Domů » 9 Tipů: Kam vyrazit s dětmi na výlet na jižní Moravě?

9 Tipů: Kam vyrazit s dětmi na výlet na jižní Moravě?

autor Monika Kolářová
0 komentářů
Výlet s dětmi na Moravě

9 Tipů: Kam vyrazit s dětmi na výlet na jižní Moravě? Letní čas je příjemným obdobím, které by vám mělo posloužit k regeneraci životních sil. A taky vám nabízí možnost trávit více času s rodinou. Ale i podzim nabízí skvělé příležitosti, jak se ještě nevzdat času stráveného společně venku. Jednodenní výlet je zajisté příjemným zpestřením, které vaše rády děti uvítají, ale vícedenní pobyt má rovněž svůj půvab. Čím vás okouzlí jižní Morava?

Než vyrazíte s dětmi na výlet, tak si nejprve ujasněte své priority. Při plánování výletu si pečlivě zvažte, zda budete všichni spokojeni v muzeu, jeskyni, prohlídce zámku či podzemí, nebo v aquaparku. Rovněž záleží na předpovědi počasí. Před výletem si ověřte aktuální předpověď a té tomu podřiďte cíl vašeho výletu. Vyhnete se tak zbytečné dehydrataci i rozčarování některých členů vaší rodiny.

Rozhodnete-li se jako cílovou destinaci zvolit jižní Moravu, otevírá se vám celá škála možnosti. Je to skvělá destinace, která vám umožní snadný pohyb na kole, popřípadě elektrické koloběžce. V poznávání přírodních, kulturních i historicky zajímavých míst vám nic nebrání.

Jednodenní výlet s dětmi versus dovolená

Dalším dilematem, které si budete muset vyjasnit se všemi účastníky výletu, je délka pobytu a popřípadě také způsob ubytování. Samozřejmě záleží na tom, kde se nachází vaše trvalé bydliště. Pokud pocházíte z okolí Prahy, tak pro vás varianta jednodenního výletu bude výrazně náročnější.

Jakou formu ubytování zvolíte pro svou rodinu záleží na vašem životním stylu i vašich finančních možnostech. Pobyt v kempu může být pro vaše děti velkým dobrodružstvím, ale zároveň vám přinese také trochu nepohodlí a méně soukromí. Avšak váš rodinný rozpočet příliš nezatíží.

Pokud si rádi dopřejete trochu pohodlí a klidu, ubytujte se ve stylovém apartnámu, hotelu nebo vinném sklepě. Chatu či apartmán pro 4 osoby si pronajmete na týden už od 10 000 Kč. Záleží na lokalitě a vašich nárocích.

Ubytování ve vinném sklepě.
Ubytovat se můžete i ve vinném sklepě s obytnou přístavbou.

Výlet s dětmi na kole?

Rozhodnete-li se trochu utužovat zdravého ducha v těle celé rodiny a přitom se potěšit krásou krajiny, historickými památkami, vydejte se na kole z Břeclavi k Janohradu a pak přes kolonádu v Lednici nazpět.

Krajina lužního lesa vás okouzlí a následně si můžete vychutnat i další zajímavosti, které se na trase nacházejí. Patří mezi ně zámek Lednice s tropickým skleníkem, Minaret, rozhledna Kolonáda, kolonáda Tři Grácie, kaple svatého Huberta i zřícenina břeclavského zámku.

Další možností je projížďka po trase bývalé železniční trati z Mutěnic do Kyjova. Ano, řeč je o cyklostezce Mutěnka, která je vhodná i pro méně zdatné cyklisty. Letos v květnu slavila 10 let své existence. Příjemná cyklotrasa vede také od hraničního zámečku přes obec Hlohovec a Sedlec až do Mikulova.

Jižní Morava je rájem rozhleden!

Nádherné výhledy na okolní krajinu, ale i lány vinic vám poskytne hned několik rozhleden. Výhodou je jejich poměrně snadná dostupnost a vstup zdarma, což nezatíží vaši peněženku.

Mezi oblíbené a často navštěvované patří rozhledna Dalibor v Zaječí, rozhledna Maják v Přítlukách, rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic. Obec Mutěnice nabízí rozhlednu Vyšicko, která se stala i kultovním místem pro sraz veteránů.

Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic.
Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic.

Žhavou novinkou je rozhledna Súsedská, která se klene nad obcí Hýsly. Pro návštěvníky je přístupná teprve od loňského prosince.

Navíc v Hýslech najdete další zajímavou raritu a tou jsou dvoje sluneční hodiny. Před budovou Obecního úřadu najdete model unikátních miniaturních slunečních hodin. Další nevšední exemplář je exponovaný u kaple svatého Prokopa. Vaše děti potěší také vybavené dětské hřiště situované nedaleko obou modelů hodin.

Rozhledna Sousedská v Hýslech.
Rozhledna Sousedská nad obcí Hýsly.

💡 Tip: Věnujte pozornost také článku, který vás seznámí s tipy na návštěvu turisticky atraktvních míst v Praze: 35 Tipů: Kam jít v Praze na výlet?

Atraktivní místa pro výlety s dětmi

Jižní Morava je úžasnou destinací, kterou si vychutnáte v každém ročním období. Nepřízeň počasí nevnímejte jako limitující faktor. Plány na cestování se dají flexibilně měnit. Snažte se ze své dovolené získat maximum.

1. Výlet s dětmi na zámek Milotice vám připraví skvělé zážitky

Areál zámku Milotice vás uchvátí svou jedinečnou atmosférou. Pečlivě udržovaný park s pávy je skvělé místo pro váš aktivní odpočinek. Prohlídku zámku si zpestřete také vycházkou v dobovém kostýmu. Personál kostymérny najde padnoucí model pro každého.

Zámek Milotice.
Projděte se po zámecké zahradě v dobovém kostýmu s celou rodinou.

Nově je v zámecké konírně otevřená také expozice dráčka Mráčka, která vám připonene natáčení filmové pohádky “Za humny je drak”. Kromě filmových rekvizit se můžete těšit na dětský koutek s kostkami, dračí bylinkovou lékárnu, dračí řemesla, dračí kuchyni, ukázku lidových krojů i předmětů denní potřeby našich předků.

Expozice dráčka Mráčka.
Expozice dráčka Mráčka

2. Jeskyně Na Turoldu

Vápencová jeskyně, která se nachází na okraji města Mikulov, vás zchladí uprostřed horkého letního dne. Její komentovaná prohlídka s průvodcem trvá asi 60 minut. Počítejte se zúženým prostorem, náročnějším sestupem dolů a následně také výstupem po 110 schodech. Pobyt v jeskyni, kterou v zimním období obývá až 600 netopýrů, vám zpříjemní veselí mladí průvodci svými zábavnými historkami. Nedaleko vstupu do jeskyně se nachází také Geopark Turold.

Jeskyně Na Turoldu
V jeskyni Na Turoldu se drží teplota v rozmezí 7 až 9 stupňů Celsia.

💡 Tip: Čtete také článek o krásách Toskánska, který vás vrátí zpět do příjemných letních dní: 5× Toskánsko: Nejzajímavější výlety v okolí Pisy

3. Archeopark V Pavlově

Moderně pojatou interaktivní archeologickou expozici najdete na svahu Pavlovských vrchů, pod zříceninou hradu Děvičky. Expozice je zasvěcená lovcům mamutů, kteří žili v této lokalitě před 25 000 lety. Sídliště paleolitickcých lovců se podařilo najít teprve v polovině minulého století.

Archeopark v Pavlově.
Archeologická expozice byla zpřístupněná veřejnosti v roce 2016.

4. Sirotčí hrádek

Nad obcí Klentnice se na skalním bradle tyčí starobylá zřícenina, jjíž historie se začala psát již ve 13. století. Můžete se k ní vydat po přístupové cestě z obce Klentnice nebo po zelené značce obce Perná. Odměnou za vynaloženou námahu vám budou nádherné výhledy do okolí.

Výlet s dětmi na Sirotčí hrádek.
Západy slunce nad Sirotčím hrádkem jsou oblíbenou atrakcí místních i návštěvníků.

5. Znojemské podzemí

Pod městem Znojmo se najdete poměrně složitý komplex chodeb, který byl postupně vytvářený lidskou činností již od 14. a 15. století. Původně sloužil jako úložiště potravin, piva a vína. V nejistých dobách zde lidé trávili dokonce i několik měsíců.

V současné době je veřejnosti zpřístupněno několik tras podle náročnosti. Pro prohlídku s dětmi je vhodnější volit méně náročnou trasu v rozsahu asi jeden kilometr. Ta je obohacená o expozice kostlivců, netopýrů, havířů i dobových figurín.

Výlet s dětmi do znojemského podzemí.
Labyrint chodeb tvořených několk generací je doplněný i dobovými výjevy.

6. Rozhledna Bukovanský mlýn

Areál Bukovanského mlýna je jedinečným místem, které si s dětmi zamilujete. Vyhlídková věž ve tvaru mlýna holandského typu vám umožní jedinečné pohledy na místní krajinu i nově vznikající Alej českých panovníků.

Vaše děti si mohou pochutnat na vynikající zmrzlině z kozího mléka, projít se po mlynářské masážní stezce, zahrát si minigolf, nechat se svézt na poníkovi, či si vychutnat jedinečnou slováckou kuchyni. Pokud se vám v areálu zalíbí, můžete se tu na několik nocí také ubytovat.

Výlet s dětmi do areálu Bukovanského mlýna.
Areál Bukovanského mlýna vytvořený v tradičním duchu si zamilujete.

7. Svět pohádek ve Valticích

Nepříznivý deštivý čas na dovolené snadno překonáte návštěvou expozice s pohádkovými bytostmi. Děti se zabaví a vy máte chvíli pro sebe u šálku dobré kávy. Na co se můžete těšit? V expozici najdete postavy z klasickcých pohádek – Karkulku s vlkem, Jeníčka s Mařenkou a ježibabu s perníkovou chaloupkou, ale také Rákosníčka, Maxipsa Fíka a dokonce i metrového Krtečka. Součástí expozice je rovněž herna pro děti.

Výlet sdětmi do Světa pohádek ve Valticích.
Svět pohádek je příjemným místem pro celou rodinu.

8. Stezka Bosou nohou

Město Valtice se spolupráci s rakouským městem Schrattenberg připravilo pro své návštěvníky zajímavou atrakci. Tou je stezka mezi vinicemi s jedenácti zastávkami, které vám a vašim dětem zprostředkuje smyslové poznání, edukaci i plnohodnotně strávený odpočinkový čas.

Popisky na jednotlivých stanoivištích jsou v českém a také německém jazyce. Skřítek Schrat vás zavede k Bráne druidů, Vyhlídce do tří zemí, usadí do vinného sudu a poskytne vám občerstvení i zábavu v Bertiho chatě a Bertiho parku. Stezka začíná u kolonády Rajstna a nachází se na trase asi pěti kilometrů.

Stezka Bosou nohou.
Brána druidů vám poučí o přírodních zajímavostech.

9. Výlet s dětmi do zoo v Sedleci

Procházku po areálu malé soukromé zahrady v obci Sedlec u Mikulova zvládnete hravě i s malými dětmi. Zoologická zahrada je rozdělená na dvě části oddělené potokem Včelínek. Je vybavená také odpočinkovými kouty s občerstvením. Najdete v ní exotická, ale i domácí zvířata.

Zoo v Sedleci u Mikulova.
V zoologické zahradě se nachází také terárium s exotickými druhy zvířat.

Jižní Morava je jedinečným místrem, kde se snoubí historie s folkorem a také bohatou vinařskou tradicí. Pokud si chcete tuto lokalitu vychutnat v celé její pestrosti, neváhejte a svou dovolenou si pečlivě naplánujte. Vy i vaše děti se zajisté budete v budoucnosti rádi vracet. Tipů na výlet v rámci naší vlasti není nikdo dost. Další možnosti nabízí také následující článek: 50 TOP Tipů: Kam na výlet v České republice?

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz