Domů » Běžíte krysí závod? Jak se dostat ven →

Běžíte krysí závod? Jak se dostat ven →

autor Dominika Veselá
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Krysí závod

Nekonečná, nesmyslná a sebezničující honba za nedosažitelným cílem. To je krysí závod. Definice hovoří o podobnosti lidí s krysami, jež se marně pokoušejí dosáhnout na odměnu. Na sýr. Na opojný úspěch, který je často ztělesněn penězi, bohatstvím a finanční svobodou!

🎓 Zajímavost: Pojem krysí závod odkazuje také na konkurenční boj o finanční nebo kariérní povýšení.

Já se z krysího závodu vymanila teprve před rokem. Ale povedlo se mi to! Jsem připravená se o svůj příběh podělit s vámi. V mém případě šlo o vyčerpávající a stereotypní životní styl, který mi nepřinášel radost ani uspokojení.

Jediným možným řešením byl „radikální řez“. Podívejte se, jak probíhal.

💡 Tip: Neudřete se v práci! Inspirujte se a zjistěte, jak začít vydělávat peníze na internetu!

Etymologie pojmu krysí závod aneb „Opakuj všechno po pilotovi, jinak poletíš!“

Chápete tu skvělou slovní hříčku? Nováček v letecké škole musel všechno opakovat po pilotovi, jinak dostal padáka. Zkrátka vyletěl. Rozumíte? Vyletěl, protože pilot…to je jedno. Důležité je, že první zmínka o tzv. krysím závodu pochází ze 40. let 20. století.

Původně to byla hra „následuj vůdce“, ve které musel stíhací pilot ve výcviku kopírovat všechny akce (smyčky, kotouly, točení, Immelmannovy obraty atd.) po zkušeném pilotovi. Od roku 1945 převzalo toto slovní spojení význam „konkurenčního boje“.

Pojem krysí závod se vyskytl i v mnoha románech:

  • Rat Race je název románu Jaye Franklina z roku 1947. Ten je věnován „těm několika krysám ve Washingtonu, které nenosí aktovky“.
  • Slovní spojení „krysí závod“ použil Philip K. Dick v novele The Last of the Masters z roku 1954, kde napsal: “Možná,” řekl McLean tiše, „pak můžeme vystoupit z krysího závodu. Ty, já a všichni ostatní. A žít jako lidské bytosti.”
  • Jim Bishop použil termín krysí závod ve své knize The Golden Ham: A Candid Biography of Jackie Gleason, ve které říká: “Televize je jako krysí závod. I když vyhrajete, stále jste krysa.”

Vystoupit z krysího závodu není snadné. Vím o tom svoje. Od neuspokojivých výplat až po toxické pracovní prostředí, nikdo nechce obětovat život šplháním po žebříku, který nikam nevede. Navíc nejsme jen nějaké hloupé krysy. Jsme chytré bytosti a dokážeme vše, co si zamaneme. Tento příběh nechť vám pomůže zjistit, jak uniknout z krysího závodu jednou provždy.

Nekonečný krysí závod
Nikdy nekončící cyklus krysího závodu. | Zdroj: LinkedIn.com

Běžela jsem krysí závod tak usilovně, až jsem se zhroutila!

Najít si po studiích práci mělo být pohádkově snadné. Absolventka vysokoškolských studií přece nesedí doma a nečeká na zázrak. Aktivně se podílí na shánění uplatnění, a maximálně do měsíce je úspěšná.

U mě to tak nebylo. Mrzkou aktivitu mi nikdo nemohl vyčítat, právě naopak. Každý den jsem hodiny proseděla na inzertních portálech a zběsile rozesílala životopisy. Nejprve jen na pozice odpovídající mé kvalifikaci. Po půlroce marného čekání jsem si mohla hrdost namazat na podrážky bot.

🎓 Zajímavost: Obesílala jsem i místa, kde hledali prodavačku. Tak zacyklená jsem byla.

To, co mělo být snadné, najednou představovalo nepřekonatelnou překážku. Kam se vrtnu? Připadala jsem si jako položka navíc v seznamu, kterou nemají kam umístit. Byla jsem zoufalá a frustrovaná. Můj den vypadal asi takhle:

  • Ráno vstát. Zkontrolovat e-maily. Co kdyby mi někdo odpověděl na poptávku.
  • Aktualizovat inzertní portály. Rozeslat dalších pár životopisů.
  • Slevování z nároků. Kdo jsem já, abych si vybírala, kam nastoupím a kam ne?
  • Zkontaktování inzerátů na pozice hluboko pod mou úrovní klasifikace.
  • Propadání čím dál většímu zoufalství, když mě nepřijali ani tam.
  • ČÍM FRUSTROVANĚJŠÍ JSEM BYLA, TÍM DÉLE JSEM BROUZDALA NA KARIÉRNÍCH PORTÁLECH.

Přijala jsem místo, které mi nevyhovovalo. Krysí závod mohl vesele pokračovat!

Chtěla jsem práci tak zoufale, že jsem nakonec nastoupila do sázkové kanceláře. Od začátku mi bylo jasné, že to není nic pro mě. Ale MUSELA jsem vydržet. Protože kam jinam by mě vzali, že.

🗣️ Moje tehdejší motto znělo: Potřebuju peníze. Za jakoukoli cenu.

Zvládla jsem to přesně tři měsíce. Pak jsem dala výpověď. A po vyřízení výpovědi jsem se psychicky zhroutila. Paradoxně to ale bylo to nejlepší, co se mi přihodilo. Poskytlo mi to čas a prostor přehodnotit svoje životní cíle.

Konečně jsem pochopila, co je to ten krysí závod. Že jde o vyčerpávající rutinu výměny „spokojeného života za peníze“. Účastníci krysího závodu neustále dřou, a to bez vidiny úspěchu, nebo konce utrpení. Většinou slouží majitelům firem a investorům za minimální finanční odměnu a uznání.

Proč jsem se tak zoufale potřebovala z krysího závodu vymanit? Abych zase začala žít!

Šedesát dnů po zhroucení jsem už byla schopná podívat se na věc z odstupu. Udělala jsem spoustu chyb a neuvědomila si je. Postavila jsem neuchopitelný cíl nad svůj vlastní život. Jen jsem živořila – nespala, skoro nejedla, nebavila se, nerelaxovala a skoro se neusmívala. Jen jsem makala…dodnes netuším na čem. Ztratila jsem veškerou motivaci.

Uvědomila jsem si, že z toho musím ven. Proč? Protože…

…jsem žila od výplaty k výplatě!

Takřka 99 % světové populace je buď chudá, nebo spadá do střední třídy. A to znamená, že velká část světa by měla začít něco dělat, poněvadž uvízla v krysím závodu, a to pravděpodobně aniž si to uvědomuje.

Představte si, že dostáváte každý týden výplatu, ale peněz nikdy není dost na pokrytí všech výdajů.

  1. Hypotéka nebo nájem odkousnou přes třetinu platu.
  2. Navíc potraviny a léky.
  3. Pak inženýrské sítě.
  4. Plus daň z nemovitosti.
  5. Do toho přidejte trochu každodenního života: svatbu, narozeninové oslavy, pohřeb, nebo ztrátu zaměstnání.
  6. Navíc musíte zaplatit daňovému úřadu.

A tak většina platu neskončí ve vaší kapse, protože ji okamžitě spolknou výdaje. TO je onen krysí závod – že nedostanete dost peněz na pokrytí základních potřeb!

Jedině tvrdá práce znamená štěstí?
Myslela jsem si, že jedině tvrdou prací zaženu chmury. | Zdroj: loupak.cz

…jsem netušila, co znamená termín work-life balance!

Život je krátký. Opravdu chcete strávit 40 hodin týdně (následujících třicet až čtyřicet let) prací? Nechcete raději trávit čas s přáteli a rodinou? Věnovat se svým koníčkům Nebo vytvořit něco smysluplného?

Mít práci dělá život smysluplnějším – dává nám důvod ráno vstát z postele. Mnohem příjemnější ale je mít svobodu ve výběru toho, jak jej prožijeme. Mnoho miliardářů např. chodí do práce každý den. Ale pro ně je to volba, nikoli nutnost. Když unikneme krysímu závodu, budeme také moci učinit toto rozhodnutí.

…jsem dřela za ostatní a nezískala žádnou pozornost!

Každý den byl jeden jako druhý:

  • V 7:00 zazvonil budík.
  • Přestože mi práce začínala až v 9:00, šla jsem do kanceláře dřív. To abych dohnala resty po kolezích.
  • Do zaměstnání jdu vyčerpaná a otrávená, protože vím, že dalších osm hodin strávím prací na tom, aby všichni kolem byli bohatší než já.
  • Generální ředitel si právě koupil třetí dům na Havaji.
  • A já přemýšlela o tom, že utratit stovku za snídaňové menu od McDonald´s bylo plýtvání penězi.
  • V 11:00 mi můj perfekcionistický šéf už třikrát naznačil, že „nejsem dost dobrá“.
  • Ve 14:00 mám za sebou hodiny schůzek, které nikam nevedly.
  • V 16:00 každých pět minut kontroluju čas, abych zjistila, kdy už bude pět hodin. Protože bych byla raději kdekoli jinde.
  • Vtom si uvědomím, že dnes je teprve pondělí. Ten teror si zopakuju ještě čtyřikrát!

A to je důvod, proč by se všichni měli rychle snažit uniknout krysímu závodu! Jak na to vám ukážu v další kapitole.

3 jednoduché triky, jak se dostat ven z krysího závodu – Zasloužíme si více za méně!

Útěk z krysího závodu znamená pro každého člověka něco jiného. Pro mě to byl konec s hledáním zaměstnání (a chozením do klasického zaměstnání) a vytvoření si vlastní pracovní nabídky. Chtěla jsem přestat být závislá na dobrozdání ostatních. Padlo rozhodnutí začít žít svůj život. Slow living, což byl odnepaměti můj cíl.

🎓 Zajímavost: Pro jiné znamená útěk z krysího závodu předčasný odchod do důchodu.

Pro někoho dalšího to může znamenat práci na dohodu místo klasického zaměstnání. Útěk z krysího závodu zahrnuje i práci, která je méně placená, zato ale více naplňující. Nebo to je naopak extrémně dobře placená stresující práce, kterou ale děláte jen na částečný úvazek.

Pro mnoho žen útěk z krysího závodu znamená:

  • Svobodu a možnost pracovat odkudkoli chtějí,
  • Svobodu v budování úspěšné finanční budoucnosti,
  • Udržitelnou rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem,
  • Svobodu pracovat a vychovávat děti, aniž by u toho přišly o rozum,
  • Příležitost zbohatnout „sám na sebe“, nikoli udělat boháčem někoho jiného.

Ať už váš útěk z krysího závodu vypadá jakkoli, vězte, že v tom nejste sami. Existuje mnoho způsobů, jak se z něj dostat. Jde jen o to najít ten, který vám vyhovuje.

Toto 10minutové video vám objasní, jak jednou provždy skoncovat s krysím závodem.

#1 – Zapište si své cíle!

Útěk z krysího závodu znamená, že si vyberete tu méně probádanou cestičku, a tou se vydáte. To ovšem bývá poměrně děsivé a zastrašující. Pokud chcete uniknout jednou provždy, musíte vědět proč.

🗣️ Moje rada zní: Zapište si své cíle. I ty miniaturní a zdánlivě nedůležité!

Bez ohledu na to, kde si je vylepíte, zajistěte, že na ně odkudkoli uvidíte. Budou totiž vaší motivací, kterou potřebujete ke každodenním rozhodnutím. Chcete začít podnikat? Výborně! Je načase si zjistit, jak na to.

#2 – Snižte svoje výdaje!

Sledování výdajů hodně objasní, jak by bylo možné je snížit. Pokud dokážete výdaje zredukovat, výrazně rychleji a snáze uniknete krysímu závodu. A nemusí to ani být bolestivé. Do nejhorší formy krysího závodu mnoho lidí v dnešním světě uvrtávají půjčky. Půjčka není nic špatného, pokud berete hypotéku na dům či podnikatelský úvěr na rozjezd nadějného podnikání. Úplně špatným návykem jsou ovšem rozšířené spotřební půjčky a úvěry, kdy si lidé půjčují na dovolené, party a spotřební elektroniku.

🗣️ Moje rada zní: Někdy stačí myslet kreativněji nebo věnovat více času plánování výdajů.

Zkuste například:

  • Hledat úsporná opatření, jak ušetřit peníze.
  • Kuponovat a neošklíbat se nad slevami.
  • Automatizovat hromadění úspor (i mini částky se počítají),
  • Snížit účet za potraviny nakupováním online (to abyste se vyhnuli impulzivním nákupům) a
  • Nakupovat generické značky místo těch luxusních.

#3 – Investujte!

Jak říká Kyiosaki: Nemůžete uniknout krysímu závodu, pokud své peníze neinvestujete do něčeho, co vám jich vydělá více!

Největší chybou, kterou lidé často dělají, je, že v případě nouze všechny své úspory utratí. Do určité hromádky peněz byste ale neměli sahat. Musíte ji naopak nechat zúročit a nechat peníze pracovat za vás! Druhou častou chybou Čechů je, že své peníze nechají ležet na bankovním účtu, kde vlivem inflace peníze ztrácejí hodnotu. Zkrátka příliš nerozumíme investicím a investujeme méně než například Němci nebo Američané.

🗣️ Moje rada zní: Peníze by měly být použity pouze k vydělávání dalších peněz a omezeně k uspokojení krátkodobých potřeb.

Můžete investovat do nového podnikání, na akciový trh, část dát do kryptoměn nebo do nemovitostí. Mějte na paměti, že ve všech třech případech existuje riziko. Akciový trh se může propadnout. Hodnota nemovitostí ne vždy stoupá a je třeba nemovitost udržovat. Podnik může krachnout. Navzdory tomu je ale investice chytrý tah. Dnes je navíc více než jednoduché začít investovat i ze svého mobilu díky mnoha investičním platformám.

Pokud jde o investice, začněte v malém! Nenaházejte celoživotní úspory do jedné varianty. Před přijetím finančního závazku si udělejte průzkum a trochu se naučte, o čem je řeč. Proklepněte si investiční platformy a informujte se, co která z nich zvládá. Tímto způsobem snížíte riziko špatného investování. A jako bonus máte šanci utéct z krysího závodu.

💡 Tip: Vypočítejte si návratnosti svojí investice!

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz