Domů » Životopis 2021: Jak ohromit svým CV?

Životopis 2021: Jak ohromit svým CV?

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
CV životopis

Úspěšný životopis je jako úspěšná reklama. Ukážete zaměstnavateli své schopnosti, zkušenosti či vizi zhuštěnou do CV nebo strukturovaného životopisu. Následně koupí či nekoupí. Pokud koupí, tak si vás pozve na pohovor a tam vás proklepne důkladněji. V konkurenčním prostředí si nemůžete dovolit podcenit tvorbu CV odfláknout. Jak by měl vypadat moderní a úspěšný životopis?

Přečtěte si novinky v oblasti životopisů pro rok 2020!

Úspěšný životopis či CV

Zapomeňte na to, že si zaměstnavatel vybírá vždy toho nejlepšího zaměstnance. Vybírá si totiž toho, kdo se umí nejlépe prodat, což je rozdíl. První část prodeje probíhá zasláním životopisu, který by měl upoutat, ideálně ohromit.

Profesionální zpracování životopisu je velmi důležité. Určitě se vyvarujte tvorbě životopisu ve Wordu, kde můžete udělat mnoho chyb s formátováním. Přehledné vzory nabízené na internetu jsou mnohem lepší a HR pracovníci jsou na něj zvyklí a lépe se v těchto životopisech orientují. Pokud budete mít ten nejlepší obsah a pracovní zkušenosti napsaný v jednom odstavci ve Wordu, tak si své šance na pohovor značně ořezáváte.

Vzor a šablona úspěšného životopisu

Není jeden univerzální vzor, ale spíše sada informací, které je dobré o životopisu znát. Možná jste ještě o tomto vůbec nepřemýšleli a mysleli jste si dodnes, že životopis je strohý popis vašich profesních schopností. To je však omyl.

Vzor CV či životopisu pro Vámi vybraný obor naleznete nejlépe u podobných pozic. Každý obor má svá specifika a minimálně si žádá jazyk, kterým se v daném oboru práce vyjadřuje. Chyba v popisu Vámi vykonávané činnosti nebo špatné názvosloví může zkušený HR specialista z oboru rychle odfiltrovat.

Pokud Vás na základě zaslaného životopisu firma nekontaktovala s pozvánkou na pohovor několikrát za sebou, tak zkuste důkladně a s pomocí projet Vaše CV.

Strukturovaný životopis ŠABLONA

Máte napsaný životopis ve Wordu? No HR tím zrovna neohromíte, ale pokud budete mít dostatek zkušeností, tak Vás na pohovor jistě pozvou. Pokud ovšem chcete, aby HR specialistovi spadla brada, tak musíte využít jednu z moderních šablon pro tvorbu životopisu!

Šablona životopisu či CV
Moderní šablona životopisu

Canva je výborným nástrojem, kde si můžete vybrat z desítek excelentně graficky zpracovaných šablon strukturovaných životopisů. Tento typ životopisu se hodí především pro moderní média, marketing a další kreativní obory. Drtivá většina šablon strukturovaných životopisů v Canvě klade důraz na vizuální zpracování.

strukturovaný životopis šablona Canva
Šablona životopis v Canva

Strohý popis pracovní činnosti a vypíchnutí opravdu jen toho nejdůležitějšího. Ostatní věci uchazeči individualizují do motivačních dopisů, avšak životopis je poměrně obecným. Úroveň různých dovedností se neuvádí slovně, nýbrž se škáluje pomocí hvězdiček či procentuální posuvné čáry.

V roce 2019 nebo 2020 můžete ohromit jen vysoce moderním životopisem z grafického editoru!

Individualizujte svůj životopis

Zkrátka přizpůsobte svůj životopis profesi či zaměstnání, které děláte. Pokud jste grafik, tak je pro vás důležitější forma než obsah. Překvapte propracovaným vizuálem. Pokud jste programátor, tak přihoďte i nějakou svoji práci, kterou se blýsknete.

Individualizace je také o selekci pracovních zkušeností. Upozaděním nerelevantních pracovních zkušeností a naopak vyzdvihnutím vašeho nejlepšího zářezu v pracovní kariéře můžete HR více nasměrovat k pozvánce na pohovor.

Forma a šablona: Strukturovaný životopis nebo sloh?

Grafické zpracování, mezery a font. Nepodceňujte tyto zásadní náležitosti. Držte stále stejné odsazení a mezery. Jestli si v tomto nejste jistí, tak není nic jednoduššího než dát životopis před odesláním zaměstnavateli ještě zkontrolovat další osobě (ideálně HR).

Strohá šablona a strukturovaný životopis vytvořený podle šablony více zapadne do technických oborů. Naopak pokud chcete dělat redaktora nebo kreativce, tak se očekává delší motivační dopis a rozvedení pracovních zkušeností i v samotném životopise.

Strukturovaný životopis podle dobré šablony by měl být základním podkladem každé žádosti o pracovní pozici. Vaší případnou kreativitu a nadšení pro vybranou pozici můžete dostatečně projevit v přiloženém motivačním dopise.

Fotografie

Rozhodně byste ji měli přiložit. Pravidel pro fotografie k profesním a strukturovaným životopisům je mnoho. Hlavní je autenticita a kompatibilita s pozicí, kterou hledáte. Kravata jen tam, kde je vhodná. Pokud jdete na pozici řemeslnou, tak můžete mít klidně fotografii více neformální nebo v čistém pracovním úboru.

Jak je vidět podle vzorů životopisů z Canvy, tak nyní je nejvíce oblíbený čistě kruhový rámeček fotografie.

Individualizujte pro každého zaměstnavatele

Pokud o pozici v některé firmě opravdu stojíte, tak zkuste individualizovat a přizpůsobit životopis přesně jejich požadavkům či firemní kultuře. Chcete pracovat jako kreativec či marketingový specialista? Zde asi se strohým životopisem moc neuspějete. Ovšem pokud se chystáte na pozici ve strojírenství či elektro průmyslu, tak zde má jistě strukturovaný profesní životopis své místo smysl.

To samé platí pro samotný text. Pokud táhnete na pozici copywritera či redaktora, tak je psaný projev prvním znamením vaší kompetence. U technický oborů se na tuto strunu vůbec nehraje. I v diplomových pracích na technických fakultách se objevují překlepy a chyby. Všude rozhodují jiné parametry.

Pište, co chcete

Chcete pracovat na dohodu o provedení práce? Tak to v životopise či přiloženém motivačním dopisu zmiňte. Ukažte, že jste ambiciózní a víte, co chcete. To se dnes cení více než dříve.

Při tvorbě životopisu zapojte:

  • kreativitu
  • originalitu
  • sebevědomí
  • intuici
  • empatii

Nezapomeňte na přehlednost životopisu!

No a nakonec přehlednost. Jako všichni i personalisté mají málo času a potřebují se dozvědět to zásadní co nejrychleji. Pokud během prvních 10 sekund uvidí tři zásadní věci, které hledají v poutavé formě, tak se již můžete těšit na pohovor. Nezapomínejte, že na pohovor je třeba poctivá příprava.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz