Domů » Kašel vám napoví, jak si ulevit

Kašel vám napoví, jak si ulevit

autor Patrik Pilous
0 komentářů
kašel a žena v posteli

Všichni jste to zažili: nekontrolovatelné záchvaty kašle, o kterých si myslíme, že nikdy neskončí. Suchý kašel dráždí dýchací cesty a způsobuje kolotoč neustálých potíží.

Suchý kašel dráždí, protože neprodukuje hlen, takže ho provází sucho a škrábání v krku. To bolí a neustále vyvolává další a další záchvaty. Proto se mu říká neproduktivní. Projevy jsou bolestivé, a navíc omezují běžné denní aktivity a hlavně spánek. Večer v poloze vleže se kašel zhoršuje.

Suchý kašel provází obvykle záněty horních cest dýchacích, nachlazení. Může mít i jiné důvody: vdechnutí cizího tělesa, inhalování dráždivých látek (chemikálií), alergie, astma, chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Podle délky ho dělíme na akutní (odezní do týdne), subakutní trvá do měsíce a chronický se často vrací a jedna ataka může trvat běžně víc než měsíc.

Rychlá úleva v několika krocích

Pokud vás začne trápit, navštivte okamžitě svého praktického lékaře, v řádu dnů se můžete svých obtíží zbavit. Nejlepší SOS pomocí mohou také být specifické léky na suchý kašel.

Kašlem podrážděné průdušky a hrdlo zklidníte bylinkami v sirupech a pastilkách. Můžete si je vzít mezi dávkami léků, jsou navíc i velmi příjemné chuťově, zvlhčí hrdlo a zklidňují podráždění.

Rozhodně nezapomínejte na dostatek tekutin – minerálky, vodu s citronem, bylinné čaje.K úlevě můžete přispět samozřejmě i přírodní cestou: bylinnými čaji se lžičkou medu či Priessnitzovým zábalem krku.
Dobré je podpořit léčbu i prostředím, kde pacient pobývá. Často větrat, udržovat vzduch v místnosti zvlhčený. Pokud nemáte zvlhčovač vzduchu a čističku, stačí rozvěsit mokré ručníky na topení.

Když není kašel jako kašel

Štěkavý sípavý kašel bez horečky nemusí být vždycky tak nevinný, jak se zdá. Někdy je na vině laryngitida, tedy zánět hrtanu vyvolaný virovou infekcí. Právě suchý štěkavý kašel na laryngitidu upozorní. U dospělých laryngitida nepředstavuje žádný vážný zdravotní problém, ale u malých dětí může být průběh dramatický. Otok hrtanu způsobuje dušení a je potřeba rychlý zdravotnický zásah. V případě, že se začne vaše dítě dusit, modrat, okamžitě volejte rychlou záchrannou službu.

Regenerace namístě

I po prodělání běžného zánětu horních cest dýchacích potřebuje tělo dostatečnou regeneraci. Odpočinek, kvalitní spánek, stravu bohatou na vitaminy a minerály. Dopřejte si pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu a pokud možno žádný stres.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz