Domů » 10 Tipů, jak zvládnout vztek?

10 Tipů, jak zvládnout vztek?

autor Eliška Vachková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
vztek

Často se přistihnete, že se zlobíte a cítíte, že vám tato emoce ubírá energii? Naučte se vztek ovládat a zvládejte emoce udržet na uzdě, když je to potřeba. Chce to cvik, ale zvládne to každý. Jak na to?

Jak vypadá vztek

Vztek se řadí mezi negativní emoce hlavně proto, že s jeho nástupem tělo vyprodukuje stresové hormony – kortizol a adrenalin. Účinky, které tak můžeme pociťovat jsou například zvýšení tlaku, bušení srdce, pocení rukou, návaly horka i zimy nebo zčervenání. Jeho následkem pak je pláč nebo řev, v některých případech i fyzický útok. Může vás doprovázet všude a bývá vyvolán:

 • negativními myšlenkami,
 • nepříjemnou vzpomínkou,
 • situací.

Je až zajímavé, jak nás dokáže ovlivnit vlastní psychika. Vezměte si, že se vlastně v přítomnosti nic neděje, vy jen přemýšlíte, svět zůstává stejný, ale i tak se dokážete rozpálit do běla. Když si vzpomenete na to, jak s vámi někdo špatně zacházel, jak jste byli svědkem nespravedlivého rozhodnutí, vztek vás pohltí. V takových případech je důležité naučit se zacházet s vlastními emocemi a umět je zvládat, jinak se vám nálada může změnit při pouhé myšlence, což určitě nechcete.

Jaký má na nás vztek vliv?

 • úbytek energie,
 • špatná nálada,
 • zhoršená pozornost,
 • noční můry.

V každodenním životě vám bude taková negativní emoce překážet vykonávat vaše oblíbené aktivity, a to hlavně u sportu, kde je potřeba s psychikou pracovat a být v rovnováze. Prožívání vzteku horší vaše soustředění, výkon i vnímání, a tak si okamžik vůbec neužijete. Proto vám dnes přinášíme 10 tipů, jak zvládnout vztek.

vztek
Vztek je důležité nějakým způsobem vyjadřovat, aby nezajistil v budoucnu onemocnění, a to jak psychické, tak fyzické.

10 Tipů: Zvládání vzteku

Trpělivost růže přináší. Počítejte s tím, že to chce trénink a nepůjde to ze dne na den. Postupem času ale uvidíte změny a budete mít větší motivaci pokračovat v rozvoji. Určitě to bude bolet, to vám říkáme dopředu, ale stojí to za to. Zvládání emocí je schopnost, kterou se dnes může chlubit málokdo a bude vám k užitku nejen v osobním životě, ale také v práci.

Tip č.1: Dechová cvičení

Dech je skvělým pomocníkem při stresových situacích. Dokáže vyčistit mysl, uvolnit i snížit hladinu hormonů. Důležité je nemyslet na nic jiného, než na dech a pozorně ho sledovat. Dechových cvičení existuje několik, ideálně zkoušejte nové a vyberte si, které vám nejvíce vyhovují. Vyzkoušet můžete například:

Metoda 4-7-8

Při nádechu počítejte do 4, zadržte na 7 vteřin a vydechujte po dobu 8. Takto opakujte, dokud se nebudete cítit klidní. Funguje také na lepší spánek.

Nadi Shodhana

Palec a prsteníček mějte na stranách nosu, prostředníček s ukazováčkem na obočí. Při nádechu zacpěte jednu nosní dírku, vydechněte druhou. Nadechněte se tou stejnou, ale vydechněte opačnou. Takto pokračujte.

Soustředění

Někdy nemusíte provádět bůhvíco za dechová cvičení, stačí se jen zastavit a pozorovat svůj dech. Nádech by měl být kratší než výdech, jinak se není třeba soustředit na nic jiného. Uvidíte, že během minuty dojde k poklesu hněvu a budete se cítit klidnější.

Tip č.2: Vizualizace

Vizualizace je nástroj, který se používá především u plnění snů. Říká se, že když si budete pravidelně představovat to, co si přejete, a to dopodrobna, splní se vám to. Vizuální obrazy nám ale mohou pomoct také při stresu. Máme pro vás dvě metody, které dokáží zahnat hněv.

Červený kouř

Představte si, že veškeré myšlenky ve vaší hlavě jsou jako červený kouř, který se tam víří a brání vám normálně fungovat. Vizualizujte, jak dým stoupá z vaší hlavy a z vás tak mizí veškerý hněv.

Sekání a řezání

Od vzteku pomáhá představa jakéhokoliv sekání či řezání. Představte si například, že se musíte dostat přes větve křoví, takže je sekáte mečem. Využít můžete také sekání dřeva, bourání překážek, které vám stojí v cestě. Budete se divit, jak je takové vizualizovaní účinné.

vztek
Dechová a vizualizační cvičení vám pomohou se zklidnit.

Tip č.3: Odpusťte

Může vás tížit to, jak se k vám v minulosti někdo zachoval. Udělejte službu sami sobě a odpusťte jim to. To, co se stalo, už nikdo nevrátí, a jediné, co s tím můžete dělat, je změnit postoj v přítomnosti. Neustále navracení se způsobuje znovuprožívání dané situace, a tím pádem i emocí. Časem se tak může stát, že budete mít zdravotní potíže jako jsou bolesti hlavy, žaludku či cukrovka. Nehledě na úzkost, kterou budete dobrovolně zažívat.

Tip č.4: Zabavte se

Abyste nemysleli na to, jak jste nahněvaní, raději běžte něco dělat. Ukliďte si například pokoj, to pomáhá srovnat si myšlenky. Rozptýlení vám pomůže odpoutat se od emoce a zajistí soustředěnost někde jinde. Vy se tak uvolníte a alespoň na chvíli se budete cítit dobře. Důležité je ale problémy řešit, tento tip doporučujeme spíše v případě, že se situací nemůžete nic dělat a vztek by vás jen ovládal.

Tip č.5: Vypovídejte se

Jděte za kamarádkou/kamarádem a povězte jim, jak se máte, co vás trápí. Když budete své emoce a myšlenky ventilovat (ne přenášet) a nebudete si je nosit v sobě, uvědomíte si, že možná nejde o tolik a není proč se kvůli tomu trápit. Druhá osoba vám navíc poradí a bude se vás snažit pochopit, což vám určitě pomůže.

vztek
Přátelé tu jsou od toho, aby vám pomáhali, nebojte se za nimi zajít s problémem, který chcete řešit.

Tip č.6: Běžte se projít

Vyvětrejte se, čerstvý vzduch okysličí vaši mysl a přijdete tak na jiné myšlenky. Pohyb navíc zajistí produkci hormonů štěstí, budete zdravější a uvidíte spousty přírodních krás. Můžete s sebou vzít pejska či kamaráda, kdybyste si připadali sami.

Tip č.7: Dejte si chvilku, než něco uděláte

Když se nacházíte v situaci, která ve vás vyvolává vztek, pak chcete jednat impulzivně. Tomu se ale vyvarujte, mohlo by to přinést nehezké důsledky. Raději se párkrát nadechněte a počkejte, než něco uděláte, alespoň 10 vteřin. Až se zklidníte, mohli byste litovat.

Tip č.8: Uvědomte si příčiny vašeho vzteku

Proč se cítíte naštvaně? Co to způsobilo? Co vám vadí, s čím máte problém? Zodpovězte si tyto otázky a třeba přijdete na to, že je problém ve vás, se kterým jste se ještě nevyrovnali, a tak vás neustále doprovází kudy chodíte. Zkuste změnit postoj, pokud nemůžete změnit situaci. Často trápíme sami sebe, aniž bychom museli, vše je jen o práci se sebou.

Tip č.9: Pracujte na sobě

A navazujeme. Pracovat sám na sobě je více než důležité. Každý den se posouváte, a je dobré to ještě více podpořit. Přečtěte si nějaké knížky o osobním rozvoji, zhlédněte přednášky, pište si deník reflexe nebo udělejte denně jednu změnu. Když na sobě budete pracovat, zlepší se váš charakter a nebudete mít s ničím takový problém nebo se přinejmenším minimalizuje. Naučíte se nové metody, které lze použít v praxi a přijdete na to, že není tak obtížné řídit vlastní život.

Tip č.10: Neduste to v sobě

Poslední tip – neduste to v sobě. Pokud budete vztek zamykat někam hluboko, pak se jednoho dne nečekaně zjeví v mnohem větší podobě. Takové věci vás ničí zevnitř a nikdy nezmizí. Raději o tom, co vás štve mluvte, snažte se problém vyřešit a zjistit, kde tkví podstata. Často nás totiž vytáčí spíše naše reakce, ne daná situace, ale je pro nás mnohem jednodušší svést to na kohokoliv nebo cokoliv jiného. Mějte otevřené oči a jednejte – to platí ve všem.

vztek
Potlačovaný vztek se projeví v budoucnu ve větší míře, proto se nevyplatí ho zadržovat.

💡 Tip: Další infomace o tom, jak ovládat vztek a naučit se sebeovládání naleznete v dalších článcích.

Kdy je vztek užitečný

I když je vztek negativní emocí, může být v několika případech užitečný. Budí nás k akci, je energický a také dobrý pohon. Využít ho můžete například k:

 • dokončení nějaké činnosti,
 • započetí nějaké činnosti,
 • motivaci,
 • vyjádření svého názoru.

Důležité ale je, abyste onen vztek uměli ovládat. Je to signál, kterým se vám tělo snaží něco říct, není třeba přehnaně reagovat. Často nám pomůže nabudit se a díky němu se konečně rozhodneme začít nebo něco dokončit. Využívejte ho tedy k pozitivním záměrům a nenechte se jím sežrat, stálo by vás to hodně sil. A pamatujte, že vše chce čas, tak to nevzdávejte.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz