Domů » Vanlife: Jak pracovat z dodávky na cestách?

Vanlife: Jak pracovat z dodávky na cestách?

autor Jana Kavalírová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
jak pracovat z dodávky

Už Vás nebaví sedět v kanceláři? Toužíte objevovat krásy okolního světa? Řešení je jednoduché. Začněte pracovat z dodávky a cestovat zároveň. Připravili jsme tipy, bez kterých se neobejdete. Jak se živit cestováním nebo spíše, jak se živit při cestování? Můžete si vybrat dva typy cestování. Zvolit nějakou ověřenou destinaci pro digitální nomády nebo zkusit cestování stopem, vlakem či dodávkou.

Víte, co nesmíte podcenit a na jaké věci zapomenout? Vyjet na několik týdnů či měsíců chce především odvahu, zkušenosti s cestováním a také trpělivost. Pracovat z dodávky i karavanu má svá určitá pravidla, která když dodržíte, můžete najít svoji práci snů.

Co je vanlife?

Ve zkratce je vanlife životní styl, ve kterém lidé žijí a pracují z dodávky nebo karavanu. Tento styl života se stává stále populárnějším, zejména mezi mladými lidmi, kteří chtějí cestovat a žít nezávisle. Díky mobilnímu internetu a charakteru mnoha pracovních pozic, kdy k práci stačí jen internet a počítač, je to možné.

Vanlife obvykle zahrnuje život v malém prostoru, což může být náročné, ale také velmi osvobozující. Více o výhodách i nevýhodách se dozvíte níže v článku. Lidé, kteří žijí vanlife, obvykle cestují po různých místech a přenášejí si svůj domov s sebou. Tento styl života umožňuje lidem žít v blízkosti přírody a cestovat po různých místech bez toho, aby se museli starat o nájem nebo údržbu nemovitosti. Nevýhodou jsou poměrně drahé pořizovací ceny obstojných dodávek a karavanů.

Vanlife vyžaduje také určité množství přizpůsobení a organizace, aby bylo možné všechno zvládnout v malém prostoru. To může zahrnovat věci jako minimalizaci věcí, které s sebou vezete, a hledání bezpečných míst k přespání. Ideální počet na jednu dodávku jsou dva lidé.

I když vanlife může být náročný, může také být velmi odměňující pro lidi, kteří hledají alternativní způsob života a cestování. Nejčastěji si vanlife dávají lidé například 3 měsíce v roce a následně se stahují do své nemovitosti.

Přečtěte si také o Ikigai a smyslu života.

Jak začít pracovat z dodávky online?

Cestovat v dodávce nebo v karavanu by uměl asi každý, ale zároveň i pracovat? Digitálními nomády se stávají lidé, kteří většinou nechtějí opustit svoji práci. Mají ji rádi, kariéra je rozjetá, tak proč to kvůli vysněnému cestování ukončovat? Jde to přeci zvládnout obojí dohromady. Jen musíte chtít.

Chtěl bych ještě objevovat svět. Všude kolem existují tak úžasná místa a my bychom je s přítelkyní rádi viděli. Koupili jsme si dodávku a bude nás živit online práce na cestách.

Pokud Vaše povolání nelze vykonávat na cestách a opravdu byste rádi vyjeli pryč, asi je čas na změnu. Můžete si předem vydělat balík peněž, dát výpověď a cestovat. Nebo si najít online profesi a začít pracovat z dodávky. Je to odvážné, ale pokud to opravdu chcete, nic není nemožné. Nabídka práce s cestováním je omezená, ale když budete hledat, na něco určitě přijdete.

Bez čeho se práce na cestách neobejde

Je jedno jestli pracujete z karavanu, dodávky nebo osobního auta, vždy potřebujete zázemí. Pohodlí domova. Pracovní místo, kde Vás nic neruší a neomezuje.

 • Elektřina
 • Internet
 • Dostatečné množství vody a jídla
 • Pohodlná židle, na které si nezničíte záda a prostorný stůl
 • Čas a klid

Bez těchto několika věcí se neobejdete. Abyste mohli být vysoce výkonní a odvést práci velmi rychle, protože chcete něco vidět, musíte předejít všem možným rušivým elementům. Velmi doporučuji pořídit si solární systém na auto.

Solární panel díky sluneční energie dobíjí trakční baterii, z které si pak berete elektřinu. Startovací baterie ve vozidle se nevybije a Vy můžete zůstat na jednom místě i více dní, aniž byste se museli bát, že nenastartujete.

zápisník na cesty
Určitě máte napsaný seznam míst, které musíte vidět. Vyberte si pouze některé, nezapomínejte, že nejste na dovolené, ale pracujete. Nejdřív povinnosti a pak zábava, jinak jste na nejlepší cestě se uhnat.

Některé práce na PC vyžadují neustálé připojení k internetu. Nutnost připojení k internetu velmi ovlivňuje výběr vhodných míst na parkování.  Mnohokrát se nám stalo, že jsme přijeli na úžasné místo, ale museli jsme hned odjet, protože jsme tam nechytili žádná data a nemohli jsme pracovat.

Pozor též v kempech, wifi je často jen u recepce nebo u sociálních zařízení. Než si najdete nějaké hezké místo, vyzkoušejte si, zda internet dosáhne až k Vám.

Na začátku našich cest jsme si neuvědomovali, jak je důležité mít velké zásoby jídla a pití. Abyste totiž nemuseli každý druhý den jezdit do města pro vodu a jídlo nebo po lesích hledat studánku, je dobré mít velké barely na vodu a dostatek úložného prostoru na jídlo. Ušetříte tak hodně času. Také doporučuji, naučit se hospodařit s vodou a zbytečně s ní neplýtvat.

Jak začít cestovat a zároveň pracovat?

Čeká Vás první cesta? Online pracovat z dodávky a zároveň cestovat je velmi náročné na koncentraci. Udržte si pracovní morálku, když na Vás čeká celý svět. Proto raději jeďte na první výlet s dodávkou jen do bližších míst a na kratší dobu. Vyzkoušíte si to, a tím vychytáte všechny mouchy.

Při první jízdě vyzkoušíte i interiér Vaší dodávky. Když jsme přestavěli naši dodávku, mysleli jsme si, že je dokonalá, ale omyl. Vždycky najdete věci, které se zdáli být skvělé a jsou nedostačující.

Co všechno Vás v dodávce zdržuje od práce? Jaké úkony jsou zdlouhavé? A co děláte neradi? Zjistěte to a zkuste to vylepšit. Protože díky skvělému zázemí, můžete zvýšit kvalitu odvedené práce a snížit čas, který jí věnujete.

První výlet s dodávkou je zkouška. Ideální je, aby provoz Vašeho auta byl časově nenáročný. A především se ničím nesmíte zdržovat od práce.

 • Máte pohodlnou židli, z které Vás nebolí záda? Není stůl moc nízký nebo naopak vysoký?
 • Kolik času věnujete přípravě jídla? Je kuchyňská linka postavěná dobře? Věřte, že kvalitní lednička do auta je skvělá volba, nemusíte vařit každý den.
 • Malý prostor v dodávce vyžaduje skvělý systém v ukládání věcí. Nám se velmi osvědčili plastové průhledné krabice s víkem.
pracovní stůl v dodávce
Sklápěcí deska může být ideálním řešením, jak vytvořit pracovní stůl.

Neužeňte se

Nebuďte smutní, když nestihnete vše, co jste si naplánovali. Taky nemůžete, pokud se ovšem nebudete chtít uhnat. Uvědomte si, že nejste na dovolené, ale pracujete 8 hodin denně, 5 dní v týdnu. Nejdříve musíte splnit práci a teprve pak přijde zábava.

Zkuste zůstat na jednom místě více dní. Neustálým přejížděním jsme ztráceli mnoho času a ve výsledku jsme viděli všechno a vlastně nic. A navíc prozkoumané prostředí svádí méně k zahálení, než to neznámé. Jestli se občas nemůžete dohnat k práci, máte problém s koncentrací a očima neustále bloudíte po okolí? Zkuste nikam nepřejíždět.

Práce z dodávky má také svá úskalí

Práce na dálku má mnoho pozitiv, ale i negativ. Jedete, kam chcete, jste pánem svého času a nic Vás nebrzdí. Jenže má to i druhou stranu.

K práci většinou potřebujete internet, a výběr míst je závislý na signálu a přístupu k datům. Už mnohokrát se nám stalo, že jsme si naplánovali den a pak bylo všechno úplně jinak, protože v tom zaříznutém údolí nebyl signál a ani data. Museli jsme jet jinam.

Nedočkaví klienti nebo šéf možná nebudou mít pochopení pro Váš nový způsob života a odevzdávání úkolů po termínu Vám již nemusí tolerovat jako dříve, když jste pracovali z kanceláře.

A co soužití s partnerem? Nejčastěji cestují a pracují z dodávky mladí lidé v páru. Všechno je skvělé, cestujete po úžasných místech a máte na sebe více času, než předtím. A pak se celý vztah může pokazit. Ptáte se proč? Malý prostor, neobvyklé životní podmínky, menší komfort, neustálá přítomnost toho druhého a mnoho dalších faktorů může přinášet stres.

Žití a pracování z dodávky v páru vyžaduje hodně trpělivosti a vytváření kompromisů, jinak se vztah rozpadne. Snažte se vše řešit v klidu, a když už se pohádáte, nevěště hlavu a vše si rychle vyříkejte. Velká výhoda cestování v páru je, že toho druhého dokonale poznáte, a když Váš vztah přežije, víte, že je to ten pravý.

Práce z dodávky má i několik nesporných nevýhod, ale velmi záleží na vašem nastavení:

 1. Nedostatek soukromí – práce z dodávky může být obtížná, pokud potřebujete soukromí pro koncentraci nebo pracovní hovory. Najít ideální místo se vždy nepovede a improvizované výkony mohou kazit výsledný dojem.
 2. Koncentrace – při práci z domova nebo z práce máte jasné návyky, které ovšem při vanlife nemůžete aplikovat. To u mnohých lidí snižuje výkon i koncentraci. Po delší době jsou z celého procesu poměrně flustrováni.
 3. Nedostatek pohodlí – práce z dodávky může být fyzicky i psychicky náročná, pokud sedíte po dlouhou dobu v malém prostoru a venku není pěkně.
 4. Nedostatek sociální interakce – práce z dodávky může být osamělá, pokud nemáte příležitost komunikovat s ostatními lidmi.
 5. Ponorka – naopak pokud cestujete s někým, tak s ním jste 24 hodin a můžete si začít lézt na nervy.
 6. Nedostatek zázemí – může být obtížné získat přístup k základním věcem, jako je toaleta nebo teplá jídla. Obstarávání těchto komodit vám zabere moře času.
 7. Nedostatek bezpečnosti – práce z dodávky může být nebezpečná, pokud se nacházíte v nebezpečné oblasti nebo pokud máte cenné věci u sebe. To ale platí spíše pokud byste se vydali mimo EU.
život v dodávce
Prostor v dodávce je malý, a proto je důležité si dobře rozmyslit, co kam zabalíte. Úložný systém by měl být promyšlený do nejmenšího detailu. Určitě ho budete několikrát předělávat, než najdete tu nejlepší variantu.

Nejlepší dodávky na cestování

V České republice se asi nejvíce setkáte s těmito třemi dodávkami. Volkswagen je asi největší stylovka a pokud budete chtít novějšího, tak si připlatíte. Fiat nebo Ford jsou levnější při podobném roku výroby a nájezdu kilometrů.

 • Volkswagen T4
 • Fiat Ducato 2.3 Multijet
 • Ford Transit 

Tipy a triky: Jak pracovat z dodávky?

Vytvořte si online kalendář, kde si budete psát veškeré povinnosti a úkoly, které byste měli udělat. Nemusíte se pak obávat, že na něco zapomenete. Já mám díky tomu méně zaměstnanou hlavu, mohu se lépe soustředit na práci a jsem produktivnější.

Starší generace určitě sáhnout po klasickém papírovém diáři, ale než to uděláte, zkuste se podívat na mobilní aplikaci Todoist. Pracuje se mi s ní skvěle. V aplikaci Todoist si řadím úkoly od nejdůležitějších po ty nejméně. Ráno a dopoledne vždy splním ty neodkladné a na odpoledne mi zůstanou ty, které můžu odložit na druhý den, kdybych je náhodou nestihla.

Pokud nemáte ještě práci na dálku a ptáte se, jak cestovat a vydělávat, tak se musíte jednoznačně podívat do světa internetu. K pružným mladším firmám, které vás klidně najmou na dálku a nemusíte je nikdy vidět. Potřebují dodávat jen onu práci a to pro vás v začátcích nebude lehké. Pro většinu lidí je velmi těžké užívat si cestování a stíhat plnohodnotně práci.

mobilní aplikace pro cestování
Díky mobilním aplikacím nám povinnosti zaberou méně času, a tím pádem máme více času na naše koníčky.

Cestování v dodávce a nalezení práce snů je možné díky internetu, respektive datům. Nabídka poskytovaných dat se v posledních letech rapidně zlepšila, i přesto naši mobilní operátoři nenabízí neomezená data do zahraničí. Pokud to máte stejně, doporučuji si na notebooku vypnout automatické aktualizace, abyste neplýtvali daty. Aktualizace můžete stáhnout jednou za čas, až zavítáte do míst s wifi připojením.

Posloucháte rádi hudbu přes YouTube? Zkuste si najít jiný zdroj hudby. Pouštěním hudby přes tento prohlížeč spotřebováváte mnoho dat, protože přehráváte i video. A právě ono video dost často láká ke zhlédnutí, což snižuje Vaši produktivitu.

Digitální nomádi většinou jezdí ve dvou. Pokud to máte stejně, tak při přejíždění jeden řídí a druhý může pracovat z dodávky. Není to sice tak pohodlné jako práce doma na PC, ale ušetříte tím mnoho času.

Bohužel vždy to nejde. Za teplého dne, kdy slunce neúprosně praží, jsem v naší staré dodávce bez klimatizace pracovat nemohla. Nevím, kdo byl rozpálenější, jestli já nebo můj černý notebook.

jak pracovat z dodávky a cestovat
Všechny informace jste si již přečetli a co teď? Sedněte si za volant a hurá pryč. Jak jinak zjistíte, že zvládnete pracovat z dodávky a zároveň cestovat?

Co říci závěrem

Jestli jste se dostali až sem, jste na konci celého článku. Doufám, že jste se dozvěděli nové a zajímavé informace, které Vám pomohou k cestě za šťastnými zítřky. Jestli se naopak bojíte, že cestovat a zároveň pracovat z dodávky nezvládnete, ale strašně po tom toužíte, pak to musíte zkusit. Jsme rozdílní a na každého fungují jiná pravidla, ale když se vše budete učit postupně po malých krocích, tak uvidíte, že to zvládnete.  

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz