Domů » Co jsou to dividendy a jak je zdanit?

Co jsou to dividendy a jak je zdanit?

autor Miroslav Plaňanský
0 komentářů
Papírek s nápisem Dividends a grafy s kalkulačkou v pozadí

Začínáte investovat a setkali jste se s termínem dividendové investování, ale netušíte, co to znamená? Dnes si vysvětlíme, co jsou dividendy a jak je danit.

Co jsou dividendové akcie

Burzovně obchodované společnosti velmi často vyplácí část zisku svým akcionářům ve formě dividend. Akciím těchto společností, které se pravidelně dělí o své zisky s akcionáři přidáváme přídomek dividendové. Firmy často vyplácí část zisků svým majitelům z nejrůznějších důvodů. Často již nechtějí nebo nemohou svůj byznys rozvíjet. O své zisky se na pražské burze (BCPP) dělí pravidelně všech osm hlavních společností. Mezi ně patří například energetická společnost ČEZ a banky jako jsou Moneta Money Bank nebo Komerční banka.

Příklad dividendových akcií na České burze:

tabulka dividenových výnosu akcií na pražské burze

Data za říjen 2023. Zdroj: XTB

Jak často se vyplácí dividendy

Každá společnost si může určit, v jaké frekvenci bude dividendy vyplácet. Mnoho zejména zahraničních společností vyplácí své dividendy čtvrtletně. Najdou se však i takové, které vyplácí zisk akcionářům měsíčně. V České republice je běžné, že firmy vyplácí podíl na zisku jednou ročně.

Jak funguje vyplácení dividend

Návrh na výplatu dividendy může na výroční valné hromadě podat vedení, tzv. představenstvo společnosti nebo někdo z akcionářů. O daném návrhu se poté na valné hromadě hlasuje. Dojde-li ke schválení výplaty dividendy, určí se tzv. ex-dividend date (hraniční období, které určuje, zda akcionář obdrží dividendu za akcie, které vlastní). Pokud vlastníte akcie na konci obchodního dne před datem ex-dividend, obdržíte jejich příští výplatu. Bývá běžné, že během ex-dividend date poklesne cena akcii o výši vyplacené dividendy. Velmi důležitý je i record date, tedy rozhodný den pro výplatu dividendy. Jedná se běžně o 2 pracovní dny po ex-dividend date. Firma v tento den identifikuje všechny své akcionáře, kteří mají nárok na dividendu. A konečně přichází payment day. V tento den je dividenda vyplácená akcionářům.

Akcie s dividendou

Dividendové akcie jsou velmi oblíbené právě pro pravidelný příjem, který přináší investorům. Investoři často sledují společnosti, které mají dlouhou historii vyplácení podílů ze zisku. Za tzv. dividendové aristokraty se považují společnosti, které zvyšují vyplácenou dividendu po dobu minimálně 25 let. Firmy, které zvyšují vyplácenou dividendu nepřetržitě po dobu 50 let, se nazývají dividendoví králové.

Zdanění dividendy

Investoři by při investování do dividendových akcií neměli opomíjet důležitost zdanění dividend, a to na základě investorova daňového statutu a místních zákonů. V některých zemích mohou být dividendy zdaněny preferenčními sazbami, zatímco v jiných mohou být zahrnuty do běžného příjmu a zdaněny s běžnou sazbou daně z příjmu. Pokud máte dividendové akcie českých společností (domicil v ČR), dividenda je již po srážkové dani, to znamená, že na váš investiční účet dorazí čistá dividenda, která se nedaní. Jestliže vám chodí dividendy ze zahraničních akcií, doporučujeme u brokera podepsat formulář W-8BEN a vyhnout se tak dvojímu zdanění.

Shrnutí

Dividendy jsou důležitým aspektem investování na akciovém trhu a mohou poskytnout investorům pravidelný příjem. Je důležité porozumět tomu, co jsou dividendy, jak často se vyplácejí nebo jak je zdanit.

Před tím, než začnete investovat do dividendových akcií je vhodné poradit se s finančním poradcem nebo využít různé vzdělávací materiály, které nabízí například společnost XTB úplně zdarma.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz