Domů » Investiční whisky: Sud, láhev, a jak na to?

Investiční whisky: Sud, láhev, a jak na to?

autor VeronikaHel
0 komentářů
investiční whisky

Investování peněz představuje základní pilíř zvládnuté finanční gramotnosti. Většina lidí si však investování do různých komodit spojuje především s bohatými lidmi. Investování je však v menší či větší míře přístupné komukoliv. Jedná se o zajímavý způsob, jak uložit své peníze a zúročit své úspory. Investice mohou být buď krátkodobé, střednědobé, nebo dlouhodobé. Největší profit přináší střednědobé a dlouhodobé investice. Zajímavý druh střednědobé a dlouhodobé investice představuje například investiční whisky.

Investiční whisky – Co to vlastně znamená?

Investiční whisky zahrnuje druhy prémiových značek a ročníků, které se prodávají za účelem střednědobé nebo dlouhodobé investice. Nejedná se tedy o whisky, kterou koupíte svému otci k narozeninám, abyste ji ještě ten den vypili. Často se jedná o limitované edice různých značek, které se prodávají v designových obalech. Tyto lahve se několik let skladují a následně se prodávají za dvojnásobek či trojnásobek pořizovací ceny.

Whisky obecně spadá do kategorie luxusního alkoholu. Cenu whisky většinou ovlivňují dva základní faktory – její stáří a značka. Dále se rozlišuje, zda je whisky určená pro komerční užití nebo se jedná o limitovanou edici určenou k investici. Nejlevnější komerční whisky se přitom pohybují okolo 400 až 600 korun za lahev. Dražší a kvalitnější komerční whisky pak zakoupíte za 700 až 2000 korun, přičemž lahve od 3000 korun nahoru pak zahrnují starší ročníky komerčních značek. Běžně se přitom prodávají deseti, dvanácti nebo osmnácti leté whisky.

Pokud se rozhodnete do whisky investovat, připravte se na to, že se ceny za investiční whisky pohybují v řádu deseti až sto tisíc korun za lahev. Pro představu zde uvedu příklad prémiové whisky značky Macallan. Poměrně dostupná je jejich osmnáctiletá whisky, kterou lze na českém trhu pořídit za 12 tisíc korun. U takové lahve je předpoklad, že se její hodnota do deseti let minimálně zdvojnásobí. Oproti tomu pětadvacetiletý Macallan stojí už přes 70 tisíc korun.

investiční whisky
Ilustrační obrázek investiční whisky. | Zdroj: pexels.com

Jak lze do whisky investovat?

Než se rozhodnete investovat do whisky, musíte si uvědomit, že se jedná o střednědobou až dlouhodobou investici. Nemá smysl kupovat investiční lahev whisky, kterou chcete za rok nebo dva prodat. V takovém případě bude návratnost naprosto minimální, a dokonce na tom můžete prodělat. Prodej investiční whisky se tedy doporučuje minimálně po deseti až patnácti letech, kdy můžete získat minimálně dvojnásobek pořizovací ceny.

Investice do whisky má samozřejmě svá rizika a nikdy vám nikdo nezaručí předpokládaný výdělek. Případné investici by tudíž mělo předcházet důkladné studium trhu, ze kterého lze odhadnout předpokládaný vývoj vaší investice podle postavení značky na trhu a předchozích prodejů. Důležité také je, zda se rozhodnete investovat do whisky v sudu nebo v lahvi. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody, které byste při rozhodování měli důkladně zvážit.

Investiční whisky v sudu

Investice do sudové whisky znamená, že si koupíte stále zrající whisky, která je uložena ve speciálním skladu. Vlastnictví sudu se dokládá vystaveným certifikátem. Doporučuje se kupovat mladé whisky, které nejsou starší pěti let. Jelikož se jedná o dlouhodobou investici, do které své peníze uvážete minimálně na následujících deset až patnáct let, bude whisky na konci tohoto období správně uzrálá.

investiční whisky
Investiční sudy s whisky se skladují ve speciálních skladech. | Zdroj: pexels.com

Výhody

  • Ochutnávky – svou investiční whisky v sudu můžete průběžně ochutnávat a kontrolovat její zrání.
  • Zajímavý druh investice – whisky v sudu představuje velmi zajimavou a nevšední formu investice, která oživí portfolio každého investora.
  • Potenciálně vysoký zisk – výdělky z prodeje mohou mnohonásobně převažovat pořizovací cenu sudu.

Nevýhody

  • Vysoká pořizovací cena – investice do sudové whisky není vůbec levná záležitost a své peníze k sudu uvážete minimálně na 15 let.
  • Vysoké daně – při prodeji vás mohou nemile překvapit vysoké daně. Ty se odvíjí především od množství alkoholu, který prodáte.
  • Náklady na skladování – whisky v sudu se skladují ve speciálních skladech, které si za uschování sudu účtují nemalé poplatky.

3 nejlepší investice do sudu

  1. Highland Single Malt Whiskey: Jedná se o whisky, která je bohatá na chuť a dokáže se zavděčit velké škále znalců. Sudy byste vždy měli kupovat od dobře zavedených destilačních společnosti, jako jsou skotské Glenmorangie nebo Dalmore.
  2. American Bourbon Whiskey: Popularita amerického bourbonu stále roste, takže koupě kvalitního sudu může do budoucna přinést značný profit. Opět je důležité, odkud sud pochází. Nejkvalitnější destilační společnosti se nachází v Kentucky nebo v Tennessee.
  3. Limitované edice: Destilérky často vydávají různé limitované edice, do kterých se rozhodně vyplatí investovat. Vybírejte především limitky prémiových značek. Nejlepší jsou pak sudy s whisky určité výjimečnosti nebo takové, které se pojí s nějakou historickou událostí.

Investiční whisky v lahvi

Většina nadšenců do investiční whisky začíná s menšími investicemi do lahví. Obecně představují mnohem menší riziko. Můžete je skladovat doma a tvořit si tak vlastní dekorativní kolekci, ale v žádném případě je nesmíte načnout a vypít. Investiční whisky v lahvi by také měly představovat především střednědobou až dlouhodobou investici. Přesto se mnohem snáze prodají i po pár letech, pokud budete své peníze potřebovat dříve. Jen pak musíte počítat s menším výdělkem.

investiční whisky
The Macallan patří mezi nejprestižnější značky investiční whisky. | Zdroj: pexels.com

Výhody

  • Nižší pořizovací cena – investiční whisky v lahvi pořídite už za pár tisíc korun, což si může dovolit téměř každý začátečník.
  • Skladování doma – whisky v lahvi si můžete vystavit doma na poličce, kde bude prémiova lahev zastávat roli zajímavé dekorace.
  • Potenciálně vysoká návratnost – při prodeji můžete získat několikanásobek pořizovací ceny a slušně na tom vydělat.

Nevýhody

  • Žádné ochutnávky – investiční whisky v lahvi nikdy nesmíte otevřít, jinak ztratí svou hodnotu. Na lahve se tak můžete akorát dívat, ale nikdy svou whisky neochutnáte.
  • Náchylné k rozbití – lahve uložené doma jsou mnohem náchylnější k náhodnému rozbití, kdy během chvilky přijdete o cennou investici.

3 nejlepší investice do lahví

  1. The Macallan 18 Year Old Sherry Oak: Tahle whisky zraje v pečlivě vybíraných třešnových sudech, které ji dodávají výzranou ovocnou chuť. Jedná se o sérii, kterou Macallan vydává každý rok, takže se svým způsobem jedná o sběratelský kousek. Postupně si tak můžete pořídit celou investiční sadu.
  2. Glenfarclas 35 Year Old: Tato unikátní single malt whiskey se prodává ve zdobném dřevěném boxu, který bude ozdobou každé vaši sbírky.
  3. Laphroaig 34 Year Old – The Ian Hunter Story Book 4 Malt Master Whisky: Unikátní skotská whiskey, která je charakteristická svou kouřovou chutí. Tato investiční edice se navíc vydává ve speciálním knižním obalu, který obsahuje historii této skotské destilérky.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz