Domů » Fyzické příznaky stresu, na které si dejte pozor

Fyzické příznaky stresu, na které si dejte pozor

autor Eliška Vachková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
stres

Stres je, bohužel, dnes nepřítelem téměř každého. I když může mít za určitých podmínek pozitivní vliv, bývá tomu spíše naopak. V rámci dlouhodobého působení může mít až devastující účinky, kterým byste se měli snažit vyhnout, pokud chcete zůstat zdraví. Jaké příznaky naznačují, že vás stres ovládá?

Kdy už je stresu moc?

Do určité míry je stres pro tělo pozitivní – pomáhá podat lepší výkony, udržuje vás ve střehu a nastartuje potřebnou energii. Někdy se ale stává, že lidé prožívají stres i v úplně normálních situacích, kdy není třeba být připraven na akci nebo útěk. Jak se to stane? Začnete zažívat tolik stresu, že si tělo zvykne a myslí si, že tak je to správně. Vyplaví hormony v momentě, kdy se probudíte a začne únavná cesta, která trvá klidně celý den. Neodnáší to jen vaše psychika, ale také žaludek, srdce i mozek.

Jak poznáte, že už jste opravdu vystresovaní?

  • jste častěji ve stresu než v klidu,
  • máte zdravotní potíže,
  • ztrácíte libido,
  • i malé úkony jsou pro vás náročnými,
  • nezvládáte změny.

Jestliže některý z výše uvedených příznaků či dokonce všechny zažíváte, znamená to, že jste opravdu ve stresu a měli byste s tím začít něco dělat, než bude pozdě. Do určité doby se tělo umí bránit, ale trvá-li to dlouho, můžete onemocnět či si způsobit různé potíže organismu. Není třeba panikařit, ale naopak se uklidnit a třeba si nechat poradit od terapeuta či přátel. Pokud jste konstantě vystresovaní, těžko se vám myslí a nejste objektivní. Terapie vám pomůže objasnit, co se vlastně děje a jak s tím nakládat.

stres
Vaše problémy nemusí být ani tak velké na to, abyste kvůli nim zažívali hodně stresu.

Fyzické příznaky stresu, které byste neměli přehlížet

Dlouhodobý stres se vyznačuje několika příznaky, které jsme si již uvedli – u kterých z nich byste ale opravdu měli zbystřit? Které hraničí s dobrou kvalitou života a které vás vedou do záhuby? Pojďme si je vyjmenovat a říct si, jak by se daly řešit. Předem bychom měli zmínit, že každý jsme jiný, a i když můžeme mít stejné problémy, řešení se může lišit. Naše rady jsou spíše pro inspiraci, pokud chcete odborný posudek, běžte za psychologem!

Nadměrná únava a vyčerpanost

Spíte dostatek hodin, ale i přesto jste po pár hodinách naprosto vyčerpaní a máte pocit, že si musíte jít zase lehnout? Stres spotřebovává hodně energie, proto vám nepomůže ani spánek po dobu 12 hodin a více. Co s tím? Zaměřte se na řešení problému. Zjistěte, co vás doopravdy trápí, co za tím vším stojí a postavte se tomu. Budete muset možná něco změnit, něco ze svého života vyřadit nebo být více v přítomnosti, než ve svých myšlenkách.

Bruxismus

Bruxismus = skřípání zubů. Stává se vám na denní bázi, že skřípete zuby, zatímco spíte? Pokud spíte sami, nemusíte si toho ani všimnout. Někdo po ránu cítí, že ho bolí zuby nebo čelist, jiným to musí sdělit partner, kterého zvuky budí ze spaní. Podle vědců spolu zuby a stres přímo souvisejí, proto je bruxismus způsobený hlavně vysokou mírou stresu. Před spaním se co nejvíce uvolněte, zapomeňte na pracovní maily, meditujte, zkuste CBD nebo jiné bylinky, které vás uklidní. A jestliže stále nic nezabírá, alespoň si pořiďte ochranu na zuby, abyste zabránili jejich poškození.

Halucinace

Často vidíte nebo slyšíte věci, které se doopravdy nedějí? Pravděpodobně jste velice vystresovaní. Lekáte se, máte neoprávněný strach a neustále jste na pozoru. Halucinace tomu moc nepřidávají a způsobují pocit, že žijete mimo realitu. V tomto momentě to chce mysl zklidnit a věnovat pozornost něčemu jinému, například příjemným myšlenkám, tomu, na co se v budoucnu těšíte, nebo vyjmenovávat předměty, které máte kolem sebe – jednoduše odvést pozornost.

stres
Halucinace mohou být vizuální i sluchové, dokonce se k nim mohou přidat hlasy ve vaší hlavě,

Nedokážete se soustředit

V hlavě vám skáče jedna myšlenka přes druhou, nevíte co dřív, cítíte tlak a nedokážete se soustředit. Každá činnost pro vás znamená větší a větší zátěž, snadno se rozrušíte. Takový příznak je velice nepříjemný, obzvlášť pokud zrovna musíte pracovat. Odstraňte vše, co vás rozptyluje a věnujte se pouze tomu, čemu máte. Snažte se udržet mysl na uzdě a nemyslet na nic jiného. Pokud chcete, můžete si pomoct látkami, které soustředěnost podporují.

Noční můry

Stejně jako v denním životě se necítíte moc dobře, ani v noci tomu nebude jinak. Sny vycházejí z podvědomí a projektují se do vizí, které vidíme a prožíváme v REM fázi. Negativní pocity, špatné nálady a obavy se projeví jako noční můry, ve kterých můžete právě snít o tom, čeho se děsíte. Zkuste v pokoji nastavit teplotu mezi 17 a 20 °C, nemějte tam moc zimu, protože ta tvorbu nočních můr ještě podpoří. Před spaním se dobře nalaďte – ideálně si přečtěte knížku nebo si popovídejte s partnerem, obrazovkám se spíše vyhněte. Pro lepší spánek opět pomůže CBD.

stres
Chcete-li hezčí sny, soustřeďte se v životě na to pozitivní

Větší výskyt akné

Vysokou hladinu stresu, tedy i produkování kortizolu, doprovází horší kvalita spánku, chutě na sladké, což zdraví pokožky moc neprospívá. Díky tomu se rozšiřuje výskyt akné také u lidí, kteří na něj nikdy netrpěli. Kromě správné péče o pleť byste se měli zaměřit na celkovou harmonii života – zdravé stravovací návyky, pohyb, dostatek spánku i klidu. Pořiďte si také nějaké produkty, které vám pomohou zatočit s akné, ale nezapomínejte na to, že pokud stále existuje příčina, která tento problém způsobuje, čištění a krémy nepomohou. Vše tkví v základech.

Jak se uvolnit od stresu

V zájmu vašeho zdraví byste se měli snažit dělat vše, co můžete pro to, abyste se stresu vyvarovali. Jestliže ho zažíváte často a ne a ne se uvolnit, zkuste dechová cvičení, užívání bylinek, pobyt ve společnosti, únik ze stereotypu nebo věnování se zábavné činnosti. Každému funguje něco jiného, ale v první řadě je důležité umět se sebou pracovat. Ten, kdo nerozumí sám sobě, sotva dokáže vyřešit vlastní problémy. Je-li toto váš případ, zkuste terapii, spoustu toho o sobě objevíte. A nezapomeňte – nikdy není nic tak hrozné, jak se na první pohled zdá. Často je horší naše prožívání než to, co se doopravdy děje.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz