V čem a jak začít podnikat v roce 2020?

Co mají společného svoboda, pocit naplnění, risk a tuny papírování? To všechno vás nemine, pokud se rozhodnete v roce 2020 začít podnikat. Co pro to musíte udělat a jaké oblasti podnikání budou v roce 2020 vzkvétat, se dozvíte v článku.

Článek volně navazuje či doplňuje článek: V čem podnikat a vydělat peníze?

Jak začít podnikat?

Ze všeho nejdřív si řekněme, jak postupovat, když se rozhodnete založit si živnost. Nejprve se musíte rozhodnout, jestli budete podnikat jako fyzická osoba, nebo jako s. r. o. Obě varianty mají výhody a nevýhody. Tak například fyzická osoba ručí za své závazky neomezeně celým svým majetkem. Pokud se dostane do dluhů, mohou jí být zabaveny nemovité i movité statky.

To společnostem s ručením omezeným nehrozí, protože svým soukromým majetkem ručí jen do výše svých nesplacených vkladů. Na druhou stranu i s. r. o. má své nevýhody. Například povinné vedení podvojného účetnictví, které je složitější na zpracování, nebo komplikovanější ukončování živnosti.

Každý způsob je odlišný a hodí se pro jiné typy podnikání. Dobře si tedy svou volbu rozmyslete. Poté budete potřebovat živnostenský list, čeká vás tedy návštěva živnostenského úřadu a následně i návštěva Správy sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny.

V čem podnikat v roce 2020?

Budoucnost podnikání se neodhaduje úplně lehce. Nejúspěšnější podnikatelé ale bývají ti, kteří dokáží předvídat, po čem bude trh prahnout v budoucnu namísto nabízení starého, ozkoušeného zboží.

Podívejte se na žebříček Forbes. Staré dobré obory si drží svá místa, ale jdou dopředu především nový inovátoři využívající informací a internetu. V zemědělství nebo potravinářství je zase důležité modernizovat a automatizovat.

Doporučení v čem podnikat v roce 2019 a v čem v roce 2020 nejsou příliš odlišná. Největší růst pravděpodobně příští rok zaznamená oblast IT, umělé inteligence a samozřejmě služeb všeho druhu.

Každý z nás je ve stále se zrychlujícím světě víc a víc zaneprázdněn, a tak hledáme lidi, kteří udělají některé úkony za nás. Proto získávají na popularitě různé donáškové služby a firmy si čím dál tím častěji na různé úkony najímají externisty. Téměř za každým úspěšným podnikatelem stojí výborný nápad. Co když ale žádný nemáte?

V čem a jak začít podnikat, nevím, co chci, nápady na podnikání
V čem a jak začít podnikat

Nevím, co chci dělat

Mezi první otázky, které si položíte, když hledáte obor svého podnikání, by měly patřit tyto:

„Co mě baví? Co mě naplňuje? V čem jsem dobrý/á?“

Jste kreativní člověk? Zkuste podnikat v oblasti vytváření obsahu – ať už je to grafika, obrazy, nebo text. Pokud vám naopak jde kouzlení s jedničkami a nulami, můžete vytvářet webové stránky na klíč nebo třeba programovat z domova. Jestli jste milovník sportu, udělejte si kurz a staňte se trenérem ve fitness centru. Pokud znáte svou vášeň, máte to jednodušší.

Nápady na podnikání: V čem podnikat v blízké budoucnosti?

Pro případ že nemáte žádnou vášeň, kterou byste mohli proměnit v živobytí, máme pro vás pár tipů.

  • Mobilní aplikace. Víte o něčem, co lidem v jejich telefonech chybí, nebo máte jen nápad na zábavnou hru? Můžete tím vydělat spoustu peněz!
  • Sbližování lidí. Dnes spolu komunikujeme především online. Napadá vás, jak vrátit lidi zpět do 3D prostoru, seznamovat je a sbližovat? Nebo naopak, jak lidi propojit zábavnou formou online?
  • Usnadňování života. Rohlík.cz, Košík.cz a další firmy využily toho, že se lidem nechce chodit nakupovat. Zamyslete se nad tím, co všechno ještě lidé nedělají rádi, udělejte to za ně a nechte si za to zaplatit!
  • Sdílení. Slyšeli jste už někdy „car sharing“? Sdílení aut je ekologičtější a ekonomičtější. Stejně tak například přes couchsurfing můžete sdílet volnou postel v bytě. Co dalšího by spolu lidé mohli sdílet?
  • Půjčování. Především lidé, kteří bydlí ve velkých městech, mají často malé byty. Třeba takové kolo se jim tam nevejde. I proto je půjčování kol a koloběžek teď tak trendy. Co byste lidem půjčili vy?
  • Automatizace. Automatizace dostihne v příštích letech mnoho oborů. Řidiči tramvají nebo nákladních aut budou do 50 let nahrazeny hrstkou dispečerů. Továrny budou stále obrovské, ale budou zaměstnávat zlomek dnešních lidí.

V čem tedy začít podnikat?

Nejdříve to chce informace a know-how. Není možné se najednou rozhodnout, že chcete dělat mobilní aplikace, když o tom nevíte zhola nic. Dobré je si projít ještě při studiu nebo i při práci různé programy stáže nebo pomocné práce. Pokud nepotřebujete nutně peníze, tak jít spíše za zkušenostmi a perspektivou.

Následně si můžete pokládat otázky: Zvládl bych tomuto oboru přinést nějaký nový impuls a prosadit se v něm? Pokud je odpověď ANO, tak je ten správný čas začít podnikat.