Domů » Jak na výpočet úroku: Vzorec + Tipy

Jak na výpočet úroku: Vzorec + Tipy

autor Radka Konečná
0 komentářů
Výpočet úroku vzorec

Půjčit si peníze v dnešní době nemůže být snazší, avšak ne každá banka vám nabídne stejné podmínky. Před tím, než si o peníze zažádáte, zjistěte, jaký úrok zaplatíte. Někdy totiž nabídka vypadá lákavě, avšak v konečném důsledku zaplatíte mnohem více.

Pokud vaše banka informaci o úroku neuvádí, můžete si jej snadno spočítat. Stačí vám k tomu pouze tři základní parametry, které vám v tomto článku představíme.

💡 Tip: Víte, jak co nejjednodušeji převést peníze do zahraničí? Přečtěte si v následujícím článku.

Výpočet úroku: jistina, sazba a čas

Pro výpočet úroku můžete využít některou z mnoha kalkulaček, které najdete na internetu. Zde zadáte různé údaje a kalkulačka vám rychle dá odpověď. Existuje také jednoduchý vzorec, který když se naučíte, tak už k výpočtu nebudete potřebovat internet. Stačí vám jen tužka papír a pro urychlení také kalkulačka.

Ať už vyplňujete internetovou kalkulačku, či jste se rozhodli jí na to po staru, vždy budete potřebovat tři základní údaje: jistinu, sazbu a čas.

Jistinou rozumíme půjčenou částku, sazba je roční úrok stanovený bankou a čas je doba splatnosti. Výsledný úrok je potom částka, kterou zaplatíte bance navíc. Tento výsledek ale stále není finální, neboť do celkové částky se ještě započítá RPSN neboli roční procentní sazba nákladů. Ta zahrnuje celkové náklady spojené s půjčkou jako jsou poplatky, platby za vedení účtů, pojištění a podobně.

Pokud si tedy plánujete vzít půjčku, pak se kromě úroku, který může být často matoucí, podívejte především na RPSN. Banky ji musí ze zákona uvádět. Čím nižší tato sazba bude, tím lepší a výhodnější půjčku dostanete.

Výpočet úroku vzorec

Úrok = (jistina x sazba x čas) / 100

Důležité je zmínit, že úrok není po celou dobu splátek konstantní. Nemění se pouze v období mezi dvěma měsíci. Když totiž měsíční splátkou splatíte část dluhu, změní se trochu poměr peněz pro splátku úroku a splátku jistiny.

Můžete si proto spočítat denní úrok pomocí vzorce:

Denní úrok = (úroková sazba x jistina) / počet dní v měsíci

💡 Tip: Víte, jak si vypočítat úrok z prodlení?

Než podepíšete smlouvu

Než však s věřitelem podepíšete smlouvu, důkladně si promyslete, jestli opravdu půjčku potřebujete, přeci jen se tím zavážete na delší časové období. Půjčky na vánoční dárky sice vypadají snadně a líbivě, avšak po zbytek roku je budete splácet. Opravdu se vám to vyplatí? Raději si užijte chudé Vánoce bez stresu a starostí. Stejně je to také s půjčkami na letní dovolené.

Požádejte si v bance také jenom o tolik peněz, kolik opravdu nutně potřebujete a před podpisem si důkladně přečtěte obchodní podmínky. Půjčujte si také pouze od ověřených a známých bank, abyste se vyhnuli dalším případným problémům.

A určitě si neberte půjčku, abyste splatili peníze jinému věřiteli. Může se vám to snadno vymknout z rukou a dostanete se do takzvaného krysího závodu, ze kterého není snadné se vymotat.

💡 Tip: Dostali jste se do krysího závodu? V následujícím článku vám poradíme, kdy vyhlásit osobní bankrot.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz