Domů » TOP 14: Nejlepší knihy o seberozvoji a motivaci

TOP 14: Nejlepší knihy o seberozvoji a motivaci

autor Daniela Adamová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Seberozvojové a motivační knihy

Někdy může být seberozvoj a motivace k lepším výkonům tvrdým oříškem. Přinášíme vám TOP 12 seberozvojových a motivačních knih, které podle nás patří k nejlepším knihám z tohoto segmentu a pomohou Vám s osobním rozvojem a tou správnou motivací. Ať už chcete povzbuzení do života, podnikání nebo cítíte nutkavou potřebu posouvat se neustále dopředu, podívejte se na ty nejlepší knihy, které vám s tím mohou pomoci.

💡 Tip: Na našem webu sestavujeme také přehledný seznam nejlepších knih, na kterých jsme se shodli napříč redakcí.

Jaké existují nejlepší knihy o seberozvoji a motivaci?

Motivační a seberozvojové knihy nabízejí mnoho cenných informací, které nás mohou v životě výrazně posunout. Některé nás mohou motivovat k budování vlastního podnikání, jiné nám pomohou zlepšit mezilidské vztahy a další nás například motivují k lepší výkonnosti, budování správných návyků a rituálů.

Knihy níže nejsou seřazeny od nejlepší po nejhorší, všechny jsou velmi kvalitní a dozvíte se v nich spoustu zajímavých informací. Každý si zde nalezne to své.

1. Začněte s proč

Simon Sinek

Proč děláte všechno to, co děláte? Proč ráno vstáváte z postele a jdete do práce? Proč budujete své podnikání způsobem, jakým to děláte? Proč? Jaká je ta motivace, která vás žene dopředu (nebo nechává stát na místě)?

Všechny tyto otázky začínají magickým a klíčovým slovem PROČ, které vás bude doprovázet po celou dobu čtení této knihy. Je vhodná pro podnikatele, budovatele a vedoucí týmů, ale také pro ty, kteří se teprve odhodlávají vzít své otěže života do vlastních rukou. Osvojte si metodu zlatého kruhu a začněte se svým proč.

🛒 Koupit tuto knihu »

💡 Tip: Podrobnou recenzi na tuto knihu si můžete přečíst v článku Simon Sinek a jeho Začněte s PROČ | 3 hlavní myšlenky.

2. Atomové návyky

James Clear

Jak se jen zbavit těch prokletých zlozvyků? A jak zařadit správné a efektivní návyky do života? James Clear se této problematice věnuje už několik let, píše blog a rozesílá úspěšný newsletter, který jej inspiroval k tomu, sepsat všechny své poznatky do knihy – a vznikly Atomové návyky.

Budování dobrých návyků navíc nemusí být zdlouhavý a nepříjemný boj. Autor v knize ukazuje jednoduché principy a praktiky, které vám ušetří mnoho času a zlepší kvalitu života.

🛒 Koupit tuto knihu »

atomové návyky a rituály
Jak na atomové návyky a rituály?

💡 Tip: Přečtěte si také článek, kde Atomové návyky rozebíráme dopodrobna. Osobně mi tato kniha opravdu změnila život, doporučuji všema deseti.

3. Nástroje titánů

Tim Ferriss

Pokud hledáte přímo bibli desítek rozhovorů s úspěšnými a inspirativními osobnostmi, nepřehlédněte v našem výčtu, kde představujeme ty nejlepší knihy, ani Nástroje titánů. Dozvíte se rady, tipy, návody a informace členěné do třech oblastí života: od zdraví, úspěšní a chytří. Tato kniha vám dost možná změní každodenní život. Zjistíte mnoho zajímavých návyků úspěšných lidí, které Tim Ferriss vyzpovídal. Mnohé významné osobnosti řadí právě Nástroje titánů za vůbec nejlepší motivační knihu, která Vás motivuje tím správným směrem a může nakopnout osobní rozvoj v různých oblastech.

Hledáte knihu, kterou si vezmete z poličky, přečtete si 4 stránky a opět založíte s pocitem, že jste se něco skvělého dozvěděli? Tak to jsou právě Nástroje titánů.

🛒 Koupit tuto knihu »

Nástroje titánů Tim Ferriss
Nástroje titánů a Tim Ferriss

💡 Tip: Ještě více se o této knize dozvíte v našem článku 19 TOP tipů: Tim Ferriss a jeho bestseller Nástroje titánů.

4. Čtyři dohody

Miguel Ángel Ruiz

Možná znáte svérázného českého herce Jaroslava Duška, který se snaží (a dost dobře se mu to daří) žít v souladu s přírodou. Právě Dušek je u nás v Česku velkým propagátorem knihy Čtyři dohody, kterou přepracoval do svých přednášek, se kterými často vystupuje.

Avšak i originál knihy rozhodně stojí za přečtení. Miguel Ruiz tlumočí staré umění života Toltéků, kteří žijí v naprostém souladu se vším živým i se sebou samým. Věřím, že dojdete k mnoha uvědoměním a osvojením Čtyř velkých dohod života si zajistíte kvalitnější a lepší prožitek z každého dne.

🛒 Koupit tuto knihu »

💡 Tip: Přečtěte si také článek TOP 13 knih pro podnikatele a freelancery.

5. Jak získávat přátele a působit na lidi

Dale Carnegie

Kniha Jak získávat přátele a působit na lidi se stala studnicí správného chování k ostatním lidem. Díky ní se naučíte jednat s lidmi, zajistit si oblíbenost a popularitu v kolektivu, umění získat si druhé a mnoho dalšího. Rady Dala Carnegieho se staly velmi oblíbenými a uznávanými, i když od napsání knihy uplynul už nějaký ten pátek.

Tuto knihu seženete v češtině velmi pěkně namluvenou jako audioknihu. Uvědomění, schopnosti a taktiky se vám budou hodit v práci, podnikání i běžném životě. Opět trochu více pochopíte, jak my lidé fungujeme a jednáme.

🛒 Koupit tuto knihu »

🎓 Zajímavost: Tuto knihu velmi často doporučují úspěšné osobnosti, které nám poskytly zajímavé rozhovory. To už svědčí o kvalitě a síle knihy, nemyslíte?

6. Mnich, který prodal své ferrari

Robin S. Sharma

Kniha Mnich, který prodal své ferrari patří mezi nejznámější motivační knihy vůbec. Tato poměrně krátká publikace, psaná formou příběhu vám přinese mnoho aha momentů a zamyšlení nad tím, zda je materiálno opravdu tak důležité, jak si myslíte. Co když máte všechno a přesto nejste šťastní? Nebo si myslíte, že vám štěstí přinese bohatství a moc?

Kniha je navíc pojednáním o životě samotného autora, který vypráví vlastní životní zkušenost, kdy opustil slibnou kariéru soudního právníka a vyrazil na cestu za štěstím. Opravdovým štěstím.

🛒 Koupit tuto knihu »

💡 Tip: Kniha se dočkala i svého volného pokračování Tajné dopisy mnicha, který prodal své ferrari.

7. Houževnatost

Angela Duckworthová

Talent je jedna věc, ale úspěch lidí ovlivňuje mnohem více vytrvalost a houževnatost. Jednoduše – jak si za danými věcmi jdeme a jak dokážeme využít náš talent. Tato kniha vám vysvětlí, proč není dobré se nechat odradit neúspěchy. Právě úspěšní lidé berou své neúspěchy jako motivaci a dokáží se od nich odrazit. Tento jednoduchý, ale zásadní fakt může silně ovlivnit váš seberozvoj a život. Záleží, jak s ním naložíte.

“Základní ingrediencí všech vynikajících výkonů a úspěšných lidí je houževnatost – kombinace dlouhodobé vášně pro jeden životní cíl a vytrvalosti.  Na desítkách příkladů slavných i běžných lidí Angela Duckworthová ukazuje, že právě houževnatost rozhoduje o úspěchu člověka v životě mnohem víc než jeho vrozený talent či inteligence.”

8. Tajemství

Rhonda Byrne

Štěstí, zdraví, lásku na celý život, bohatství, cokoliv jen chcete, můžete dostat. Autorka knihy Rhonda Byrne shromáždila a vysvětlila ve své knize učení duchovních mistrů a učitelů, které je založeno na víře. Víře, která tvrdí, že zákon přitažlivosti opravdu existuje a především funguje.

Že tato kniha mění životy dosvědčují i sami čtenáři. Zkuste také uvěřit, že vše, co do vašeho života vstupuje, jste si přitáhli sami svými myšlenkami.

💡 Tip: Pokud máte zájem o rychlejší cestu k informacím o umění si správně přát, můžete si přečíst některý z našich článků nebo shlédnout stejnojmenný film Tajemství (The Secret).

O síle myšlenky si můžete poslechnout i pěkný podcast od Christie.

9. Mark Dzirasa 21 dní

Jaroslava Timková

Mezi nejlepší knihy o osobním rozvoji bych ráda zařadila také 21 dní Marka Dzirasy. Kniha je psaná jako interview, kde autorce Jaroslavě Timkové odpovídal na otázky jedinečný motivační speaker, trenér a mentor Mark Dzirasa. Kniha je pojednáním o jeho osobním i profesním životě, růstu a Mark zde několikrát doporučuje různá cvičení a techniky, které lze ihned aplikovat do života a díky tomu jej i zlepšit.

🎓 Zajímavost ze života: Dovolím si připojit jednu osobní zajímavost ze života. Knihu četl můj přítel v době, kdy jsme se ještě neznali. Díky jedné technice z knihy (napsání si přesného seznamu, jak má vypadat a co má splňovat váš partner, kdy přesně pojmenujete, po čem vlastně toužíte) jsme se s přítelem dali dohromady – jeho seznam splňuji do puntíku přesně.

10. Myšlením k bohatství

Napoleon Hill

Pokud byste si ze seznamu Nejlepší knihy o seberozvoji a motivaci měli odnést alespoň jednu knihu, nechť je to Myšlením k bohatství. Jedná se totiž o takový startovací balíček, který vás donutí pokračovat dál. Zahrnuje moudrost úspěšných a bohatých lidí, která pro vás může mít hodnotu doslova milionů. Ukáže vám, jak postupovat a stát se trvale úspěšným a mít v životě vše, co si přejete.

🛒 Koupit tuto knihu »

💡 Tip: I tato kniha se dočkala svého filmového nástupce Myšlením k bohatství.

Jaká motivace je pro vás ta nejlepší?

11. Nejbohatší muž v Babylóně

George S. Clason

Jedna z nejslavnějších knih, která se věnuje tématu bohatství. Kniha je psána formou příběhů a pomocí jasného, jednoduchého jazyka vám předá správný pohled na ekonomiku a hodnotu peněz. Jedná se o návod, jak peníze vydělat, následně investovat a tím si je udržet v životě. Myšlenka knihy je veskrze prostá, ale její brilantní podání donutí k zamyšlení i hlubšímu pochopení tématu.

🛒 Koupit tuto knihu »

💡 Tip: Je dost dobře možné, že se stane vaším celoživotním průvodcem, jelikož je považována za nadčasovou klasiku.

12. Bohatý táta, chudý táta

Robert Kiyosaki a Sharon Lechterová

Název knihy Bohatý táta, chudý táta vám je určitě povědomý. Anotace knihy říká, že by měla být povinnou četbou pro všechny, kteří se chtějí věnovat financím, nezávislosti a svobodě a já mohu jen souhlasit. Dozvíte se o finanční gramotnosti a autor zde zdravým selským rozumem pojednává o tvoření bohatství. Co bohatí tátové učí své potomky a chudí a střední vrstvy ne?

🛒 Koupit tuto knihu »

🎓 Zajímavost: Tato kniha se stala také velmi často zmiňovanou v našich rozhovorech s úspěšnými a inspirativními lidmi. Pokud chcete s nějakou knihou o financích začít, zkuste právě tuto. Není zmiňována ale vždy pozitivně stejně jako její autor Robert Kiyosaki. Pokud na tuto knihu nemáte čas, tak si přečtěte alespoň náš souhrn s pěti myšlenkami.

13. Moc přítomného okamžiku

Eckhart Tolle

Vraťme se s poslední knihou v našem výčtu od financí zpět, trochu více do nitra. V našem životě se až příliš zaobíráme minulostí a hledíme do budoucnosti, přitom nám život uniká mezi prsty. Kniha Moc přítomného okamžiku pojednává o duchovním osvícení a slouží jako průvodce každodenním životem.

Jak už název napovídá zdůrazňuje nutnost prožití přítomného okamžiku a je vhodná mimo jiné také pro snílky, kteří se až moc často vznášejí v oblacích.

14. 7 návyků skutečně efektivních lidí

Stephen R. Covey

Více než 22 milionů prodaných výtisků hovoří za vše. 7 návyků skutečně efektivních lidí je absolutní špičkou mezi knihami, které by z vás měly udělat lépe organizovaného a šťastnějšího člověka. V knize se dozvíte, jak pracovat co možná nejúčinněji a neplýtvat svým časem a energií.

🛒 Koupit tuto knihu »

Jaká je Vaše nejlepší kniha o osobním rozvoji?

Nevíte, kterou knihu si vybrat jako první? Přepište si názvy knih, které vás zaujaly, zavřete oči a ukažte prstem tam, kam vás zrovna povede. Přesně tam máte totiž začít.

Chybí Vám nějaká zásadní kniha v tomto seznamu, která by zde dle Vás určitě měla mít své místo? Doporučte nám ji na mail [email protected]. Rádi si tuto knihu přečteme a zvážíme její zařazení do tohoto seznamu.

Některé z uvedených knih můžete najít na stránkách nakladatelství Jan Melvil Publishing. Všechna tato díla jsou navíc skvělým dárkem pro někoho blízkého k narozeninám, svátku, Vánocům nebo jen tak. Předáte mu nejen skvělou publikaci, kterou stojí za to si přečíst, ale také hodnotné informace a popostrčení k seberozvoji.

Jak s knihami dále pracovat?

Čtení je jednou z nejvíce rozvíjejících aktivit a rozhodně byste po seberozvojových knihách měli sáhnout. Ale pouze číst jednu za druhou také nemusí mít kýžené výsledky. Jak se seberozvojovými knihami pracovat?

1. Udělejte si čas na odpočinek

Než přejdete k sebezdokonalování, musíte mít uspokojeny své základní potřeby. Součástí toho je udělat si čas na odpočinek a péči o sebe. Jsou ve vašem rozvrhu chvíle, kdy máte možnost nic nedělat a odpočinout si? Tyto klidné chvíle odpočinku vám mohou pomoci dekomprimovat a zpracovat to, co se během vašeho dne stalo a hlavně vám dovolí přemýšlet o tom, jak byste mohli aplikovat nabyté znalosti na vaši konkrétní životní situaci. Právě díky odpočinku a sebereflexi, kdy nejste ničím zaměstnaní a ani se aktivně nevěnujete sebevzdělávání, tak se můžete skutečně posunout dál.

2. Buďte vděční

Jedním ze způsobů, jak se naučit být lepším člověkem, je být vděčný za to, co máte. Cvičení vděčnosti za vaši současnou situaci je samo o sobě obrovským krokem na cestě za štastnějším životem a za skutečným sebezdokonalením. Navíc vám ale tato praxe pomůže vidět váš život v nové perspektivě a lépe vám umožní se zlepšovat.

Mezi věcmí, za které jste vděční, byste samozřejmě měli reflektovat i věci, které jsou ve spojistosti s tím, v čem se snažíte zdokonalit. Pokud jste si za oblast seberozvoje vybrali mezilidské vztahy, nezapomeňte být vděční za dobré vztahy, které máte, ale i za ty komplikované vztahy, které vás učí být lepším člověkem.

💡 Tip: Nemusíte být vděční ani za velké věci. Zkuste si všímat maličkostí, které vám dělají radost a díky nimž cítíte vděčnost.

3. Zkuste meditaci

Meditace vám poskytuje skvělý způsob, jak zpomalit v rychle se měnícím světě. I jen pár minut meditace denně vám může pomoci zlepšit vaše duševní zdraví. Nedávná studie ukázala, že meditace může zlepšit skóre úzkosti, deprese a bolesti, zejména v době krize.

Také si lépe uvědomíte své myšlenkové vzorce. Tato všímavost znamená, že se časem o sobě můžete dozvědět více. Může vám pomoci odhalit špatné návyky, které mají negativní dopad na vaši náladu a váš život. A tohle všechno má zásadní vliv na to, zda vaše cesta k sebezdokonalování bude skutečně efektivní.

4. Vytvořte seznam cílů

Pokud se chcete časem zlepšit, je důležité začít si stanovovat cíle. Když si zapíšete konkrétní cíle, můžete začít sledovat svůj pokrok v průběhu času. To je další věc, o které si můžete psát deník.

Díky tomu se sebezdokonalování stane skutečným a naplníte jej konkrétními aktivitami místo toho, abyste o tom pouze snili. Uvidíte také, jak se zlepšujete, a to vám dodá energii k tomu, abyste vytrvali.

5. Snižte strach z neúspěchu

Strach ze selhání vám může bránit v tom, abyste podnikli kroky vpřed k dosažení svých cílů a pracovali na svém seberozvoji. Abyste se zlepšili, je důležité najít způsoby, jak dělat obtížné věci, i když vás strach brzdí. Proto je důležité pracovat na svém strachu z neúspěchu a opustit svou komfortní zónu.

Můžete začít s malými věcmi a propracovat se k větším strachům. Pamatujte, že selhání se stále stane, a to je v pořádku. Odolejte nutkání vzdát se, když se vám nedaří. Přijměte neúspěch a považujte ho za nezbytný odrazový můstek k dosažení vašich cílů.

6. Omezte aktivity, které vás vyčerpávají

Zkuste si všímat, co vás během dne naplňuje a co vyčerpává. Některé činnosti, které vás vyčerpávají, mohou být nevyhnutelné, například aktualizace rozpočtu nebo nakupování potravin. Jsou ale i další faktory, které máte mnohem větší pod kontrolou.

Zkuste například z telefonu vymazat aplikace sociálních sítí, pokud se po příliš dlouhém rolování ocitnete ve špatné náladě. Nebo zkuste omezit, kolik času trávíte s lidmi, kteří jsou kolem vás neustále negativní. Získáte tak spoustu času a energie posunout se někam dál.

7. Buďte laskaví k ostatním

Laskavost je jedním z nejlepších způsobů, jak se stát lepším já. Být laskavý místo lhostejného nebo nelaskavého nevyžaduje mnoho úsilí. Za druhé, může vám pomoci cítit se ze sebe mnohem lépe a to vám dodá energii k tomu, abyste mohli jít dál i ve svých ostatních cílech.

Dejte si za cíl udělat každý den jeden náhodný skutek laskavosti. Pokud jste si začali psát deník, poznamenejte si, jak jste se cítil a jak reagovala druhá osoba. Projevování laskavosti vyžaduje, abyste si více uvědomovali své okolí. Když tak učiníte, všimnete si více toho, co lidé potřebují, i když to neříkají.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz