Domů » Jak si vybrat správný kávovar? Poradíme vám

Jak si vybrat správný kávovar? Poradíme vám

autor Patrik Pilous
0 komentářů
jak vyčistit kávovar žena

Patříte mezi ty, kteří bez kofeinu nedají ani ránu a potřebují i doma mít možnost připravit si šálek skvělé horké kávy? Výběr domácího kávovaru vám může zamotat hlavu, naštěstí vám umíme poradit, na co se zaměřit a podle čeho se rozhodovat.

Kávovary lze dnes pořídit ve všech cenových hladinách a se spoustou funkcí. Paradoxně to ale výběr neulehčuje. Určitě už jste totiž někdy zažili, že když máte na výběr třeba z 30 příchutí zmrzliny, je rozhodování podstatně delší a náročnější, než když se vás někdo zeptá, jestli chcete čokoládovou, nebo vanilkovou. Naštěstí existuje několik otázek, které si můžete položit, a tím výběr urychlit. Také se díky nim dostanete na konci procesu přesně k tomu kávovaru, který bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám.

Jakou kávu nejčastěji pijete?

Pokud si na tuhle otázku odpovíte, že filtr, máte to jednoduché. Vystačíte si s french pressem nebo chemexem. Něco na půl cesty je moka konvička, ze které získáte skvělé espresso jak doma, tak třeba pod stanem, protože nepotřebuje elektřinu. U kávovarů je pak v nabídce mnoho typů. Někde je výběr nápojů předem daný a stiskem tlačítka tak získáte klasické espresso či cappuccino. Dražší, plně automatické modely nabízí i možnost naprogramovat a uložit si na nich přesně svůj oblíbený šálek kávy. 

espresso šálek

Pijete častěji s mlékem, nebo bez?

Podle toho, jestli máte kávu raději s mlékem, nebo bez, si budete vybírat kávovar, který případně umí také našlehat či ohřát mléko. Ty už jsou sice lehce dražší, vyplatí se ale investovat. Pokud si totiž potrpíte na cappuccino a latte, budete chtít rozhodně kávovar, u kterého lze část na mléko jednoduše rozebrat a umýt. Třeba i v myčce. 

Jak často kávu pijete?

Bude pro vás používání kávovaru občasná záležitost, nebo mu dáte zabrat několika šálky kávy každý den? I tohle rozhoduje o tom, jak kvalitní kávovar si vybrat. Rovnice je jednoduchá, čím více šálků denně, tím odolnější a kvalitnější by měl být kávovar, aby s vámi zvládnul držet krok. Myslete také na to, jestli rádi a často hostíte návštěvy a budete potřebovat někdy i více šálků najednou. Podle intenzity používání bude váš kávovar také častěji potřebovat údržbu. Podívejte se na rady, jak vyčistit kávovar.

čištění kávovaru

Potrpíte si spíš na kvalitu, nebo hlavně na to, aby byla káva vždy rychle hotová?

Tady se nabízí jen dvě varianty. Pokud vám jde hlavně o to, dostat do sebe co nejrychleji ranní dávku kofeinu, vyberte si kapslový kávovar. Během minutky je připraven a stisknutím tlačítka se vám dostane šálek dobré kávy. Můžete navíc vybírat kapsle s různou intenzitou nebo příchutí a typ kávy měnit podle toho. Jestli je ale káva rituál a chcete si v klidu projít její přípravou od výběru a mletí zrnek až po první doušek, bude se vám líbit třeba profesionálnější pákový kávovar, se kterým se i doma budete cítit jako barista.

A pozor, pokud vám kapsle přijdou levnější, nenechte se zmást. Kávovar a jeho údržba vás sice vyjdou poměrně levně, při každodenním používání se ale kapsle mohou prodražit. 

Kolik peněz chcete do kávovaru investovat?

Poslední otázka, kterou je potřeba si položit, bude ta nejpraktičtější – jaký máte na kávovar rozpočet. Kvalitní automatický kávovar seženete až od 5000 Kč. Pokud chcete investovat méně, zvažte některou z jeho alternativ, které jsme zmiňovali na začátku.

Dále si můžete přečíst o tom, jak ušetřit za elektřinu a plyn.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz