V našem přehledu srovnáváme tři nejvýhodnější možnosti konsolidace, sloučení i refinancování půjček na našem trhu. Nejvýhodnější konsolidace půjček pro dlužníky a sloučení půjček se jednoznačně vyplatí a téměř všichni dlužníci po konsolidaci svých stávajících úvěrů následně splácejí méně. Nejvíce se konsolidace vyplatí dlužníkům, kteří mají mikropůjčky a takzvané půjčky pro dlužníky.
– Minimální věk 18 let
– Občanství České republiky nebo trvalý pobyt na území ČR
– Vlastnictví bankovního účtu
– Dva platné doklady s fotkou.
– Výpis z bankovního účtu žadatele za poslední tři měsíce.
Moneta nabízí férové sloučení půjček se slušným úrokem a za jasných podmínek patří mezi nejvýhodnější poskytovatele konsolidací půjček. Sloučením půjček žadatel ušetří své finance a navíc si může případně v době splácení půjčit peníze navíc. Pro konsolidaci je třeba mít účet u Monety a vždy v avizovaný den splácení mít dostatek peněz na účtu. Vše se jinak děje automaticky a vy se o nic nestaráte.
Česká spořitelna patří k tradičním institucím poskytujícím konsolidaci půjček. Tento produkt je u České spořitelny velmi oblíbený, jelikož je zde možnost konsolidovat či si půjčit až 2 500 000 Kč. To je ve srovnání s Monetou či mBank výrazně více. Také nemusíte mít účet u České spořitelny na rozdíl od výše uvedené Monety Money Bank. Na ČS se obracejí často klienti, kteří potřebují pomoci od nevýhodných nebankovních půjček a konsolidací tak výrazně ušetří.
MBank nabízí velmi výhodné sloučení vašich půjček, kdy si můžete sloučit až deset půjček do jedné a ušetříte až 2 %. Vyřízení konsolidace u mBank je pohodlné a není potřeba dodávat příliš dokumentů. Sami si volíte datum a výši splátky. V průběhu splácení si můžete úvěr navýšit a získat další prostředky.
Home Credit patří k nejoblíbenější konsolidaci půjček v nebankovním sektoru. Konsolidace od Home Creditu vyřídí vše za vás a vy tak díky spojení půjček ušetříte na splátkách i administraci. Při této konsolidaci se nahlíží do registrů dlužníků a nejedená se tedy o moc odlišný proces oproti konsolidaci v bance. Nebankovní společnosti zajišťují finanční služby pro více rizikové klienty a více se soustředí na konsolidaci půjček pro dlužníky, avšak za to si berou o něco větší úrok a RPSN.
První možností, proč refinancovat půjčku jsou nevýhodné mikroúvěry a půjčky pro dlužníky. Druhou variantou jsou ovšem příliš vysoké měsíční splátky, které dlužník nezvládá splácet nebo mu to dělá problémy.
Většina bank nabízí nějakou formu konsolidace úvěrů, jelikož tím získávají nové klienty nebo větší kontrolu nad financemi stávajících klientů. Banky většinou pečlivěji kontrolují registr dlužníků než nebankovní společnosti a o konsolidaci je také možné po staru zažádat na pobočce.
Dříve úplné sci-fi. Dnes již někteří poskytovatelé půjček ovšem nabízejí sloučení a konsolidaci půjček online při dodání všech potřebných dokumentů a oprávnění. Součástí je také krátký rozhovor po telefonu.
Spočítat konsolidaci či refinancování nic nestojí a můžete tak ušetřit i tisíce ročně. Pokud máte již delší dobu půjčku či půjčky, tak zkuste oslovit jednu z vybraných společností, aby vám případně vypracovala návrh a podmínky refinancování půjčky. Následně se můžete rozhodnout.
Stejně jako si vždy vybíráte nejvýhodnější půjčku, tak byste si také měli vždy srovnat výhodnost refinancování či konsolidace svých stávajících závazků a půjček. Pokud jste dlužník, tak počítejte s tím, že se banka bude dívat do registru. Pro samotnou konsolidaci budete potřebovat minimálně dva doklady totožnosti, výpis z účtu a potvrzení o výši příjmu. Konsolidace půjček pro dlužníky je doporučovanou variantou a řešením problémů většiny finančních poradců a odborníků, kteří říkají, že většinou lidé příliš dlouho se sloučením půjček váhají a zbytečně se tak sami připravují o peníze. Nejlepší konsolidace půjček je samozřejmě ta, která nechá dlužníkovi nějakou finanční rezervu pro život a také zajistí výhodné splátky a RPSN.
Konsolidací je myšleno sloučení a spojení úvěru do jedné půjčky. Obecně konsolidace funguje tak, že po tom, co o konsolidaci zažádáte, tak si banka či nebankovní společnost spočítá, kolik by stálo ihned vyplatit všechny dosavadní úvěry a na základě toho vám poskytne nový úvěr s novými podmínkami. Často výhodnější, jelikož chce získat nového klienta, který u ní bude splácet následně sloučenou půjčku a možná v budoucnosti využije i další produkty banky či nebankovní společnosti.
Většina bank vám dokáže sloučit klasické dlouhodobé i krátkodobé půjčky. Navíc dokáže sloučit také drahé půjčky z kreditních karet, kontokorenty a další. Spíše než počet subjektů, u kterých má klient půjčeno, je důležitá celková částka. Tu většina bank stropuje na 1 000 000 Kč.
Tyto pojmy nejsou synonyma, ale refinancovat se dá vždy jen jeden úvěr, kdežto konsolidace je naopak vždy spojení alespoň dvou půjček.
Další půjčení při konsolidaci je možné, pokud banka či nebankovní společnost uzná za vhodné, že můžete konsolidovanou půjčku v pohodě splácet.
I v tomto případě se dá konsolidovat, pokud nejste již předluženi. V tomto případě je to velmi vhodné, jelikož si můžete prodloužit dobu splácení a dostat se tak z problémů se splácením a z dluhové pasti.