Domů » 19 TOP: Tipy na koníčky a hobby úspěšných!

19 TOP: Tipy na koníčky a hobby úspěšných!

autor Daniela Adamová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Jaké koníčky a hobby mají úspěšní?

Zajímá vás, jaké koníčky a hobby provozují úspěšní lidé? Možná vás to překvapí, ale i ten nejvíc zaneprázdněný businessman si musí udržet vyvážený životní styl a najít si čas na koníčky. 

Inspirujte se hobby úspěšných osob. Možná máte některé společné, i když se za nějak výjimečně úspěšné nepovažujete. A s trochou štěstí se vám může stát, že díky těmto radám najdete volnočasovou aktivitu, ve které zvládnete zazářit  a kromě relaxace vám nabídne i rozvoj dovedností

Máme pro vás 19 tipů na koníčky, které můžete provozovat i vy. Nemusíte se bát, že vás budou stát polovinu výplaty, většina z nich je naprosto běžná a spousta jich je zdarma a nevyžaduje žádné speciální vybavení, takže se do nich můžete bez starostí pustit. 

Nečekejte však vysedávání u televize. Úspěšní lidé neznají slovo nuda a nezabíjí svůj drahocenný čas před obrazovkou nekonečných seriálů. Klíčové je najít si způsob trávení volného času, který vás posune dál a zároveň vám pomůže se zrelaxovat. Který z nich můžete vyzkouše ještě dnes?

19 tipů na koníčky a hobby úspěšných lidí, které můžete vyzkoušet ještě dnes

Pokud se chcete inspirovat úspěšnými lidmi, ať už ve svém okolí nebo známých celebrit, sportovců a jiných specialistů , můžete začít jen s částí jejich života. Inspirujte se jejich volným časem a činnostmi, kterými jej vyplňují. Nemusíte se bát, že umět se zabavit je drahou záležitostí. Přinášíme vám 19 TOP tipů na koníčky a hobby, které vás nebudou stát buď vůbec, nebo téměř nic.

Kreativita a zábava jsou hlavními ingrediencemi úspěchu.

1. Četba nabízí pobavení i osobní růst

Ať už vás baví detektivky, romány, encyklopedie nebo motivační knihy, sáhnout večer po knížce místo sledování televize nebo Netflixu je jistě dobrou volbou. S knížkou v ruce se lehko zrelaxujete a zároveň si zlepšíte hned několik schopností a dovedností:

  • Rozvíjíte fantazii a představivost,
  • zlepšujete paměť,
  • pilujete pozornost,
  • získáváte nové hodnotné informace,
  • uvolňujete stres a napětí.

Uvádí se, že stačí číst pouhých šest minut denně pro uvolnění stresu. Pokud tedy hledáte nový koníček, četba může být to pravé pro vás. Sáhnete-li po kvalitní literatuře, zdvojnásobíte tím pozitivní efekt čtení pro vaše tělo i mysl. Doporučujeme například tyto zajímavé knihy. Také byste neměli minout náš přehled dvanácti nejlepších knih o seberozvoji a motivaci. Čtení je navíc velmi finančně nenáročným koníčkem ve srovnání některými dalšími v pořadí. Můžete si knihy půjčovat v knihovně, navštívit antikvariát nebo si zakoupit levnější e-knihy. 

Čtení se oddávají i velké celebrity jako je Oprah, Emma Watson, Britney Spears nebo třeba Bill Gates. Ten čte alespoň padesát knih ročně a nechal se slyšet, že kdyby měl dát svému mladšímu já radu, řekl by: “Hodně čti a najdi si nějako dovednost, která tě baví.”

2. Psaní pro radost i pro peníze

Možná jste to někdy nezkoušeli a myslíte si, že pro vás psaní není to pravé. Zkuste mu ale dát šanci. Může vás překvapit spisovatel, který ve vás dřímá a ještě se neměl možnost probudit.

Nemusíte hned psát romány a ucházet se o Nobelovu cenu za literaturu. Pište jen tak pro radost. Založte si deník, nebo sešit, kam si budete psát své postřehy a nápady. Jennifer Aniston si deník píše už od svých 13 let! A Lady Gaga s sebou deníček bere na všechny světové tours a zaznamenává do nich nové myšlenky, pocity a dokonce i obrázky.

Pokud jste trochu sebejistější a máte vizi, kterou chcete nabídnout světu, můžete zkusit začít psát blog a publikovat veřejně. Úspěšných blogerů dnes najdeme již celou řadu a když najdete to správné publikum, můžete se zařadit mezi ně. A pokud se vám zadaří, můžete si psaním i něco málo vydělat. Cestou od zábavy k práci to konec konců měla většina úspěšných blogerů a pisálků.

3. Scházení se s přáteli je formou sebepéče

Člověk je společenský tvor, který potřebuje kontakt s ostatními. Scházejte se se svými přáteli častěji a tvořte si další. Zajít můžete posedět do kavárny, večer třeba na pivo nebo zorganizujte piknik. Možností je tisíce. Udržujte kontakt se svými kamarády a nechte se obohatit jejich názory nebo diskutujte na aktuální témata. Pro ještě větší zábavu a odreagování můžete navštívit párty nebo oslavu narozenin vašich známých.

Mějte také na paměti jedno důležité pravidlo. Člověk je průsečíkem pěti lidí, s kterými se nejčastěji schází a komunikuje. Úspěšní lidé se chtějí ve volném čase nejen bavit, ale také chtějí být inspirováni ostatními. Vybírejte tak dobře lidi, s kterými trávíte volný čas.

Člověk je společenský tvor, který potřebuje ve svém životě zábavu.

4. Běhání  – ve zdravém těle zdravý duch

Vyrazit na čerstvý vzduch a zaběhat si vás nic nestojí a přitom vám to přinese spoustu benefitů. Pokud se rovnou nechystáte běhat maratony, postačí vám pevné boty a pohodlné oblečení. Navíc se zlepší se vaše kondice, kapacita plic, možná zhubnete nějaké to kilo a celkově uděláte dobře pro vaše zdraví. A to nejen to fyzické. Pohyb je skvělým nástrojem na to, jak si udržet i zdravou mysl. Překonávejte své limity a možnosti, dávejte si malé cíle a postupně přidávejte. Takto to nechodí jen ve světě běhání, ale v celém světě úspěšných.

Většinová populace chodí často běhat až po práci nebo večer. Většina úspěšných lidí ale ráno vstane dřív z postele a dopřeje si tuto aktivitu ještě před prací. Příjemně vás to nakopne do nového dne. Už od rána budete ve střehu a nebude vám trvat, než se proberete.

Běhání se za posledních 20 let stalo velmi populárním i díky rozvoji sedavých zaměstnání (lidé se potřebují protáhnout) a možnosti měřit svá zlepšení na chytrých hodinkách. Ranní kolečko kolem čtvrti si dopřeje i filmová hvězda Jennifer Lawrence nebo miliardář Mark Zuckerberg

Necítíte se na běh? Tak můžete zkusit rychlou chůzi, ideálně v přírodě. Chůze má mnoho benefitů a navíc při ní můžete získat nové nápady a pročistit si hlavu. Mnoho úspěšných chodí na dlouhé procházky do přírody a nebo si při chození pouští různé vzdělávací a motivační podcasty. Pokud máte problém s nadváhou, tak si přečtěte náš článek, jak zhubnout chůzí.

🎓 Zajímavost: Fotbal je v Evropě nejoblíbenějším sportem, ale mezi bohatými, vzdělanými a úspěšnými nemá tak velké zastoupení, jak bychom mohli čekat.

5. Malování a kreslení nabízí relaxaci 

Další z kreativních činností, které rozhodně stojí za vyzkoušení, je malování a kreslení. Stačí pár základních věcí, které každý najdeme doma. Vezměte si papír, tužku, pastelky nebo barty a můžete se vhrnout do tvoření.

Pokud se do malování chcete vrhnout po hlavě, pořiďte si plátno na malování. Doporučujeme začít s menší či střední velikostí a nejprve si vyzkoušet jeho vlastnosti. Možná objevíte skrytý talent a o vaše malby a kresby bude zájem. I kdyby ne, tak prostým čmáráním na papír vás může leccos napadnout a minimálně můžete skvěle zrelaxovat.

🎓 Zajímavost: Tuto kratochvíli si dopřává Jim Carrey i Anthony Hopkins.

6. Dobrovolnická činnost je smyslupným koníčkem

Všimli jste si, že se téměř všichni známí a úspěšní lidé angažují v různých charitativních a dobročinných akcích? Samozřejmě se z části jedná o propagaci jejich vlastní tvorby, ale čisté úmysly jistě převažují (alespoň v to pevně věříme).

Možností, jak pomoci je hned několik. Nemusíte hned předávat milionové šeky, pomoc je mnohem jednodšší. Vybrat si můžete to, co vám je nejbližší a s čím se nejvíce ztotožňujete. Ať už je to vysazování stromů, pomáhání v dětských centrech, v domovech pro seniory, venčení pejsků z útulku, sběr odpadků nebo návštěva jiných spolků, organizací a charit ve vašem městě.

7. Studium jazyků je skvělé pro kariérní rozvoj

Znáte rčení kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem? Nic nemůže být blíže pravdě. Studium cizích jazyků je bránou do světa, která vám otevře mnohem větší možnosti. Zlepšete si angličtinu, věnujte se němčině či zabrouzdejte do severských vod finštiny a švédštiny. Pokud si netroufáte na příliš těžké jazyky, hledejte mezi slovanskými jazyky, které jsou nám nejblíže. A pokud přeci jenom chcete trochu “víc do světa”, je skvělou volbou španělština a italština.

Díky tomu, že budete dobře umět jazyky se také můžete věnovat dalšímu velmi důležitému a oblíbenému koníčku – cestování. Jazyky a jejich znalost také samozřejmě zvýší vaši cenu na trhu práce a proto tímto způsobem můžete spojit příjemné s užitečným.

Popová ikona Shakira ovládá čtyři jazyky. Mezi ty patří angličtina, španělština, italština a portugalština. A miláček ženských srdcí Tom Hiddleston ovládá kromě angličtiny také španělštinu, řečtinu a francouzštinu.

8. Navštěvujte koncerty a divadla

Sice se nejedná o koníček, který by byl zcela zdarma, avšak vstupenka na koncert nebo do divadla není až tak závažnou investicí. Pokud jste student nebo senior, získáte navíc ještě dodatečné slevy. Nemusíte chodit do Národního, stačí podpořit místní ochotnické divadlo a za pár korun si užít představení, které vás jistě mnohonásobně obohatí

Zvolit můžete muzikál, činohru nebo operu. Věřte, že i poslech hudby na koncertě vám přinese úplně jiné pocity a atmosféra koncertní vřavy vám zajistí zážitek na dlouhou dobu.

Podpořte své oblíbené kapely návštěvou některého z koncertů.

9. Plavání je dalším způsobem jak zlepšit fyzičku

Mezi koníčky a hobby úspěšných najdeme také plavání. Svoje o tom ví i Nicole Kidman, která tuto aktivitu naprosto zbožnuje. Tento sport působí na vaše tělo i mysl velmi příznivě. Při plavání je vaše tělo sice namáháno, ale zároveň dochází k uvolnění a relaxaci svalů. Pravidelný pohyb i přítomnost vody příznivě ovlivňuje vaše svaly i klouby v jakémkoli věku. Navíc po uplavaných kolečkách si můžete dopřát relax v podobě sauny, či vířivky a to zní lákavě, že?

💡 Tip: V případě, že by Vám voda v podobě plavání nestačila, tak můžete vyzkoušet jeden z nejlepších návyků vůbec, kterým je ranní studená sprcha. Jedná se o velmi prostý návyk, který nezabere mnoho času a má vícero blahodárných účinků. Jde o to, překonat komfortní zónu a pustit modrý kohoutek. V začátcích je otužování spíše nepříjemné, ale rychle si na něm může Vaše tělo vytvořit pozitivní závislost.

10. Jóga protáhne vaše tělo i mysl

Velmi oblíbeným sportem mezi úspěšnými se stala jóga. Zvláště při sedavém zaměstnání je jóga právě to, co potřebujete. Uvolníte se, protáhnete veškeré svaly a vyklidníte i svou mysl

Vybrat si můžete i z různých stylů jógy – power, ashtanga, jin jóga a dalších. Oblíbená je nyní také Acro jóga. Na internetu se navíc objevují zdarma tutoriály, lekce na YouTube a podobně, které jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé.  Pokud byste chtěli docházet na lekce, často se odehrávají i na menších městech. Přestože je jóga obecně brána jako ženský sport, dnes už tomu tak není. Nejen díky domácím lekcím toto hobby proniká i mezi muže a poskytuje jim tak zajímavou aktivitu. Není se čeho bát, jógu si zamiloval i David Beckham a Matthew McConaughey!

11. Meditace je čím dál víc populární

Velmi blízká józe je také meditace, kterou si oblíbilo čím dál více úspěšných lidí. V dnešní době je čím dál víc jasné, že bez mentální hygieny se neobejdete, hlavně ne, když máte náročné zaměstnání. 

Tento koníček působí blahodárně především na vaši mysl a duši. Máte hodně stresu? Pak zvolte každodenní meditaci pro uvolnění napětí a neuvěříte, jaké výsledky vás čekají. Potvrdit to může i Lady Gaga, která se meditací uklidňuje od každodenního ruchu života celebrity. Meditovat se také můžete naučit díky videím dostupným na internetu, ve kterých vás provedou od úplného začátku. Dokonce existují aplikace se speciální meditační hudbou nebo několikadenními meditačními kurzy. 

Láká vás jóga nebo meditace? Zkuste obojí.

12. Procházky v přírodě jsou krásným koníčkem pro páry

Zapomeňte na ruch města a vyrazte na romantickou procházku do přírody. Znáte okolí svého města? Kde se nacházejí krásné louky, lesy nebo nejbližší rybník? Prozkoumejte přírodu, kterou máte na dosah a zaposlouchejte se do zvuků okolí. Tento koníček navíc ocení i vaši čtyřnozí přátelé nebo vaše děti.

Skvěle se také dá kombinovat s následujícím (a vlastně i předchozím) bodem. Pokud ticho moc nemusíte, tak si nasaďte sluchátka a pusťte si nějakou muziku. Nebo ještě lépe, najděte si zajímavé podcasty, které na svých toulkách přírodou můžete poslouchat.

13. Fotografování patří mezi kreativní koníčky, které můžete dělat odkudkoli

Fotografování je velmi oblíbenou aktivitou, která vám mimo jiné také může přinést úspěch do života. Rozvíjejte svoji kreativitu a berte si s sebou foťák na procházky, do práce i na rodinné sešlosti. Nevěřili byste, jak je občas těžké vytvořit pěknou fotku vašich neposedných dětí nebo mazlíčků. Výsledek však stojí za to a navíc vám zůstanou vzpomínky na celý život.

Na internetu si můžete vyhledat nejrůznější informace o tom, jak správně fotografovat nebo využít nabídku některého z kurzů fotografování. A pokud se toho nebojíte a máte špetku talentu, věnujte se fotografování na pokročilé úrovni. Můžete si vydělat i prodejem fotek ve fotobankách.

14. Rybaření není pouze koníček pro muže

K rybaření sice potřebujete prut, ale ten se dá obvykle vypůjčit od přátel či známých. Pokud máte možnost, nebojte se pořídit si vlastní. Jedná se o dlouhodobou investici, která vám vydrží nějaký ten rok a možná ho nakonec předáte i dětem. Rybaření naplňuje většinou muže, ale rybářky nejsou žádnými výjimkami. Na stereotypy kašle například Avril Lavigne a Rihanna, které si rybaření bez ostychu užívají. 

Kdo by si také neužil klid v přírodě, posezení u vody a dumání ve vlastní mysli při hodinách čekání na ten největší úlovek dne? Rybaření byste si měli vyzkoušet, i když vás prvoplánově neláká. Můžete tak zjisti, že napětí a vyčkávání je relax i zábava v jednom.

15. Programování jako cesta k dosažení cílů

Jestliže vás baví počítače a další technika, může se pro vás stát skvělým koníčkem také kódování a programování. Šikovní lidé s nápadem navíc mohou vytvořit úspěšnou aplikaci, hru či vlastní webové stránky, které vám zajistí pěkné peníze. Internet a online technologie hýbou světem, aplikací a firem je čím dál víc, ale programátorů nedostatek. Máte skvělou příležitost na to se pokusit přijít s něčím, co v online světě ještě chybí a nechat si za to zaplatit.

K programování můžete proniknout díky nenásilným hrám, které učí principy a mohou Vás zaujmout. Zvládnete se ho naučit z domova. Po zvládnutí základů pak můžete zkusit své první dílko. Většina lidí popisuje pocit, když poprvé něco naprogramovali, jako úžasný. Programování má také obrovskou výhodu. Je to velmi finančně nenáročný koníček a do mínusu se rozhodně nedostanete.

🎓 Zajímavost: Elon Musk označuje své střetnutí s programováním a jeho první jednoduchou vytvořenou hru jako jeden z hlavních milníků, které ho následně nasměrovaly k zářné a úspěšné budoucnosti.

16. Tanec a zpěv

Máte rádi hudbu a každá druhá písnička vás zvedá ze židle? Tanec je další ze způsobů, jak efektivně trávit svůj volný čas. Každý se najde v jiném druhu tance, ale důležité je, že vás to bude bavit a naplňovat. Tanec také prospěje vašemu zdraví a zlepší vaši kondici, zvlášť pokud zvolíte rychlejší rytmy pro vaše vlnění.

Procvičit můžete také své hlasivky a zazpívat si své oblíbené písničky. Tanec i zpěv jsou navíc koníčky a hobby, které vás opravdu nic nestojí, můžete se v nich viditelně zlepšovat a nemusíte být žádní profesionálové, stačí pokud vás to baví.

17. Adrenalin v žilách

Někteří si na své přijdou při provozování adrenalinových sportů a dalších činností. Patříte mezi ně? Potřebujete cítit adrenalin v žilách? Vyzkoušejte například lezení po skalách. Pokud nemáte v plánu si kupovat nějakou výbavu, skvěle vám poslouží lezecké stěny.

Nebo vsaďte na osvědčené, avšak finančně náročnější speciality jako je bungee jumping (Na který nedá dopustit ani Katy Perry!), tandemový seskok, či jízda v rally autě. Připlatíte si, ale adrenalinový rauš vám rozhodně chybět nebude.

18. Tenis nebo golf?

Tenis a golf jsou takovými zlatými klasikami úspěšných lidí. Když si vybavíte typický sport pro smetánku, vždycky to je postarší chlapík s golfovou holí na nekonečném perfektně zeleném hřišti. Tyto dva sporty jsou zábavné, různě náročné a zvyšují vaši prestiž. Při tenisu se více zapotíte a u golfu hraje důležitou roli technika.

Důležité je také poznamenat, že tenis či golf nehrají lidé při cestě za úspěchem, ale začínají s ním většinou až když jsou úspěšní a chtějí zvolnit. Naopak ve svých mladších letech tito lidé preferují individuální sporty nebo míčové kolektivní sporty jako je volejbal nebo basketbal. Jak již v článku bylo řečeno, tak fotbal je sice nejčastější a nejmasovější koníček v Evropě, ale mezi úspěšnými příliš hojně zastoupen není.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv sport, nemůžete se trefit vedle. A pokud přece jen netrefíte na poprvé, vyzkoušejte jiný. Sportů existuje velké množství a vybere si mezi nimi opravdu každý  – samotář i extrovert, muž i žena, lamač rekordů i línější člověk.

19. Najděte vášeň v hraní na hudební nástroj

Mezi koníčky a hobby úspěšných často patří další z kreativních aktivit  – hra na hudební nástroj. Někteří lidé se dokonce věnují hned několika hudebním nástrojům a všechny skvěle ovládají. Jestli jste však naposledy drželi v ruce flétnu ve školce, začněte pozvolna a zvolte si pouze jeden hudební nástroj, na který byste se chtěli naučit hrát. Na internetu najdete spoustu výukových videí nebo kurzů, do kterých se můžete přihlásit.

Zlepšíte si hudební sluch, najdete novou vášeň a vždycky budete moct zazářit před okolím s tím, že umíte hrát na něco jiného než jsou nervy. Pokud nemáte ambice na hru na piáno, potěšíte jistě i s pár akordy na kytaru, které vám vystačí u každého táboráku.

Jaké koníčky a hobby máte nejraději vy?

Bonus: Další koníčky slavných 

Láká vás práce s dřevem? V průběhu času mnoho lidí dřevo okouzlí a chtějí si něco vyrobit či vyřezat. Kurzy truhlářství nejsou dnes ničím výjimečným a spoustu úspěšných lidí z měst si na ně jezdí vyzkoušet jedno z nejstarších řemesel. Nic se totiž nevyrovná pocitu, kdy v ruce držíte hmotný výrobek, na kterém jste tak usilovně pracovali.

Když se do dřeva zamilujete jako úspěšný herec Nick Offerman, můžete si udělat malou dílnu v domě a chodit svůj volný čas trávit právě tam.

Stále vám tipy na koníčky a hobby nestačily? Máme pro vás ještě několik navíc. Co takhle zkusit kulinářství? Opusťte stereotypy a nebojte se obléct si kuchyňskou zástěru. Vařit potřebuje umět každý a je to dovednost, která není nikdy na škodu. 

Pochutnáte si i vy i vaše rodina a můžete se v této oblasti velmi zlepšovat. Preferujete raději pečení, nebo vaření? Vyzkoušejte nové recepty, kterých je všude plno. Spoustu slavných lidí si svůj úspěch vysloužilo právě díky svým kulinářským schopnostem. Zkuste to i vy, i když z vás nejspíš nebude nový Gordon Ramsey.

Pokud hledáte způsob, jak osvěžit vzhled svého bytu, zasaďte si nějaké rostliny nebo bylinky. Pěstování několika rostlin není příliš náročné, přesto vám může dělat radost a rozptýlení od pracovních povinností. O kytky se ráda stará i Julia Roberts, poskytuje to totiž příjemné odreagování, spojení s přírodou a podtrhne to design místnosti. 

Naplánujte si čas na zábavu i práci 

Úspěšní lidé se také většinou věnují činnosti, která by se do koníčků příliš řadit nedala a tou je plánování. Rozvrhněte si efektivně svůj čas tak, abyste stíhali bez problémů práci a měli čas i na sebe. Můžete si každý den psát to-do listy, nebo si plánovat činnosti na týden dopředu. 

Schopnost dobře si zorganizovat čas a plánovat je klíčová a díky ní si můžete dovolit zkoušet nové a nové koníčky a přidávat své hobby do každodenního programu.

🎓 Zajímavost: Elon Musk i Bill Gates mají den dopředu naplánovaný po pěti minutových úsecích, aby toho stihli co nejvíc. 

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz