Domů » Čtyři nejdůležitější principy finanční gramotnosti úspěšných

Čtyři nejdůležitější principy finanční gramotnosti úspěšných

autor VeronikaHel
0 komentářů
finanční gramotnosti

Správné finanční návyky jsou pro úspěšný život naprosto zásadní. Bohužel se tomuto tématu v naší společnosti věnuje jen velmi málo lidí. Nevyučuje se na školách a mnozí rodiče sami neví, jak své děti správně vést. Někteří v dospělosti vyhledají nějaký kurz finanční gramotnosti, protože se chtějí vymanit ze začarovaného kruhu dluhů, který viděli například u svých rodičů. Jiní mají cítění pro správné zacházení s penězi vrozené. Každý z nás by se však měl v tomhle ohledu neustále vzdělávat. Finanční trh se rychle mění a pokud chceme uspět, musíme zůstat v obraze. V tomto článku se podíváme na nejdůležitější principy finanční gramotnosti úspěšných.

Kurz finanční gramotnosti úspěšných

Mají všechno. Peníze, postavení, prestiž. Spousta lidí jim jejich privilegium závidí. Málokdo si však dokáže představit, kolik práce je stálo, aby si svou pozici získali a kolik úsilí musí vynaložit, aby si ji udrželi. Řeč je tady o úspěšných lidech, kteří se vypracovali z ničeho a do světa luxusu se dostali jen díky vlastní píli, disciplíně a jasné vizi.

1) Skromnost

Obyčejné černé tričko a rifle – taková byla zažita image Steva Jobse, zakladatele společnosti Apple a jednoho z nejúspěšnějších lidí vůbec. Tento trend střídmého a jednoduchého oblékání však můžeme sledovat například i u Elona Muska. Většina úspěšných lidí totiž nevidí smysl v utrácení svých peněz za poslední výstřelky módy. Nemají potřebu dokazovat svůj úspěch a bohatství extravagantním přepychem. Své peníze zhodnocují způsobem, který má z dlouhodobého hlediska smysl.

2) Nepodléhat krátkodobým impulsům

Tento bod úzce souvisí s bodem výše. Úspěšní lidé vždy zohledňují své peníze z hlediska dlouhodobého výnosu či užitku. Vše, co si pořídí, plánují používat několik následujících let a nemají potřebu kupovat nové mobily či auta jen proto, že právě vyšel nový model. Svůj majetek naopak udržují v dobré kondici tak dlouho, jak je to jen možné. Nové zařízení pořizují až se to staré neopravitelně pokazí, doslouží či přestane z vývojového hlediska plnit svou funkci.

3) Nezadlužovat se

Tímhle bodem by měl začínat každý kurz finanční gramotnosti. Úspěšní lidé moc dobře ví, že dluhy vedou do začarovaného kruhu neustálých splátek. Ačkoliv se může jednat pouze o pár tisíc měsíčně, stejnou částku raději investují či odloží na spoření. Tímto způsobem si tvoří rezervu, kterou následně využívají ke koupi potřebných věcí. Takhle je žádná větší investice nepřekvapí a stále budou mít dost prostředků k udržování svých finančních rezerv.

🎓Zajímavost: Jednou výjimkou tohoto pravidla může být takzvaná finanční páka, která půjčky a cizí investice využívá k navýšení vlastního kapitálu.

4) Plánovat své finance

Úspěšní lidé dokáží se svými penězi efektivně hospodařit. Mají měsíční plány na to, kolik z jejich příjmu padne na základní životní potřeby, jako platba nájmu, nákup jídla a osobních potřeb, paliva do auta a podobně. Vždycky myslí na to, že jistá část musí jít do již zmiňovaných rezerv a investic. Teprve to zbylé procento používají pro vlastní potěšení a případné neplánované výdaje. Díky takovému plánování mají vždycky přehled o tom, kolika penězi aktuálně disponují a žádný nečekaný výdaj je nepřekvapí ať je jakkoliv vysoký.

💡Tip: Chcete dostat své finance pod kontrolu, ale nevíte, kde začít? Zkuste pravidlo 10-20-30-40.

Finanční nezávislost

Budování finanční nezávislosti je velmi důležitý cíl každého úspěšného člověka. Dokonce se odvážím tvrdit, že se jedná o cíl, ke kterému by měl směřovat úplně každý. Každý z nás má svůj život ve svých rukou a úspěch určitě nezáleží pouze na tom, do jakých poměrů se narodíme. Mezi úspěšnými lidmi můžeme vidět hned několik takových, kteří se vypracovali doslova z ničeho až na přední příčky nejbohatších lidí světa. Nechte se jejich příběhy motivovat, okoukejte jejich přístup k financím i k životu a uvidíte, že s trochou disciplíny to může dokázat opravdu každý.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz