Domů » 10 Tipů na investiční alkohol aneb Víno, rum nebo whisky?

10 Tipů na investiční alkohol aneb Víno, rum nebo whisky?

autor Monika Kolářová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Investiční alkohol v sudech

10 Tipů na investiční alkohol aneb Víno, rum nebo whisky? Investice do alkoholu se stává předmětem diskuse odborníků, kteří se v jeho výrobě, uskladnění i distribuci aktivně angažují. Ale investiční alkohol může být dobrou volbou i pro běžné smrtelníky.

Tento druh investice není příliš náročný a přinese vám příjemnou změnu oproti běžnějším investičním aktivům. Základním předpokladem pro investování do alkoholu je určitý zájem o tuto oblast a také vhodné místo na skladování. Takže pokud vás už nebaví klasické investice, tak můžete přičichnout k méně tradičnímu zhodnocení peněz, které často kloubí nejen ono zhodnocení ale i vášeň pro kvalitní alkohol.

Kdo by si rád nevychutnal láhev znamenitého vína ve společnosti dobrých přátel? Nebo je lepší ji ponechat na příště? Pokud se vám nákup akcií či dluhopisů nejeví jako zajímavý, zkuste jinou komoditu. V tomto článku vám přinášíme tipy na investiční alkohol! Obzvláště investice do rumu je v posledních letech velmi vyhledávaná a kvalitní rumy trhají rekordy.

Tip: Investiční či vzácný alkohol může být také dobrá volba pro dárek pro muže.

Co se rozumí pod pojmem investiční alkohol?

Jedná se o specifické edice kvalitního alkoholu (víno, whisky, koňak, rum) plněné do ručně foukaných či jiných tvarově i barevně variabilních lahví s jedinečnou etiketou.  

Investor nakupuje investiční alkohol za účelem jeho pozdějšího prodeje a zhodnocení. Nebo z velké části také pro jeho exkluzivitu, skvělé zpracování a pocit jedinečnosti. Sběratel láhev nemusí nikdy otevřít, přesto mu přináší potěšení a prestiž. Nejzajímavější jsou limitované edice, které jsou dodávány v omezeném množství a jejich hodnotu zvyšuje čas i trh. Na světě je asi nejpopulárnějším sběratelským alkoholem rum, který jsme si nechali na konec článku. Pokud začínáte s investováním do alkoholu a chcete sáhnout po nějaké kvalitní láhvi, tak velmi dobrý výběr naleznete v této sekci na webu Warehouse↗️.

Investice do tichého vína?

Vinařství má svou dlouholetou tradici nejen v České republice, ale i v Evropě a věhlasná značková vína jsou předmětem zájmu sběratelů i investorů.

Klasické víno však nemusí být pro vlastní investici tím pravým. Než se rozhodnete zakoupit několik lahví s investičním záměrem, měli byste si uvědomit a zvážit vaše skutečné záměry.

Jaké parametry musí splňovat investiční víno?

Nákup vína pro investiční záměry je vhodné nejprve konzultovat s odborníkem a jeho prostřednictvím si nechat připravit vhodné produktové portfolio. Obecně neuděláte chybu, když si uvědomíte důležité parametry nezbytné pro investici a budete se jimi řídit.

Ne všechny odrůdy vína je možné dlouhodobě skladovat. U investičního vína se předpokládá jeho zrání a zvyšování kvalitativních vlastností, především chuti. Pro vlastní skladování je nezbytně nutné mít také vhodné prostory (především s optimální teplotou podle odrůdy).

Tip: U investičního alkoholu je důležité skladování. Pokud pro skladování nemáte vhodné podmínky, tak můžete zkusit klasické virtuální investování do akcií či kryptoměn skrze některou z oblíbených investičních platforem.

Při investici do vína rozhodně zvažte tyto podmínky:

1) Vhodnou skladovatelnost a trvanlivost vína

Které vlastnosti vína jsou důležité? U vína je nutné sledovat obsah kyseliny, taninu, alkoholu i zbytkového cukru. Vína s vyšším obsahem kyseliny, taninu i zbytkového cukru a s nižším obsahem alkoholu mají větší předpoklad pro následnou archivaci.

2) Limitovanost produkce

O některých ročnících vína se traduje, že byly jedinečné a neopakovatelné. Právě limitovanost kvalitního produktu je jedním z faktorů, který snadno zhodnotí investici do vhodně zvoleného lahodného moku. Zaměřit se na limitované edice a obohatit jimi investiční portfolio rozhodně stojí za úvahu.

3) Úspěšnost na degustačních akcích a názor vinařských odborníků

I názor a kritika uveřejněná v časopise zaměřeném na kvalitu vína či přímo investice do vína, má svou váhu. Po celém světě jsou pořádány věhlasné degustační soutěže. Na základě jejich výsledků a hodnocení jsou sestavovány žebříčky více a méně kvalitních vín. To je jeden z neopomenutelných momentů, který by vás měl pobídnout k výběru toho správného produktu.

4) Osvědčená kvalita, značka i reklama

Stejně jako kterýkoliv jiný výrobek prochází náročnými spotřebitelskými testy, tak i víno je dnes předmětem testování. Lidé jsou důvěřivější ke známým a osvědčeným značkám. Také degustační, prezenční i sponzorské akce upozorňující širokou veřejnost na určitou značku, výrazně napomáhají jejímu prodeji.

5) Prodejnost produktu

Likviditu výrobku je nutné řešit vždy před jeho nákupem. Uvědomte si, že tento druh investice vám nepřinese žádný úrok ani jiný zisk. Investici je nutné podřídit předpokladu, že produkt prodáte za vyšší cenu, než za jakou jste ho pořídili.

Investiční víno vám rovněž poslouží jako výborný dárek a umožní svým prostřednictvím upevnit opravdové přátelství.

Které vinařské oblasti jsou pro nákup investičního alkoholu (vína) nejzajímavější?

Ačkoliv vína z České republiky mají svou oblibu a stálé konzumenty, nejsou pro investici nejvhodnější. Jejich úspěchy na degustačních soutěžích i certifikace (VOC) neposkytují investorům jistotu návratné investice.

Proto raději sahají po vínech ze zahraniční produkce. Kde se pěstuje víno vhodné pro investiční záměry? Ostřílení investoři dávají přednost produkci z těchto vinařských oblastí:

 • Francie: oblasti Bordeaux, Burgundy, Rhona, Champagne
 • Španělsko: oblast Ribera del Duero
 • Portugalsko: oblast Douro
 • Itálie: oblast Piedmont, Toskánsko
 • Spojené státy americké: oblast Napa Valley
 • Austrálie: oblast Barossa Valley
Vinice v Bordeaux jsou místem, kde se pěstuje unikátní víno, které je dodávané na světové trhy

Nebojte se netradiční investice

Investice do nemovitosti je nákladná a akcie kolísají. Tento typ investice již nemusí být tím největším lákadlem nebo prostě není dostupný pro všechny. Investice do alkoholu není finančně tolik nákladná a investorovi snadno přinese radost i okamžik vzrušení.

Mezi odborníky na investiční alkohol panuje názor, že investice spíše do limitované edice investičního rumu, koňaku či skvělé whisky je tím pravým. Snadno předčí investici do vína, které je nutné skladovat ve specifických podmínkách.

Je whisky nejlepší investiční alkohol?

Při volbě investiční whisky se zaměřte na její stáří a také chuť. Whisky zakoupená za účelem investice by měla být starší než 18 let, ale pokud se vám podaří získat i starší, prospěje to zhodnocení vaší investice.

Investoři ji mají ve svém portfoliu poměrně rádi, neboť přináší jistý zisk a její skladování je poměrně snadné. Láhev whisky nesmí dlouhodobě ležet a je nezbytné ji skladovat na stinném místě bez přímého slunečního záření.

Nenechte se zlákat pouze zajímavým tvarem láhve a líbivou etiketou. Pokud se v této oblasti příliš neorientujete, nechte si poradit od odborníka. Investujte pouze do prověřené kvality. Ceny kvalitní investiční whisky se mohou pohybovat v řádu desítek i stovek tisíc.

Originální ruční práce je ceněná a zvyšuje hodnotu investice

Které palírny produkují nejlepší investiční alkohol?

Investoři, kteří aktivně obchodují s investiční whisky (především skotskou) na aukcích, se shodli na tom, že produkce těchto palíren je pro investiční záměry nejlepší:

 1. Brora
 2. Bowmore
 3. Dalmore
 4. Glenugie
 5. Macallan
 6. Ben Wyvis
 7. Clynelish
 8. Springbank
 9. Laphroaig
 10. Killyloch

Investiční koňak nebo raději investiční rum?

Koňak (vinná pálenka s vysokým obsahem alkoholu) je v současnosti investičně zajímavou záležitostí s nádechem francouzského luxusu. Pro svou výrobu vyžaduje speciální odrůdy vín (Ugni Blanc nebo Folle Blanche) a také patřičnou dobu zrání.

Obecně platí zásada čím starší, tím lepší. Koňak nejvyšší kvality zraje minimálně 10 let. Mezi nejkvalitnější značky rozhodně patří:

 • Hennessy Fine De Cognac 0,7l 40% GB
 • Courvoisier VS 0,7l 40%
 • Rémy Martin VSOP 0,7l 40%
 • Martell VS 0,7l 40%
 • Rémy Martin 1738 Accord Royal Special Cuvée 0,7l 40%

Voňavým rum skvěle dochutí váš čaj, především v zimním období. Ovšem klasický tuzemák se přímo na investici nehodí. To je asi jasné. Ceněný je pravý rum vyrobený z melasy nebo ze šťávy z cukrové třtiny. Oblíbený je rum z Kuby, Martiniku, Jamajky, Panamy, Dominikánské republiky či Guatemaly.

Podle barvy dělíme rum na světlý, tmavý a také jantarový. Také je možné třídit rumy na ochucené a kořeněné. Každá oblast má svá specifika. Z Jamajky si přivezete tmavý a silně aromatizovaný rum. Kvalitní rum se skvěle hodí pro sběratelské účely, ale i na výhodnou investici.

Které rumy mají šanci na zajímavé zhodnocení? Rumy z limitovaných edicí a s letitou historií. Investiční rum z limitované edice je velmi perspektivní koupí. Pokud zakoupíte láhev následujících značek, máte naději na úspěch:

 • Havana Club Maximo Extra
 • Ron Bacardi de Maestros de Ron Vintage MMXII
 • Legacy
 • Pyrat Cask
 • British Royal Navy Imperial Rum

10 Tipů na investiční alkohol aneb Víno, rum nebo whisky?

Investice do alkoholu má podobně jako jiná investiční aktivita svá pravidla. Pokud opravdu nechcete kupovat zajíce v pytli, je dobré si vše uvážit. Také je vhodné odhadnout nebo spočítat si návratnost investice a dodržovat určité zákonitosti.

Tipy pro úspěšnou investici do alkoholu:

 • Přehodnoťte své investiční možnosti, zda pro vás není problém mít i několik let vložené finanční prostředky do investičních produktů. Zakupte raději jednu dražší láhev, než několik laciných.
 • Uvažte možnosti skladování investičního alkoholu. Pokud máte k dispozici prostorný sklep s optimální teplotou pro uložení cenných lahví investičního vína, je to pro vás ideální investice. V opačném případě investujte raději do kvalitní whisky, kterou snadno uložíte do dřevěné či papírové krabice nebo prostě do skříně.
 • Nakupujte pouze u prověřených prodejců. Podobně jako u investičního zlata, poštovních známek či veteránů se můžete setkat s falsifikáty a nekvalitním produktem.
 • Snažte se investiční alkohol nakoupit za co nejnižší pořizovací cenu. K tomu můžete využít on-line srovnávače. Tím maximalizujete svůj budoucí výnos. Ovšem vyhněte se nákupu běžného alkoholu, ten vám žádný zajímavý zisk nepřinese.
 • Limitované edice investičního alkoholu, ať už se jedná o víno, whisky, rum či koňak jsou sběratelsky zajímavé a jejich nákupem máte naději na zajímavé zhodnocení v budoucnu. Také láhve, které v minulosti vlastnili slavní nebo byly distribuovány při příležitosti výročí či životního jubilea významné osobnosti, vám v budoucnu mohou přinést zisk.
 • Zaměřujte se spíše na zahraniční trh. Česká produkce není natolik ceněná. To bohužel platí nejen ohledně investičního alkoholu, ale také pro edice starších poštovních zámek.
 • Sledujte aktivně newslettery a informace ohledně vývoje trhu. Zajímají vás pořizovací ceny alkoholu, ale také informace o kvalitě produktu, věrohodnosti značky, zájmu sběratelů, dobrém jménu společnosti, jež investiční alkohol distribuuje.
 • Snažte se své investiční portfolio obohatit o značky, které nejsou běžně dostupné. Jedinečnost se cení.
 • Nechte si poradit od investičních odborníků nebo přímo na míru sestavit portfolio.
 • Sledujte aktuální trendy ohledně módy, životního stylu. Stylová láhev dobrého alkoholu dobře poslouží jako zajímavý dárek pro přítele, příbuzného nebo obchodního partnera.

Radost ze zhodnocení investice nebo prostě adrenalin?

Svět investic je dnes hodně otevřený a především mladá generace má zájem o objevování nových hodnot. Obchodování na burze i další investiční aktivity jsou dnes daleko přístupnější a snazší.

Je to především zásluhou pokročilejších informačních technologií, větší vzdělanosti, jazykové vybavenosti i většího zájmu o zajištění do budoucna a zhodnocení prostředků. Mladá generace vnímá investici spíše jako určitý druh adrenalinu.

Investiční alkohol, ale také nákup bitcoinů, podílových listů a investičného zlata je dnes dostupný i pro menší střadatele. Aktivní zájem o finanční gramotnost, vytváření finanční rezervy i zhodnocení volných prostředků jsou především v době ekonomické nestability základními pilíři pro přečkání nepříznivého období. Využíváte služeb investičního poradce?

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz