Bilancování, rekapitulace, revize nebo ohlédnutí. Tak nejčastěji označujeme hodnocení uplynulého roku, ke kterému se většina z nás dostane mezi vánočními svátky, kdy konečně můžeme vypnout, uvolní se stres a je čas přemýšlet. Příspěvky na sociálních sítích i média k onomu bilancování také vybízejí. Aplikace jako Revolut nebo Spotify nám servírují přehledy, za co jsme nejvíce utráceli a co jsme nejvíce poslouchali. Je dobré si ale z bilancování něco odnést. Jak na bilancování a důkladnou sebereflexi?
Obsah článku
Proč má bilancování a hodnocení na konci roku smysl?
Někteří z nás si na konci roku jen trochu odpočinou a v dalším roce začnou úplně stejně. Přijdou tak o skvělou možnost hodnocení, plánování i stanovení cílů. Ohlédnutí za minulým rokem nám může přinést nové pohledy na životní situace a hlavně může načrtnout možné nové cesty. K čemu tedy bilancování slouží?
Je to jednoduché. Bilancování by mělo poukázat na chyby, které jsme tento rok dělali. Ale také může potvrdit nový směr, kterým jsme se vydali. Také bychom si měli zhodnotit, jestli činnosti, jimiž jsme plnili čas, nám přinášeli peníze, dobrou náladu nebo štěstí. Pokud nic z toho, tak jaká byla motivace tyto činnosti dělat? Budu je dělat i tento rok?
Díky bilancování a rekapitulaci také můžete nejlépe zjistit, co Vás opravdu baví a kam byste se chtěli ještě dostat. Málo se ale říká ta druhá strana mince. Při důkladném bilancování totiž často zjistíte, jaké činnosti Vás ubíjí a nic nepřináší. Také si můžete uvědomit to, co už asi dobře víte, že někteří lidé ve vašem okolí jsou toxičtí nebo na Vás mají špatný vliv (vliv jdoucí proti Vašim niterným a hlavním životním cílům). Tyto toxické lidi se snažte omezit nebo úplně odstřihnout.
Proč bilancovat, když je mi 25 let? Mnoho lidí se ve stáří shodne, že celý život strávili něčím, co je nebavilo. Například nastoupili po škole do první práce, která je příliš nenaplňovala, ale oni tam vydrželi. Pokud by bilancovali svůj život, tak by zjistili, že to není ta správná cesta a mohli by své povolání změnit. Mnoho lidí má tendenci se dostat do kol života a nechat se jimi semlít.
Nespokojte se s průměrem, ale směřujte k opravdovým cílům a snům! Nový rok je skvělou příležitostí vyjet ze zajetých kolejí, v kterých zůstáváte především tak nějak ze zvyku.
Jak na hodnocení a bilancování?
Někomu stačí prosté hodnocení roku při dobrém rumu v křesle u rozpáleného krbu. Jestli si chcete ale udělat trochu propracovanější bilancování, ke kterému se v příštím roce vrátíte, tak využijte textový dokument nebo čistý papír (s tím rumem a krbem se to samozřejmě nevylučuje).
Bilancování si určitě rozdělte na kategorie. Pokud jste si již loni stanovili jasné cíle v daných oblastech na tento rok, tak si můžete odškrtávat. V případě, že začínáte, tak budete především plánovat.
Bilancování života si rozdělte na hlavní kategorie. Jaké? To částečně záleží na Vašem zaměření a prioritách. My doporučujeme tyto obecné:
- Zdraví
- Finance (Investice)
- Úspěch
- Práce
- Osobní rozvoj
- Vztahy
Pokud máte ambici investovat a rozmnožovat své peníze, tak určitě doporučujeme i tuto kategorii, kde můžete vidět, kolik peněz se vám na investice podařilo alokovat a jak jste dané finance zainvestovali. Pokud se investování věnujete více a řešíte více aktiv, tak si určitě rozdělte i do kategorií podle aktiv například na investice do ETF, investování do kryptoměn nebo nemovitostí.
U těchto kategorií si můžete vytvořit dva sloupečky, které ukáží úspěchy i neúspěchy daného roku. Celou kategorii můžete i pro lepší dokreslení ohodnotit procenty. Poté si můžete udělat také celkové součty ukazující, jestli jste v dané kategorii spíše uspěli nebo ne. Pokud nejste tolik na čísla, tak si výsledky v jednotlivých kategoriích vyjádřete slovně tak, jak Vám vyhovuje. Každé bilancování je jiné, jelikož sebehodnocení je subjektivní disciplína bez jasných pravidel.
Finance | ✔️ | ❌ |
Splatil jsem půjčku? | 100 % | 0 % |
Ušetřil jsem každý měsíc 2 500 Kč | 60 % | 40 % |
Využil jsem naplno stavební spoření? | 80 % | 20 % |
Zvedly se mé příjmy od minulého roku? | 0 % | 100 % |
Člověk vždy hodnotí subjektivně na základě emocí. A ono je to i správně. Jaký z dané věci máte pocit, tak takový přínos nejspíše měla. Zkuste se ale dívat také na čísla a porovnávat. Obě složky mají při bilancování uplynulého roku své místo.
Jako samostatnou super kategorii můžete definovat štěstí. Co Vás dělá nejvíce šťastným? Věnujte se tomu více a naopak potlačte to, co Vás nebaví a také nikam neposouvá.
TIP: Bilancování můžete udělat také formou myšlenkové mapy.
Podnikatelé by zase měli pečlivě hodnotit jejich jednotlivé projekty, spolupráce a činnosti. Pokud vyděláváte online na internetu, tak zase budete hodnotit nejspíše jednotlivé vertikály Vašich příjmů. Nesmí se z toho stát ale jen plochá výsledovka nákladů a příjmů.
I zde by měl mít velké zastoupení faktor radosti a štěstí, které Vám ona činnost přináší. Jaká oblast má potenciál a může se tento rok rozvinout? Když jste z něčeho permanentně ve stresu, tak je zde na místě jednoduchá otázka. Stojí mi to za to?
Bilancování může i v podnikání ukázat nový směr, kam byste se chtěli ubírat nebo v čem byste chtěli nově podnikat.
Máte bilanční list, schéma či tabulku hotovou? Super. Ale tím to nekončí.
Nastavení cílů na další rok
Při bilancování vlastního života a uplynulého roku si možná uvědomíte spoustu věcí, které jsou jasné, ale ještě jste o nich nepřemýšleli. V neposlední řadě se Vám vykreslí ze současného hodnocení životní cíle na další rok. Ty si určitě stanovte. Lepší je větší počet menších instrumentálních cílů než jeden abstraktní super cíl v každé kategorii typu: “Příští rok chci být bohatý a mít Mercedes”.
Jak stanovit cíle?
❌ Chci se více hýbat.
✔️ Chci si najít dva nové koníčky a věnovat jim alespoň 4 hodiny týdně.
❌ Začnu se otužovat.
✔️ Od zítra se budu každé ráno sprchovat studenou sprchou alespoň 25 sekund.
❌ Příští rok chci více peněz.
✔️ Budu se snažit dosáhnout větší odměny v práci nebo dám výpověď.
Vaše cíle nemusí být takto ambiciózní. Záleží čistě na Vás. Cíl by měl být ale přesný. Neznačíte si však přesnou cestu, po které musíte jít. Je to spíše bod v dáli, ale neměl by být příliš abstraktní.
Cíle Vás budou motivovat
Důležitým přínosem je také vnitřní i vnější motivace, která z tohoto Vašeho bilancování vznikne. Pokud jste soutěživý typ a nastavili jste si reálné cíle, tak je to pro Vás skvělá motivace a motor. Budete chtít naplnit cíle a uspět. Budete to cítit jako závazek a navíc Vás to bude opravdu bavit.
Bilancování ➡️ Stanovení cílů ➡️ Motivace
Na druhé straně bilancování není o tom se honit za lepším životem. Je to spíše o tom, vybrat si na základě prožitého to dobré a naopak to špatné již nedělat. Jednou za rok se opravdu trochu s odstupem zamyslet nad svým životem a tím, čím tvoříme jeho obsah.
Poučit se z minulosti a nastavit ten správný kurz pro rok budoucí.