XTB Broker recenze (Osobní zkušenosti po 5 letech)

Investiční platforma či spíše broker XTB patří v České republice k velmi oblíbeným hned z několik důvodů, které si v této recenzi rozebereme. Mezi hlavní výhody XTB patří nízké poplatky, propracovaná investiční platforma i skvělá zákaznická podpora. Velmi si ho chválí především investoři do akcií a ETF. Celý článek doplním také svými zkušenostmi a tipy, které jsem při investování na této platformě za více než 5 let nasbíral. Recenze i zkušenosti se budou odrážet především od mých zkušeností se střednědobým až dlouhodobým investováním. O vhodnosti platformy pro trading a další aktivity se zde budu zmiňovat pouze okrajově. Pokud se zajímáte o investování již nějakou dobu, ale nejste profesionál, tak by tato recenze měla být právě pro vás. Můžete si ujasnit mnoho věcí a rozhodně se také vyvarovat několika chyb, které v recenzi popisuji.

 

 

💥Novinka 2024: XTB zavádí takzvané investiční plány, které se soustředí především na začínající a pasivní investory. Rozhraním míří XTB na klientelu Portu a podobných aplikací. Na druhé straně dokáže XTB nabídnou nižší poplatky a je tak o něco výhodnější.

💥Novinka 2023: XTB zavádí zlomkové neboli frakční akcie, které dovolují investorům nakupovat v platformě libovolné části akcií.

Důvěryhodnost: XTB má certifikace od těchto organizací FCA, IFSC, CNMV, CMB a KNF. Splňuje tak přísné limity a rozhodně drží peníze klientů odděleně od firemních. Samozřejmostí je také záruka vkladu až do výše 20 000 €, která vás chrání před nenadálým ukončením společnosti.

Nízké poplatky, česká lokalizace, silné zázemí firmy, česká pobočka, zákaznická podpora, inovace, široká škála instrumentů, nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku, vhodné pro trading i dlouhodobé investování, licence i ověření, nízké spready.

Slabší přehlednost pro začátečníky, nákup a prodej kryptoměn je teprve ve vývoji, někdy vyšší poplatky (to se netýká akcií a ETF), swapové poplatky u kryptoměn.

Přívětivost
3.8/5
Poplatky
4.3/5
Komunita
4.5/5
Možnosti
4.2/5
Hodnocení
4.8/5

Průvodce recenzí XTB

💰Do čeho investovat: Akcie, CFD akcie a ETF, ETF, celé indexy, forex, komodity i kryptoměny
💰Nejvýhodnější pro: ETF, akcie
📉Nízké poplatky u: ETF, akcie
📈Vysoké poplatky u: CFD, kryptoměny
💰Poplatek za výběr: Ne
✨Založení: ZDARMA
✅Minimální vklad: Libovolný
🍺Česká lokalizace: Skvělá
✅Zákaznická podpora: Skvělá
✅Investování v mobilu: podporováno xStation 5 pro mobily
✅Minimální obchod: 1 akcie, CFD – 0.01 lotu
❌Kopírování obchodníků: Ne

XTB VS Trading 212, eToro

 

  Trading 212 XTB eToro PLUS500
Akcie Ano Ano Ano Ano
ETF Ano Ano Ano Ano
Dluhopisy x x x x
Frakční akcie Ano Ano Ano x
Kryptoměny Ano Ano Ano Ano
CFD Ano Ano Ano Ano
Celkové hodnocení Hodnocení
4.0
Hodnocení
4.8
Hodnocení
4.1
Hodnocení
4.0

Proč XTB: Pokud vybíráte investiční platformu, tak by XTB mělo být rozhodně ve vašem TOP výběru. Osobně mi XTB vyhovuje nejvíce, ovšem možná zde hraje i roli to, že jsem XTB zkusil jako první. XTB je vhodné pro trading, ale já na něm v současnosti spíše držím akcie s 0% poplatky a v poslední době ještě více přecházím do acc ETF fondů na dolarovém účtu. XTB je i podle různých daňových aplikací nejpopulárnějším brokerem v ČR a s příchodem investičních plánů poskytuje i velmi výhodnou alternativu pro pasivní investory. Osobně si doporučuji ověřit jako první účet právě v dolarech.

💡Tip: Pokud chcete investovat co nejvýhodněji, tak se budete vyhýbat poplatku 0,5 za měnovou konverzi. Kdy se k měnové konverzi k XTB dostanete? V první fázi to může být, když nahrajete například české koruny na dolarový účet. V horším příkladě máte účet v CZK a vesele zde obchodujete například akcie v dolarech. V tomto případě máte poplatek poprvé při nákupu a podruhé při prodeji, což sráží výhodnost vašich obchodů.

💡Tip: Nejvýhodnější připsání dolarů na váš účet je převedení CZK na Revolut. Na Revolutu provedení na USD a následné poslání na XTB účet. To je bez poplatku jako klasický bankovní převod.

Proč zvolit XTB?

Pokud máte již vyřešenou otázku a víte, že chcete investovat či obchodovat, tak přemýšlíte nad tím, jakého zvolit brokera či investiční platformu. Pokud chcete investovat v řádu stokorun, tak můžu pro začátek doporučit spíše Revolut, kde si vše osaháte. V případě, že toto stádium již máte za sebou, o investování jste si přečetli alespoň jednu knihu a desítky článků, tak pro vás XTB bude tou správnou volbou! Investování je zodpovědná hra s dlouhým horizontem, kde byste si měli být vědomy rizik s investováním spojenými a měli byste alespoň v obrysech chápat, jak funguje akciový trh a tržní cykly. Rozhodně se nejedná o jednoduchou cestu k snadnému výdělku na internetu. Takto vám rozhodně nechceme investování do akcií a XTB představit, i když na to na internetu můžete narazit. XTB sice podporuje také kryptoměny, ale zde jsou používanější platformy Binance a Coinbase. Pokud si dáváte do kryptoměn však maximálně 10 % svého investičního portfolia, tak můžete s klidem zůstat u XTB.

XTB Vklad, výběr a další poplatky

Poplatky patří mezi jeden z nejdůležitějších faktorů, podle kterých se lidé rozhodují při výběru investiční platformy či brokera. V této části si všechny poplatky na XTB pečlivě popíšeme a rozdělíme. Úvodem této pasáže je dobré říci, že poplatky a swapy u držení klasických akcií a ETF nejsou! V zásadě tak akcie a ETF můžete držet libovolně dlouho a nic vás to nestojí.

 

  1. Vklad. Jako u každé platformy, tak i u XTB brokera, máte několik možností vkladu. Obecně doporučuji posílat peníze z vašeho bankovního účtu, který máte navázaný také jako jediný možný pro výběry. Vklad z bankovního účtu sice trvá okolo 6-24 hodin, ale je zdarma (narozdíl oproti nabití z kreditní karty) a máte vše pod kontrolou. U jednotlivých bank se čas připsání mírně liší a mezi svátky se občas stalo, že vklad trval i dva dny. Nicméně XTB má účty zákazníků u UniCredit Bank a platby jsou tak rychlejší než u zahraničních brokerů. Druhou oblíbenou variantou, kterou používám, je PayPal. Ten je také bez poplatků a připsání na investiční účet trvá několik sekund a můžete ihned investovat. PayPal je také bez poplatku a můžete investovat okamžitě. Při vkládání z platební karty  je poplatek v korunách 0,77 % z částky, u EUR účtu je to 0,70 %, vklad v dolarech je zpoplatněn 0,95 %. Zde je dobré nezapomenout také na to, že pokud vkládáte koruny na dolarový investiční účet platební kartou, tak zaplatíte 0,77 % a ještě samozřejmě proběhne kurzová směna, která vás také něco bude stát. U XTB není nikterak nevýhodná kurzová směna, ale například Revolut je v tomto výhodnější. Další variantou je PayU, kde je poplatek také 0,77 %.
  2. XTB poplatek za výběr. Zde pozor na jeden hlavní háček. Výběry u XTB jsou zdarma, ale až od 3000 Kč. Když si vyberete méně, tak zaplatíte nepříjemný poplatek 350 Kč. Tak pozor, když byste si třeba chtěli zkoušet výběr s nízkou částkou, abyste ozkoušeli, tak zde je tento malý háček.
  1. Papírový výpis. Poplatek za denní papírový výpis je 1000 Kč a za měsíční pak 3000 Kč. Jedná se o raritní službu, kterou jako malý či středně velký investor rozhodně používat nebudete.
  2. CFD poplatky. U obchodování českých akcií ve formě CFD je komisní poplatek 0,25 % z hodnoty provedené transakce. Minimální poplatek je však 300 Kč. U dalších zemí je poplatek 0,08 % z hodnoty transakce. U CFD je také účtová swap za držení přes noc. XTB swapy a spready zde. CFD jsem pouze vyzkoušel a aktivně nenakupuji. Spíše si vždy dávám pozor, abych náhodou nenakoupil CFD akcie místo klasických, tak je XTB velmi kladně hodnoceno a ve 2 ze 3 srovnání v ČR je pro CFD obchodování i XTB bezkonkurenčně nejvýhodnější.
  3. Poplatek za směnu měn. Toto je již zmíněno výše, pokud z CZK účtu nakupujete americké akcie, tak platíte poplatek za směnu měn, který je přes 0,5 %. Jedná se o výhodný kurz oproti bankám, ale i tak je lepší se těmto poplatkům vyhnout a obchodovat vždy v dané měně ze stejného účtu.
  4. XTB poplatek za neaktivitu. Pokud investujete v dlouhodobém horizontu, tak by se vás tento poplatek mohl dotknout. Na účtu, kde 12 měsíců neproběhne žádná transakce se účtuje poplatek 10 EUR následující měsíc jako poplatek za neaktivitu a následně 10 EUR každý další měsíc. Je to taková pojistka a malý chytáček pro drobné investory, kteří chtějí hodit peníze na účet a i roky se o nic nestarat. Doporučujeme si dát upozornění každé 3 měsíce do kalendáře, kdy zkontrolujete váš investiční účet a případně uděláte nějaký obchod. Často to může být reinvestování dividend, které vám za tu dobu na účtu byly připsány.
  5. Daň z dividendy. Když máte nějaké dividendové akcie, tak získáváte automaticky také dividendu, od které se přehledně odečte daň. Vy nemusíte dělat nic. Nyní si na XTB můžete vyplnit formulář W-8BEN, díky čemuž budete platit pouze 15% daň z dividendy. Formulář W-8BEN je jen formalitou a rozhodně ho doporučujeme uživatelům mít vyplněný. Dříve tato možnost nebyla a daň se platila 30 %. Bohužel u českých dividendových akcií jako je ČEZ se platí daň 35 %.

Co byste na začátku měli vědět?

Zvolte si správnou měnu

U XTB si můžete otevřít účet ve třech měnách (CZK, USD, EUR). Můžete si otevřít klidně účet ve všech třech měnách. Mnoho začátečníků, včetně mě, si otevřelo účet v českých korunách a z tohoto účtu jsem nakupoval americké i evropské akcie. Tím ovšem ztrácíte při každém obchodu díky převodu část vašich peněz. Příklad: Pokud nakoupíte akcie z americké burzy z korunového účtu za 5000, tak ihned po uzavření obchodu budete nějakých 75 Kč v mínusu. Před obchodem se uskutečnila směna CZK na USD. Když ten samý nákup uděláte na dolarovém účtu, tak vás to bude stát třeba 5 Kč. V konečném důsledku velký rozdíl.

Pozor na CFD

CFD (contracts for difference) jsou části akcií, takzvané deriváty, akcii tak nevlastníte. Jedná se o obchodní instrument pro zkušenější investory či tradery. Za pomoci CFD můžete spekulovat na cenu i obchodovat s finanční pákou, kdy věříte v růst či spíše ztrátu (shortování). U CFD jsou určité poplatky, díky kterým se pro dlouhodobé držení tento instrument nehodí a také je pro nezkušené extrémně rizikový.

Mobilní aplikace

XTB poskytuje propracovanou mobilní aplikaci, kde můžete své obchody řešit z mobilního telefonu. Při větších obchodovaných objemech a dlouhodobých investicích doporučuji z bezpečnostních důvodů aplikaci neinstalovat a mít pouze jedno místo, odkud do účtu XTB budete přistupovat.

Podle zaměření

Z předchozího bodu vyplývá, že pokud chcete nakupovat ČEZ nebo Českou zbrojovku, tak z účtu v CZK. Pokud chcete kupovat Teslu a Apple, tak z dolarového účtu a evropské akcie zase z EUR účtu. Ušetříte tak více než procento při každém nákupu a prodeji. Když akcie držíte dlouhodobě, tak by ztráta nebyla tak markantní, ale pokud akcie držíte v střednědobém horizontu a uskutečníte nákupy a prodeje za 100000 měsíčně (nákup za 50000 a prodej za 50000), tak to může být 1000 do mínusu každý měsíc.

Demo

XTB poskytuje propracovanou demo aplikaci, kde si uživatel může vyzkoušet práci s virtuálními penězi. Pokud na investování nepospícháte, tak si demo určitě založte. Můžete si vyzkoušet vše, co je potřeba a s nejasnostmi se klidně můžete obrátit na podporu. Samotné založení účtu je velmi jednoduché, ale určitě k němu budete potřebovat ofocené doklady a nějaký čas vám verifikace zabere. Z mých zkušeností je tento proces ale výrazně rychlejší a lepší než u konkurenčního eToro nebo Binance.

ETF

U XTB je velký výběr ETF, kdy investujete do výběru akcií místo do jednotlivých investičních titulů. Díky absenci poplatků za držení ETF je XTB velmi výhodnou investiční platformou také pro takzvané pasivní investování, kdy si nakoupíte jen několik ETF fondů a máte své peníze skvěle diverzifikované.

XTB Jak se zaregistrovat a založit účet?

Proces otevření účtu XTB je bezproblémový, jednoduchý a plně digitální. Ve srovnání s ostatními investičními platformami a brokery nabízí XTB tu nejsnazší možnou cestu. Váš účet bude připraven k obchodování ještě týž den. Vyplnění formulářů a odeslání všech dokumentů trvá přibližně 30 minut. Po dokončení bude váš účet ověřen do jednoho dne.

 

Proces otevření účtu XTB je plně digitální a jednoduchý. Vyplnění formulářů a odeslání všech dokumentů trvá přibližně 30 minut. V následujících krocích si vše rozebereme trochu více a upozorníme na to, kde si dát pozor. Po dokončení bude váš účet ověřen do jednoho dne.

5 kroků otevření účtu XTB

  1. Zadejte svou e-mailovou adresu. V této fázi za vás XTB vybírá danou jazykovou mutaci a zemi. Pokud se přihlašujete v České republice. Pečlivě si rozmyslete na jaký e-mail svůj investiční účet navážete a na jaký bankovní účet. E-mail by měl mít plnou ochranu a bezpečné heslo.
přihlášení xtb

2. V dalším kroku přidáte některé osobní údaje, například datum narození a adresu.

 

3. Dále vyberte obchodní platformu a základní měnu účtu. O tom, kdy se vyplatí zakládat USD, CZK či EUR účet je napsáno více v jiné části této recenze. Každopádně nenakupujte napříč spektrem v jedné měně. Odsouhlaste prohlášení FATCA, CRS a prohlášení o skutečném majiteli. O čem tato prohlášení jsou zjistíte, při najetí na zelené písmenko i. Pokud si nebudete vědět rady, tak můžete zkusit i podporu XTB. Můžete si také vybrat mezi platformami, což zní pro začátečníka složitě. Zvolte proto ideálně defaultní xStation.

 

4. Odpovězte na otázky týkající se vašeho zaměstnání, finanční situace a zkušeností s obchodováním. Především dotazník, který se z vás bude snažit získat informace o investování, terminologii, znalosti Forexu a další vás může zastrašit. Pokud si však XTB pořizujete k investování, tak tyto věci můžete znát pouze okrajově. I přesto doporučuji všechny informace, na které se v dotazníku XTB ptát důkladně přečíst a vyplnit podle svého nejlepšího vědomí. Pokud budete mít příliš špatných odpovědí, tak je možné, že vám účet dokonce zamítnou vytvořit. Dotazníky na znalosti jsou dva. Druhý je kratší a řeší především váš přístup k riziku a vaše investiční, finanční cíle.

 

5. Aktivujte svůj účet ověřením své totožnosti a bydliště.
Někteří evropští klienti mohou svou totožnost ověřit prostřednictvím videochatu, což je skvělá funkce. Pokud video ověření není možné, musíte nahrát fotografii nebo naskenovanou kopii průkazu totožnosti s fotografií, pasu nebo řidičského průkazu. Jako doklad o bydlišti jsou akceptovány účty za komunální služby a výpisy z bankovního účtu.

 

6. Nakonec vás bude čekat ještě jeden krátký formulář, kde potvrdíte několik informací včetně toho, že nejste politicky exponovaná osoba. Dále už jen čekáte na schválení v platformě.

 

💡 Tip: Ověření je velmi jednoduché a doporučujeme si na něj sednout na stolním počítači i s mobilem. Rovnou po vytvoření účtu si vytvořte také vyplňte formulář W-8BEN. Formulář vyplníte do 5 minut v sekci Můj profil v části Daňové informace. Podpis formuláře W-8BEN probíhá zcela online a většina polí se vyplní automaticky, jedná se o formalitu, která vám ale může ušetřit v delším horizontu zajímavé peníze.

Jak na XTB vydělat?

Pokud se soustředíte na opravdové dlouhodobé investování a využíváte tuto investiční platformu především na nákup a držení klasických akcií či ETF ve střednědobém až dlouhodobém horizontu, tak můžete vydělat dvojím stylem. První je dividenda a druhou možností je změna ocenění daného akciového titulu, což by měl být ideálně růst.

 

dividenda ikona

Dividenda

4.4/5

U XTB se nemusíte pro příjem dividendy z daného titulu o nic starat. Vše si můžete vyjet v přehledu, který ukazuji níže. U dividend je u XTB výhoda zdanění USA akciových titulů pouze 15 % díky podepsání W-8BEN. Bohužel danění českých akcií podléhá vysoké 35% srážkové dani a tak se české společnosti se zajímavým dividendovým výnosem tolik nevyplatí.

růst akcií ikona

Růst

4.7/5

Profitování na růstu akcií není rozhodně tak jisté jako dividendy, ovšem většina výdělků úspěšných akciových investorů pochází právě z profitu na růstu ceny akcií. Zde je třeba skvělá analýza, intuice nebo rozprostření do nějakého ETF. Díky nízkým poplatkům za směnu je XTB ideální platforma také k častějšímu obchodování.

Po přihlášení si můžete na několik kliknutí jednoduše vyjet, kolik vám přinesly dividendy za dané období. Zajedete si na část Peněžní operace, zvolíte časový filtr a filtr operací. Zde si vyfiltrujete Dividendy a položku Srážková daň z dividend. V pravém dolním rohu uvidíte celkový peněžní stav z dividend. Můžete také vidět rozdílné danění u různých akciových titulů.

dividendy XTB
xStation má jiné zobrazení na mobilu a jiné na klasickém počítači. Obecně se jedná o velmi pokročilou platformu, která vyhovuje i velmi náročným a zkušeným investorům. Začátečníci potřebují několik hodin na lepší orientaci, ale následně je práce bezproblémová. Některým uživatelům dle zkušeností dělají trochu problém menší písmena i ovládací prvky. Obzvláště v nočních hodinách může být hůře čitelné. Pokud máme ale shrnout, tak velká spokojenost. 
Dlouhodobý investoři nikdy často nevybírají a peníze vkládají častěji pravidelně. Velmi úspěšná je strategie DCA a investování do ETF fondů. Na tento dlouhodobý a na poli kapitálového trhu konzervativní přístup je XTB skvěle přizpůsoben. Ideálně doporučujeme nastavit si jasně strategii a tu jen upravovat podle stavu trhu.

Zlomkové akcie u XTB můžete pořídit a nově i pro pasivní investory vznikly Investiční plány.

výběr XTB

XTB vzdělání

XTB se na trhu snaží stavět do pozice partnera traderů i investorů. Pořádá vzdělávací akce, tvoří videa, píše ebooky a poskytuje komentáře. Hodiny a hodiny cenných materiálů, které jsou pro uživatele zdarma, což je obrovskou výhodou nejen v začátcích investování. Právě propojení se zkušenými investory, kteří poskytují své know how a informace XTB přidává na kreditu a uživatelé tuto činnost oceňují. V přiloženém videu se můžete například podívat, jak na tvorbu akciového portfólia. Možná ještě trochu chybí tvorba více zábavných videí s větší flow. Videa se stále soustředí spíše na užší skupinu lidí, kteří se aktivně věnují investování téměř na denní bázi.

Jak se pohybovat v xstation?

Rychlé představení xStation 5: XStation 5 je obchodní platforma (aplikace či rozhraní) poskytovaná výhradně společností X-Trade Brokers (XTB), která je jednou z předních akciových, forexových a CFD brokerů na světovém trhu. XStation 5 je k dispozici pro obchodníky s forexem, akciemi, komoditami, indexy, kryptoměnami a dalšími instrumenty, a nabízí řadu užitečných funkcí, jako je například rychlý přístup k trhům, pokročilé grafické nástroje, automatizované obchodní nástroje, technická analýza, zprávy z trhu a integraci s externími zdroji dat. Platforma je k dispozici pro stolní počítače i mobilní zařízení a je k dispozici ve více než 22 světových jazycích i s češtinou. Pokud s XStation a XTB začínáte, tak následující body a návod je právě pro vás.

1. Orientace v rozhraní. Jak můžete vidět na obrazovce níže, tak máte k dispozici 3 obrazovky, které na obrázku dělí zelená čára. xStation 5 je možné upravovat a tyto pole můžete brát jako monitory obrazovky. Na každém máte jiné informace a můžete upravovat velikost i zobrazované informace. Také můžete přednastavené okno zavřít nebo maximalizovat, jak naznačují šipky.

xstation pole orientace

2. Úprava rozhraní. Zobrazení obchodních instrumentů v levém horním okně (Market Watch) slouží pro výběr instrumentů (akcií, ETF), které chcete obchodovat. V horním menu začínajícím oblíbenými instrumenty a pokračující instrumenty s největšími pohyby si můžete dohledat konkrétní instrument akcii. Jednotlivé sloupce instrumentů si můžete také přesouvat. Pokud kliknete na dvojitou šipku (1) a následně na jezdce (2). Upravte si tak, jak potřebujete. Je zbytečné mít forex a kryptoměny v horním menu, pokud je nikdy neobchodujete. V začátcích se také může stát, že nemůžete některé instrumenty najít, jelikož se skovávají až za dvojitou šipkou.

přesun obchodních instrumentů XTB

3. Pokyny u instrumentů. Pokud jednou kliknete na instrument, tak se vám rozbalí prodejní a nákupní cena. Důležité jsou ale také poměrně nenápadné ikony v pravém rohu. První ikona ℹ️ informací rozbalí podrobnější popis akcie i s hodinami obchodování. Symbolem ➕ plus dáváte pokyn k nákupu (jedná se o stejný efekt jakého docílíte dvojím poklikáním na instrument a je to vidět v dalším kroku). Prostředním symbolem 📊 grafu si rozbalíte na obrazovce vpravo vývoj ceny daného instrumentu (pokud se vám instrument nezobrazí, tak máte již příliš otevřených grafů, maximum je v současnosti 16 otevřených grafů). Hvězdičkou dáváte daný instrument do oblíbených a bude se vám zobrazovat při rozkliknutí této kategorie. Poslední ikonou si můžete tvořit specifické seznamy, což je funkce pro pokročilejší investory a tradery.

4. Jak nakoupit a prodat. Po dvojím poklepání na instrument se zobrazí následující okno, kde si vybíráte mezi okamžitou realizací a čekajícím pokynem. Při nákupech si dávejte pozor, abyste nenakupovali například české akcie na dolarovém účtu a naopak. Díky kurzovým převodům se to neoplatí a lepší je držet více investičních účtů v různých měnách (CZK, EUR, USD) a nakupovat za to příslušné akcie, které se v těchto měnách obchodují.

komerční banka obchod xtb

5. Sledování vývoje. V pravé části je sledování vývoje grafu. I zde je mnoho možností, které upravujete vlevo nahoře. Například můžete upravovat období grafu (k tomu neslouží pouze zoom) a můžete si stejné výchozí nastavit pro všechny grafy, jak můžete vidět na obrázku níže. Dole můžete přepínat, otvírat a zavírat jednotlivé akcie a další instrumenty (maximum je 16).

Jak fungují frakční akcie u XTB

Co jsou frakční neboli zlomkové akcie? Důležité je úvodem říci, že se jedná o ty samé akcie jako jsou ty klasické, jen váš broker (v tomto případě XTB) nabízí, že nemusíte tyto akcie Applu, Tesly nebo Amazonu kupovat celé, ale můžete si každý měsíc koupit kousek podle dané strategie. Konkrétně to znamená, že namísto nákupu jedné celé akcie můžete nakupovat a vlastnit pouze zlomek této akcie. Frakční akcie jsou zvláště populární u malých investorů, kteří si nemohou dovolit koupit celou akcii, která může být vysoko oceněna. Díky frakčním akciím mohou investoři nakupovat i menší části akcií a postupně si budovat své akciové portfólio. Frakční akcie obecně umožňují větší dostupnost a likviditu na trhu. Investoři mohou nakupovat a prodávat zlomky akcií podle svých finančních možností a zájmů. 

 

Důležité informace:

1/ Pokud si koupíte například 0.8 akcie společnosti Apple, tak máte nárok na dividendu odpovídající tomuto poměru.

2/ Když si příští měsíc koupíte opět 0.8 akcie společnosti Apple, tak se vám automaticky tyto nákupy spojí a budete mít 1.6 akcie.

3/ U ETF lze také nakupovat frakce a principy fungování jsou úplně stejné.

4/ Pozor, zlomkové akcie XTB nejsou aktivovány u všech titulů. Především nenaleznete u těch levnějších, u kterých by to nedávalo smysl.

 

zlomkové akcie apple

Nejčastější otázky u XTB?

Nižší minimální obchody! Nyní jsou minimální obchody 100 Kč u CZK a u USD vůbec minimální obchody nejsou. Zde jsou stejně jako u dividend trochu ve výhodě americké akcie, které obchodujete za USD. Zde byl minimální obchod 100 USD (cca 2250 Kč), kdežto u českých akcií jako ČEZ byl minimální obchod za 5000 Kč. Dalším faktorem zde je ale také cena akcie. Nejmenší obchod je vždy jedna akcie, takže pokud si chcete koupit Google, tak za jednu akcii v roce 2022 dáte 65000 Kč. Google, Amazon a další však v roce 2022 udělaly splity a tak je možné akcie koupit za nižší ceny. Navíc je jen otázka času, kdy u XTB budou zlomové akcie. To je výhoda Revolutu, kde můžete kupovat i zlomkové akcie a neplatíte tolik za držení akcií. Dále u forexového páru EUR/USD je minimum 1000 EUR.

V současnosti více než 2050 aktiv. Dále XTB přidává i nové kryptoměny, ale například nemáte u XTB k dispozici celou pražskou burzu. Chybí například Avast nebo Pilulka.

Z mých zkušeností nejednoduší a nejméně problematické založení investičního účtu. Stačí postupovat dle instrukcí a poslat ofocené doklady. Vše funguje na jedničku.

Záleží podle toho, na jakých trzích chcete působit. Absolutně nejžádanějším jsou dolarové účty, kdy můžete obchodovat všechny americké tituly. Oblíbený je také účet CZK, na kterém můžete obchodovat českou burzu a v krajním případě při dlouhodobém investování i cizí akciové tituly.

Uzavření účtu není nijak složité. Stačí napsat na emailovou adresu [email protected], že si přejete vypovědět Vaši smlouvu z vaší registrované emailové adresy k účtu.

Pouze 15 % díky podepsání W-8BEN. Údaje si musíte aktivně aktualizovat.

Portu i XTB mají poměrně odlišné cílové skupiny. Portu se soustředí především na pasivní investory, kteří posílají každý měsíc pravidelnou částku a o investování se vlastně nemusí zajímat. Ovlivní zde jen velmi málo, na druhou stranu zde mají poměrně malé poplatky a velkou diverzifikaci svých vkladů. XTB je na druhé straně platformou s mnoha možnostmi a je pro aktivní investory, ovšem i pasivní investor si na platformě může koupit jednoduše ETF a to bez jakéhokoliv poplatku za držení. U XTB je již ale potřeba orientace v platformě a určitá aktivita. Takže sečteno a podtrženo jsou obě platformy vhodné pro jiné uživatele.

Revolut je především aplikací na placení, kde je ale i dobrý systém nákupu akcií a kryptoměn. Na Revolutu si kupujete ale jen příslib akcií a můžete kupovat zlomkové akcie a ty držet s velmi nízkým poplatkem. Na XTB je situace jiná. Zlomkové akcie/CFD si zde můžete koupit s vyšším poplatkem a slouží k tradingum – nikoliv k investování. Na druhé straně si zde můžete koupit i celé fyzické akcie, které zde můžete držet bez delších poplatků. Sečteno a podtrženo je Revolut spíše pro začátečníky s nižšími částkami a XTB pro lidi, kteří to již s investováním myslí vážně.

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz