Domů » Jak si sestavit žebříček životních hodnot a cílů?

Jak si sestavit žebříček životních hodnot a cílů?

autor Radka Čechová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
žebříček životních hodnot

Životní hodnoty máme všichni, ať si je uvědomujeme nebo ne. Podle toho, jaké máme životní hodnoty a cíle, tak se také částečně chováme, děláme svá rozhodnutí a podobně. Stojí na pozadí toho, jací jsme vůči svému okolí a čeho v životě dosahujeme. Některé máme naučené, některé jsme si osvojili v průběhu života. V každém případě je užitečné je znát a vědět jaké máme priority, protože podle toho dokážeme rozvíjet svůj potenciál a dosahovat úspěchu.

Pyramida potřeb: Maslowova pyramida potřeb

Naše životní hodnoty vycházejí primárně s tzv. pyramidy hodnot. Tuto pyramidu vytvořil americký psycholog Abraham Harold Maslow v roce 1943. Byl jedním se zakladatelů humanistického proudu v psychologii. Ovšem jeho pyramida lidských potřeb patří mezi jeho nejznámější tvorbu. Pyramida je hierarchií lidských potřeb, proto tvar pyramidy. Každá potřeba má svou důležitost.

zdroj: cs.Wikipedia.org

Pyramida potřeb vyjadřuje:

  1. Potřeba seberealizace
  2. Potřeba uznání, úcty
  3. Potřeba lásky a sounáležitosti
  4. Potřeba bezpečí a jistoty
  5. Potřeby fyziologické

Z pyramidy je patrné, že nejzákladnějšími potřebami jsou pro nás ty fyziologické. Musíme se nasytit, regenerovat apod. Bez těchto potřeb bychom nemohli přežít. Nezbytné je pro nás také potřeba bezpečí. Z hierarchie vidíme, že potřeby mají danou významnost. Páté-fyziologické potřeby jsou pro nás nejvýznamnější a první-seberealizace je méně významná, avšak také velmi důležitá.

💡 Tip: Jak poznáte, že jste dosáhli seberealizace? Přečtěte si článek o tom, jaké mají seberealizovaní lidé společné znaky.

Životní hodnoty

Životní hodnoty vychází z našich základních potřeb, dávají našim životům smysl, ovlivňují naše každodenní volby. Na základě hodnot, které uznáváme, můžeme sestavit své cíle a plány. Každý z nás má své vlastní hodnoty, které se různí více či méně. Přejímáme je od svých rodičů a okolí, ve kterém vyrůstáme. Ale během života si je také vytváříme my sami. Někdo vidí hlavní smysl v kariéře a vzdělání, jiní mají zase mezi svými prioritami rodinu a děti.

Příklad: Hodnoty a životní styl jdou ruku v ruce. Patří-li mezi vaše životní hodnoty dbát na své zdraví a žít dobře, pak si jistě nevykouříte krabičku cigaret denně.

Většina z nás se snaží žít v souladu se svými hodnotami, ne vždy je to ale možné. A také ne vždy to je tak, že nejdříve uspokojíme ty snazší a jednoduší. Jak se říká: “životní cesta je klikatá”, a proto je dobré mít na paměti, že ne vždy všechno jde tak, jak bychom si představovali. Není nic neobvyklého, že se nám občas podaří žit ne zcela v souladu s našimi hodnotami. Často přejímáme hodnoty jiných, abychom se zavděčili nebo zalíbili. Je dobré poznat své hodnoty, abychom věděli, zda žijeme v souladu s nimi.

žebříček hodnot
Žebříček životních hodnot často mívá na prvním místě rodinu

Skutečnost: Naše hodnoty jsou základem pro naše životní cíle. Na oblast, která je pro nás stěžejní, vynaložíme nejvíce úsilí a energie a budeme se k ní vždy snažit směřovat.

Žebříček životních hodnot

Už jste si někdy položili otázku: Jaký je můj žebříček hodnot? Není vůbec od věci se občas takto zamyslet a sestavit si vlastní žebříček hodnot. A to nejen pomyslně, ale napsat si seznam životních hodnot pěkně pořádně na papír. Není to jen pro vaši informovanost, žebříček hodnot může posloužit mnoha dalším krokům. Pokud patříte mezi ty, kteří chtějí něčeho docílit, pak se snažíte dělat různé myšlenkové mapy, plány, boardy apod. A právě pro tyto mapy, plány a seznamy je dobré mít svůj žebříček hodnot jako základní stavební informaci.

“Člověk, který se odváží promarnit jednu hodinu svého času, neobjevil hodnotu života.”

Charles Darwin

Díky tomu, že znáte své hodnoty, můžete posoudit, kterým směrem se váš život má ubírat a co vše proto můžete a musíte udělat. Můžete si zvolit různou formu a také různé množství. Pro začátek zkuste například seznam vašich 10 základních životních hodnot. Pěti z nich pak dejte nejvyšší prioritu. Dejte si čas, promyslete čím se řídí váš život, jakým způsobem jednáte a co je pro vás prioritní. Seznam pak mějte při ruce až bude dávat do kupy své životní cíle.

Mezi takové hodnoty může patřit:

  1. Žít v souladu s životním prostředím
  2. Být vždy pozitivní člověk, který nepropadá stresu
  3. Vzdělávat se a stále se učit něčemu novému
  4. Mít rodinu a děti a věnovat se jim naplno
  5. Budovat kariéru
  6. Mít dostatek volného času a dělat co máte rádi
  7. Vzhled
  8. Vztahy
  9. Užívání si života naplno
  10. Budovat materiální hodnoty, apod.
Životní hodnoty
Životní hodnoty mohou být např. plnit si sny

Jak zjistit, co mě baví?

Znát své životní hodnoty, resp. vytvořit si žebříček hodnot a žít podle něj, není to samé, jako dělat v životě to, co mě baví. Pokud tedy ovšem není vaším životním cílem dělat právě to, co vás baví. Pak by vaším cílem bylo hledat takovou práci nebo způsoby, jak žít podle vašich představ a aby vás to bavilo. Jenže jak zjistit, co mě baví? Někdo by mohl namítat, že to je přeci zbytečná otázka, snad každý ví, co ho baví. Jenže ne vždy to tak je. Je totiž mnoho lidí, kteří se stále hledají.

Otázka: “Co mě vlastně baví?” trápí mnoho lidí, kteří se snaží najít smysl ve své práci nebo resp. takovou práci, která je bude naplňovat. Na internetu můžete klidně vyzkoušet nějaký test, jak zjistit na co jste spíše zaměřeni a na co ne. Vaše schopnosti vám může poodhalit třeba Jungova typologie osobnosti a navazující MBTI test.

Někteří také uvádějí, že je dobré vrátit se trochu do minulosti a podívat se na to, s čím jste si nejvíce hráli. Protože právě ten okamžik, kdy jste se ztratili v tzv. flow, jste byli nejšťastnější a právě to vás bavilo nejvíc. Sice každá z nás nemůže být dnes princezna, ale pokud vás bavilo líčit se máminými šminky nebo si zkoušet šaty, možná by vás i v dospělosti bavilo něco ze světa módy či kosmetiky.

Proto je dobré věnovat trochu času sám sobě. Snažit se poznat a hledat odpovědi spíše sami u sebe. Kdo jiný by vám na toto měl odpovědět lépe než vy sami. Zkuste procházky přírodou, kde je klid a čerstvý vzduch. Nebo zkuste meditaci, o které se říká že často dává odpovědi. Dopřejte si relaxaci. Zkoušejte nové věci. Zkrátka hledejte a kdo ví, třeba si právě tento proces užijete nejvíc.

💡 Tip: Stále nevíte, co byste chtěli v životě dělat? Přečtěte si náš článek o tom, jak najít své poslání.

Životní hodnoty a cíle

Každý máme sny a mít sny je prospěšné. Posouvají nás kupředu a pro ně jsme schopni posouvat své hranice. Tím pádem každý máme také nějaké své cíle. Své životní cíle. Tedy plány a představu o tom, co v životě chceme. Co chceme vybudovat, získat, zjistit, zažít, udělat, kam to chceme dotáhnout apod. Je dobré si své cíle stanovit, protože když má člověk daný směr lépe se jím řídí. Když ho nemá “bloudí bezcílně světem” a často neví, kudy se dát.

Životní hodnoty jsou pro každého různé
Životní hodnoty jsou pro každého různé

Jak si ale nastavit své cíle?

  1. Cíle by měly být reálné. Zvažte tedy, co všechno chcete a čeho z toho lze opravdu dosáhnout.
  2. Jednotlivé kroky. Vaše cíle by neměly být ve smyslu: “chci být bohatý”, ale měly by to být jednotlivé postupné body, které vás dostanou tam, kde chcete být.
  3. Dejte jim časový rámec. Určete si dlouhodobé cíle a krátkodobé cíle. Mít krátkodobé cíle je důležité pro motivaci. Rychleji jich dosáhnete a to vás nakopne pokračovat dál.
  4. Buďte flexibilní. Nikdo neřekl, že si dnes musíte zadat jeden cíl a držet se ho celý život. Jsme lidé a vše kolem nás se mění každý den, proto se nebojte upravovat své cíle podle toho, jak je to nutné a jak vám to vyhovuje. Přílišná striktnost odrazuje od výsledků a přináší frustraci.
  5. Vizualizujte. Své cíle specifikujte, dejte jim formu a podobu. Někdo má rád kreslení a barvičky, někdo dává přednost excelu. Vyberte si variantu, která vám vyhovuje a své cíle mějte pěkně na očích.
  6. Kategorizujte, přiřazujte hodnoty. Je dobré, pokud můžete dát svým cílům priority a pokud je také můžete změřit. Například když chcete zhubnout, je skvělé udělat si před dietou fotku těla a porovnat ji s fotkou po dodržení diety. Výsledky dokážou motivovat pro další kroky.
  7. Vyhodnocujte. Stejně tak, jako můžete své cíle měnit, je můžete kontrolovat a vyhodnocovat. Sleduje, zda jsou stále reálné, zda se vám stále zamlouvají a jestli nějak postupujete nebo stagnujete apod.
  8. Tahle cesta nemá konec. Je jedno kolik vám je. I když vám bude třeba šedesát, klidně vytvářejte nové cíle a sny. Nikdy není pozdě mít nový cíl, protože jak již bylo řečeno, ty nás posouvají dál a dodávají nám životní energii.

💡 Tip: Jak dosáhnout toho, po čem toužíte? Přečtěte si náš článek o tom, jak si stanovit záměr a získat, co skutečně chcete.

Sebetranscendence

Spolu s životními hodnotami a pyramidou potřeb narazíte také na výraz sebetranscendence. Sebetranscendence je něco, co nás tzv. přesahuje. Něco, co přesahuje samotného jedince. Sebetranscendence je myšlena spíše v mystickém měřítku. Jsou to vrcholné zážitky, kdy máme pocit, že jsme propojeni s celou Existencí. Jedná se o chvíle nečekané inspirace či extáze. Je to stav, kdy se opomínáme, jsme spontánní, odevzdaní, nenucení nebo hraví. Tohoto stavu není tak snadné dosáhnout, na druhou stranu ho můžete zažívat i v případě, že ostatní potřeby nemáte naplněné. Transcendentní zážitek se totiž u někoho může projevit jako kompenzace.

Maslow postavil sebetranscendenci na pomyslnou špičku pyramidy lidských potřeb jako vyjádření duchovní potřeby, která je nedomyslitelnou součástí každého člověka. Přesto, že není podmínkou pro zážitek sebetranscendence mít všechny potřeby v pyramidě naplněné, dle Maslowa vede k vrcholným zážitkům snadnější cesta v případě, že jste seberealizovaní, zdraví, naplnění a máte zajištěny všechny základní lidské potřeby uvedené v jeho pyramidě.

Životní hodnoty se také mohou během času měnit. Tím, jaké máme zkušenosti, jak rosteme a co už máme za sebou, přirozeně svůj žebříček hodnot přeskupujeme. A právě duchovní potřeba se během života přirozeně dostává na přednější příčky. Právě v tomto kontextu Maslow zasadil sebetranscendenci na samotný vrchol.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz