Domů » Co obsahuje kofein a jak pomáhá?

Co obsahuje kofein a jak pomáhá?

autor Anna Malá
0 komentářů
kofein a káva

Kofein jako blahodárný stimulant nebo nepřítel vyvolávající závislost? Každému se při slově kofein vybaví jako první káva. To ale není jediný možný zdroj této látky. Kde všude ho ale můžeme najít? V čem je dobrý a v čem naopak ne? Kdo by se mu měl radši vyhnout? Na to vše se budeme snažit odpovědět v dnešním článku.

Kofein

Kofein je tzv. alkaloidem, který působí jako stimulant. Je jedním z nejrozšířenějších stimulantů na světě a množstvím, ve kterém je používán se řadí mezi přírodní drogy. Nachází se v různých plodinách a ne pouze v kávových bobech, jak by si leckdo mohl myslet. Určité množství je obsaženo například také ve fazolích, listech čajovníku, ořechu koly nebo bobulích guarany. Mnohé jistě překvapí, že samotný kofein je bílý prášek.

V našem těle působí na centrální nervovou soustavu. Konkrétně se říká, že je schopen zmírnit únavu a vyvolat jistou vlnu energie. To jsou skvělé vlastnosti, ale stejně jako mince má dvě strany, i kofein nás umí potrápit. To, že jde o návykovou látku, jistě není potřeba zmiňovat. Avšak působí také jako silné diuretikum, což znamená, že odvádí vodu. Proto se říká, že ke každému šálku kávy bychom měli vypít sklenku vody.

Káva

Káva jako “společenský nápoj” je známa pro svou skvělou chuť a pak právě také pro obsah kofeinu. Jak jsme již uvedli, kofein je obsažen v kávových bobech a káva je nápojem z upražených a rozemletých semen plodů kávovníku. Káva je typickým “setkávacím nápojem”, avšak velká část populace ji pije právě pro její povzbudivé účinky. Stimuluje srdeční činnost a zvyšuje krevní tlak. Je tak nejčastějším nápojem konzumovaným kvůli kofeinu.

Kofein: Jeho účinky

Ať už pijete kávu, čaj, energetický nápoj. Je dobré vědět, že kofein má své klady, ale i zápory. Pro některé se účinky kofeinu mohou stát velmi nepříjemnými a ve vážnějších případech, způsobit zdravotní obtíže.

Pozitivní účinky kofeinu

Mezi pozitivní účinky tohoto alkaloidu bychom mohli zařadit tyto:

 • Pozitivně stimuluje centrální nervový systém. Říká se, že potlačuje únavu, zvyšuje koncentraci a způsobuje, že se cítíme tzv. nabuzeně, až euforicky.
 • Je používán sportovci (je častou složkou doplňků stravy sportovců), protože působí na srdce a dýchání. Tato stimulace může být až dvanáctihodinová.
 • Pozitivně působí také na metabolismus.

Negativní účinky kofeinu

Mezi negativní účinky kofeinu můžeme zařadit:

 • Jeho účinky rychle nastoupí ale také rychle vyprchají a tělo pak musí některé “dluhy” dohánět
 • Je to droga, je návykový, při jeho vysazení se dostavují abstinenční příznaky
 • Jeho působení a efektivita se snižuje s množstvím a pravidelností jeho užívání
 • Při nesprávné dávce (která je závislá na dispozicích každého člověka) může způsobovat bolesti hlavy
 • Způsobuje diuretaci, resp. odvod vody z těla
 • U některých může vyvolat zvýšení srdečního tepu

Kdo by se měl kofeinu raději vyhnout?

Kofein v těhotenství? To je nejspíš informace sama za sebe. Snad každý si je dnes vědom toho, že co konzumuje těhotná žena, se dostává i do krve jejího plodu. Vzhledem k tomu, že kofein je brán jako droga, není sice zakázán ani veden, jako nebezpečná látka, je jasné, že pro plod to není nic dobrého. Miminko nepotřebuje stimulovat trávení, či výkon. V těhotenství se mu proto raději zcela vyhněte.

Také lidé citliví na tuto látku by se jí měli vyhýbat. Může způsobit nemalé množství reakcí. Bolestí hlavy a nespavostí počínaje, třasem, chaotickým chováním a infarktem konče. Vzhledem k jeho účinkům na centrální nervovou soustavu a srdce nebo dýchání je jasné, že větší citlivost by tyto orgány mohla negativně ovlivnit. Není také příliš raritou, že se některým lidem po pití silné kávy třesou ruce, silně jim bije srdce a cítí nevolnost.

Kofein by také neměli užívat, tedy požívat takové potraviny a nápoje, které ho obsahují, ani lidé, kteří se léčí ze závislostí. Ať už se jedná o závislost na drogách nebo alkoholu. Při pobytu v léčebně dostanete jasná pravidla o tom, že nesmíte konzumovat nic, co obsahuje větší množství kofeinu, neboť jako návyková látka, váš mozek obelhává při snaze zbavit se své konkrétní závislosti.

Co obsahuje kofein a jak pomáhá

Co obsahuje kofein?

A kde všude vlastně můžeme najít kofein? Jako alkaloid se nachází v různých plodinách, jak již bylo zmíněno výše, nicméně k přímé konzumaci jej můžeme sehnat v různých formách, například:

 • Tzv. čistý kofein můžete sehnat v prášku nebo tabletách. Kofeinové tablety nebo prášek slouží jako doplněk stravy. Trh nabízí nepřeberné množství těchto doplňků ke zvýšení energie, spálení tuků apod.
 • Zelený čaj, černý čaj. Ano, také v čaji nalezneme velké množství kofeinu. Taniny, které čaje obsahují, pak vážou tento alkaloid a tím prodlužují jeho účinky.
 • Káva. Zde není třeba bližšího popisu. Káva je pro obsah kofeinu “legendární”.
 • Limonády obsahují také kofein. Například v coca-cole ho najdeme více než půlku toho, co obsahuje černý čaj.
 • Energetické nápoje jsou svými stimulujícími účinky velmi oblíbené
 • Kofein nalezneme dokonce i v čokoládě. V hořké ho můžeme najít stejné množství jako v Caffé latte.

Kofein: Ano i Ne

Jak je vidět kofein dokáže být skvělým stimulantem a podpořit některé oblasti. Dokáže ale také ledacos způsobit a nepříznivě ovlivnit. Záleží na tom, jaké k tomu máte předpoklady. Jste-li citliví na jeho účinky, nebo zda jej konzumujete v nadměrném a nezdravém množství. Dáte-li si šálek své oblíbené kávy pro chuť, ještě to neznamená, že budete závislý. Některé účinky kofeinu jsou báječné a je-li člověk v jeho užívaní soudný, pak dokáže prospět.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz