Domů » Řeč těla: Jak poznat, že se někomu líbíte?

Řeč těla: Jak poznat, že se někomu líbíte?

autor Kateřina Korčáková
0 komentářů
Řeč těla: Jak poznat, že se někomu líbíte?

Všichni znáte ten pocit, potkáte někoho, kdo se vám líbí, a hned se vám zrychlí tep, zrudnou tváře a začnete se chovat trochu divně. Ale jak poznat, jestli se líbíte i vy jemu? Řeč těla vám může napovědět! I když slova někdy lžou, vaše tělo prozradí mnohem víc. Naučte se číst signály řeči těla a zjistíte, zda o vás daná osoba má zájem.

Muži i ženy považují za nejpřitažlivější lidi s dostupnou řečí těla. Dostupná řeč těla je úsměv, nezkřížené ruce, nezkřížené nohy a pohled upřený vzhůru (ne pohled dolů na boty nebo telefony). Z evolučního hlediska jsou lidé naladěni na signály, které signalizují plodnost a mládí. Ty lze naštěstí zdůraznit řečí těla. Jaké signály tedy značí zájem?

Signály, kterých si všimnete hned

Oční kontakt

Oči jsou považovány za zrcadlo duše a v tomto případě to platí dvojnásob. Dlouhý a uvolněný oční kontakt je jedním z nejsilnějších signálů zájmu. Pokud se na vás daná osoba dívá s úsměvem a mírně zvednutým obočím, je to jasné znamení, že se jí líbíte.

Pokud osoba, která vás zaujala, od vás nemůže odtrhnout oči, ale na jiné lidi se takto nedívá, je to pro vás další způsob, jak poznat, že možná máte její plnou pozornost a zájem.

Úsměv

Upřímný úsměv, který zahrnuje i oči, je nakažlivý a zvedá náladu. Pokud se na vás daná osoba usmívá, když s ní mluvíte, dává vám tak najevo, že se s vámi cítí dobře, a že ji baví vaše společnost.

Záleží však také na druhu úsměvu. Pokud se na vás osoba často usmívá širokým úsměvem od ucha k uchu, může tím dávat najevo, že se jí líbíte.

Nakloněné tělo

Naklánění se k druhé osobě během konverzace je univerzálním signálem zájmu a aktivního poslechu. Pokud se k vám daná osoba naklání, dává vám tak najevo, že se plně soustředí na to, co říkáte, a že ji zajímá váš názor.

Jaké další signály mohou potvrdit, že se někomu líbíte?

Předchozích signálů si všimnete hned. Jsou ale i další, na které je potřeba se více zaměřit. O jaké se jedná?

Zrcadlení

Zrcadlení je situace, kdy někdo nenápadně napodobuje vaši řeč nebo neverbální chování. Jedná se o způsob, jak otestovat úroveň zájmu. Pokud někoho přitahujete, dalším signálem řeči těla může být napodobování vašich pohybů. Opět to může být nenápadné.

Například, pokud sedíte v restauraci a vy se dotknete obličeje, mírně se nakloníte nebo se zasmějete, můžete se podívat, jestli protějšek nedělá něco podobného, ačkoli si toho pravděpodobně nebude vědom. Lidé budou zrcadlit vaše chování, pokud se jim líbíte, a to i na podvědomé úrovni.

Zde je několik verbálních a neverbálních signálů, podle kterých můžete určit, zda vás druhá osoba zrcadlí:

 • Napodobuje vaše držení těla vestoje nebo vsedě?
 • Kopíruje vaši hlasovou hlasitost a kadenci?
 • Používá stejná slova nebo jazyk jako vy?
 • Mění se její výraz obličeje stejně jako vám? Nebo zůstává zcela plochý?

Vstupuje do vaší osobní zóny

Když se nacházíte ve stejném prostředí, prostor mezi vámi a dotyčným člověkem vám může hodně napovědět o vašem vztahu. I podle tohoto kritéria můžete odhadnout úroveň zájmu druhé osoby. Odpovězte si na následující otázky:

 • Vstoupí tato osoba do vaší intimní zóny prostoru a začne se s vámi opravdu důvěrně stýkat?
 • Je tato osoba nakloněna směrem k vám, nebo se od vás vzdaluje? Naklonění je neverbálním signálem partnerství, vstřícnosti a kamarádství.
 • Vyhledává tato osoba nenápadné způsoby, jak se dotknout vaší paže nebo ruky? Dotykem signalizujeme spojení.

Uvolněný postoj

Otevřený a přívětivý postoj vyvolává v lidech pocit uvolněnosti. Pokud někoho přitahujete a má zájem se s vámi sblížit, může podvědomě upravit svůj postoj tak, aby působil otevřeněji a přátelštěji. Může stát nebo sedět s uvolněnými rameny, mít rozpažené ruce a při rozhovoru používat gesta rukou, aby působil živěji a nadšeněji.

Muži se obecně často snaží působit trochu dominantně a mít vše pod kontrolou. To zahrnuje roztažení nohou nebo rukou, aby zabrali více prostoru, a vzpřímené stání s předsunutou hrudí. Ženy se naopak při flirtování obecně snaží vypadat menší, například tím, že si při sezení přitisknou nohy k tělu a sepnou ruce na klíně.

Teorie směru trupu

Tato teorie vás pravděpodobně pobaví a začnete se každému dívat na břicho. Dělejte to nenápadně, aby si daná osoba nemyslela, že spíše hodnotíte velikost jeho středu těla.

Ve studii z 30. let minulého století výzkumník W. T. James zjistil, že směr trupu hraje klíčovou roli při určování zájmu.

 • Trup otočený směrem k vám = zájem
 • Trup ustupující od vás = nezájem
 • Trup se rozšiřuje = zvýšený zájem a sebedůvěra
 • Trup stahující se dovnitř = nervozita nebo mírně snížený zájem
Schůzka mladého páru
Schůzka mladého páru | Zdroj: Pixabay.com

Rozšířené zorničky

Lidem se rozšíří zorničky, když se jim někdo zdá přitažlivý. I když existují i jiné důvody, proč se zorničky rozšiřují, výzkum ukázal, že tuto reakci může vyvolat i pocit fyzické přitažlivosti nebo vzrušení. Až budete příště mluvit s někým, kdo se vám líbí, podívejte se, zda se mu nezvětšily zorničky.

Pozor, ne vždy to může být 100%. Mezi příčiny rozšíření zornic patří pobyt v místnosti, kde je málo světla, pocit úzkosti, vzrušení nebo rozčilení nebo soustředění se s velkým nasazením na nějaký úkol.

Červenání

Červenání se objevuje, když k někomu cítíte přitažlivost. Pokud si všimnete, že někomu zrůžoví tváře, když je s vámi, může to být proto, že se mu líbíte. Tento ruměnec se může objevit i na jiných částech těla, například na krku nebo na uších. Může to být také znamení, že lidé jsou kvůli svým citům ve vaší blízkosti trochu nervózní.

💡Tip: Přimějte někoho, aby se začervenal proto, že mu složíte nečekaný kompliment. Využít k tomu můžete 25 balících hlášek, které fungují.

Upravování vzhledu

Hra s vlasy, napravování oblečení nebo kontrolování se v zrcadle může signalizovat snahu udělat na vás dobrý dojem. Někoho, koho přitahujete, můžete přistihnout, jak si často upravuje vlasy, když je ve vaší blízkosti, jak se líčí nebo kontroluje svůj odraz. Můžete si také všimnout, že se pro vás vždy snaží obléknout co nejlépe.

U žen je přehazování vlasů přes ramena jednou z metod předvádění se jako prostředek, jak upoutat pozornost druhé osoby na své fyzické rysy. Není nic špatného na tom, když věnujete trochu více času tomu, abyste pro svou lásku vypadali dobře. Upravte si vlasy, oblečte si oblečení, ve kterém se cítíte dobře, abyste se cítili co nejlépe.

Nervozita

Vrtění a koktání může ve skutečnosti znamenat, že se někomu líbíte. Je více než přirozené, že se člověk cítí trochu nervózní, když je v blízkosti své lásky nebo někoho, kdo ho přitahuje. Pokud si všimnete, že si někdo neustále pohrává s oblečením nebo jinými předměty kolem sebe, má problém udržet oční kontakt nebo se trochu potí, může se cítit nervózní.

Pokud se cítíte nervózní v blízkosti osoby, která se vám líbí, můžete si také všimnout, že se vám zrychluje tep a vaše tělo je o něco teplejší než obvykle. Abyste se cítili lépe v blízkosti někoho, kdo vám připadá atraktivní, chovejte se k němu jako ke kamarádovi a buďte v jeho blízkosti sami sebou.

💡Tip: Chcete oslovit člověka, se kterým se vůbec neznáte? Rozhodující bude první dojem.

Řeč těla nám může napovědět mnoho o tom, co si o vás druhá osoba myslí. I když neexistuje žádný univerzální signál, který by zaručeně znamenal, že se vám daná osoba líbí, vnímání a kombinace výše uvedených signálů vám může dát dobrou představu o tom, zda máte šanci. Nezapomeňte ale, že řeč těla je jen jedním z faktorů, který je potřeba vzít v úvahu. Důležitý je i tón hlasu, obsah konverzace a celkový dojem, který na vás daná osoba dělá.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz