Domů » Warren Buffett se zbavuje Applu? Změny v portfoliu Berkshire Hathaway za Q4 2023

Warren Buffett se zbavuje Applu? Změny v portfoliu Berkshire Hathaway za Q4 2023

autor Miroslav Plaňanský
0 komentářů
stock porfolio and mobile phone calculator

Legendární investor Warren Buffett, CEO Berkshire Hathaway, v 4. kvartálu 2023 prodal 1,1 % akcií Applu. Tato zpráva vyvolala otázky ohledně jeho investiční strategie, jelikož Apple je s hodnotou 175 miliard USD největší pozicí Berkshire a tvoří více než polovinu celého portfolia. Prodej tak představuje významný krok.

Kromě Applu se Berkshire zbavila i menších pozic v Paramountu a HP. Naopak mírně navýšila podíly v ropných společnostech Chevron a Occidental Petroleum a v mediální firmě Sirius XM. Celkově byl kvartál spíše klidný, bez velkých nákupů. Zdá se, že Buffett vyčkává na vhodné investiční příležitosti.

Berkshire Hathaway cena akcie na burze graf xtb

Co můžeme z těchto změn usuzovat?

Existuje několik možností:

  • Buffett ztrácí víru v budoucí růst Applu. Je možné, že se mu nelíbí zpomalení růstu tržeb a zisků Applu v posledních kvartálech, nebo že se obává konkurence ze strany technologických gigantů jako Google a Amazon.
  • Nebo se mu nelíbí aktuální valuace Applu a hledá atraktivnější investiční alternativy. Akcie Applu se v posledních letech výrazně zhodnotily a obchodují se s poměrně vysokým poměrem ceny k zisku. Buffett je známý value investor, který preferuje investování do podhodnocených společností.
  • Zvýšení investic do ropných společností naznačuje, že Buffett sází na růst cen ropy. Ropa se v posledních měsících zlevnila, ale Buffett pravděpodobně věří, že se jedná o dočasný jev a že ceny ropy v dlouhodobém horizontu porostou.

Ať už je důvod jakýkoli, změny v portfóliu Berkshire Hathaway vždy vzbuzují zájem investorů. Sledování Buffettových kroků může být cenným vodítkem pro vlastní investiční strategie.

Dopad na investory

Prodej akcií Applu ze strany Berkshire Hathaway může mít dopad na investory v několika ohledech:

  • Investoři do Berkshire Hathaway mohou být znepokojeni Buffettovým ztrácením víry v Apple. To by mohlo vést k poklesu ceny akcií Berkshire.
  • Investoři do Applu se mohou obávat, že prodej ze strany Berkshire je signálem pro další pokles ceny akcií.
  • Investoři do ropných společností mohou vnímat Buffetovu investici jako signál pro růst cen ropy.

Důležité je však poznamenat, že se jedná o spekulace. Jediný Buffett ví, co ho vedlo k prodeji akcií Applu a k investicím do ropných společností. Investoři by se proto měli řídit vlastními analýzami a neinvestovat pouze na základě Buffettových kroků.

Změny v portfóliu Berkshire Hathaway v 4. kvartálu 2023 jsou zajímavé a vzbuzují mnoho otázek. Teprve čas ukáže, co znamenají pro investory a pro budoucí vývoj trhu. Tomáš Vranka ze společnosti XTB se na toto téma podíval ještě z blízka ve svém videu.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz