Domů » Jak mají být dlouhé běžky? Jak vybrat běžky?

Jak mají být dlouhé běžky? Jak vybrat běžky?

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Jak mají být dlouhé běžky?

Zásadní otázkou při výběru běžeckých lyží tzv. běžek je jejich délka. Nejspíše každému je jasné, že délka vhodných běžek se odvíjí od účelu běžkaře a také jeho výšky. Ano, výška je vlastně hlavním kritériem pro výběr vhodných běžek. Jaká je tedy optimální délka běžek právě pro Vás?

Tip: Přečtěte si také náš článek o receptu na zdravé lívance nebo článek o tipech na zajímavé koníčky úspěšných.

Délka hobby běžek

Máme několik základních typů běžek. Turistické běžky jsou nejběžnějším a k účelu hobby běžkaře nejvhodnějším typem. U turistických běžek se předpokládá především klasický styl, ale jde na nich samozřejmě i bruslit. Běžky vhodné pro turistiku by měly převyšovat postavu běžkaře zhruba o 15-25 centimetrů. Tyto běžky jsou vhodné i pro začátečníky a umožňují univerzální použití.

Další dvě proměnné které vstupují do výběru délky běžek jsou váha běžkaře a potřeba ovladatelnosti běžek. U běžek platí, že čím delší jsou tak tím by měly být rychlejší a čím kratší jsou, tak tím by měly být ovladatelnější. Pokud tedy máte dilema mezi dvěma velikostmi, tak můžete přihlédnout i k tomuto kritériu. Druhou proměnou je váha běžkaře – čím těžší běžkař, tak tím delší by běžky měly být.

Když už jsme narazili na velikost, tak jistě budete řešit také velikost bot. Zde je lepší mírně větší, ale neměla by vám noha v botě nikterak létat. To může být ale jen subjektivní doporučení. Někteří lidé mají rádi obuv (i boty na běžky) přesně na jejich nohu na těsno.

Jak dlouhé běžky mimo stopu?

Stále častěji se setkáváme s běžkaři, kteří chtějí jezdit mimo stopu. Těmto běžkám se říká backcountry a mají přizpůsobenou skluznici na horší terén – tedy jsou širší a mohou mít i ocelové hrany na zledovatělý povrch. Délka těchto běžek by měla převyšovat běžkaře o 10 centimetrů. Výhoda tohoto stylu je v tom, že nepotřebujete upravené tratě, ale vychutnáváte si čirou přírodu. Přirozeně dosahujete nižší rychlosti, ovšem na druhé straně si poradíte na těchto běžkách i s mírným nerovným sjezdem.

Nejkratší jsou běžky na bruslení

Bruslení je specifickou technikou při niž jsou vhodné běžky pouze o 5 centimetrů delší než je samotný běžkař. U běžek na skate je vhodné řešit také tvrdost, která velice ovlivňuje odraz a celkový pocit z bruslení.

Orientační tabulka délky běžek
Orientační tabulka délky běžek

Délka hůlek na běžky

Délka holí a hůlek stejně jako délka běžek je závislá především na výšce běžkaře. Ovšem i u holí musíme vědět k jakému účelu je budeme používat. Obecně na turistické běžky jsou vhodné kratší hole než na běžky sportovní.

Nejlepším při výběru běžek je obrátit se na profesionály, kteří se vás zeptají jaké máte požadavky a podle toho zvolí vhodný typ i délku běžek. Pokud jste již zkušenější běžkař, tak víte, jaký styl Vám vyhovoval a můžete se podle svých osobních zkušeností orientovat dále.

Nechte si poradit nejen s délkou běžek

Mnoho lidí začíná opět podnikat před sezónou v servisu i prodeji nových běžek. Důležité je rozeznat prodejce od fundovaného rádce, který chce vybrat produkt pro Vás na míru tak, abyste byli maximálně spokojení.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz