Domů » Jak si sestavit žebříček životních hodnot a cílů?

Jak si sestavit žebříček životních hodnot a cílů?

od Anna Malá
Publikováno Aktualizováno

Životní hodnoty máme všichni, ať si je uvědomujeme nebo ne. Podle toho jaké máme životní hodnoty a cíle, tak se také částečně chováme, děláme svá rozhodnutí a podobně. Stojí na pozadí toho jací jsme vůči svému okolí a čeho v životě dosahujeme. Některé máme naučené, některé jsme si osvojili v průběhu života. V každém případě je užitečné je znát a vědět jaké máme priority, protože podle toho dokážeme rozvíjet svůj potenciál a dosahovat úspěchu.

Pyramida potřeb: Maslowova pyramida potřeb

Naše životní hodnoty vycházejí primárně s tzv. pyramidy hodnot. Tuto pyramidu vytvořil americký psycholog Abraham Harold Maslow v roce 1943. Byl jedním se zakladatelů humanistického proudu v psychologii. Ovšem jeho pyramida potřeb patří mezi jeho nejznámější tvorbu. Pyramida je hierarchií lidských potřeb, proto tvar pyramidy. Každá potřeba má svou důležitost.

zdroj: cs.Wikipedia.org

Pyramida potřeb vyjadřuje:

 1. Potřeba seberealizace
 2. Potřeba uznání, úcty
 3. Potřeba lásky a sounáležitosti
 4. Potřeba bezpečí a jistoty
 5. Potřeby fyziologické

Z pyramidy je patrné, že nejzákladnějšími potřebami jsou pro nás ty fyziologické. Musíme se nasytit, regenerovat apod. Bez těchto potřeb bychom nemohli přežít. Nezbytné je pro nás také bezpečí. Z hierarchie vidíme, že potřeby mají danou významnost. Páté-fyziologické potřeby jsou pro nás nejvýznamnější a první-seberealizace je méně významná, avšak také velmi důležitá.

Životní hodnoty

Životní hodnoty vychází z našich základních potřeb, dávají našim životům smysl,ovlivňují naše každodenní volby. Na základě hodnot, které uznáváme sestavujeme své cíle a plány. Každý z nás má své vlastní hodnoty které se různí více či méně. Přejímáme je od svých rodičů a okolí ve kterém vyrůstáme. Ale během života si je také vytváříme my sami. Někdo vidí hlavní smysl v kariéře a vzdělání, jiní mají zase mezi svými prioritami rodinu a děti.

Příklad: Patří-li mezi vaše životní hodnoty dbát na své zdraví a žít dobře, pak si jistě nevykouříte krabičku cigaret denně.

Většina z nás se snaží žít v souladu se svými hodnotami, ne vždy je to ale možné. A také ne vždy to je tak, že nejdříve uspokojíme ty snazší a jednoduší. Jak se říká: „životní cesta je klikatá.“ a proto je dobré mít na paměti, že ne vždy všechno jde tak jak bychom si představovali. Není nic neobvyklého že se nám občas podaří žit ne zcela v souladu s našimi hodnotami. Často přejímáme hodnoty jiných abychom se zavděčili nebo zalíbili. Je dobré poznat své hodnoty, abychom věděli zda žijeme v souladu s nimi.

žebříček hodnot
Žebříček životních hodnot často mívá na prvním místě rodinu

Skutečnost: Naše hodnoty jsou základem pro naše životní cíle. Na oblast která je pro nás stěžejní vynaložíme nejvíce úsilí a energie a budeme se k ní vždy snažit směřovat.

Žebříček životních hodnot

Není vůbec od věci si sestavit vlastní žebříček hodnot. A to nejen pomyslně ale pěkně pořádně na papír. Není to jen pro vaši informovanost, žebříček hodnot může posloužit mnoha dalším krokům. Pokud patříte mezi ty, kteří chtějí něčeho docílit, pak se snažíte dělat různé myšlenkové mapy, plány, boardy apod. A právě pro tyto mapy, plány a seznamy je dobré mít svůj žebříček hodnot jako základní stavební informaci.

„Člověk, který se odváží promarnit jednu hodinu svého času, neobjevil hodnotu života.“

Charles Darwin

Díky tomu, že znáte své hodnoty, můžete posoudit kterým směrem se váš život má ubírat a co vše proto můžete a musíte udělat. Můžete si zvolit různou formu a také různé množství. Pro začátek zkuste například seznam vašich 10 základních životních hodnot. Pěti z nich pak dejte nejvyšší prioritu. Dejte si čas, promyslete čím se řídí váš život, jakým způsobem jednáte a co je pro vás prioritní. Seznam pak mějte při ruce až bude dávat do kupy své životní cíle.

Mezi takové hodnoty může patřit:

 1. Žít v souladu s životním prostředím
 2. Být vždy pozitivní člověk který nepropadá stresu
 3. Vzdělávat se a stále se učit něčemu novému
 4. Mít rodinu a děti a věnovat se jim naplno
 5. Budovat kariéru
 6. Mít dostatek volného času a dělat co máte rádi
 7. Vzhled
 8. Vztahy
 9. Užívání si života naplno
 10. Budovat materiální hodnoty, apod.
Životní hodnoty
Životní hodnoty mohou být např. plnit si sny

Jak zjistit co mě baví?

Znát své životní hodnoty, resp. vytvořit se žebříček hodnot a žít podle něj není to samé, jako dělat v životě to co mě baví. Pokud tedy ovšem není vaším životním cílem dělat právě to co vás baví. Pak by vaším cílem bylo hledat takovou práci nebo způsoby, jak žít podle vašich představ a aby vás to bavilo. Jenže jak zjistit co nás baví? Někdo by mohl namítat, že to je přeci zbytečná otázka, snad každý ví co ho baví. Jenže ne vždy to tak je. Je mnoho lidí kteří se stále hledají.

Otázka: „Co mě vlastně baví?“ trápí mnoho lidí, kteří se snaží najít smysl ve své práci nebo resp. takovou práci která je bude naplňovat. Na internetu je možné najít řadu testů jak zjistit na co jste spíše zaměřeni a na co ne. Někteří také uvádějí že je dobré vrátit se trochu do minulosti a podívat se na to s čím jste si nejvíce hráli. Protože právě ten okamžik kdy jste se ztratili v tzv. flow jste byli nejšťastnější a právě to vás bavilo nejvíc. Ovšem ne každá z nás může být dnes princezna.

Proto je dobré věnovat trochu času sám sobě. Snažit se poznat a hledat odpovědi spíše sami u sebe. Kdo jiný by vám na toto měl odpovědět lépe než vy sami. Zkuste procházky přírodou, kde je klid a čerstvý vzduch. Nebo zkuste meditaci, o které se říká že často dává odpovědi. Dopřejte si relaxaci. Zkoušejte nové věci. Zkrátka hledejte a kdo ví, třeba si právě tento proces užijete nejvíc.

Životní hodnoty a cíle

Každý máme sny a mít sny je prospěšné. Posouvají nás kupředu a pro ně jsme schopni posouvat své hranice. Tím pádem každý máme také nějaké své cíle. Své životní cíle. Tedy plány a představu o tom, co v životě chceme. Co chceme vybudovat, získat, zjistit, zažít, udělat, kam to chceme dotáhnout apod. Je dobré si své cíle stanovit, protože když má člověk daný směr lépe se jím řídí. Když ho nemá „bloudí bezcílně světem“ a často neví kudy se dát.

Životní hodnoty jsou pro každého různé
Životní hodnoty jsou pro každého různé

Jak si ale nastavit své cíle?

 1. Cíle by měly být reálné. Zvažte tedy co všechno chcete a čeho z toho lze opravdu dosáhnout.
 2. Jednotlivé kroky. Vaše cíle by neměli být ve smyslu: „Chci být bohatý.“, ale měli by to být jednotlivé postupné body, které vás dostanou tam, kde chcete být.
 3. Dejte jim časový rámec. Určete si dlouhodobé cíle a krátkodobé cíle. Mít krátkodobé cíle je důležité pro motivaci. Rychleji jich dosáhnete a to vás nakopne pokračovat dál.
 4. Buďte flexibilní. Nikdo neřekl, že si dnes musíte zadat jeden cíl a držet se ho celý život. Jsme lidé a vše kolem nás se mění každý den, proto se nebojte upravovat své cíle podle toho, jak je to nutné a jak vám to vyhovuje. Přílišná striktnost odrazuje od výsledků a přináší frustraci.
 5. Vizualizujte. Své cíle specifikujte, dejte jim formu a podobu. Někdo má rád kreslení a barvičky, někdo dává přednost excelu. Vyberte si variantu, která vám vyhovuje a své cíle mějte pěkně na očích.
 6. Kategorizujte, přiřazujte hodnoty. Je dobré pokud můžete dát svým cílům priority a pokud je také můžete změřit. Například když chcete zhubnout je skvělé udělat si před dietou fotku těla a porovnat ji s fotkou po dodržení diety. Výsledky dokážou motivovat pro další kroky.
 7. Vyhodnocujte. Stejně tak, jako můžete své cíle měnit je můžete kontrolovat a vyhodnocovat. Sleduje zda jsou stále reálné, zda se vám stále zamlouvají a jestli nějak postupujete nebo stagnujete apod.
 8. Tahle cesta nemusí mít konec. Je jedno kolik vám. I když vám bude třeba šedesát klidně vytvářejte nové cíle a sny. Nikdy není pozdě mít nový cíl, protože jak již bylo řečeno, ty nás posouvají dál a dodávají nám životní energii.

Sebetranscendence

Spolu s životními hodnotami a pyramidou potřeb narazíte také na výraz sebetranscendence. Sebetranscendence je něco, co nás tzv. přesahuje. Něco co přesahuje samotného jedince. Je myšlena spíše v mystickém měřítku. Je to stav kdy se opomínáme, jsme spontánní, odevzdaní, nenucení nebo hraví. Proto sebetranscendence stojí na pomyslném vrcholu pyramidy potřeb, která vyjadřuje jakési duchovní potřeby.

Články, které stojí za přečtení: