylu. Častokrát totiž to, co je šetrné pro naší peněženku, je šetrné zároveň i k životnímu prostředí. Adoptovat nový přístup k životu sice je obtížnější, než nákup levnějších variant v obchodě, stojí to za to a kromě více peněz můžete navíc získat i klidnější a šťastnější život.

Skutečně tu věc potřebuji?

Mnoho věcí, které máte ve skutečnosti nepotřebujete. Auto stráví většinu svého “života” zaparkované, hračky po nějaké době děti omrzí, nářadí potřebujete na konkrétní práci a pak už nikoliv. Na všechny tyto a další podobné věci můžete najít půjčovny. Můžete se zaregistrovat u společnosti provozující sdílená auta, najít ve svém okolí půjčovnu hraček a stejně tak tomu je s nářadím.

Další možností je hledat věci z druhé ruky, především pokud víte, že danou věc budete potřebovat pouze po omezenou dobu. Jiné věci můžete nakupovat napůl s jinými členy rodiny (třeba auto) anebo se sousedy, se kterými vycházíte dobře. Na využívání věci se pak spolu musíte pouze domluvit. Pokud se rozhodnete něco koupit, tak můžete také rovnou zjistit, kde by bylo možné ji prodat poté, co vám již dosloužila.

Na jedno či více použití?

Při koupi věcí se zaměřte především na to, abyste nekupovali věci na jedno použití, ačkoliv v danou chvíli mohou vyjít levněji, z dlouhodobého hlediska je mnohem levnější zainvestovat do něčeho, co můžete používat stále dokola. Platí to u dětských plen, kapesníků či krabiček na jídlo. Prohlédněte svou domácnost a vyměňte věci na jedno použití za něco kvalitnějšího, co vám bude sloužit několik let.

Co vám přináší radost?

Zamyslete se nad tím, co vám v životě přináší radost, a zda můžete přidat do svého života přidat věci, které vám přináší radost a nic přitom nestojí. Místo toho, abyste šli s partnerem na kávu nebo na pivo, zajděte si s ním na procházku. Je to zdravější a nebude vás to stát žádné peníze. Čas strávený v přírodě anebo meditace jsou jednou z nejlepších investic do vašeho vnitřního klidu a zdraví a ještě se budete udržovat fit. Stejně tak můžete čas věnovat cvičení doma či malování. Můžete se tak vyhnout mnohým zlozvykům, které ještě navíc ubližují i vaší peněžence.

Kde a jak se naučit šetřit peníze

Potřebný čas: 30 minut

Jak a kde lze šetřit? Pročtěte si našich 8 tipů a způsobů, kde můžete začít šetřit třeba již zítra.

  1. Šetřete za jídlo

    Každý jíme, a také za jídlo utrácíme. Ne vždy platí, že čím víc utratíme tím se lepé stravujeme. Máte své výdaje za jídlo pod kontrolou?

  2. Šetřete za výdaje v domácnosti

    Ať už žijeme sami nebo domácnost sdílíme, výdaje na vybavení, provoz a údržbu domácnosti se naší peněženky určitě dotýkají. Zde se určitě vyplatí sledovat slevy položek, které mají dlouhodobou životnost a dělat velké nákupy – šetříte tak čas i peníze. Kapitolou sama pro sebe jsou pak energie.

  3. Šetřete za oblečení

    Musíte mít nejnovější kolekci a právě z nejdražšího obchodu? Oblečení je určitě specifická položka výdajů. Stanovit si hranice výdajů je dobrým prvním krokem.

  4. Šetřete za dopravu a cestování

    Pokud vlastníte auto a jste člověk společenský, určitě je dobrý nápad se o své cesty s někým podělit, vždy když to lze. Můžete například využít služeb spolujízdy, nebo nabídnout / poptávat odvoz na sociálních sítích.

  5. Šetřete za zlozvyky

    Alkohol, cigarety, ale třeba i sladkosti – vždy se nabízí otázka, v jak velké míře je pro vás spotřeba těchto položek nezbytná. Zde pomáhá uvědomit si, že omezením zlozvyku si nakonec můžete dopřát něco, co opravdu chcete.

  6. Šetřete jako student

    Pokud vám je méně než 26 určitě stojí za úvahu zapsat se na studia, i když zrovna nemáte v plánu studovat. Slevy za MHD, vlakovou a autobusovou dopravu jsou v Česku opravdu vysoké. Stačí když si po zápisu vyřídíte ISIC kartu, minimálně rok se můžete těšit ze slev.

  7. Šetřete čas

    Trávit čas nad letákem ze supermarketu nemusí být špatný nápad pokud se chystáte na velký nákup. Ušetřit ale 2 koruny na jogurtu po tom, co jsme strávili hodinu mezi regály vás reálně stojí peníze, které jste si za tento čas mohli vydělat.

  8. Šetřete za elektroniku

    Mobil, notebook, televize… V dnešní době si bez těchto věcí nedokážeme představit svět. Při nákupu elektroniky se dají ušetřit nemalé částky. Vybírejte si nejen svůj notebook chytře – čas investovaný do průzkumu trhu se vyplatí.

Jak ušetřit peníze v domácnosti – energie

Velkou položkou výdajů v domácnosti jsou energie. Začněte u světel, neobejde se bez nich žádná domácnost a nejedná se o malou položku výdajů. Když chcete být důslední, vyměňte žárovky za LEDky, které spotřebují až desetkrát méně energie, přitom dokáží odvést stejnou službu. S tím souvisí i návyk zhasínat světla. Naučte to případně i svoje děti.

Jestli si myslíte, že máte 8-10 let staré “šetřivé” žárovky a nic víc s tím nevymyslíte, tak se podívejte, co dnes nabízí obchody. Dnešní žárovky mají až dvojnásobnou svítivost a počet lumenů než než šetřivé žárovky před 10 lety. Co víc? Mají ještě k tomu poloviční spotřebu.

Dále například ekonomické vytápění vám ušetří tisíce ročně. Nemělo by se stávat, že když jdete spát, je vedro k zalknutí, zatímco přes den trpíte zimou. Každý stupeň teploty hraje velkou roli a dotýká se vaší peněženky. Nesnažte se ušetřit na nepravém místě a pořiďte si k topení kvalitní regulaci, termostaty, zateplení dveří nebo oken (což se obecně doporučuje jako ta první věc, kde uniká teplo z domácnosti), atd. V této době se k tomu dá využít například NZÚ light. Vyplatí se to.

Dlouhodobě vám může ušetřit i fotovoltaika. Nenechte se ale zbytečně nahnat dotací do fotovoltaiky, která se vám nevyplatí. Pečlivě si prostudujte, pro koho se fotovoltaika hodí.

Jak ušetřit peníze za jídlo

Udělejte si jídelníček a seznam. Zní to úmorně? Ano, možná stojí trochu úsilí a času, sepsat si, co budete v týdnu a o víkendu vařit, ale rozhodně vám to pomůže s nákupem. Navíc časem vám to zabere opravdu jen pár chvil. Z regálů vytahujte jen to, co máte na seznamu, ve vašem košíku tak nebudou zbytečnosti a v ledničce se nezkazí věci, které nespotřebujete.

Lze ušetřit za potraviny a jídlo?
Jak ušetřit za jídlo? Tuto otázku si pokládá mnoho rodin.

Rádi chodíte s přáteli na večeře a na kávu? V práci navštěvujete jídelnu či restauraci? Pokud nemáte opravdu výrazné slevy na jídlo, určitě si aspoň párkrát během týdne zkuste připravit oběd doma. Není to tak pohodlné, jako si zajít na polední menu do nejbližšího podniku, ale ušetříte obrovské výdaje. Schválně, zkuste si nějakou dobu evidovat výdaje za jídlo. Zkusíme vám dát i jeden tip, kterým jsou brambory s kuřecím masem a zeleninou. Všechny tři složky jsou zdravé a zasytí. Jídlo si jednoduše připravíte v troubě a obrovskou výhodou je, že si můžete udělat klidně 8-10 porcí najednou.

Pokud například jen jednou v týdnu vyměníte oběd za procházku a dáte si tu toho banán za 5 Kč, tak můžete mít dvojí dobrý pocit. Takový oběd udělá po čase Vašemu tělu jen dobře a ještě nic nestojí.

Spoření

Když už nějaké peníze ušetříte, je vhodné dané prostředky dále zhodnocovat. Nejčastější jsou dvě možnosti, investování nebo spoření. Zjistěte jak investovat, nebo jak nejlépe spořit. Nezapomínejte, že téměř všichni úspěšní lidé investují své peníze. Na nic nespoří. Když něco chtějí, tak si na to klidně půjčí, protože vědí, že se jim to vrátí. Když budete dlouho spořit vytoužený milion, tak se Vám může stát, že Vám značnou část uspořených peněz požere inflace.

“Peníze snáze odcházejí než přicházejí.“

Jan Ámos Komenský

Dalším rozdílem mezi šetřením a spořením je v tom, že spoření se obvykle realizuje z preventivních důvodů, v tak dlouhodobém horizontu, že nemusí být zcela jasné, za jakým konkrétním účelem budou peníze vynaloženy.

Půjčky a půjčování peněz

Na půjčování je třeba si dát pozor. Mnoho lidí má velmi slušné příjmy, s kterými by nyní již vystačili, ale dříve se díky nesmyslným půjčkám velmi zadlužili. V České republice má mnoho lidí půjčky a z těchto lidí se také často rekrutují lidé, kteří následně upadají do exekucí.

Půjčky a úvěry ale není třeba jen zatracovat. Pravidlo zní, že není dobré půjčovat si na spotřební věci, zážitky nebo cestování. Také auto je velmi často špatnou investicí. Půjčit si ovšem určitě můžete na podnikatelský záměr, kterému věříte nebo na investici do nemovitosti. Také si při výběru půjčky či úvěru nezapomeňte vše řádně porovnat a využít srovnávač nejvýhodnějších půjček.

Úspora času je někdy více než úspora peněz

Že čas jsou peníze, to zná asi každý, avšak ne každý se tím řídí. Pokud například podnikáte jako řemeslník nebo pracujete jako programátor na volné noze, tak si musíte organizovat čas.

V zaměstnání to tak markantní není, ovšem i zde je možnost například tvořit něco navíc. Zamyslete se, jestli svůj čas trávíte efektivně. Třeba zjistíte, že zde jsou činnosti, které neděláte rádi a ani Vám nepřinášejí peníze.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz