Domů » Sexboti. Společníci budoucnosti nebo zkáza mezilidských vztahů?

Sexboti. Společníci budoucnosti nebo zkáza mezilidských vztahů?

autor Laura Panská
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů 3 min číst

Sexboti mají velkou budoucnost. Na její podobu si budeme muset ještě pár let počkat. Jedno je však jisté. Nejedná se pouze o výstřelek digisexuálů a experimentátorů. Již dnes slouží sexuální roboti jako společníci osamělým lidem, seniorům, fyzicky a duševně nemocným i handicapovaným. Jejich velmi rychlému vývoji nahrává kromě rozvoji online a virtuálního života i současná pandemie. Mají své kritiky i propagátory.

Vztahy se sexboty už nejsou sci-fi

Podle odborníků komunita digisexuálů exponenciálně roste. Nedávno se pětatřicetiletý Japonec Akihiko Kondu nelegálně oženil s hologramem na počest triumfu jejich vzájemné lásky. 

Chvíli před ním si čínský inženýr Zheng Jiajia vzal neoficiálně vlastnoručně sestrojenou sexuální robotku Yingying. 

Francouzka ukrývající se pod přezdívkou Lilly InMoovator si chce vzít robota vyrobeného na 3D tiskárně. Vnímá se jako hrdá robosexuálka a fyzický kontakt s muži odmítá. 

Jedna z nejvyspělejší sexuální robotek Sophia je hrdou majitelkou občanství v Saúdské Arábii, poskytuje rozhovory novinářům z celého světa a propojuje svět lidé a robotů. 

Výčet zajímavostí ze vztahů člověka a sexbota by byl dlouhý. Do vývoje inteligentních robotů se investují miliardy dolarů a technologické společnosti se předhánějí s inovacemi.

Robosexuální trend

Každému z nás se dnes už nedá přisoudit status běžné sexuální identity, jako je heterosexualita, homosexualita či pansexualita. Lidé, kteří se k sexuálním vztahům s roboty hlásí, si ze zavedených sexuálních identit mohou vybrat nálepku robosexuál

Mnoho z nich si neumí představit intimní poměr s člověkem. Přirovnávají to k homosexuálům, kterým heterosexuální vztah vůbec nic neříká. V jejich intimním životě je místo jen pro sexuálního robota nebo robotku. Sex s lidmi je nezajímá.

Odborník na umělou inteligenci David Levy ve své knize z roku 2007 Láska a sex s roboty píše, že do roku 2050 se roboti stanou pro lidi tak atraktivními, že s nimi budeme žít, budeme s nimi mít sex, milovat je.

Současná situace umělým společníkům nahrává

Čím dál více žijeme virtuálně, pracujeme online, na home office a stále méně vyrážíme z domu. Mít sex s robotem je proto pro mnoho lidí stále snazší a běžnější. Přestává být tabu. 

Zažít skutečný sex s člověkem bude možná brzy připomínat stejnou situaci, jako když si místo živého koncertu doma pustíte Beethovenovu Devátou ze záznamu. Milování se s lidmi bude výjimečné. 

Sex s roboty posouvá hranice erotiky na zcela nový level. V rámci svých schopností plní potřeby svého “majitele” kdykoliv a bez odmlouvání. Dají se naprogramovat, měnit jim vzhled a ve finále vypnout.

Digi ero vlny 

V první vlně digisexuality je pro člověka technologie zprostředkovatelem a doručovatelským systémem pro sex. Zahrnuje internetové porno, seznamovací aplikace pro chvilky sexu, posílání sexuálních SMS či elektronické erotické pomůcky. 

V druhé vlně přichází hlubší vztah s přístrojem skrze virtuální realitu nebo umělou inteligenci, kterou zde představují sexuální robotky a roboti bez sexuálních limitů. Pro někoho se hranice mezi digisexualitou a tou lidskou časem stírá.

Online a offline život bez rozdílu

Nastupující generace nebudou s největší pravděpodobností znát rozdíl mezi online a offline životem. Budou vyrůstat s chatboty, které je budou vzdělávat o sexu a milovat se ve své vlastní virtuální realitě, nebo budou trávit čas se svými partnery skrze hologram

Bude to stejně běžné, jako byla dříve sexuální výchova ve školách prostřednictvím kazet VHS. Pro mnoho lidí, uvedených v úvodu, jsou už dnes silikonové panny nebo sexboti s AI (*Artificial intelligence – umělá inteligence) alternativními společníky. 

Robo city 

Sexboti budou v blízké budoucnosti poskytovat kromě intimního tělesného uspokojení i citovou rovinu. Startupová firma Lora DiCarlo například už dnes nabízí masážní strojek pro ženy, který používá micro robotickou technologii a simuluje dokonale pohyby živého muže. 

Umělou inteligencí disponují i sexuální robotky Harmony a Solana kalifornské firmy Abyss Creations. Nabízí sex, společnost i jednoduchou příjemnou konverzaci. Jejich charakter si můžete nastavit podle chuti. 

Ceny sexuálních robotek s AI jsou zatím v řádu statisíců. Nicméně jejich jednodušší kolegyně sex dolls lze pořídit od 30.000 korun výš. Každopádně poptávka ze strany zákazníků stále roste, sexboti jsou stále dokonalejší a jejich ceny se stávají postupně přijatelnější.

Kampaň proti robotům

Mnoho vědců bojuje proti sexuálním robotům a obávají se, že digisex poškodí hlavně ženy a děti. Upozorňují na to, že jejich rozvoj povede k další objektifikaci žen a dětí. Robotky jsou často karikaturami toho, jak vypadají ženy ve skutečnosti a podporují sexismus. Často jsou mladistvého vzhledu a mohou podněcovat k pohlavnímu zneužívání dětí. 

Zmiňují nebezpečí nedostatku empatie v digi a robo vztazích, možnou ztrátu kontaktu se světem, izolaci, nárůst násilí.

S roboty je to stejné jako s jinými vyspělými technologiemi. Záleží na tom, jak je člověk použije. Jejich potenciál v pomoci lidem nejen na úrovni vztahů a intimity je obrovský. Jen jen na nás, abychom si vzájemné vztahy v budoucnosti nepokazili.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz