Domů » Digitální nomádi v době koronaviru

Digitální nomádi v době koronaviru

autor Daniela Adamová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Lze se nyní stát digitálním nomádem?

Doba nepřeje cestování ani turismu obecně. Někdo to snáší lépe a věnuje se sobě, svým koníčkům, rodině a čeká na lepší časy. Jiní, především pak digitální nomádi, situaci snáší hůře. A není se čemu divit. Takové ochromení cestování nečekal před rokem nikdo z nás a trvá již docela dlouho. Jak jsou na tom digitální nomádi v době koronaviru a lze se nyní vydat cestou nomádství?

Kdo jsou digitální nomádi?

Pro začátek si pojďme říci, kdo jsou digitální nomádi. Existuje hned několik typů cestovatelů na volné noze. Dva rysy jsou však typické pro všechny z nich a daly by se zahrnout do definice nomáda:

  1. Pracují online přes počítač
  2. A u toho cestují po světě

Jakým způsobem cestují, zda v dodávce nebo letadlem, jak často se přesouvají z místa na místo a jestli cestují na lehko (pouze s batohem) nebo s velkým množstvím věcí, už je specifické pro každého z nich. Někteří také cestují v páru jako nomádské duo, další nedají dopustit na krásy sólo cestování.

Lze nyní cestovat jako digitální nomád?

Otázka, která vás asi nejvíce zajímá, zní: Jak je to s nomády teď, v době koronaviru? Lze se nyní vydat na cesty jako digitální nomád nebo mám raději počkat doma?

Odpovědět není příliš jednoduché. Záleží na vašich hodnotách a cílech, ale také na cestovatelských preferencích a flexibilitě. Z cestování se za poslední rok stalo tak trochu kontroverzní téma – každý na něj má svůj názor.

Pro digitální nomády se však jedná o životní styl a láska k cestování u nich bývá opravdu obrovská. Pokud mezi ně patříte a již dlouho se chcete vydat na cesty, určitě vás potěší, že i v dnešní době není všem cestovatelským dnům konec. Zařadit se mezi digitální nomády můžete i dnes, budete pouze potřebovat větší míru flexibility, plánování a trpělivosti.

Digitální nomádi cestují a pracují online.

Na cesty se jednoduše vydat lze, avšak možná ne tam, kam byste si nejvíc přáli. Digitální nomádi často míří do Jihovýchodní Asie, protože zde najdou exotické prostředí a dobré a levné podmínky pro žití. V současné situaci se však do většiny zemí Asie nelze dostat. A tady přichází na řadu již zmíněná flexibilita: Jednoduše se budete muset vydat jinam.

Pokud však opravdu toužíte po cestování a práci na dálku, máte na výběr docela velké množství zemí, kam se lze bezpečně vydat. Stačí si najít aktuální informace, ověřit u letecké společnosti, že nabízený let opravdu poletí a vyrazit.

Tip Žij Úspěšně: Chystáte se na delší cesty, nebo se dokonce hodláte přestěhovat do cizí země? Pak se vám bude hodit 10 tipů, jak se přestěhovat do zahraničí.

Práce vhodná pro digitální nomádství

Digitální nomádi pracují zpravidla přes internet pouze za pomocí počítače a telefonu. Převést do online prostředí lze v dnešní době už mnoho profesí. Trvalý home office vám zajistí svobodu, kdy lze pracovat téměř odkudkoliv.

Jakou pracovní pozici zvolit, pokud se teprve chystáte na vybudování online byznysu? Vyzkoušet můžete mnoho povolání, a to i bez předchozích zkušeností. Mezi oblíbené nomádské práce patří:

Například stát se dobrým copywriterem můžete poměrně rychle a již po pár týdnech lze začít shánět první zakázky. Většinou vám však psaní nebude stačit (alespoň ze začátku) k úplné finanční jistotě, proto se často copywriteři věnují i nějaké další oblasti online marketingu nebo fotografování.

Láká vás práce z domu?

Také se můžete pokusit vybudovat základnu sledujících na Instagramu nebo jiné sociální síti a stát se influencerem. Jedná se však o běh na poměrně dlouhou trať.

Jak se stát digitálním nomádem?

Digitálním nomádem se může stát kdokoliv. Stačí opravdu chtít a udržet si svoji motivaci až přijdou první překážky. Základní know how by mohlo vypadat asi takto:

  1. Vyberte si obor, ve kterém chcete podnikat: Inspirovat se můžete v předchozím bodě nebo vymyslet něco originálního. Kdo ví, třeba najdete díru na trhu a vyděláte krásné peníze.
  2. Založte své podnikání: Zvolit můžete mezi založením firmy nebo živnostenským listem. Stanete se tak právnickou nebo fyzickou osobou, která podniká. Oboje má svá pro a proti.
  3. Začněte budovat svoji klientelu: Sbírejte zkušenosti, účastněte se stáží a kurzů pro další vzdělávání. A především rozhoďte sítě, potřebujete chytit první ryby = zákazníky nebo klienty. Nezapomeňte si říct o referenci, pomůže vám v budoucnu.
  4. Připravte se na cestu: Zjistěte si informace o vybrané destinaci, platnost dokladů, nutnost víz a rozprodejte majetek, který nebudete potřebovat. Zabalte si svá zavazadla a hurá na cestu.
  5. První nadšení možná opadne: Po pár měsících se může stát, že první nadšení opadne. Buďte připraveni i na takovou situaci a vzpomeňte si na vaši motivaci.

Mnoho lidí si představuje, že digitální nomádi mají život snů. Možná také toužíte pracovat z pláže a u toho popíjet drinky. Zklamu vás, když vám řeknu, že digitální nomádi pracují více než cestují. Také ikonické fotky s notebookem na pláži jsou pouze iluze sociálních sítí. Pracovat v tom horku byste dlouho nevydrželi, nemluvě o písku, který by vám notebook zničil.

Přesto je cestování spojené s prací skvělý model žití, který ze srdce doporučuji vyzkoušet. Naučíte se toho mnoho o sobě, zlepšíte svůj time management a pokud cestujete v páru, jedná se o nejlepší vztahovou zkoušku. Přeji krásné zážitky a minimum pádů na cestě.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz