Domů » Jak zvýšit svou produktivitu ještě dnes?

Jak zvýšit svou produktivitu ještě dnes?

od JulieS

Připadá vám, že nic nestíháte, máte pocit, že nedosahujete výkonů, jaké byste si přáli nebo máte problém s čímkoli vůbec začít? Nevěste hlavu, většina z nás se nerodí stoprocentně efektivní a musí se postupně naučit, jak se sebou pracovat. Nejdůležitější je chtít a vytrvat. Vytvořit si správné návyky a pak už vše půjde samo. Jenže takové vytvoření správných návyků může být běh na dlouhou trať. Proto vám v následujícím článku přinášíme hned několik tipů, jak zvýšit svou produktivitu již dnes.

Plánujte a buďte produktivnější

Než večer půjdete spát zkuste si naplánovat následující den. Vezměte si tužku, papír a sepište seznam úkolů, která vás zítra čekají. Přenesení myšlenek na papír ulehčí vaší hlavě a bude se vám i lépe usínat. Odpadne hodinové převalování v posteli, přemítání o starostech i následná ranní únava, která by vám mohla bránit ve výkonu. Zároveň vám tento seznam dá pocit, že máte život ve vlastních rukou a následné odškrtávání hotových položek podpoří vaše sebevědomí i chuť pokračovat v práci.

Všichni moderní obchodní zástupci velmi dobře plánují svůj čas v CRM systémech, aby byli produktivnější a neutápěli se v nejistotě.

Produktivita práce plány
Vytvoření to-do listu každý den vám pomůže být produktivnější.

Odstraňte rušivé faktory

Přemýšleli jste někdy nad tím, co všechno může rozptylovat vaši pozornost? Povídání s kamarádkou na sociálních sítích vám práci sice možná zpříjemní, ale rozhodně neulehčí. Stejně tak vás může rušit i vaše oblíbená hudba, pokud si po pár minutách začnete zpívat spolu s kapelou. Hudba, na druhou stranu, může být také dobrý pomocník. Dá vaší práci tempo a bude vás chránit před rušivým hlukem z okolí.

Tip: Vyzkoušejte vážnou hudbu nebo hudbu v jazyce, kterému nerozumíte.

Neméně důležité je vaše pracovní místo. Přeplněný stůl vás může rušit stejně jako hlasy z okolí. Pokud máte problém se soustředit, zkuste vyklidit alespoň vaše zorné pole. Vzpomínkové předměty, pohlednice, nezaplacené účty nebo špinavé nádobí, to vše by mělo jít z cesty, pokud usilujete o plnou koncentraci. Zkuste také předejít stavu nudy a zkuste se do práce motivovat, vidět v ní smysl a cíl.

Zapomeňte na prokrastinaci

Dělá vám problém už jen s něčím začít a vždy vymyslíte, co dalšího je třeba uklidit nebo který nejnovější seriál Netflixu nutně potřebujete vidět? Zkuste na prokrastinaci vyzrát pomocí následujících triků.

Řekněme, že máte za úkol napsat report o stavu projektu a vůbec, ale vůbec se vám do toho nechce. Zkusíte smlouvat sami se sebou. Že byste napsali alespoň jednu stranu? Pořád to zní až moc náročně. Tak jeden odstavec? A co takhle jednu větu? Jedna věta nezní tak zle. Každý přeci zvládne napsat jednu větu a ani to nemusí bolet.

Rozdělení úkolu na tak malé kousíčky, až pro vás budou přijatelné je jeden z nejlepších způsobů, jak začít téměř s čímkoli. Ve chvíli, kdy napíšete první větu, zjistíte, že to vlastně vůbec není tak hrozné, jak jste si představovali a pokračovat už bude mnohem jednodušší.

Tato metoda skutečně funguje u většiny činností, které se zprvu mohou zdát náročné. Pomůže vám začít psát, číst, vytvářet i počítat. Stačí jen velký projekt rozdělit na dostatečně malé úkoly a ty pak několikrát zopakovat.

Druhý trik může pomoci lidem, kteří jsou tak trochu perfekcionisti. Splnit úkol je jedna věc, ale potřeba splnit ho dokonale vám může do cesty postavit pořádnou překážku. Jediné, co vy v tu chvíli musíte udělat je dovolit si nebýt perfektní. Doslova si řekněte, že právě teď jdete napsat špatný report, a to také udělejte. Představa, že onen report bude vědomě špatný vám pomůže překonat počáteční blok a budete mít od čeho se odrazit dál.

Starejte se o své tělo

Pokud chcete, aby vaše produktivita skutečně dosahovala maxima nesmíte zapomenout starat se sami o sebe. Jedině tělo, které se cítí dobře a nic mu nechybí může pracovat na plný výkon. Myslete na zdravou stravu a pravidelný pohyb. Může například zkusit začít běhat. Nezapomínejte také na dostatečný spánek, ideálně 8 hodin denně. Pokud pro sebe chcete udělat ještě něco navíc vyzkoušejte meditaci, která sama o sobě zvyšuje produktivitu, protože zlepšuje koncentraci.

Tip: Nebojte se si zvýšení produktivity usnadnit pomocí moderních technologií. Aplikace jsou dnes již běžnou součástí našich životů a nabídka se kterou App Store či Google Play přichází je opravdu široká. Můžete využít aplikace na sledování doby práce a koncentrace, elektronické to-do listy nebo aplikace, které budou sledovat váš pohyb, stravu, i řídit váš spánek nebo meditaci.

Články, které stojí za přečtení: