Domů » Čím je tak rozdílné myšlení milionářů?

Čím je tak rozdílné myšlení milionářů?

autor Sandra
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
myšlení milionářů

Existuje něco jako myšlení milionářů? Proč jedni lidé bohatnou a těší se finanční svobodě, zatímco druzí celý život šetří, ale stále nemají dostatek peněžních prostředků? Je možné změnit stav své peněženky pouhou změnou myšlení? V tomto článku se podíváme na hlavní rozdíly v myšlení bohatých a chudých.

Jak myslí bohatí?

Kde vidí chudý člověk překážku, tam vidí bohatý člověk příležitost. Mnozí z nás se oprávněně obávají rizika při změně povolání nebo startování vlastního podniku. Strach z neúspěchu nás ale může rovněž brzdit v naší cestě k úspěchu, jelikož se jednoduše vzdáváme příležitostí, které se nám během života naskytují. Pokud plánujete rozjet vlastní byznys, tak se můžete inspirovat v článku: 7 TOP: V čem a jak začít podnikat v roce 2020?

Už od dětství jsme ovlivňováni názory a stereotypy našich rodičů, příbuzných, učitelů a přátel. Přejímáme vzory jejich chování a rady, které nám dávají do života. Málokdo z nás byl v dětství veden k tomu, aby se stal bohatým. Místo toho se nám rodiče snažili zajistit dobré vzdělání v domnění, že díky němu v životě uspějeme.

Mezi lidmi panuje obecně názor, že obyčejný člověk se nemůže stát z ničeho nic milionářem. Mnozí z nás se domnívají, že limity obyčejného člověka spočívají v nalezení dobrého zaměstnání s adekvátním platovým ohodnocením. V tomto bodě uvízne většina lidí spadajících do střední třídy. Díky vysokoškolskému vzdělání a schopnostem si snadno najdou místo v dobré firmě, anebo ovládnou řemeslo, které jim na trhu práce poskytne zaručený příjem. Tímto však jejich cesta za finanční nezávislostí zpravidla končí.

myšlení bohatých vzdělání
Stále více firem nabízí juniorské pozice pro studenty vyšších ročníků VŠ, kteří chtějí začít pracovat už během studia.

Lidé se bojí opustit komfortní zónu

Ačkoli se v ní většina z nás cítí bezpečně, je občas dobré vystoupit z komfortní zóny. Byli jsme evolučně stvořeni tak, aby nás strach před novými a nepoznanými skutečnostmi chránil. Měli bychom se, ale i v otázce rozhodováni o naší budoucnosti, řídit pouhým instinktem? Americký podnikatel Robert Kiyosaki ve svém bestselleru „Bohatý táta, chudý táta“ uvádí, že strach by měl být naopak naším motivátorem.

Radí svým čtenářům, aby soustředili svou pozornost na analýzu a hledání řešení složitých otázek místo toho, aby svou energii plýtvali rozmýšlením o hypotetickém neúspěchu. Jeho teorie se zakládá na tom, že vždy existuje určité riziko ztráty, ale našim úkolem je, aby byly ztráty co nejmenší. Dokonce uvádí, že lituje toho, když se mu něco povede napoprvé, jelikož se nejvíce učí z chyb, které během vlastního života udělal.

Myšlení milionářů se odráží v jejich pojetí času

Čas je to nejcennější, co v životě máme. Je to neobnovitelný zdroj, který nemůžeme vrátit zpět, a proto bychom s ním neměli zbytečně plýtvat. Bohatý člověk si umí zorganizovat čas a ví, kolik ho bude stát každá promarněná hodina. V běžném životě bychom si mohli uvést příklad, kdy chudý člověk dokáže obejít pět obchodů, aby nakoupil zboží za výhodnou cenu, zatímco bohatý člověk nakoupí vše na jednom místě, jelikož za ušetřený čas vydělá dvakrát více, než uspoří chudý člověk.

jak myslí bohatí čas
Mezi návyky bohatých lidí patří brzké vstávání. Lidé, kteří začínají svůj den brzy ráno, stíhají splnit mnohem více denních úkolů.

Najděte to, co vás baví a monetizujte to!

Většina úspěšných lidí dělá to, co je naplňuje a přináší jim radost, a proto nepotřebují od práce odpočívat a dobíjet baterky jinde. Nejlepší způsob, jak něčeho dosáhnout, je věnovat se tomu, co vás v životě baví ze všeho nejvíce a najít někoho, kdo je ochoten vám za to zaplatit. Příkladem může být nejmladší milionářka a zakladatelka vlastní kosmetické značky Kylie Jenner, jejíž jmění je podle magazínu Forbes odhadováno na 900 miliónů dolarů. Přečtěte si více v článku o mladých miliardářích, kteří si své jmění vydělali na internetu.

Bohatý člověk se nestydí mluvit o penězích

Způsob myšlení bohatých se odlišuje od ostatních lidí v tom, že se nebojí mluvit o penězích a finančně se vzdělávat. Ve společnosti není zvykem mluvit o penězích, a když už na ně dojde řeč, tak jedině v souvislosti s jejich nedostatkem. Oproti tomu bohatí lidé diskuzi o penězích s přáteli vítají. A co víc, obklopují se lidmi, kteří jejich vášeň sdílejí!

Jedním ze způsobů, jak přizpůsobit svoje uvažování myšlení milionářů je přejímat jejich návyky. Určitě si vzpomenete na někoho z vašeho okolí, kdo rozjel vlastní podnikání, anebo má alespoň předpoklady k tomu, aby se v budoucnu stal úspěšným. Právě od těchto lidí často uslyšíte ty nejcennější rady z praxe a odnesete si něco i do vlastního života.

A i kdybyste neměli možnost se s takovým člověkem z jakéhokoliv důvodu potkat v běžném životě, tak se můžete inspirovat lidmi, kteří své zkušenosti předávají v knihách, online webinářích nebo přednáškách. V dnešní době je velmi jednoduché vyhledat si informace o jakémkoliv člověku a najít si vzory, od kterých byste se mohli něčemu naučit.  

mladí milionáři
Naše osobnost je průměrem pěti přátel, kteří nás obklopují. Zamyslete se nad tím, v čí společnosti se nacházíte nejvíce a kdo má největší vliv na vytváření vašeho pohledu na svět?

Studium o penězích trvá celý život

Zatímco studium na vysoké škole končí po pěti letech, studium o penězích pokračuje celý život. Ti, kdo chtějí znásobit své jmění musí kromě finanční gramotnosti také rozumět principu fungování měnové politiky. Myšlení milionářů nekončí tím, jak vydělat peníze, ale pokračuje dál a zabývá se myšlenkou: Jak nechat peníze vydělávat?

„Bohatí nepracují pro peníze, nechávají peníze, aby pracovaly pro ně.“

Robert Kiyosaki

Jak začít investovat?

Stále více lidí opouští od klasického způsobu ukládání peněz na spořících účtech u bank. Naopak zájem o investování za posledních pár let výrazně vzrostl, což můžeme pozorovat i v ČR. V minulém roce představoval celkový objem majetku uloženého Čechy do podílových fondů 557,1 mld. Kč, což je o 84 mld. Kč více než v roce 2018. Mezi největší zprostředkovatele podílových fondů u nás patří skupina České spořitelny s majetkem klientů, ČSOB, Komerční banky, Conseq a Generali Investments.

myšlení milionářů investice
Podíl akcií v investičním portfoliu by něměl převyšovat 20 % z celkových investic.

Zájemci o investování do aktiv mají dnes celkem dvě možnosti. Volné peněžní prostředky mohou uložit do individuálního investičního portofolia sestaveného společně s investičním poradcem, nebo do portfolia fondů určeného spíše pro drobnější investory. V obou případech by mělo portolio obsahovat jak konzervativní, tak dynamickou složku (rizikovější aktiva – akcie), abyste v případě poklesu inflace neutrpěli významné ztráty.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz