Domů » 19 Tipů: Jak získat sledující na Instagramu?

19 Tipů: Jak získat sledující na Instagramu?

autor Daniela Adamová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Jak získat sledující na Instagramu?

Sociální sítě hýbou světem. Jedna z nejúspěšnějších a nejsilnějším sociálních sítí všech dob je Instagram, na který se denně přihlásí rekordních 400 milionů účtů. Někteří lidé si díky Instagramu dokáží vydělat i pěkné peníze, k tomu však potřebují dostatečnou základnu followerů (sledujících). Chcete také tisíce fanoušků na svém účtu? Prozradíme vám 19 tipů pro úspěšný Instagram.

Je důležité zmínit, že sociální síť Instagram není žádným nováčkem v online světě. Stát se úspěšným na Instagramu a získat stovky a tisíce sledujících není dnes již až tak jednoduché, avšak ani nemožné. Konkurence je vysoká a svůj účet na Instagram vlastní miliony lidí napříč světem.

Jak získat sledující/followers na Instagramu?

Instagramové účty, které zaujmou, však i dnes získávají tisíce followers. Abyste vynikli jako zlatá rybka v moři tisíců jiných ryb, musíte mít něco navíc – vtip, kouzlo osobnosti, dobrý obsah, zajímavé informace, přidanou hodnotu. Instagram se stal dobrou platformou i pro prezentaci firem a podnikatelů. Na Instagramu se dá vydělat, prodávat produkty, prezentovat eshop i různě podnikat.

Hybnou silou jsou sledující, kterým se anglicky říká followers. Jak zajistit, aby váš profil zaujal natolik, že lidé odkliknou magické tlačítko FOLLOW/SLEDOVAT?

Tip číslo 1: Kvalitní fotka = základ Instagramu

Ještě aby také ne, že? Instagram přeci vznikl jako platforma pro přidávání fotografií a vytváření svých galerií. Kvalitní fotky jsou tedy základ a bez nich vás tisíce fanoušků nečekají. Nemusíte (i když můžete) nutně fotit nejlepší zrcadlovkou na trhu, abyste měli krásné fotky. Kvalitní telefony naprosto dostačují pro tvorbu přirozených, čistých fotografií.

Abyste se naučili kvalitně fotit, musíte znát alespoň základní pravidla fotografování. Na toto téma vzniklo už několik kurzů, některé z nich můžete navštívit osobně, jiné najdete na internetu v podobě videokurzu. Přečíst si také můžete nespočet článků na téma, jak správně fotit.

Tip číslo 2: Zvolte téma svého Instagramu

Každý se věnuje něčemu jinému. Někdo rád cestuje, jiní vaří, další s vášní sportují a co vy? Zvolte téma svého Instagramu, které budete dodržovat. Není vhodné dělat ze svého účtu mix všech témat, které vás napadnou. Fotka z Paříže, vedle toho roztomilé štěňátko a následně včerejší super večeře? Tudy cesta nevede.

Téma by vám mělo být co nejbližší a mělo by vás bavit. Jen tak bude obsah vašeho Instagramu bavit vás i vaše sledující. Přeskakování z jednoho na druhé vaše followery může mást. Když vás někdo začne sledovat pro krásné fotky z cest a tipy na dobré destinace, většinou ho nezajímá kolik dřepů jste dnes udělali v posilovně a naopak. Zkuste se zamyslet, čemu se chcete na svém Instagramovém účtu věnovat a vyberte jedno, maximálně pak tři témata, která se budou dobře doplňovat a kombinovat.

Tip číslo 3: Začleňte sami sebe do fotek

Fotka na Instagramu zaujme více, pokud se na ní nacházejí lidé. I přes různorodost témat, do kterých by se zdánlivě lidé nehodili, je dobré začlenit, alespoň část sama sebe.

Uveďme si příklad. Zvolili jste si pro svoje téma Instagramu vaření, chcete s lidmi sdílet recepty a krásně vypadající jídla. Ano, super nápad. Pokud si umíte vyhrát nejen s chutí (kterou ocení spíš vaši blízcí, než lidé na sociálních sítích), ale i s estetickou stránkou jídla, máte na půl vyhráno.

Co takhle při focení plného talíře zapózovat? Nemusíte nutně být vidět celí. I ruce držící misku mají něco navíc, co zaujme vaše budoucí followers.

Fotky na Instagramu meloun
Která fotka se Vám líbí více?

Tip číslo 4: Sladěný feed vaší galerie

Jak už bylo zmíněno, Instagram představuje vlastně vaši galerii fotografii. Pro úspěšný Instagram je důležitý tzv. feed vaší galerie. Není to jen o jedné fotce, ale celkovém dojmu, který běžný uživatel získá při pohledu na váš profil.

Pro krásný, jednotný feed instagramu se držte těchto základních pravidel:

  • používejte stejné (nebo velmi podobné) filtry a jiné úpravy na fotky
  • pokud jste se nerozhodli pro černobílou kombinaci, střídejte barvy na fotkách a to pravidelně a vkusně
  • střídejte různé typy fotek (selfie, foto postavy z dálky, foto bez postavy, …)
  • hrajte si s vaší galerií tak , aby na první pohled zaujala a byla originální

Můžete také vyzkoušet různé efekty, které vytvoří pořadí přidávaných fotek. Například střídání dvou barev u fotografií vytváří šachovnici na vašem profilu. Nebo můžete feed ladit pouze do odstínů jedné barvy. Barevné profily jsou zajímavější pro oko, ale nesmí se z vašeho feedu stát překombinovaný kýč. Pět selfie fotek za sebou a poté tři fotky přírody také není úplně cesta k ráji sledujících.

Skvělá aplikace, která vám pomůže ke sladěnému feedu je například Preview – funguje na počítači i v telefonu. Do aplikace si můžete nahrát fotky, které chcete přidat na svůj Instagram, vytvoří se vám galerie, která vypadá stejně jako váš profilový feed. S fotkami lze hýbat a tak můžete vyzkoušet, jak budou jednotlivé fotky vedle sebe (ale i nad sebou!) vypadat a pozměnit jejich pořadí.

Tip číslo 5: Vyplňte své bio

Když už někdo zabrouzdá na váš profil je vhodné mít jej dobře vyplněný. V biu o sobě můžete napsat základní informace, přidat svůj oblíbený citát, nebo hlášku z filmu. Vyhněte se nudnému czech girl a czech boy, 21 years old apod. Buďte originální, dejte svému biu myšlenku a také zůstaňte struční.

Pokud vlastníte blog, webovou stránku nebo youtube kanál nebojte se přidat odkaz na své stránky. Lidé se pak mohou prokliknout (dostat, Ig nepodporuje hypertextové odkazy odvádějící návštěvníky) na další vaše internetová zákoutí, více se o vás dozvědět a odkliknout vám follow, protože je zaujalo něco jiného, co se třeba na Instagramové bio nevešlo.

Tip číslo 6: Zanechte koment

Správné a včasné komentování vám může zajistit nové fanoušky vašeho Instagramu. Vsaďte na důvtip a originalitu komentářů, které si přečte několik desítek lidí a rozkliknou i váš profil. Pak už “stačí”, když se jim zalíbíte i na vašem profilu a tlačítko sledovat bude mít co na práci.

Komentovat však musíte ve správný čas – být mezi prvními. Komentář číslo 5273 už skoro nikdo nevidí. Také je dobré komentovat příspěvky, které ladí s vaším tématem profilu. Nespamujte a vyhněte se laciným komentářům (LOL, pouze emoji apod.). Váš komentář by měl být věcný, vtipný a kvalitní, aby zaujal i případné nové sledující.

Tip číslo 7: Sjednoťte formát fotek

Hned na začátku budování vašeho profilu je dobré určit si, jaký formát fotek budete používat. Nabízí se čtverec, pro který Instagram vznikl, využít však lze i obdélníky. Někteří lidé vytvářejí zajímavé efekty s obdélníkovými fotkami, kde nechávají tlustší bílé okraje na dvou stranách a z fotky vznikne vlastně čtverec.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, dodržujte formát fotek jednotný. Instagram dnes již poupravil fungování formátu fotek, takže lze přidat i obdélníková fotka, která vám nenaruší čtvercový feed. Stačí při přidávání fotky kliknout na dvě malé šipky vpravo dole. Fotka se vám přidá jako obdélník, ale ve vašem profilu se ořízne do čtverce – vhodné třeba pro fotky vysokých budov apod.

Instagram je vaše galerie – hrajte si s ní podle vašich představ.

Tip číslo 8: Nebojte se stories

Na Instagramu lze přidávat kromě fotek také denní příběhy neboli instastories, zkráceně stories. Pokud chcete získat více sledujících, nebojte se je oslovit právě pomocí instastories, která za 24 hodin zmizí.

Využít lze mnoho funkcí – ankety, gify, boomerangy a tak dále. Možností je opravdu spousty. Lidé si tyto příběhy velmi oblíbili a pravidelně je sledují. Oslovte své publikum právě zde a přidejte například postup přípravy toho výborného jídla, které pak vyfotíte na profil.

Tip číslo 9: Znáte swipe doleva?

Už jste vyzkoušeli swipe doleva? Jedná se vlastně o přidání více fotek do jednoho příspěvku, kdy posunutím prstem doleva, zobrazíte další fotku.

Přidávání více fotek do jednoho příspěvku je vhodné, pokud chcete sdílet například více fotek z jednoho výletu, koncertu, akce, ale zároveň (a to nedoporučujeme) nechcete spamovat Instagram přidáním několika fotek za den. Využití swipu a vytvoření takového kolotoče fotografií je rozhodně lepší volbou.

Ještě malý bonus tip: Fotky by i tak měli být všechny kvalitní, na první místo pak přidejte tu nejlepší z nich. Vytvořit takto můžete i příběh z fotografií.

Tip: číslo 10: Nebojte se přidat myšlenku

Na Instagram nutně nemusíte přidávat pouze fotky a příběhy bez většího významu. Svým fotkám můžete dát úplně jiný rozměr, pokud přidáte i myšlenku do popisku. Prostor pro psaní je zde poměrně veliký, tak jej využijte.

Popisek lze vyšperkovat k dokonalosti. Opět zde hraje roli originalita a důvtip. Můžete přidávat své názory, rady a tipy, recepty (ať už na skvělé jídlo nebo na úspěšný život) a nebo cenné informace. Vaši sledující si vás pak oblíbí, nejen pro pěkné pokoukání, ale také pro zajímavé počtení.

Nápad Instagram
Máte originální nápad? Sdílejte ho!

Tip číslo 11: Nekupujte followers

V dnešním světě se dá koupit opravdu všechno a to včetně sledujících na Instagramu. Naše jediná rada zní – nedělejte to. Pokud si vybudujete tisíce sledujících díky zaplacení různých stránek a cizích profilů, váš obsah stejně reálně nebude sledovat nikdo.

Poznáte to například na počtu likes nebo na počtu shlédnutí vašeho stories. Tito zaplacení sledující jsou totiž pouze mrtvé profily, které ovládá prakticky robot, ale reálná osoba za nimi nesedí. Sledujících tedy můžete mít 5000, ale dosah vašich příspěvků bude 250 skutečných lidí, kteří vás sledovali už dříve.

Tip číslo 12: Sdílejte profily ostatních

I přesto ale existuje způsob, jak zvýšit svůj počet sledujících, díky ostatním lidem na Instagramu. Zkuste (nejčastěji ve svém stories) sdílet vaše oblíbené profily, označte je a připište například, čím vás inspirují. Menší profily vám to často rádi oplatí a najednou sledující rostou a rostou.

I větší a slavnější profily občas prosdílí profily s malým počtem sledujících, ale nestává se to už tak často. Váš profil je musí zaujmout natolik, aby vás rádi doporučili i svým sledujícím – například díky krásnému feedu, kvalitním fotkám nebo zajímavým myšlenkám, které přidáváte.

Tip číslo 13: Postujte pravidelně a kvalitně

Chcete opravdu zvýšit dosah svého instagramového účtu tak, aby vám do budoucna třeba i vydělával nějaké peníze? Tak si připravte zásobu kvalitních fotografií.

Vaši sledující o vás musí neustále vědět. Postujte své fotky pravidelně a často, nic však nepřehánějte. Rčení všeho s mírou zde platí víc, než kde jinde. Fotky i obsah si stále musí ponechávat svoji kvalitu. Doporučujeme přidávat jednu fotku za jeden až dva dny, aby jste plnily obsah Instagramu a získávali nové sledující, zároveň však nespamovali ty stávájící.

Tip číslo 14: Filtry stále jedou

Ač by si člověk mohl myslet, že filtry jsme používali na začátku celého Instagramu a dnes již nejsou trendy, není tomu tak. Lidé jen používají méně výrazné a nápadné filtry, než dříve. U úprav fotek platí – méně je někdy více, takže buďte opatrní a nepřehánějte to s extravagantními filtry. Pokud si ze sebe nechcete udělat srandu – to už je jiná.

Meme Instagram

Tip číslo 15: Hashtag – kdy a jak ho používat?

Pod pojem hashtag se označuje klíčové slovo, která se graficky znázorňuje křížkem “#”. Tyto klíčová slova se dají dobře využít ke zvýšení počtu vašich sledujících pod podmínkou, že je budete správně používat.

Někteří by pod hashtag narvali opravdu vše, i to co se na fotce neobjevuje. To však není úplně cílem hashtagu. Používejte hashtagy, které pod sebou nemají desítky tisíc fotek, v takové záplavě se vaše fotka ztratí. Ideální je používat nové, začínající hashtagy, které mají potenciál. Můžete také zkusit vytvořit svůj nový hashtag jako svoji značku.

Tip číslo 16: Nekopírujte ostatní – oni už existují

Originalita byla zmíněna už několikrát. Dala by se totiž označit za klíč k úspěchu. Můžete vsadit na vtip a vytvářet zábavné příspěvky, nebo vytvořit ze svého Instagramu trenérský profil, který bude motivovat lidi ke cvičení.

Ať už zvolíte jakoukoliv cestu, nekopírujte ostatní úspěšné profily, jen abyste získali stejný počet sledujících. Pravděpodobně se vám to stejně nepovede a fanoušci bývají věrní svým oblíbeným influencerům. Inspirovat se je zdravé, avšak vtěsnejte do svého profilu kus sebe a vlastního nápadu.

Tip číslo 17: Aplikace pro lepší Instagram

Svůj Instagram si můžete vylepšit i pomocí několika aplikací. Jednu z nich jsme si zmiňovali již v tipu číslo 4. Samozřejmě takových aplikací existuje mnoho a každý den přibývají.

Minimálně o jedné aplikaci byste ale určitě měli vědět. Jmenuje se Snapseed a je dostupná jak pro Android tak i pro iOS. V této aplikaci lze upravovat fotky buď pomocí přednastavených filtrů, nebo si můžete vyhrát s úpravami sami. Lze zde krásně vytáhnou světlo, upravit atmosféra fotky, jas, kontrast apod. Skvělým nástrojem je také štětec, kterým upravíte jen část fotky.

Velkou výhodou aplikace je také možnost vytvořit si a uložit vlastní filtr, který pak můžete používat pro všechny své fotky za účelem sjednoceného feedu.

Tip číslo 18: Firemní vs. osobní Instagram

Otázka, kterou si také musíte položit při zakládání a používání Instagramu je zda chcete osobní, či firemní profil. Každý z nich má své pro a proti. Pro prezentaci firmy se automaticky nabízí firemní mód Instagramu, ten však zpravidla používají i influenceři.

Jeho výhodou je například možnost přidání swipe up (odkaz, který se ve stories dá prokliknout díky přejetí obrazovky nahoru), čímž můžete využívat odkazování na produkty a jiné webové stránky. To u osobního profilu nelze, firemní profily však mají menší podporu a přirozený dosah od Instagramu.

Nastavení se dá změnit i během užívání Instagramu, můžete tedy začít s osobním profilem a přenastavit jej na firemní. Navíc od 10 000 tisíc sledujících má i osobní profil možnost přidání swipe up.

Tip číslo 19: Mějte trpělivost

Žádný úspěch nepřichází hned. Jinak tomu není ani na Instagramu. Mějte trpělivost a plán, kterého se budete držet déle než pár týdnů. Ze statistik vychází, že 95% lidí na Instagramu neuspěje, velká většina z nich pak díky netrpělivosti. Tisíce sledujících nepřichází za pár týdnů, avšak za několik měsíců i let snažení a přidávání kvalitního obsahu. Vytrvejte a vaše snaha vám přinese kýžené ovoce v podobě stovek a tisíců followers.

Úspěch na Instagramu nepřijde sám od sebe.

Na něco jsme zapomněli? Funguje vám jiná strategie na Instagramu? Podělte se s námi o vaše názory, rady a tipy v komentářích.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz