Domů » Legální přírodní drogy zlepšující soustředění

Legální přírodní drogy zlepšující soustředění

autor Dominika Veselá
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Legální drogy jako káva

Slovo droga u většiny lidí evokuje něco strašlivého a veskrze negativního. Drogy mohou být ovšem také chytré a podporovat naši bystrost. Tématem braní drog se zabývá veliké množství různých organizací, nemluvě o zmiňování tohoto pojmu ve všech myslitelných médiích. Kromě toho bez ustání sledujeme více či méně úspěšné prodejce drog ve filmech nebo seriálech.

Asi žádného fanouška Netflixu neminul excelentní seriál na motivy skutečných narkobaronů – Narcos. V tomto seriálu je vidět, jak neuvěřitelné finanční prostředky jsou lidé ochotni utrácet, aby na určitý čas “vylepšili” své vnímání reality.

Přesto je ale všeobecný názor na drogy ovlivněn konkrétním člověkem, který je bere. Na bohatého businessmana užívajícího kokain hledíme se zdráhavým respektem, ale na bezdomovce, který bere tu samou látku, jen v horší kvalitě, se díváme skrz prsty. Proč tomu tak je? Zřejmě jde o zkreslenou interpretaci drog médii, zákony a vůbec lidmi. Mnoho osob dodnes přesně neví, co vlastně slovo „droga“ znamená. Stát a média se snaží dělat vše pro to, aby byly drogy brány jako něco absolutně negativního a extrémně škodlivého lidskému tělu.

Droga je jakákoli přírodní nebo syntetická látka, která v organismu svým působením vyvolá změnu v činnosti metabolismu.

Z tohoto popisu vyplývá, že za drogu se dá považovat takřka cokoli, co nám v těle způsobí po konzumaci určitou změnu. Tedy, my všichni bez výjimky denně přijímáme obrovské množství drog, aniž bychom se nad tím příliš zamýšleli. A nejde pouze o léky, ale může se jednat například o doplňky stravy. Drogou se pro nás může stát cokoliv, na čem si vytvoříme závislost a ovlivňuje to naše tělo. Značná část populace si tvoří závislost také na pohybu a běhu, což vnímáme v určitých mezích spíše pozitivně.

Jak se legální drogy liší od nelegálních?

Legální drogy jsou vesměs veřejnosti přístupné, dají se poměrně snadno sehnat, a jejich užívání bývá okolím tolerováno. Zlegalizování těchto drog ovšem neznamená, že nemohou způsobit nezvratné zdravotní komplikace, včetně závislostí, ovšem tato pravděpodobnost je veřejností brána na vědomí a jaksi akceptována.

Mezi legální drogy řadíme například:

 • Alkohol
 • Nikotin
 • Některé léky (např. benzodiazepin)
 • Kofein
 • Organická rozpouštědla

Nemalá část vědců kritizuje státy a společnost za to, že tolerují alkohol, který podle mnohých studií škodí lidskému organismu mnohem více než marihuana. Pro státní pokladnu je však příjem z alkoholu obrovskou položkou a navíc všichni známe příběh a dopady prohibice v USA.

Nelegální drogy jsou oproti tomu definovány zákonem a za jejich výrobu a distribuci hrozí v lepším případě finanční trest. V tom horším odnětí svobody.

Například trh s kávou v České republice stále roste. Loni se objem spotřeby kávy přehoupl finančně vyjádřeno přes 31 miliard korun. Závislost na kávě se buduje velmi dlouho a patří k nejméně škodlivým pro lidské zdraví.

Mezi nelegální drogy počítáme kupříkladu:

 • Kokain
 • Heroin
 • Extáze
 • Pervitin
 • Konopné drogy

Všechny výše zmíněné drogy mohou způsobit středně těžkou až těžkou závislost a právem je na ně nahlíženo s určitou mírou nedůvěry. Přesto ale některé substance jsou zařazeny na seznam drog, ale v určitých ohledech mohou být prospěšné. Dokáží například zlepšit soustředění a zdokonalit výkon.

Které legální přírodní drogy pomohou k cestě na vrchol?

Ne všechny drogy jsou špatné, toliko k výmluvnému úvodu následujícího odstavce. Pokud vám k zlepšení soustředění nepomůže meditace, je načase sáhnout po přírodním povzbuzovadle. Nepřemýšlejme nyní nad tzv. přírodními halucinogeny, kam patří například lysohlávky, muškátový oříšek nebo durman.

Zaměřme se spíše na látky, které jsou označované jako legální přírodní drogy, ale ve skutečnosti to ani žádné drogy nejsou. Samozřejmě může jít i o léky, jen ne takové, na kterých vzniká závislost (nebo se to prozatím nezjistilo) a nijak neničí vaše zdraví. V odborných časopisech se těmto látkám někdy hovorově říká „chytré drogy“.

Chytré drogy neboli nootropika slouží ke zlepšení mentálních funkcí zcela zdravých lidí. Jsou běžně dostupné v lékárnách nebo obchodech s doplňky stravy. Umí stimulovat lidskou psychiku a slouží jako konektor nervových vzruchů.

Chytré drogy nakopnou funkci mozku

Chytré drogy pomáhají především se stimulací výkonu a k lepšímu soustředění. Mezi tzv. chytré drogy řadíme následující látky:

 • Kofein
 • DMAE
 • Guarana
 • Rhodiola rosea
 • Piracetam
 • Enerbol
 • Lecithin

Nyní se na každou z nich podíváme podrobněji.

Kofein

Jedna z nejrozšířenějších látek, která dokáže nabudit organismus a posílit soustředění. Kofein se řadí do skupiny alkaloidů a v čisté podobě se jedná o bílý prášek podobný cukru. Dobrými zdroji této přírodní drogy jsou čajovník čínský, kávové nebo kakaové boby, kolové nápoje nebo cesmína paraguayská.

Kofein v kávě nebo čaji umí krátkodobě zahnat únavu, nedokáže ale vyřešit její příčinu.

Dobré je, že lidé stále upřednostňují konzumaci kofeinu v kávě nebo čaji před požitím energy drinků a kolových nápojů, jež mají na lidský organismus mnohem více negativních účinků. Kromě toho kofein je jedna z legálních drog, která se dá nejsnáze sehnat, právě koupí kávy nebo čaje.

Právě kávovary jsou často středobodem moderních openspace kanceláří i moderních firem. Cílem podnikatelů a zaměstnavatelů je zvýšit výkonnost zaměstnance a také mu zpříjemnit práci. V současnosti přiznávají i lidé pracující z domova, že si bez 2-3 šálků kávy svůj pracovní den prakticky nedovedou představit.

DMAE (=Dimethylaminoethanol)

Tato organická sloučenina má v čistém provedení podobu světle žluté kapaliny. Přirozeně se v malém množství nachází v našem mozku, nejčastěji se extrahuje z masa mořských ryb. Podle studií umí tato legální přírodní droga zlepšit paměť, soustředění a schopnost zapamatování si věcí. Kromě toho si díky ní umíme rychleji naučené věci vybavit. Pokud chcete užívat DMAE společně s dalšími 11 přírodními stimulanty, tak určitě vyzkoušejte Mindflow, který podporuje soustředění a radost z práce.

Zajímá vás, jakými jinými metodami zlepšit paměť? Přečtěte si náš článek 7 tipů: Jak na zlepšení paměti, inteligence a IQ.

DMAE je doporučeno užívat při zvýšené tělesné nebo psychické zátěži, neboť stimuluje náš imunitní systém.

Nejčastěji se tato chytrá droga užívá ve formě léků, perorálních pilulek. Lze si ji obstarat i jako čistý roztok, jenž je možně přidávat do nápojů. Přestože se dnes jedná o volně prodejnou a především legální drogu, měli byste se poradit s ošetřujícím lékařem, než ji začnete užívat.

Piracetam

Mezi další přírodní drogy zlepšující soustředění patří Piracetam. Jedná se o volně prodejný lék ve formě tabletek, který snižuje viskozitu krve. Díky tomu krev proudí žílami a hlavně mozkem rychleji a déle, což má za následek povzbuzené vnímání, menší únavu a lepší výkonnost. Jednorázová dávka 1600 mg vydrží účinkovat tři hodiny.

I tato zázračná droga má své vedlejší účinky, leč nejsou nijak strašné. Vesměs se jedná o větší žravost, nabuzené libido a lehký neklid.

Enerbol

Svým působením se velice podobá Piracetamu, ale čistě teoreticky má odlišné chemické složení. Mění látkovou výměnu v mozku, zlepšuje paměť a intelektuální schopnosti, brání před syndromem vyhoření. Lék Enerbol lze zakoupit volně v lékárně pod názvem Piritinol.

Enerbol neboli Piritinol pozitivně působí na šedé mozkové buňky, které stimuluje k větší výkonnosti.

Dle zkušeností uživatelů ale musíte tento lék užívat dlouhodobě (zhruba dva týdny), než se projeví jeho účinky.

Guarana

Jihoamerická rostlina, která plodí semena, jež se následně suší a rozemílají na jemný prášek. V Brazílii figuruje guarana jako všelék, u nás je stále oblíbenější díky takřka naprosté absenci jakýchkoli vedlejších účinků.

Dodává enormní množství energie a umí detoxikovat organismus. Povzbuzuje přenos nervových vzruchů, čímž snižuje únavu a zlepšuje soustředění.

Guarana obsahuje neskutečné množství vitaminů, minerálů a dalších příznivých látek. Mezi ty zásadní patří:

 • Vitamin C
 • Vitamin B1 a B2
 • Vitamin PP
 • Theobromin
 • Theofylin
 • Kofein (3-6 %)

Jak si můžete všimnout, guarana obsahuje kofein, přičemž díky dalším přídatným substancím umí povzbuzovat ještě lépe než káva nebo čaj. Navíc kofein uvolňuje postupně, čímž ještě účinněji oddaluje únavu a dlouhodobě přispívá k lepšímu výkonu. Káva je považována a opravdu přispívá k lepší funkci mozku a celkovému výkonu lidského těla.

Pokud chcete být lepší v práci nebo se chcete efektivněji učit, tak si dejte určitě hrnek kávy. Kofein z káva se uvolňuje po 20-30 minutách od požití.

Jaké další legální přírodní drogy umí zlepšit soustředění?

Přírodních složek, volně se vyskytujících v přírodě, je veliké množství. Mnohé z nich fungují jako přirozené povzbuzovače, které nakopnou nervová spojení v mozku, čímž viditelně zlepší soustředění. Kromě výše zmíněných přírodních drog je nutné zmínit i lecithin, který podporuje tvorbu acetylcholinu. Tento neurotransmiter prokazatelně zlepšuje paměť a schopnost učit se nové věci. Navíc umí snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Poměrně novým přírodním doplňkem stravy je Rhodiola rosea, květina pocházející ze Sibiře. Patří do skupiny tzv. adaptogenů. Co to vlastně takový adaptogen je?

Adaptogen je rostlinný produkt zvyšující odolnost organismu proti stresovým situacím, jako je zranění, úzkost nebo tělesná únava; zlepšují schopnost odolávat změněným podmínkám.

Rhodiola je nejčastěji podávána v čaji. Jedná se o poměrně opomíjený antioxidant, což je poněkud překvapivé, neboť má blahodárný vliv na činnost srdce a cév. V neposlední řadě reguluje hladinu cukru v krvi.

Přestože výše zmíněné přírodní drogy nevytvářejí závislost v pravém slova smyslu, je důležité dbát při jejich konzumaci zvýšené opatrnosti. I když nezpůsobují závislost tělesnou, podle lékařů mohou vyvolat mnohem nebezpečnější závislost psychickou – tedy lpění na onom vytouženém stavu bez únavy a především bez vedlejších účinků.

Vždy se rozmyslete, po jaké legální droze sáhnete, v jakém množství ji budete užívat a co si jí potřebujete kompenzovat.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz