Domů » Žlučníková dieta: Co a kdy jíst?

Žlučníková dieta: Co a kdy jíst?

autor Sandra.J
0 komentářů
Žlučníková dieta a zdravé stravování

Pokud máte zájem o zdraví vašeho žlučníku a hledáte informace o tom, co a kdy jíst, jste na správném místě. V tomto článku se podíváme na důležité aspekty žlučníkové diety, včetně doporučených potravin a praktických tipů, jak minimalizovat riziko tvorby žlučových kamenů. Objevte jednoduché zásady, které mohou přinést zdraví vašemu žlučníku.

Co je a k čemu slouží žlučník?

Žlučník se nachází v horní části břicha pod játry. Slouží jako rezervoár pro žluč, kterou produkují játra.

Hlavní funkcí žlučníku je ukládání a koncentrace žluči. Žluč je žlutá až hnědá tekutina, která obsahuje žlučové soli, cholesterol, bilirubin a další látky. Je důležitá pro proces trávení tuků v našem těle. Během jídla, když do našeho střeva přichází tuk, žlučník se stahuje a uvolňuje koncentrovanou žluč do střeva prostřednictvím žlučových cest.

Žlučové soli pomáhají emulgovat tuky, což znamená, že rozkládají tuky na menší částice, aby je bylo snazší trávit. To umožňuje enzymům z tenkého střeva účinněji rozkládat tuky na živiny, které tělo může vstřebat.

Žlučník je klíčovým hráčem v procesu trávení tuků a jeho správná funkce je nezbytná pro efektivní využití živin z potravy.

Trávící ústrojí
Trávící ústrojí | Zdroj: Pixabay

Žlučníkové kameny

Problémy žlučníku se mohou projevovat různými způsoby a mohou zahrnovat různá onemocnění a stav žlučníku. Žlučníkové kameny, také známé jako biliární kameny, jsou krystalické útvary, které se vytvářejí ve žlučníku. Tyto kameny jsou tvořeny různými látkami, jako jsou žlučové soli, cholesterol, bilirubin a vápník. Mohou být velmi malé jako písek nebo velké jako hrách.

Příčiny vzniku žlučníkových kamenů nejsou zcela objasněny, ale některé faktory mohou zvyšovat riziko jejich výskytu. Potíže nejčastěji způsobuje nezdravý způsob stravování.  Mezi další faktory patří genetika, obezita, diabetes, rychlá ztráta hmotnosti, věk a pohlaví. Ženy mají větší pravděpodobnost výskytu žlučníkových kamenů, zejména po čtyřicítce.

Nesprávná funkce žlučníku se obvykle projevuje jako bolest v pravém podžebří. Problémy se žlučníkem vyžadují další vyšetření, diagnózu a vhodnou léčbu, která často zahrnuje změny stravovacích návyků, léky nebo chirurgický zákrok. Vše závisí na závažnosti a typu problému.

Přítomnost žlučníkových kamenů se zjišťuje ultrazvukem, rentgenem břicha nebo z krve. Žlučníkové kameny se léčí několika způsoby. Pro odstranění kamenů se používá metoda rozpouštění. Odstranění žlučníkových kamenů se provádí i operativně, možná je také lázeňská léčba. Ta je předepisována především pacientům, u nichž není možná operace. V krajních případech se pacientovi odstraní celý žlučník.

Žlučníková kolika

Žlučníková kolika je velmi intenzivní bolest s rychlým nástupem, svalstvo se totiž snaží uvolnit překážku (nejčastěji žlučníkový kámen) ve žlučovodu. Údajně se bolest dá přirovnat k porodním bolestem. Projevuje se hlavně pod žebry na pravé straně trupu nebo v nadbřišku, vystřeluje také do zad nebo pravé ruky. Bolest často doprovází příznaky podobné chřipce.

Zánět žlučníku

Zánět žlučníku v těle vzniká několika způsoby. Jednou cestou je skrze krev. Infikovaná krev se do žlučníku dostane přes tepny. Další způsob je střevní cestou. Podrážděný žlučník může být spojený i se žlučníkovými kameny. Zánět žlučníku se projevuje zvýšenou teplotou a bolestí v pravé části nadbřišku vystřelující do zad. Mezi příznaky patří nevolnost, zvracení a třes.

Žlučníková dieta podporuje draví žlučníku
Ilustrační obrázek | Zdroj: Pixabay

💡 Tip: Přečtěte si také článek: Vajíčka: Vědci odhalili jejich přínos pro zdraví

Žlučníková dieta a zásady stravování


Žlučníková dieta je stravovací plán navržený tak, aby minimalizoval potenciální problémy a podpořil zdraví žlučníku. Mezi obecné zásady žlučníkové diety patří omezení tuků ve stravě maximálně na 60 g na den. Hlavním cílem je snížení příjmu nasycených tuků a transmastných kyselin. Tyto tuky stimulují tvorbu žlučových kamenů. Raději zvolte zdravé tuky, jako jsou nenasycené tuky v olivovém oleji, avokádu nebo ořeších.

Důležité je při žlučníkové dietě jíst potraviny bohaté na rozpustnou vlákninu.

Příliš mnoho cukru může způsobit nárůst tělesné hmotnosti a zvýšit riziko tvorby žlučových kamenů. Je prospěšné omezit příjem sladkých nápojů a potravin s vysokým obsahem cukru.

Zmenšení porcí jídla snižuje zatížení žlučníku. Rozprostřete si jídlo do několika porcí, ať žlučník zbytečně nepřetěžujete. Odstup mezi jídly by měl být 2 až 3 hodiny.

Zhoršit příznaky mohou také pikantní a hodně mastná těžká jídla.

Zapomenout nesmíme na pitný režim. Udržování dostatečné hydratace je důležité pro celkové zdraví a prevenci tvorby žlučových kamenů. Doporučují se až 3 litry tekutin denně.

Žlučníková dieta po operaci zakazuje alkohol a silnou kávu.

Je však důležité si uvědomit, že každý jedinec může mít různé potřeby a reakce na stravu, zejména pokud jde o žlučník. Dbejte na to, abyste dodržovali doporučení lékaře a udržovali zdravý životní styl, který podporuje vaše individuální zdraví žlučníku.

Doporučené potraviny

  • nenadýmavá, nepálivá zelenina bez zrníček, jako je mrkev nebo salát,
  • ovoce bez zrníček,
  • acidofilní nápoje, kefír, nízkotučný tvaroh, jogurty, měkké a tvrdé sýry do 30 % tuku v sušině,
  • libové, netučné maso (hlavně krůtí, kuřecí, králičí), ryby,
  • masové a zeleninové vývary,
  • vepřová dušená, krůtí či kuřecí šunka,
  • vejce se jako samotný pokrm nepodávají, pouze v jídle v lehce stravitelné formě, např. vaječná sedlina,
  • bílé pečivo, toastový chléb, suchary, dětské piškoty.

Zakázané potraviny a žlučníková dieta

  • Tučné a smažené maso, nevhodná je i husa nebo kachna, dále masové a rybí konzervy, kaviár, zvěřina,
  • vnitřnosti,
  • zrající, plísňové, pikantní sýry,
  • kapusta, zelí, rajčata, křen, česnek, medvědí česnek, zelenina v octovém nálevu, luštěniny,
  • rybíz, angrešt, kiwi, jahody, borůvky, brusinky, rozinky, mák, kandované a sušené ovoce,
  • čerstvé a celozrnné pečivo, pečivo z kynutého, listového, lineckého těsta, smažené a kynuté moučníky, moučníky s tučnými krémy,
  • kečup, hořčice, ostré koření, sójová omáčka a jiná dochucovadla.

Recepty vhodné při žlučníkové dietě

Pokud máte potíže se žlučníkem nebo jste prošli žlučníkovými problémy, je klíčové mít na mysli vhodnou stravu, která minimalizuje riziko nepříjemných symptomů a podporuje zdraví vašeho žlučníku.

V našich receptech najdete chutné a vyvážené pokrmy, které jsou šetrné ke žlučníku. Naše jídla jsou navržena tak, aby omezila tuky a potenciálně dráždivé složky, ale zároveň nabízela dostatečné množství živin pro vaše zdraví a pohodu.

Francouzské telecí závitky

Ingredience:

  • 4 plátky z telecí kýty,
  • 1 rohlík nakrájený na kostičky (nebo podobné množství jiného bílého pečiva),
  • 1 vejce,
  • mléko dle potřeby,
  • 1 lžíce rozpuštěného másla,
  • pepř a sůl,
  • hrst čerstvých bylinek.

Postup:

Očištěné maso dobře rozklepejte na tenký plátek. Lehce osolte a opepřete.

Pečivo nakrájené na menší kostičky přelijte vejcem rozšlehaným v mléce a nechte chvíli vsáknout. Přidejte sůl, nasekané bylinky a rozpuštěný tuk. Touto nádivkou potřete plátek masa a zarolujte, upevněte jehlou nebo špejlí, aby nádivka zůstala uvnitř. Podávejte s bramborovou kaší.

Telecí maso | Zdroj: Pixabay

Pangasius pečený v alobalu

Ingredience:

  • Pangasius,
  • citron,
  • petržel, kmín a sůl.

Postup:

Alobal rozprostřeme, vložíme plátek ryby, nakrájíme plátky citronu, posypeme posekanou petželkou, jemně posolíme a přidáme kmín. Balíčky zabalíme a pečeme v troubě zhruba 20 minut. Podáváme s brambory vařenými s libečkem.

Pomazánka z červené řepy

Oblíbenou nasládlou pomazánku si připravíte z pečené či vařené řepy. Rozmixujete ji a přidáte k ní nízkotučný tvaroh. Dochutit lze solí, pažitkou a citronovou šťávou.

Pomazánka z červené řepy
Ilustrační obrázek | Zdroj: Pixabay

Úprava pokrmů

Žlučníková dieta má svá specifika i pokud jde o úpravu pokrmů. využívá vaření, vaření v páře, na vodní lázni, pečení, pečení v alobalu nebo v konvektomatu.

  • Maso pečeme na sucho, podléváme netučným vývarem.
  • Zahušťování nahrazujeme na sucho opraženou moukou nebo úplně vynecháme.
  • Povolené množství tuku se dává až do hotového pokrmu.
  • Smažení je přísně zakázáno.

💡 Tip: Přečtěte si také článek: Co je kalorický deficit a jak s ním pracovat?

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz